Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάς σοβαρά τώρα? Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιούν δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ατομα το ΙΔΙΟ PC και απλά να μην έκανε log out ο άλλος χρήστης και απο λάθος να συνέχισε ο άλλος δε σου λεει κάτι έτσι? Θελει τρελό IQ για να το καταλαβεις προφανώς..

 

Πριν λοιπόν αρχίσεις την παπατζολογία περι συμπεριφοράς μου, θα σου πρότεινα να δεις λόγω τον τρόπο απάντησης του συνφορουμήτη σου, όσο και αν αυτο σε χαλάει. Εκτος αν θες να το παίζεις ο ακριβοδίκαιος εκεί που σε συμφέρει...Εσένα κατα την νώμη σου ήταν ΣΩΣΤΗ η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ και το ΥΦΟΣ του απέναντι σε κάποιον που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ έτσι?

 

Καλό θα ήταν λοιπόν αν θες να κερδίσεις σντυπώσεις, να εισαι δίκαιος σε όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάς σοβαρά τώρα? Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιούν δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ατομα το ΙΔΙΟ PC και απλά να μην έκανε log out ο άλλος χρήστης και απο λάθος να συνέχισε ο άλλος δε σου λεει κάτι έτσι? Θελει τρελό IQ για να το καταλαβεις προφανώς..

Εγώ τώρα σε ποιον απαντάω; Στον imprezive_7 ή στον rey7?

Γιατί συνεχίζεις να γράφεις ως imprezive_7 εξ ονόματος του rey7 κι εφόσον ξεκάθαρα δεν έχω τρελό IQ (όπως διαπίστωσες και εξέφρασες κι εσύ δημόσια), δυστυχώς μπερδεύομαι... ;)

 

Πριν λοιπόν αρχίσεις την παπατζολογία περι συμπεριφοράς μου, θα σου πρότεινα να δεις λόγω τον τρόπο απάντησης του συνφορουμήτη σου, όσο και αν αυτο σε χαλάει. Εκτος αν θες να το παίζεις ο ακριβοδίκαιος εκεί που σε συμφέρει...Εσένα κατα την νώμη σου ήταν ΣΩΣΤΗ η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ και το ΥΦΟΣ του απέναντι σε κάποιον που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ έτσι?

Δεν είμαι εδώ για να κρίνω ανθρώπους και χαρακτήρες, αλλά κυρίως για να συνεισφέρω στο forum με όποιες γνώσεις έχω σε απορίες συμφορουμιτών. Οπότε, τι δουλειά έχω να κρίνω την απάντηση ενός τρίτου ατόμου σ' εσένα; Σου απάντησα όμως με αυτό τον τρόπο πριν για τον εξής λόγο. Στην αρχική μου τοποθέτηση, όπου διαπίστωσα το λάθος σου και σου υπέδειξα καλοπροαίρετα τους κανόνες, μήπως και σου είχε ξεφύγει κάτι ώστε να προλάβω τα χειρότερα, αντί να παραδεχτείς το λάθος σου και να διορθώσεις τα πράγματα, μου απάντησες δεικτικά και με υφάκι. Άρα, είχα προσωπικό λόγο να θίξω τις αντιδράσεις σου.

 

Κι αφού θέλεις να με βάλεις στη μέση και να με κάνεις και συνήγορο του διαβόλου, θα σου απαντήσω και σ' αυτό που ρωτάς, παρόλο που δεν μου πέφτει λόγος, μόνο και μόνο για να σου αποδείξω το λάθος σου. Ο theopan, ο οποίος έχει πολλά δείγματα γραφής μέχρι σήμερα (οπότε ξέρουμε τον τρόπο σκέψης του πλέον) χρησιμοποίησε κάπως αυστηρό ύφος στην απάντησή του, αλλά μέχρι εκεί. Εσύ όμως το πήγες πολλά βήματα παραπέρα και άρχισες τους χαρακτηρισμούς (ΟΡΚ, ιστορίας κτλ.). Υπάρχει ξεκάθαρα τεράστια διαφορά στη μία απάντηση από την άλλη. Κι αν λοιπόν το πρόβλημά σου ήταν αποκλειστικά το "όποιο ύφος" του theopan, γιατί συνεχίζεις να είσαι τόσο δεικτικός και μαζί μου στη συνέχεια, χωρίς καν να σου έχω δώσει το δικαίωμα; (ρητορική ερώτηση).

 

Καλό θα ήταν λοιπόν αν θες να κερδίσεις σντυπώσεις, να εισαι δίκαιος σε όλα...

