Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εστειλα αμερικη με $104 ενα ζευγαρι ποδοσφαιρικα. τα παπουτσια ειναι us size 9.5

αυτος λεει: The shoe is actually size 10. You told me it was size 9.5

I'm asking for a refund because you sold me the wrong size shoe.

 

τι να κανω? του απαντησα οτι 9.5 γραφει μεσα και οτι υπολογισε λαθος. απο κει και περα τι αλλο να κανω για να διασφαλισω οτι δε θα κανει μαλακι@?

να ζητησω να στειλει photo? που να απευθυνθω στο ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα αμερικη με $104 ενα ζευγαρι ποδοσφαιρικα. τα παπουτσια ειναι us size 9.5

αυτος λεει: The shoe is actually size 10. You told me it was size 9.5

I'm asking for a refund because you sold me the wrong size shoe.

 

τι να κανω? του απαντησα οτι 9.5 γραφει μεσα και οτι υπολογισε λαθος. απο κει και περα τι αλλο να κανω για να διασφαλισω οτι δε θα κανει μαλακι@?

να ζητησω να στειλει photo? που να απευθυνθω στο ebay?

 

Εφόσον στο listing έλεγες 9,5 και το παπούτσι στην ετικέτα λέει 9,5 τότε είναι δικό του πρόβλημα που δεν υπολόγισε σωστά τι νούμερο του κάνει. Σε όλους μας έχει τύχει να φοράμε μία μάρκα πχ 42 και σε μια άλλη 44.. Δεν μετράνε όλοι με τον ίδιο τρόπο προφανώς!

 

Δύο επιλογές έχει:

  • Τα κρατάει και δεν βγάζει άχνα.

  • Σου τα στέλνει πίσω με δικά του έξοδα και του επιστρέφεις το ποσό χωρίς τα έξοδα αποστολής.

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που ο αγοραστής σου δώσει άδικα Negative feedback. Δηλαδή αν υπάρχει δυνατότητα να διεκδικήσεις το δίκιο σου.. Αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δύο επιλογές έχει:

  • Τα κρατάει και δεν βγάζει άχνα.

  • Σου τα στέλνει πίσω με δικά του έξοδα και του επιστρέφεις το ποσό χωρίς τα έξοδα αποστολής.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που ο αγοραστής σου δώσει άδικα Negative feedback. Δηλαδή αν υπάρχει δυνατότητα να διεκδικήσεις το δίκιο σου.. Αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει.

να του πω να βγαλει φωτο με το νουμερο που αναγραφουν η μπα και να του πω κατευθειαν αυτο που λες; Εγω τα ειχα παρει απο αγγλια και εχω κ το mail παραγγελιας αλλα και την αποδειξη. Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι πειστικα αυτα

 

edit:

τωρα μολις μου ηρθε αυτο απο ebay:

Hello Dimitris **** (isspro****),

 

Your monthly eBay invoice for the period from May 1, 2010 through May 31, 2010 is now available to view online.

Amount Due: €7,94

You have set up automatic payments using a credit card. Your invoice amount will be charged to your credit card automatically within the next 5 to 7 days. The amount deducted may vary based on recent payments or credits.

 

To view your invoice:

1. Go to http://www.ebay.com and click "My eBay" at the top of most eBay pages. You will need to sign in.

2. Click the "Seller Account" link (beneath "My Account" on the left side of the page).

3. Click the "View invoices" link, and then select the invoice you want to view from the pull-down menu.

 

Remember: eBay will not ask you for sensitive personal information (such as your password, credit card and bank account numbers, Social Security number, etc.) in an email.

 

Thank you for using eBay.

 

Regards,

eBay

τι παιζει εδω ρε παιδια? 1η φορα το βλεπω...

Επεξ/σία από isspro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι τα παπούτσια ήταν το μέγεθος που είχες στο listing τοτε κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να σου στείλει φωτογραφία.

 

Όσον αφορά αυτό που έλαβες απ' το eBay, είναι για το κόστος των listings που έχεις κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι 100% σιγουρος. απλα επειδη θα ανοιξει case πως θα αποδειξω εγω οτι αυτος μ@λακιζεται και οτι αυτος εκανε λαθος υπολογισμο?

 

είναι για το κόστος των listings που έχεις κάνει.

δλδ?

και καθε ποτε θα πρεπει να το πληρωνω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραγγείλει πριν κάποιες μέρες μια μπαταρία για το φορητό μου και το κόστος ήταν 42,5$ για τη μπαταρία και 19,5$ τα μεταφορικά με EMS απο κίνα. Μου ήρθε σήμερα ειδοποιητήριο απο τα ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές ειδοποίηση οτι ήρθε το πακέτο και οτι έχει κόστος 3,65€.

