Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στείλε email στη dhl.de (μέσα από την φόρμα τους) και ζήτησέ τους εξηγήσεις.

Θα σου απαντήσουν το πολύ σε μία μέρα.

 

χμ... το θεμα όμως ειναι οτι στη φορμα δεχεται σαν tracking number μόνο αριθμους, ενω εγώ έχω τον παρακάτω tracking number VV 1171 8257 4DE.γκρρρρρ. έχω μπλέξει σαν τον Ηρακλή με τις κουβαρίστρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εστειλα mail και επικοινώνησα και μέσω της φόρμας τους. Έχω αρχίσει να χάνω τις ελπίδες μου όμως. έχουν περάσει σχεδον 20 μέρες από τότε που έφυγε το πακέτο από Γερμανία, κι ακόμα δεν φαίνεται να έχει φτάσει Ελλάδα στο tracking system. Καμμία ελληνική υπηρεσία δεν βρίσκει τον tracking number μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρωτησω κατι...πρωτη φορα εκανα αγορα με westernunion απο site εκτος ευρωπης cute-ing.com πριν 4 μήνες και ακόμα δεν εχω παραλαβει το δεμα. γιατι και που κολάει? δε θα το ξανακανω απλα θα θελα να ξερω τι παιζει με αγορεσ εξωτερικου. το ποσο αγορασ ηταν 85 ευρω. χιλια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, θέλω να κάνω αγορά στο ebay, έχω account στο paypal και ebay, έχω βγάλει πιστωτική κάρτα και είναι επιβεβαιωμένη με τον 4 ψήφιο κωδικό paypal...αλλά, ενώ έχω βάλει χρήματα στην κάρτα, δεν δείχνει που είναι τα χρήματα...επίσης, έχω παραγγείλει κάτι και μέχρι σήμερα δεν πληρώθηκε, τι έχω κάνει λάθος?

 

---------- Προσθήκη στις 22:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:17 ----------

 

Εντάξει παιδιά,νομίζω βρήκα το λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωσή μου λέει :

05.01.10 Departure from outward Office of Exchange in Country of Origin

09.01.10 Arrival at inward Office of Exchange in the Country of Destination

 

Δηλαδή σε λίγες μέρες θα το έχω ;;;;

 

Τελικά 11/1/2010 παρέλαβα από elta-courier.

Αρκετά γρήγορα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρωτησω κατι...πρωτη φορα εκανα αγορα με westernunion απο site εκτος ευρωπης cute-ing.com πριν 4 μήνες και ακόμα δεν εχω παραλαβει το δεμα. γιατι και που κολάει? δε θα το ξανακανω απλα θα θελα να ξερω τι παιζει με αγορεσ εξωτερικου. το ποσο αγορασ ηταν 85 ευρω. χιλια ευχαριστω

 

Κακώς πλήρωσες με western union και οχι με paypal.

 

Πάντως δεν μου φαίνεται και πολύ σοβαρό το σαιτ αυτό... ένα email έχει για επαφή με την επιχείρηση και ούτε καν τα στοιχεία της εταιρείας δεν αναφέρονται (διεύθυνση-ΑΦΜ κλπ.). Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε τέτοια ζητήματα.

 

Επικοινώνησες καθόλου με τον πωλητή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.

 

Εχω κάνει παραγγελία από Αμερική ένα άρωμα αλλά δεν είχα παρατηρήσει ότι το minimum παραγγελίας ήταν δυο τεμάχια. Ο πωλητής τράβηξε τα χρήματα από το πρώτο αλλά για να μου στείλει την παραγγελία θα έπρεπε να προσθέσω ακόμη ένα αλλιώς εάν δεν το δεχτώ να μου επιστρέψει τα χρήματα. Εγώ του λέω ότι ευχαριστώ δεν θέλω δυο τεμάχια και να μου γίνει επιστροφή χρημάτων, αλλά εδώ και δυο ημέρες δεν υπάρχει καμία απάντηση από τον πωλητή.... τι να συμβαίνει λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα mail και επικοινώνησα και μέσω της φόρμας τους. Έχω αρχίσει να χάνω τις ελπίδες μου όμως. έχουν περάσει σχεδον 20 μέρες από τότε που έφυγε το πακέτο από Γερμανία, κι ακόμα δεν φαίνεται να έχει φτάσει Ελλάδα στο tracking system. Καμμία ελληνική υπηρεσία δεν βρίσκει τον tracking number μου....

 

 

Χρησιμοποίησες τη σελίδα του DP για το investigation request?? Είναι μικρό το δεματάκι σου, στάλθηκε ως γράμμα με DP και όχι ως δέμα με DHL, γιαυτό έχεις τέτοιο αριθμό.

