Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια μια ερωτηση,οταν κερδιζεις μια δημοπρασια πρεπει ν πληρωσεις κατευθειαν η εχει περιθωριο???

καινουργιος οπως καταλαβενετε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Εάν η τοποθεσία αντικειμένου είναι στις ΗΠΑ και ο πωλητής από το HONG KONG θα πληρώσω τελωνείο για ΗΠΑ ή Χονγκ Κονγκ?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:45 ----------

 

Ερώτηση:

 

Εάν η τοποθεσία αντικειμένου είναι στις ΗΠΑ και ο πωλητής από το HONG KONG θα πληρώσω τελωνείο για ΗΠΑ ή Χονγκ Κονγκ?

 

http://global.ebay.com/32_GB_USB_20_Flash_Memory_32G_Pen_Stick_Thumb_Drive_H/170425717788/item

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις μήπως πώς μπορώ να υπολογίσω και τους δασμούς που θα πληρώσω?

 

Ευχαριστώ!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:19 ----------

 

Επίσης έχω ακούσει και διαβάσει αρνητικά σχόλια για δασμούς που αγοραστές πληρώνουν από προϊόντα που έρχονται από Αμερική. Αληθεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, μου έχουν στείλει ένα δέμα με την DHL Paket International, από Γερμανία. Ξέρει κάποιος ποιά εταιρεία το αναλαμβάνει στην ελλάδα;; Γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη που βρίσκεται το δέμα....

 

Ευχαριστώ

 

 

2 πακέτα που μου ήρθαν πρόσφατα με paket, ένα μικρό και ενα κάπως ογκώδες, ήρθαν με ταχυμεταφορές ελτά. Ήταν καλή φάση, προηγήθηκε τηλέφωνο, έλειπα, μου φέραν το δέμα εκει που ημουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πακέτα που μου ήρθαν πρόσφατα με paket, ένα μικρό και ενα κάπως ογκώδες, ήρθαν με ταχυμεταφορές ελτά. Ήταν καλή φάση, προηγήθηκε τηλέφωνο, έλειπα, μου φέραν το δέμα εκει που ημουν.

 

εννοείς αυτό έτσι; (http://www.elta-courier.gr/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση,οταν κερδιζεις μια δημοπρασια πρεπει ν πληρωσεις κατευθειαν η εχει περιθωριο???

καινουργιος οπως καταλαβενετε:P

 

γενικά, πληρώνεις όσο το δυνατόν συντομότερα. μετά από 4 ημέρες ο πωλητής έχει το δικαίωμα να "καταγγείλει" το γεγονός ότι δεν πλήρωσες με αποτέλεσμα να φορτωθείς μια παρατήρηση για "unpaid item", η οποία αρκεί για να μειώσει κατά πολύ την αξιοπιστία σου για τους υποψήφιους πωλητές του μέλλοντος.

 

Σε περίπτωση, πάντως, που δεν μπορείς να πληρώσεις άμεσα, στέλνοντας ένα μήνυμα στον πωλητή και εξηγώντας του τους λόγους, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα τον κάνει να καταλάβει. Τέλος, σε περίπτωση που μετάνιωσες για την αγορά και θέλεις να γλιτώσεις το "unpaid item" το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να του εξηγήσεις τους λόγους. Αν δεχτεί ό,τι του πεις και δεν σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, μπορείς να του αφήσεις κι ένα θετικό σχόλιο στο feedback του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Το πόρτα-πόρτα δλδ.

 

 

χμ... σε ευχαριστω πολύ. το ζήτημα όμως είναι ότι το tracking number δεν αναγνωρίζεται στο elta courrier, ενω h dhl μου το βλεπει κανονικα. Το δεμα έφυγε 18/12 από Γερμανία, και στο site της DHL έχει κολλήσει εκεί. το site του ελτα δε, δεν μου το βρίσκει καν... είναι φυσιολογικό πιστεύεις;; δεδομένου και των γιορτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ... σε ευχαριστω πολύ. το ζήτημα όμως είναι ότι το tracking number δεν αναγνωρίζεται στο elta courrier, ενω h dhl μου το βλεπει κανονικα. Το δεμα έφυγε 18/12 από Γερμανία, και στο site της DHL έχει κολλήσει εκεί. το site του ελτα δε, δεν μου το βρίσκει καν... είναι φυσιολογικό πιστεύεις;; δεδομένου και των γιορτών...

