Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ναι! confirmed συνδεδεμενη καρτα δεν εχω στο account!

Ποιο ειναι το απαραίτητο ποσον και ποσο εχει αυτο που θελεις να αγορασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν τελευταία παρατηρώ το εξης

 

Βρίσκω πχ ενα αντικείμενο

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=AC-DC%20Power%20Supply%20Buck%20Converter%20Step%20Down%20Module%203v&_pppn=r1&scp=ce0

 

στην συνέχεια επιλέγω το "181873999169" για αγορα

 

το πρόβλημα τωρα ειναι:

Ενω στην αναζήτηση ειναι ολα σε δολάρια οταν το επιλέξω η τιμη μου βγαινει(στο συγκεκριμένο) σε λιρες αγγλιας, σε αλλα βγαίνει ευρώ, σε αλλα δολάρια Αυστραλίας κλπ, αυτο το παρατηρώ τελευταία(ή κανω λαθος), εννοείται οτι εχω απενεργοποιημένη την μετατροπή νομίσματος απο το εβαυ

 

Ξέρει κάνεις τίποτα

 

 

αναζήτηση

post-165560-0-94924600-1457607597_thumb.jpg

 

 

 

επιλογή

post-165560-0-75537500-1457607616_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παίζει ρόλο σε τι νόμισμα το έχει βάλει ο πωλητής. Στην αναζήτηση κάνει μια πρόχειρη μετατροπή στο νόμισμα που έχεις ορίσει εσύ αλλά όταν το αγοράσεις είναι στο νόμισμα του πωλητή και βασει αυτού γίνεται η πιθανή μετατροπή (αν εσύ έχεις ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παίζει ρόλο σε τι νόμισμα το έχει βάλει ο πωλητής. Στην αναζήτηση κάνει μια πρόχειρη μετατροπή στο νόμισμα που έχεις ορίσει εσύ αλλά όταν το αγοράσεις είναι στο νόμισμα του πωλητή και βασει αυτού γίνεται η πιθανή μετατροπή (αν εσύ έχεις ευρώ).

Εγω δεν εχω ορίσει τιποτα απολύτως

 

 

Βασικα μιλαμε για χοντρο προβλημα, στα 100 αντικείμενα που είδα υπαρχει σε ολα μετατροπή, δεν ξερω ποτε εγινε αυτο, αλλα ειναι αστα να πανε και ολα βεβαια ειναι απο την κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα κατι λαμπακια απο ebay τα οποια και τα 3 σταματησαν σχεδον την ιδια χρονικη περιοδο να λειτουργουν. Το 1 καηκαν ολα τα λεντ, στο 2ο καηκε η μια σειρα (τα μισα απο τα συνολικα λεντ), ενω στο 3ο απλα φωτιζουν τα μισα ελαχιστα, ισως να καουν σε λιγο και αυτα. Επικοινωνησα με τον πωλητη και περιμενω απαντηση. Γενικα αν επικοινωνησω με ebay, θα παρω χρωματα ή θα πρεπει να τα στειλω και πισω?

 

Γενικα η αλλαγη δεν ειναι ευκολη, τα λεντακια δεν ειναι βιδωτα απλα με κατι σαν πλαστικο ωστε τα συρματακια να ακουμπουν το λεντ και να στεκονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελευταία παρατηρώ το εξης

 

Βρίσκω πχ ενα αντικείμενο

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=AC-DC%20Power%20Supply%20Buck%20Converter%20Step%20Down%20Module%203v&_pppn=r1&scp=ce0

 

στην συνέχεια επιλέγω το "181873999169" για αγορα

 

το πρόβλημα τωρα ειναι:

Ενω στην αναζήτηση ειναι ολα σε δολάρια οταν το επιλέξω η τιμη μου βγαινει(στο συγκεκριμένο) σε λιρες αγγλιας, σε αλλα βγαίνει ευρώ, σε αλλα δολάρια Αυστραλίας κλπ, αυτο το παρατηρώ τελευταία(ή κανω λαθος), εννοείται οτι εχω απενεργοποιημένη την μετατροπή νομίσματος απο το εβαυ

 

Ξέρει κάνεις τίποτα

 

 

αναζήτηση

attachicon.gifanzitisi.JPG

 

 

 

επιλογή

attachicon.gifeplogi.JPG

Απαντώ στο παραπάνω ποστ μου, μήπως εχει και κάποιος άλλος εχει αυτην την απορία

 

Απάντηση του εβαυ

Nikolaos, thank you for providing the item numbers, I appreciate it. Now, I have checked the item you mentioned and I can see here that the reason why the currency of the

item 121632609968 is Australian dollar is because the item was listed in eBay Australia.

Same as to

item 121734485794 that has a currency Euro which is because it was listed in eBay Germany,

so on as so forth.