 

Στο inquiry του DP δεν έχει να σου εμφανίσει τπτ άλλο, απλά λέει ότι παραδόθηκε για μεταφορά στην Ελλάδα και σταματάει εκεί. Δεν είναι όπως της DHL που σου λέει ότι ήρθε ελλάδα και είναι προς επίδοση σε σένα πχ.Από δω και πέρα έπρεπε να εμφανιστεί στο ΕΛΤΑ, το απλό ελτά όχι το κούριερ.

 

Τα 2 πραγματα που θα έκανα εγώ είναι το investigation της DP και να πάω στο ΕΛΤΑ της γειτονιάς μου όπου έρχονται τα γράμματα να τους ρωτήσω αν ήρθε το συγκεκριμμένο. Συνηθως εξυπηρετούν αν πας από κοντά. Σαν πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι στο ΕΛΤΑ ήδη....(το track πολλές φορές δεν δουλεύει και τις μισές φορές εμένα δεν μου στέλνουν ειδοποίηση αν έρθει κάτι, πάω από κοντά καιτο ζητάω). Πήγαινε άμεσα καθως αν βρίσκεται εκεί αρκετές μέρες θα το επιστρέψουν.

Μακαρι να το βρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.

εδώ και δυο ημέρες δεν υπάρχει καμία απάντηση από τον πωλητή.... τι να συμβαίνει λέτε?

Μηπως πρεπει να ανοιξεις dispute στο paypal και απο εκει να σου κανει refund για να κλεισει οτ θεμα.

 

---------- Προσθήκη στις 21:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:57 ----------

 

Γεια σας παιδιά, θέλω να κάνω αγορά στο ebay, έχω .

Τα χρηματα ππυ εχεις βαλει ειναι στην λογιαριασμο της τραπεζας σου.

Η πιστωτικη καρτα σου ειναι συνδεδεμενη με αυτον το λογαριασμο.

Πρεπει να δωσεις εντολη μεσω paypal να πληρωσεις το προιον μεσω της καρτας.

Το paypal χρεωνει την καρτα σου.Η καρτα χρεωνει τον λογαριασμο σου και τα λεφτα μεταφερονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πρεπει να ανοιξεις dispute στο paypal και απο εκει να σου κανει refund για να κλεισει οτ θεμα.

 

Αυτό πως γίνετε? Πάω στο My account στο paypal και επιλέγω item dispute ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια......πρωτη φορα γραφω...λοιπον πατησα για μια αγορα απο ebay αλλα δεν πληρωσα.....μετα τιν αγορα που πατησα πηγα στο myebay και το εσβησα το προιον.....ο πωλητης μου στελνει μηνυμα κ λεει να πληρωσω σε ενα e-mail του....τελικα δεν θελω να το παρω γιατι εχει πολλα εξοδα αποστολης....εφοσον δεν εχω πληρωση πρεπει να κανω κατι για ακυρωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησες τη σελίδα του DP για το investigation request?? Είναι μικρό το δεματάκι σου, στάλθηκε ως γράμμα με DP και όχι ως δέμα με DHL, γιαυτό έχεις τέτοιο αριθμό.

 

Στο inquiry του DP δεν έχει να σου εμφανίσει τπτ άλλο, απλά λέει ότι παραδόθηκε για μεταφορά στην Ελλάδα και σταματάει εκεί. Δεν είναι όπως της DHL που σου λέει ότι ήρθε ελλάδα και είναι προς επίδοση σε σένα πχ.Από δω και πέρα έπρεπε να εμφανιστεί στο ΕΛΤΑ, το απλό ελτά όχι το κούριερ.

 

Τα 2 πραγματα που θα έκανα εγώ είναι το investigation της DP και να πάω στο ΕΛΤΑ της γειτονιάς μου όπου έρχονται τα γράμματα να τους ρωτήσω αν ήρθε το συγκεκριμμένο. Συνηθως εξυπηρετούν αν πας από κοντά. Σαν πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι στο ΕΛΤΑ ήδη....(το track πολλές φορές δεν δουλεύει και τις μισές φορές εμένα δεν μου στέλνουν ειδοποίηση αν έρθει κάτι, πάω από κοντά καιτο ζητάω). Πήγαινε άμεσα καθως αν βρίσκεται εκεί αρκετές μέρες θα το επιστρέψουν.

Μακαρι να το βρεις!

 

Το δέμα έφυγε με DHL Paket International. Ο πωλητής αυτό μου έχει πει, και στην σελίδα της dhl το βλέπω. στην ελλάδα αυτά τα πακέτα τα χειρίζεται η ELTA Courrier, η οποία και δεν έχει ιδέα για τον συγκεκριμένο tracking number. Το ίδιο ισχύει και για το απλό ΕΛΤΑ, μολις γύρισα από εκεί :mad:

 

και μια ερώτηση. Αν το δεμα δεν έρθει ποτέ (όπως και πιστεύω ότι θα γίνει) και χάθηκε ξερω γω, τί feedback δίνω στον πωλητή;; negative??? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...