Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα την γνώμη σας για την περίπτωση πώλησης στο ebay.

Τι είναι προτιμότερο, όταν ένα αντικείμενο μίας σεβαστής αξίας π.χ. 300 ευρώ αποστέλλεται σε τρίτη χώρα;

Να δηλώνεται σαν δώρο χωρίς αξία ή έστω και μικρή, ή να δηλώνεται κανονικά με την αξία του για να υπάρχει και η πλήρης νομιμότητα;

Το ebay απαγορευει να δηλώνονται σαν δώρα όταν έχουν αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν πωλητής και για να μην μπλέξω ακριβώς σ αυτή την διαδικασία (δεν ξέρω και τι γίνεται σε περίπτωση που ο άλλος δεν το παραλάβει πχ λόγω τελωνειακών δασμών και γυρίσει πίσω) έχω επιλέξει να μην στέλνω σε χώρες που θέλει τελωνείο.

Αν το εκανα όμως όπως στην περίπτωσή σου...θα τα έβαζα όλα κομπλέ αληθινά και φυσικά θα το έγραφα και στην αγγελία στο ebay (ότι θέλει τελωνειο και έξοδα του αγοραστή με ότι αυτό συνεπάγεται).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά από την στιγμή που τον έχεις ενημερώσει τόσο εσύ όσο και το ιμπει για τα τυχόν εκτελωνιστικά έξοδα και εφόσον είναι συστημένο, επιστρέφει χωρίς έξοδα επιστροφής αλλά χρεώνεται τα έξοδα της πρώτης αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τον εμπιστευοσασταν; Η τιμη ειναι φανταστικη αλα 0 αξιολογήσεις

 

http://www.ebay.com/itm/ASUS-RT-AC68U-Dual-band-Wireless-AC1900-Gigabit-Router-Free-100G-Could-Storage-/291772785530?hash=item43ef03637a:g:x1MAAOSwMHdXRQqY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστήσω άλλα δεν ξέρω το φοβάμαι δεν έχω μπλέξει πότε με επιστροφές και δεν ξερό μήπως έχει κάποια παγίδα και πουλάει κάτι άλλο και όχι το router δεν ξέρω καλά αγγλικά. Θα του κάνω μια ερώτηση αν όντως πουλάει το ρουτερ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τον εμπιστευοσασταν; Η τιμη ειναι φανταστικη αλα 0 αξιολογήσεις

 

http://www.ebay.com/itm/ASUS-RT-AC68U-Dual-band-Wireless-AC1900-Gigabit-Router-Free-100G-Could-Storage-/291772785530?hash=item43ef03637a:g:x1MAAOSwMHdXRQqY

Άπλα για ενημέρωση αναφέρω ότι μετά την πώληση των ρουτερ ο πωλητής μαλών την έκανε με ελαφρά  

  http://www.ebay.com/usr/yehe2575284

όποτε μαλών πιστεύω   ότι ήταν απάτη  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπλα για ενημέρωση αναφέρω ότι μετά την πώληση των ρουτερ ο πωλητής μαλών την έκανε με ελαφρά  

  http://www.ebay.com/usr/yehe2575284

όποτε μαλών πιστεύω   ότι ήταν απάτη  

σε αυτη την περιπτωση οσοι τα αγορασανε θα τους καλυψει το ebay? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μι απορία παίδες. Μου έκανε κάποιος απο ebay refund λόγω προβληματικού προιόντος, αλλα στο paypal μου είναι ακόμα σε φάση pending το ποσό. Τι μπορεί να συμβαίνει και δεν μπαίνει στο balance? (μου λέει θα είναι pending μέχρι 2 Ιουνίου, μετά θα περάσει στο balance ή το χάνω?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μι απορία παίδες. Μου έκανε κάποιος απο ebay refund λόγω προβληματικού προιόντος, αλλα στο paypal μου είναι ακόμα σε φάση pending το ποσό. Τι μπορεί να συμβαίνει και δεν μπαίνει στο balance? (μου λέει θα είναι pending μέχρι 2 Ιουνίου, μετά θα περάσει στο balance ή το χάνω?)

Δεν γνωριζω, αλλα καπου εχω διαβασει εδω μεσα οτι τα χρηματα το paypal κατα την συναλλαγη τα δεσμευει 21 μερες, οποτε αν η συναλλαγη εγινε πρόσφατα λογικα μεχρι τις 2/6 θα ειναι 21 μερες. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα καποιες μπαταριες απο ebay πριν κανα 4μηνο, πριν 2 μηνες ανοιξα refund στο ebay και συμφωνήσαμε να μου τις στειλει παλι ,ακομη δεν παρελαβα διοτι δεν τις εστειλε ποτε, τεσπα ,δεν περιμενω να τις παραλαβω ,απλα θελω να του δωσω μια καλη αξιολογηση για να με θυμαται  ,δεν βρισκω ομως το προιον στις αγορες, που πηγε αραγε; δεν εδωσα feedback ,γιατι εξαφανιστηκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...