 

Με λιγα λογια το αντικείμενο παιρνει το νόμισμα του εβαυ στο οποίο έγινε η εισαγωγή του, ανεξάρτητα που είναι ο πωλητής

 

Οι Κινέζοι λοιπόν άρχισαν και μπαίνουν και σε άλλα εβαυ πέραν του .com για αυτό συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα ενα προιον με buy it now και να μου κανουν προσφορα. απο οτι διαβασα ενω παλια πληρωνες καποιο ποσο για αυτο το ειδος

πωλησης,τωρα οι 50 πρωτες πωλησεις του μηνα με αυτο το ειδος ειναι δωρεαν.

 

λοιπον το προιον το αγορασε αμεσως ενας liazik  mohamed  anour ,  απο γερμανια. με πληρωσε αμεσως. του το εστειλα με συστημενο.

πληρωσα 5.20 ευρω. εφτασε στον τυπο σε 6 μερες. το παρακολουθουσα βεβαια διοτι αυτο το προιον αξιζε 59.90 ευρω.

 

δεν μου βαζει feedback και του στελνω μηνυμα ότι παρακαλω αν είναι όλα οκ βαλτε μου  θετικη αξιολογηση είναι πολύ σημαντικο.

 

στα αρχ....του.

 

μετα από  3 μερες μου στελνει μηνυμα ότι αυτό που του εστειλα δεν  δουλευει.

 

του λεω να ανοιξει case. ανοιγει και συμφωνω να του κανω refund όταν παραλαβω πισω το προιον.

 

βγαζει μια φοτο  με ένα δεμα από γερμανικο ταχυδρομιο και με tracking number.

 

του κανω refund!!!!

  

ερχεται το δεμα  σε 4 μερες με 3 γερμανικες εφημερίδες διπλωμένες.

 

του στελνω μηνυμα. καμια απαντηση.

 

ανοιγω case.      απαντηση= ο λογαριασμος αυτος δεν είναι πλεον στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα ενα προιον με buy it now και να μου κανουν προσφορα. απο οτι διαβασα ενω παλια πληρωνες καποιο ποσο για αυτο το ειδος

πωλησης,τωρα οι 50 πρωτες πωλησεις του μηνα με αυτο το ειδος ειναι δωρεαν.

 

λοιπον το προιον το αγορασε αμεσως ενας liazik  mohamed  anour ,  απο γερμανια. με πληρωσε αμεσως. του το εστειλα με συστημενο.

πληρωσα 5.20 ευρω. εφτασε στον τυπο σε 6 μερες. το παρακολουθουσα βεβαια διοτι αυτο το προιον αξιζε 59.90 ευρω.

 

δεν μου βαζει feedback και του στελνω μηνυμα ότι παρακαλω αν είναι όλα οκ βαλτε μου  θετικη αξιολογηση είναι πολύ σημαντικο.

 

στα αρχ....του.

 

μετα από  3 μερες μου στελνει μηνυμα ότι αυτό που του εστειλα δεν  δουλευει.

 

του λεω να ανοιξει case. ανοιγει και συμφωνω να του κανω refund όταν παραλαβω πισω το προιον.

 

βγαζει μια φοτο  με ένα δεμα από γερμανικο ταχυδρομιο και με tracking number.

 

του κανω refund!!!!

  

ερχεται το δεμα  σε 4 μερες με 3 γερμανικες εφημερίδες διπλωμένες.

 

του στελνω μηνυμα. καμια απαντηση.

 

ανοιγω case.      απαντηση= ο λογαριασμος αυτος δεν είναι πλεον στο ebay.

 

Λαλακια....

 

Βασικα ΔΕΝ επρεπε να να του κανεις refund ΧΩΡΙΣ να εχεις παρει πρωτα το αντικειμενο...

Αφου το λες και εσυ "...του λεω να ανοιξει case. ανοιγει και συμφωνω να του κανω refund όταν παραλαβω πισω το προιον."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sampatis χαχααα το τέλειο έγκλημα ο Γερμαναράς, μεγάλοι απατεώνες αυτοι οι Γερμανοι και μετα σου λενε για τους Νιγηριανούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει τροπος να βρω το ιστορικο αγορων μου απο το ebay το 2013?  μεσα απο το ebay μου δινει επιλογη μεχρι το 2014. Ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να το βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω αγορά μέσω paypal με την debit της εθνικής και τρώω άκυρο. Πως μπορώ να στείλω χρήματα από την κάρτα μου (την οποία έχω συνδεδεμένη στο paypal) στο paypal balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι αγορές με κάρτα είναι λαχείο και έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές.

2. Δεν μπορείς από την κάρτα. Το balance φορτώνεται είτε από άλλο balance είτε με έμβασμα και γι' αυτό πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...