Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ebay listing removed για ενα polo που εχω πληρωσει...απο 9 ιουλιου π πληρωσα....κ τιποτα ακομη....ουτε shipped ειπε ο πωλητης ουτε τιποτα...και το ebay το αφαιρεσαι λεγοντας αυτο το μυνημα.

 

Most items listed on eBay are legitimate, and there are many things we do to protect our members from buying items that aren't. One thing we do is remove items reported to us as allegedly infringing through the eBay VeRO program.

 

In this case, we removed the listing because the copyright or trademark owner of this product reported that they believe the item may not be authentic.

 

και τωρα εστειλα ενα μυνημα στο resolution center του ebay...σας εχει τυχει και τετοιο εσας?/? με τα λευτα μου ελπιζω να τα παρω πισω...100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια να ρωτησω... θελω να αγορασω αυτ το φαν, η τιμη του λει ειναι 22 ευρω και εξοδα αποστολης ειναι δωρεαν...

http://viewitem.eim.ebay.gr/Fujitsu_Siemens_Lfter__FAN_Amilo_Xi2428_Xi_2428/170388618016/item

στον καταλογο ομως λει εξοδα αποστολης περιπυ 11.90 http://search.eim.ebay.gr/?Query=fujitsu+siemens+amilo+xi+fan ... τελικα ποιο ισχυει??

Επισης ο πωλητης αυτος ειναι αξιοπιστος??

http://myworld.ebay.com/*laptiptop*

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που παρατήρησα συχνά τελευταία: Ενώ κάποια αντικείμενα έχουν στο item info αποστολή παγκοσμίως και βγάζει και κλασσικά τα έξοδα αποστολής, από κάτω στο προσωπικό κείμενο ο πωλητής γράφει ότι δεν στέλνει εκτός. Υπάρχει κάποιος λόγος -χρέωσης από ebay ίσως?- που να συμφέρει ο πωλητής να βάζει την καταχώρηση 'πλασματικά' ως παγκόσμια αποστολή που τελικά δεν ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν και εχω πουλησει 1 φορα μονο αυτο που ξερω ειναι οτι πουλας οπου θες οτι θες οσο θες. δλδ το κοστος για αμερικη 1 ζευγαρι παπουτσια χοντρικα ειναι €12. αν θες να πανε πιο γρηγορα ανεβαινει η τιμη. μπορεις ομως να ζητησεις €212 σαν μεταφορικα. δεν εχει να κανει. το paypal παντως παιρνει 1.9-3.4%

 

40190569.jpg

 

το item info το φτιαχνει ο πωλητης, οπως και το κειμενο = σε ενα απο τα δυο εχει κανει λαθος... επικοινωνησε μαζι του για να βγαλεις ακρη

Επεξ/σία από isspro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικα ολα καλα! Πληρωσα την παραγγελια και επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε ολα οκ!

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που παραγγειλα απο εβαυ το δεμα θα σταλει στα ΕΛΤΑ Πυργου και θα με παρουν τηλεφωνο να παω να το παραλαβω ή θα μου το φερουν στο σπιτι|??

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση παιδιά:

 

Θέλω να αγοράσω μία κονσόλα που την βρήκα σε πολύ καλή τιμή >20 €.

To αντικείμενο θα φύγει από Αμερική. Μήπως υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ και έξοδα τελωνείου στην περίπτωση αυτή?

Εκανα την ερώτηση στον πωλητή και περιμένω την απάντησή του...

Εσείς τι πιστεύετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα ολα καλα! Πληρωσα την παραγγελια και επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε ολα οκ!

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που παραγγειλα απο εβαυ το δεμα θα σταλει στα ΕΛΤΑ Πυργου και θα με παρουν τηλεφωνο να παω να το παραλαβω ή θα μου το φερουν στο σπιτι|??