Ευτυχώς, τα γραπτά μένουν και δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν! ;)

Επεξ/σία από antikinsor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λοιπόν εχεις "μπερδευτεί" να σε ενημερώσω οτι εξαρχής ως imprezive θα έπερεπε να κάνω το αρχικό post, οπότε γι αυτον τον λόγο συνεχίζω και με το ίδιο username.. Λογικά σε ξεμπερδεψα, συνεχίζω..

 

όλοι εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όπου μπορούμε, να βοηθηθούμε οπου δεν τα καταφέρνουμε, αυτος και ο λόγος της online κοινότητας. Ποιός όμως δίνει το ελεύθερο σε χρήστες να απαντάνε με ύφος πιο αυταρχικό απέναντι σε άλλους? Θεωρείς άλλοθι το οτι ο συγκεκριμένος χρήστης έτσι είναι ο τρόπος γραφής του? Αυταρχικός? Του δίνει άλλοθι το οτι έχει προηγούμενα δείγματα γραφής? Δε νομίζω... Είμαι υποχρεωμένος εγώ να γνωρίζω το στυλάκι του καθενός? Πάλι δε νομίζω... Οπότε αν μου επικαλείσαι κανόνες (περι διπλών λογαριασμών) να μου επικαλείσαι και τους αντίστοιχους κανόνες συμπεριφοράς, που κάποιοι δεν ακολουθούν...Γιατι όπως είπες τα γραφόμενα μένουν, και μόνο στα καλά καθούμενα δεν χρησιμοποιήσα κι εγώ ανάλογο ύφος...

Δεν θα δώσω συνέχεια στο όλο θέμα, γιατι ΣΕΒΟΜΑΙ τους υπόλοιπους χρήστες που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ NA ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ OFF TOPIC POSTS, και ούτε επίσης να είναι θεατές σε κοκορομαχίες. Τα περι διπλών λογαριασμών θα τα κρίνουν και θα ενεργήσουν ανάλογα οι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ (mods-admins) και οχι απλοί χρήστες, που δεν έχουν αυτη την δικαιοδοσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και συνεχίζεις να είσαι δεικτικός μαζί μου, χωρίς λόγο!

 

Απαντάω στο παραπάνω μόνο και μόνο για να σου πω ότι πουθενά δεν έγραψα αυτά τα περί αυταρχικότητας που συμπέρανες και δεν το συνεχίζω κι εγώ από την πλευρά μου, αφού δεν έχει κανένα νόημα.

Μι απορία παίδες. Μου έκανε κάποιος απο ebay refund λόγω προβληματικού προιόντος, αλλα στο paypal μου είναι ακόμα σε φάση pending το ποσό. Τι μπορεί να συμβαίνει και δεν μπαίνει στο balance? (μου λέει θα είναι pending μέχρι 2 Ιουνίου, μετά θα περάσει στο balance ή το χάνω?)

Και για να είμαστε και on topic, η απάντηση που έλαβες στην ερώτησή σου, δεν ήταν σωστή.

Οι 21 μέρες (pending) που ανέφερε ο φίλος afairesths είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και σχετίζεται με νέους πωλητές (που δεν έχουν δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου), ώστε να εξασφαλίσει το PayPal τους πρώτους αγοραστές σε περίπτωση που πέσουν σε κάποιον απατεώνα πωλητή που άνοιξε λογαριασμό μόνο και μόνο για να κάνει κάποια αρπαχτή.

 

Σ' εσένα έγραφε Pending, γιατί το refund συνήθως γίνεται μέσω εντολής εμβάσματος και άρα θέλει κάποιες εργάσιμες μέρες μέχρι να εκτελεστεί και να απελευθερωθεί το ποσό. Δεν σου μετέφερε ο πωλητής το ποσό απευθείας από το δικό του Balance στο δικό σου για να γίνει άμεσα η μεταφορά. Και όταν θα απελευθερωθεί, είτε θα φανεί στο balance σου, είτε θα επιστρέψει στην κάρτα σου, αναλόγως με τον τρόπο που είχες πληρώσει και που έχει γίνει τελικά το refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου. Το θέμα είναι οτι μου είχε μια διορία το pending μέχρι σήμερα. Ε, λέω οταν θα λήξει λογικά θα μπει το ποσό...Ουτε καν όμως... Εξαφανίστηκε η διορία και το ποσό ακόμα στο pending... Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι παίζει...Πλακώνομαι στις μπουνιές με τον πωλητή, ή αυτός είναι οκ και κάτι παίζει με paypal...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που σου έχει εμφανίσει το Pending στο PayPal δεν ευθύνεται ο πωλητής.

