Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια απορία, όταν βάζω χρήματα στην προπληρωμένη κάρτα μου κρατάει 1 ευρώ, αν αγοράσω κάτι, τελικά το αντικείμενο δεν έρθει... Και μου επιστραφούν τα χρήματα... Αυτα έχουν μπει στον λογαριασμό μου χωρίς κάποιο κόστος ή είναι λιγότερα κατά 1 ευρώ ;

 

στην κάρτα επιστρέφονται σαν ακύρωση αγοράς, άρα χωρίς επιβάρυνση ή απλά επιστρέφονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειχα 1 προβλημα πριν κανα 2 βδομαδες με 1 αγορα που σβησαν τον χρηστη και το προιον απο το ebay, αλλα μιλησε αυτος με το paypal μετα την αιτηση παραπονου που εκανα και εδωσε τον κωδικο παραγγελειας.Δηλαδη 1 κωδικο που τον βαζω στο site http://en.4px.cc και μου δειχνει οτι απο τις 21-12-09 ειναι στην Αθηνα.. λεει:

ITEM DESPATCHED TO OVERSEAS

ειναι μουφα;ειναι θεμα ημερων να το παρω;Η ειναι κολλημενο στο τελωνειο;

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν καλώς σας βρήκα και χρόνια πολλά.

 

ρε παιδια, μου έχουν στείλει ένα δέμα με την DHL Paket International, από Γερμανία. Ξέρει κάποιος ποιά εταιρεία το αναλαμβάνει στην ελλάδα;; Γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη που βρίσκεται το δέμα....

 

Ευχαριστώ

 

Έχω παραγγείλει και εγω απο Γερμανία και μου το στέλνουν με DHL Paket International.

Μου έδωσε ο τύπος και ένα shipment tracking number με 10 ψηφία.

Πήρα Τηλ. στην DHL Ελλάδα και μου είπαν οτι η dhl.de είναι τα ΕΛΤΑ της Γερμανίας.

Το έβαλα στο site της dhl.de και όντως είναι στην φάση να φύγει για Ελλάδα.

 

Ερωτήσεις :

1. Θα μπορώ να παρακολουθώ το που βρίσκεται ΑΦΟΥ φύγει από Γερμανία με αυτόν τον 10ψήφιο tracking number

2. Που στα elta.gr ή elta-courier.gr;

3. Και στα δύο ο tracking number πρέπει να είναι της μορφής ΧΧ 12 345 678 9 ΧΧ

και εγώ τέτοιο αριθμό δεν έχω !!!!

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ερθει λογικα με ΕΛ.ΤΑ. Περυσι ειχα παραγγειλει κ' εγω κατι απο Γερμανια και το στειλανε με το γερμανικο ταχυδρομειο (DHL). Το system tracking του ΕΛΤΑ δεν λειτουργει παντα και δεν ειναι 100% αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε και πάλι!Λοιπόν έχω τρελαθεί με ένα πάπλωμα που έχω βρεί από Αυστραλία με συνολικό κόστος γύρω στα 150$ με έξοδα αποστολής.Αυτό που με απασχολεί εμένα είναι αν η στιγμή που θα φτάσει τελωνείο θα είναι και η στιγμή που θα μου έρθει και ένα μαγικό χαρτάκι που θα λέει ξέρεις τι έλα πλήρωνε άλλα τόσα.Άρα ουσιαστικά η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Πόσες οι πιθανότητες να περάσει τελωνείο όμορφα και ωραία χωρίς επιπλέον χρέη και πόσες να με βάζουν να πληρώνω λόγο όγκου(πάπλωμα είναι ρε παιδιά...) και αρχικής τιμής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά που μπορώ να δώ τις χρεώσεις που κάνει το ebay όταν πουλάς ένα αντικείμενο? γιατί πούλησα κάτι αξίας 295 ευρώ,και μου λέει τώρα Final Value fee US $42.30 ελεος 30 ευρώ θέλει το ebay? τι είναι αυτά κλέψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ.

 

Αν θυμηθείς κάτι περισσότερο πες μου. (Για τα 2 και 3)

 

Λογικα στο http://www.elta.gr θα το κοιτας στο track+trace.

 

Για το 3. δεν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα και γω ένα paket σήμερα με DHL, άντε να δούμε τι ισχύει πλέον...

 

Ναι η DHL ανήκει στο Deutsche Post, αλλά είναι εταιρεία κούριερ και λοτζίστικς με παγκόσμιο δίκτυο, απέχει κατιτις από τα ΕΛΤΑ!:lol::lol::lol: Δεν είναι απλό ταχυδρομείο. Καπως σαν royal mail και parcelforce.

 

Poscaman τι έγινε τελικά?Ήρθε το δικό σου δεματάκι?Πώς ήρθε??

 

Καλά το track + trace των ελτα είναι τελείως κυκλοθυμικό, όποτε θέλει δουλεύει....

Επεξ/σία από Draculina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν εχει εμφανιστει στο track n trace των elta courrier, ο πωλητης ομως με πληροφορησε οτι επικοινωνησε με DHL τηλεφωνικα και του ειπαν οτι το δεμα βρισκεται στην Ελλαδα. Ακόμα περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν εχει εμφανιστει στο track n trace των elta courrier, ο πωλητης ομως με πληροφορησε οτι επικοινωνησε με DHL τηλεφωνικα και του ειπαν οτι το δεμα βρισκεται στην Ελλαδα. Ακόμα περιμένω...

 

To Shipment tracking της DHL.de τι σου λέει ;

 

http://nolp.dhl.de/nextt-online-public/set_identcodes.do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωσή μου λέει :

05.01.10 Departure from outward Office of Exchange in Country of Origin

09.01.10 Arrival at inward Office of Exchange in the Country of Destination

 

Δηλαδή σε λίγες μέρες θα το έχω ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...