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν:

α)περνάει ο ταχυδρόμος από το σπίτι σου και αφήνει στο γραμματοκιβωτιο σου ειδοποιητηριο να πας να το παραλάβεις απο τα πλησιεστερα ΕΛΤΑ σε σένα,συνήθως γίνεται σε ογκώδη δέματα,όχι σε μικροδέματα.

β)απλά το αφήνει στην πόρτα σου ο ταχυδρόμος,το οποίο και μαλλον θα συμβεί στην περιπτωση σου.

 

Μία ερώτηση παιδιά:

 

Θέλω να αγοράσω μία κονσόλα που την βρήκα σε πολύ καλή τιμή >20 €.

To αντικείμενο θα φύγει από Αμερική. Μήπως υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ και έξοδα τελωνείου στην περίπτωση αυτή?

Εκανα την ερώτηση στον πωλητή και περιμένω την απάντησή του...

Εσείς τι πιστεύετε?

>20=?

Βεβαίως και υπάρχει περιπτωση αν δεν μας πεις πόσο πλήρωσες.εγω ότι έχω παραγγείλει εκτος Ευρώπης ήταν πάντα <20 ευρώ,αλλά απότι έχω διαβάσει στο φορουμ πάνω απο 45 ευρώ περνάει τελωνείο,αλλά φυσικά αυτό δεν είναι και απόλυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω λιγο... εψαξα και σε προηγουμενα ποστς αλλα δε βρηκα κατι.....

Ειμαι καινουργιος στο εβαυ,παρηγγειλα πρωτη φορα την παρασκευη.... θα θελα να μαθω αυτα μετα Bid....

Τα πραγματα αυτα που βγαινουν στις δημοπρασιες ξεκινανε απο μηδενικη τιμη και μετα βαζει ο καθενας την τιμη που θελει να αγορασει και αν τελιωσει ο χρονος και εχει bidarει μονο αυτος παιρνει το αντικειμενο αυτο στη τιμη εκεινη??

Μπορει ο πωλητης ομως να διαφωνει και να μη το πουλαει στη τιμη αυτη??

Τα προιοντα που λενε buy this item now εχει καθοριει τη τιμη ο πωλητης και δεν χριαζεται να περιεμνεις για κατι??

Μπορεις καποιος να εξηγησει πως λειτουργουν αυτα με τις δημοπρασιες?? (η αν εχει ξανα απαντηθει να μου δωσει το λινκ γιατι δε βρηκα κατι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα αυτα που βγαινουν στις δημοπρασιες ξεκινανε απο μηδενικη τιμη και μετα βαζει ο καθενας την τιμη που θελει να αγορασει και αν τελιωσει ο χρονος και εχει bidarει μονο αυτος παιρνει το αντικειμενο αυτο στη τιμη εκεινη??

Μπορει ο πωλητης ομως να διαφωνει και να μη το πουλαει στη τιμη αυτη??

Δεν μπορεί, είναι δεσμευμένος να το πουλήσει στο ποσό που θα έχει φτάσει κατά την λήξη της δημοπρασίας.

 

Τα προιοντα που λενε buy this item now εχει καθοριει τη τιμη ο πωλητης και δεν χριαζεται να περιεμνεις για κατι??

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερωτησούλα και από μένα :lol:.

Θέλω να αγοράσω μια μπαταρία για το psp από ebay και θέλω να την στείλω στο χωριό μου (οπού εκεί καλά καλά δεν έχουν διευθύνσεις). Πως μπορώ κατά την αγορά να δηλώσω να αποσταλεί εκεί αλλά να κρατηθεί στο ταχυδρομείο και να περάσω να το πάρω ο ίδιος;

Κάπου είχα διαβάσει κάτι αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια !

 

θα ηθελα να αγοσα κατι απο το ebay ομως δεν ξερω ειναι ασφαλες ;

θα μου το φερει κουριερ ή θα το αφησουν και οποιος το παρει στην πορτα ;

τι επειπλων θα με χρεωσουν εκτος απο αυτο που λεει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...