Τσέκαρε στις κινήσεις του λογαριασμού σου στο PayPal. Λογικά θα υπάρχει κίνηση για τη συναλλαγή του refund και θα σου γράφει αναλυτικά τα στοιχεία.

Οπότε δες εκεί τι γράφει και από αύριο, που θα έχει παρέλθει κι επίσημα η προθεσμία του Pending, αν σε αγχώνει η όλη κατάσταση, απευθύνσου στο PayPal να δεις τι έχει συμβεί.

 

Πάντως, δεν έχουν χαθεί ποτέ λεφτά με refund στο PayPal κι απλά θεωρώ ότι το PayPal καθυστερεί υπερβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω το Refund έχει γίνει στο PayPal balance και υπάρχει και συγκεκριμένο Transaction ID.

Άρα, ξεκάθαρα η καθυστέρηση είναι από το PayPal και δεν βλέπω το λόγο να ανησυχείς.

Οπότε, είναι της υπομονής, αφού μερικές φορές κάνει και 10 εργάσιμες μέρες να εκτελεστεί και άρα είσαι ακόμα μέσα σ' αυτό το χρονικό όριο.

Σίγουρα δεν ευθύνεται ο πωλητής και από εδώ και πέρα, αν αργήσει υπερβολικά, απευθύνεσαι στο PayPal.

 

Υ.Γ. Αν κρίνω και από τα στοιχεία του πωλητή, πρόκειται για refund/εισερχόμενο έμβασμα από χώρα εντός SEPA (Ισπανία), οπότε δεν θα έπρεπε να το καθυστερούν τόσο πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο παλιά δεν είχε καν ημερομηνία deadline για τα refunds και μάλλον το έχουν προσθέσει πιο πολύ για να καθησυχάζουν τον κόσμο και να μην τους βομβαρδίζει στα e-mails σε κάθε καθυστέρηση τέτοιου τύπου, αφού είναι δεδομένο ότι χρειάζονται κάποιες μέρες για να εκτελεστεί. Απλά στην περίπτωσή σου φαίνεται να το καθυστερούν πιο πολύ και από την αρχική τους εκτίμηση κι εκεί έχει δημιουργηθεί το μπέρδεμα και η ανησυχία σου.

 

Με το καλό να τα παραλάβεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους παιδια. Παλιοτερα εκανα κανονικα αγορες απο ebay μεσω paypal. Πηγα να κανω χθες μια αγορα και μου εβγαζε το μηνυμα "We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address."

Τσεκαρα να δω τι λεφτα εχω μεσα στον λογ/σμο που τον εχω συνδεσει με την paypal και επαρκουν για την αγορα. Και η τιμη ειναι χαμηλοτερη των 15€, δηλαδη δεν ειναι κανενα μεγαλο ποσο που να "φαει" τα καπιταλ κοντρολς. 

Μηπως ξερετε αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με prepaid απ την πειραιως. Παντα ετσι το εκανα και λειτουργουσε. Απλα τωρα στο σαιτ της paypal μου λεει οτι εχω ολοκληρωσει το προφιλ μου κατα 80%. Μου ζηταει να συνδεσω εναν bank account και μου δινει πεδιο να βαλω το IBAN. (προφανως της Πειραιως που εχω και την prepaid). Παιζει ρολο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους παιδια. Παλιοτερα εκανα κανονικα αγορες απο ebay μεσω paypal. Πηγα να κανω χθες μια αγορα και μου εβγαζε το μηνυμα "We can't process your payment. Please select a different payment method or check your payment details including your billing address."

 

Τσεκαρα να δω τι λεφτα εχω μεσα στον λογ/σμο που τον εχω συνδεσει με την paypal και επαρκουν για την αγορα. Και η τιμη ειναι χαμηλοτερη των 15€, δηλαδη δεν ειναι κανενα μεγαλο ποσο που να "φαει" τα καπιταλ κοντρολς. 

 

Μηπως ξερετε αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω;

 

 

Τα capital controls όπου έχουν εφαρμογή σε συναλλαγές με το εξωτερικό, είναι ανεξάρτητα του ποσού συναλλαγής. Όσο φθηνό και να είναι αυτό που θέλεις, αν εμπίπτει στις απαγορεύσεις η συναλλαγή δεν θα επιτραπεί. Ο δε τραπεζικός λογαριασμός που από όσο κατάλαβα έχεις συνδεδεμένο στο Paypal, δεν βοηθάει πουθενά στις αγορές. Μόνο αν στείλεις από αυτόν λεφτά στο balance του Paypal με έμβασμα πριν την αγορά σου. Η μόνη άλλη λύση πέρα από αυτή είναι αν βγάλεις μια κάρτα εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...