 

Αυτά τα 3,65 απο που βγαίνουν? Απο τελωνείο είναι?

Σημείωση πως ο αποστολέας το είχε στείλει σαν sample.

 

Και γενικά πως ξέρω εγώ πότε ένα πακέτο που περιμένω έχει περάσει τελωνείο, αν δεν έχω δώσει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας παρά μόνο διεύθυνση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραγγείλει πριν κάποιες μέρες μια μπαταρία για το φορητό μου και το κόστος ήταν 42,5$ για τη μπαταρία και 19,5$ τα μεταφορικά με EMS απο κίνα. Μου ήρθε σήμερα ειδοποιητήριο απο τα ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές ειδοποίηση οτι ήρθε το πακέτο και οτι έχει κόστος 3,65€.

 

Αυτά τα 3,65 απο που βγαίνουν? Απο τελωνείο είναι?

Σημείωση πως ο αποστολέας το είχε στείλει σαν sample.

 

Και γενικά πως ξέρω εγώ πότε ένα πακέτο που περιμένω έχει περάσει τελωνείο, αν δεν έχω δώσει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας παρά μόνο διεύθυνση?

 

ναι

(10 χαρακτηρες)

 

Είναι από Τελωνείο αλλά άν διαβάσεις το χαρτί (την απόδειξη που θα σου δώσουν τα ΕΛΤΑ) θα δεις ότι δεν είναι εκτελωνισμός αλλά αποθήκευση. Δεν υπάρχει εκτελωνισμός 3 ευρώ, μην τρελαθούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας πριν 1 μερα μπηκα στο e-bay για να δς τιμι σε ενα προιον και καταλαθως εκανα persuade kαι μάλιστα σε 2-3 αντικοιμενα καταλαθως.Μ στάλθηκε λοιπον μυνημα οτι συγχαριτηρια π εκανα αθτο και πως θα πληρωσω.Υπάρχει τροπος να το ακυρωσω επειδη δεν καταφερα να ωρς κατι λογου το οτι δεν ξερv καθολου απο e-bay.Συγνωμη αν εχει γινει καποιο παρομιο post αλλα ειμαι καινουργιος και δεν ξερω πως ακριβως να ψαξω.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παρει κατι Γυαλια μεσω ebay αξιας πρπ 200ευρο. Τα γυαλια ηρθαν απο Αμερικη κ εμαθα καθυστερημενα οτι πρεπει να παω να τα εκτελωνισω...Εχω τις εξης ερωτησεις:

 

1.Ποσο περιπου θα κοστισει ο εκτελωνισμος...? (ειναι μαλλον 5 μερες στο αεροδρομιο)

 

2.Τι χρειαζεται ο εκτελωνισμος...? (χαρτια,ταυτοτητες κτλ.. επισης η αγορα εγινε μεσς καρτας ενος φιλου μ,ειναι απαραιτητο να ειναι κ αυτος εκει? μπορει να γινει με εξουσιοδοτηση? )

 

3.Ποιες ωρες μπορω να παω κ αν η διαδικασια ειναι πολυ χρονοβορα..?

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω μια ερώτηση. Αγόρασα 2 προιόντα απο ebay (απο πωλητές με χιλιάδες αξιολογήσεις) αλλά το ένα δε λειτουργούσε και το άλλο ήταν fake.. ζήτησα refund και πράγματι το αποδέχτηκαν. Το θέμα είναι άλλο. στο πρώτη περίπτωση το αποδέχτηκε απο μόνος του ο πωλητής ενώ στη 2 έκανα dispute. Μόνο στη 2 περίπτωση μου ήρθε μειλ απο το paypal που να με ενημερώνει οτι έγινε το refund. Στο balance δε βλέπω τίποτα (είναι μηδενικό), ενώ δεν έχω ebanking στην προπληρωμένη μου ώστε να τσεκάρω.

 

Αν πάω στο my recent activities στην κεντρική σελίδα του λογαριασμού δε βλέπω καμία κίνηση,αν όμως πατήσω view all of my transactions βλέπω τα 2 refund. Το θέμα είναι έχουν χαρακτηριστεί σαν complete και αν πατήσω στις λεπτομέρειες βλέπω αυτό:

http://www.insomnia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31471&stc=1&d=1276081137

 

στην άλλη συναλλαγή βλέπω το ίδιο μόνο που δεν αναγράφει πάνω πάνω το partially refunded αλλά σκέτο refunded (αλήθεια για ψέυτικο προιόν που ζητήθηκε με dispute το refund γίνεται partially ή full refund?)

 

η συναλλαγή έχει ολοκληρωθεί; έχουν πιστωθεί τα λεφτά στη προπληρωμένη και ας μην τα βλέπω στο balance?

post-147995-129063097663_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...