Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια......πρωτη φορα γραφω...λοιπον πατησα για μια αγορα απο ebay αλλα δεν πληρωσα.....μετα τιν αγορα που πατησα πηγα στο myebay και το εσβησα το προιον.....ο πωλητης μου στελνει μηνυμα κ λεει να πληρωσω σε ενα e-mail του....τελικα δεν θελω να το παρω γιατι εχει πολλα εξοδα αποστολης....εφοσον δεν εχω πληρωση πρεπει να κανω κατι για ακυρωση???

 

Θα φας αρνητική σίγουρα. Καλά κι εσύ πρώτα αγοράζεις κ μετά βλέπεις την αγγελία ; :rolleyes:

Αν φας αρνητική ...ξέχνα το ebay. Θα σε στιγματίζει σε ότι θες να αγοράσεις από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα φας αρνητική σίγουρα. Καλά κι εσύ πρώτα αγοράζεις κ μετά βλέπεις την αγγελία ; :rolleyes:

Αν φας αρνητική ...ξέχνα το ebay. Θα σε στιγματίζει σε ότι θες να αγοράσεις από κει.

 

ο πωλητής δεν μπορεί να δώσει αρνητική στον αγοραστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση... για αγορές κάτω απο 45$ έχει τίποτα χρεώσεις το δέμα που μου έρχεται απο ebay? π.χ. τελωνείο κτλ...?

είτε απο hongkong είτε απο Αγγλία τα ίδια ισχύουν?

(τις ερωτήσεις τις κάνω να ξέρω αν θα στείλω για να τσεκάρει ότι είναι δώρο, να βγάλει αποδείξεις κτλ..)

ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα έφυγε με DHL Paket International. Ο πωλητής αυτό μου έχει πει, και στην σελίδα της dhl το βλέπω. στην ελλάδα αυτά τα πακέτα τα χειρίζεται η ELTA Courrier, η οποία και δεν έχει ιδέα για τον συγκεκριμένο tracking number. Το ίδιο ισχύει και για το απλό ΕΛΤΑ, μολις γύρισα από εκεί :mad:

 

και μια ερώτηση. Αν το δεμα δεν έρθει ποτέ (όπως και πιστεύω ότι θα γίνει) και χάθηκε ξερω γω, τί feedback δίνω στον πωλητή;; negative??? Ευχαριστώ

 

 

To track φαίνεται και στο DP και στην DHL, το έκανα τρακ δλδ, στo DP μου έγραψε και letter. Απλά μόνο letter DP έχω δει με τέτοιο τρακ από γερμανία...Δύσκολα τα πράγματα....

 

Ο πωλητής έχει καθόλου neg με παρόμοιες περιπτώσεις?? Ελα ντε, μαλλον neutral θα άφηνα εφόσον ήταν εξυπηρετικός και έδωσε track το οποίο δεν είναι ψεύτικο...Απτην άλλη ταλαιπωρήθηκες, πλήρωσες και δεν παρέλαβες τπτ.

 

Refund μπορεί να παίξει σε τέτοια περίπτωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση... για αγορές κάτω απο 45$ έχει τίποτα χρεώσεις το δέμα που μου έρχεται απο ebay? π.χ. τελωνείο κτλ...?

είτε απο hongkong είτε απο Αγγλία τα ίδια ισχύουν?

(τις ερωτήσεις τις κάνω να ξέρω αν θα στείλω για να τσεκάρει ότι είναι δώρο, να βγάλει αποδείξεις κτλ..)

ευχαριστώ...

Aπό Αγγλία όχι. Είναι εντός ΕΕ. Οπότε 445 να ήταν δεν έχεις πρόβλημα.

δηλαδή ότι αγοράζουμε απο ebay και ο πωλητής λέει United States δεν πληρώνουμε τελωνείο??

παράξενο μου ακούγεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ότι αγοράζουμε απο ebay και ο πωλητής λέει United States δεν πληρώνουμε τελωνείο??

παράξενο μου ακούγεται..

 

μίλησα για την Αγγλία. rolleyes.gif

 

---------- Προσθήκη στις 16:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:44 ----------

 

πολιτική του ebay. (http://news.bbc.co.uk/2/hi/7228460.stm)

 

λέει όμως αυτό :

 

"If a buyer doesn't pay, the seller can easily contact eBay, we will review any complaint and maybe remove the buyer," a spokesman said.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To track φαίνεται και στο DP και στην DHL, το έκανα τρακ δλδ, στo DP μου έγραψε και letter. Απλά μόνο letter DP έχω δει με τέτοιο τρακ από γερμανία...Δύσκολα τα πράγματα....

 

Ο πωλητής έχει καθόλου neg με παρόμοιες περιπτώσεις?? Ελα ντε, μαλλον neutral θα άφηνα εφόσον ήταν εξυπηρετικός και έδωσε track το οποίο δεν είναι ψεύτικο...Απτην άλλη ταλαιπωρήθηκες, πλήρωσες και δεν παρέλαβες τπτ.

 

Refund μπορεί να παίξει σε τέτοια περίπτωση??

 

 

όχι ο πωλητής έχει 100% positive!! refund απ'οσο διάβασα δεν παίζει μέσω paypal ή ebay, μιας και το δέμα υπάρχει απόδειξη ότι εστάλει. Θα ξεκινήσω τις διαδικασίες και βλέπουμε.

 

---------- Προσθήκη στις 16:52 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:52 ----------

 

Ναι απλά λέω ότι δεν είναι δυνατόν να αγοράζεις να μην πληρώνεις κ να μένεις στο απυρόβλητο.

 

 

εννοείται :mrgreen::mrgreen: αυτό μας έλειπε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πως γίνετε? Πάω στο My account στο paypal και επιλέγω item dispute ?

Ναι ανοιγεις dispute και απανταει ο πωλητης μετα.

Αν δεν απαντησει σε 5 ημερες κανεις escalate to claim και παιρνει το paypal αποφαση για το ποιος εχει δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι το οποίο γράφει στη σελίδα: Item location: Edinburgh, United Kingdom

 

Το tracking number μου δίνει: SHANGHAI Despatch from Sorting Center

 

Η αξία είναι 60 λίρες, 30+30

πάει τελωνείο, τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...