 

μήπως παίζει πρόβλημα με την κακοκαιρία που είχανε και μετά με τις γιορτές καθυστέρησε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως παίζει πρόβλημα με την κακοκαιρία που είχανε και μετά με τις γιορτές καθυστέρησε ;

 

Πάνε στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ και δες μήπως ήρθε. Μια φορά έτσι έγινε με μία παραγγελία μου με DHL και δεν πήρα ούτε ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ... σε ευχαριστω πολύ. το ζήτημα όμως είναι ότι το tracking number δεν αναγνωρίζεται στο elta courrier, ενω h dhl μου το βλεπει κανονικα. Το δεμα έφυγε 18/12 από Γερμανία, και στο site της DHL έχει κολλήσει εκεί. το site του ελτα δε, δεν μου το βρίσκει καν... είναι φυσιολογικό πιστεύεις;; δεδομένου και των γιορτών...

 

Ναι δεν μου φαίνεται παράξενο....δεν έρχεται γρήγορα, από UK έρχονται πιο γρήγορα..Το πάσχα μου είχε τύχει ανάλογη περίπτωση και είχε κάνει 2 βδομάδες σχεδόν. Να σου πω δεν είχα κάνει track από τα ελτά κούριερ οπότε δεν ξέρω τι παίζει και αν το εμφανίζει. Ένα dhl μου είχε έρθει και με κανονικά ελτά (σαν συστημένο) αλλά αυτό έχει πάνω από χρόνο και το δεματάκι ήταν γύρω στα 5 κιλά (δεν θυμάμαι καν αν ήταν paket ή κάτι άλλο, λογικά paket). Τα πιο πρόσφατα όμως ταχυμεταφορές. Πάντως απότι θυμάμαι και σε μένα έδειχναν κολλημένα στο track της dhl και ξαφνικά ήρθαν.

 

Αν ρωτήσεις στα ελτά και είναι να έρθουν με ταχυμεταφορές το πιθανότερο είναι να μην έχουν ιδέα, είναι χωριστά....Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς στην ίδια τη dhl ελλάδος αν συμβεί κάτι (πράγμα ψιλοαπίθανο εδώ που τα λέμε, η dhl δεν χάνει τπτ απόσο ξέρω).

 

Πάντως και γω έχω την απορία τι σχέση έχουν οι ταχυμεταφορές ελτά με τη DHL (πέρα απτο ότι παλιότερα παιζόταν η 2η να αγοράσει ποσοστό της 1ης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν μου φαίνεται παράξενο....δεν έρχεται γρήγορα, από UK έρχονται πιο γρήγορα..Το πάσχα μου είχε τύχει ανάλογη περίπτωση και είχε κάνει 2 βδομάδες σχεδόν. Να σου πω δεν είχα κάνει track από τα ελτά κούριερ οπότε δεν ξέρω τι παίζει και αν το εμφανίζει. Ένα dhl μου είχε έρθει και με κανονικά ελτά (σαν συστημένο) αλλά αυτό έχει πάνω από χρόνο και το δεματάκι ήταν γύρω στα 5 κιλά (δεν θυμάμαι καν αν ήταν paket ή κάτι άλλο, λογικά paket). Τα πιο πρόσφατα όμως ταχυμεταφορές. Πάντως απότι θυμάμαι και σε μένα έδειχναν κολλημένα στο track της dhl και ξαφνικά ήρθαν.

 

Αν ρωτήσεις στα ελτά και είναι να έρθουν με ταχυμεταφορές το πιθανότερο είναι να μην έχουν ιδέα, είναι χωριστά....Το καλύτερο είναι να απευθυνθείς στην ίδια τη dhl ελλάδος αν συμβεί κάτι (πράγμα ψιλοαπίθανο εδώ που τα λέμε, η dhl δεν χάνει τπτ απόσο ξέρω).

 

Πάντως και γω έχω την απορία τι σχέση έχουν οι ταχυμεταφορές ελτά με τη DHL (πέρα απτο ότι παλιότερα παιζόταν η 2η να αγοράσει ποσοστό της 1ης).

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γενικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη από το λίγο που έψαξα με την DHL, έχει δεκάδες υπηρεσίες και η μία με στέλνει στην άλλη.

 

Έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνεις;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...