Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω βάλει το απαραίτητο ποσό μέσα στην prepaid της Πειραιώς που έχω συνδέσει στην paypal. Μπορώ να βρω κάπου τα ακριβή βήματα για να τα μεταφέρω στο balance της Paypal πριν πάω να κάνω την αγορά στο Ebay; (είμαι άσχετος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω βάλει το απαραίτητο ποσό μέσα στην prepaid της Πειραιώς που έχω συνδέσει στην paypal. Μπορώ να βρω κάπου τα ακριβή βήματα για να τα μεταφέρω στο balance της Paypal πριν πάω να κάνω την αγορά στο Ebay; (είμαι άσχετος)

 

Δεν γίνεται να μεταφέρεις λεφτά από καμία κάρτα στο Paypal balance (του ίδιου του Paypal account που αυτή είναι συνδεδεμένη). Μόνο με έμβασμα από τραπεζικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (ή κάποιο λινκ αν βρήκε για να μη σας κουραζω), τα βήματα; 
 

Αυτά που έχω είναι:
1) Εναν λογ/σμο στην Εθνικη με καποια λεφτα μεσα

2) Μια prepaid στην Πειραιως που την εχω συνδεσει στον paypal account μου.

3) Εναν paypal account.

 

Tι κάνω τωρα, που μπαινω και που κλικαρω;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με prepaid απ την πειραιως. Παντα ετσι το εκανα και λειτουργουσε. Απλα τωρα στο σαιτ της paypal μου λεει οτι εχω ολοκληρωσει το προφιλ μου κατα 80%. Μου ζηταει να συνδεσω εναν bank account και μου δινει πεδιο να βαλω το IBAN. (προφανως της Πειραιως που εχω και την prepaid). Παιζει ρολο αυτο;

Το ότι σου βγάζει στο προφίλ σου 80% δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι δεν μπορείς να κάνεις αγορά από το εξωτερικό. Σου βγάζει αυτό το ποστοσό γιατί από το προφίλ σου λείπει ένας λογαριασμός τραπέζης για να πάει στο 100%, αλλά δεν σε επηρεάζει αυτό σε κάτι σε σχέση με τις αγορές σου και δεν είναι υποχρεωτικό. Λόγω Capital Controls οι περισσότερες συναλλαγές με το εξωτερικό είναι απαγορευμένες και επιτρέπονται μόνο για συγκεκριμένα είδη. Οπότε, αφού δεν πέρασε η κάρτα σου νωρίτερα στην αγορά που επιχείρησες, σημαίνει ότι το προϊόν που θέλησες να αγοράσεις δεν είναι μέσα στην κατηγορία των επιτρεπόμενων και δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό.

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (ή κάποιο λινκ αν βρήκε για να μη σας κουραζω), τα βήματα; 

 

Αυτά που έχω είναι:

1) Εναν λογ/σμο στην Εθνικη με καποια λεφτα μεσα

2) Μια prepaid στην Πειραιως που την εχω συνδεσει στον paypal account μου.

3) Εναν paypal account.

 

Tι κάνω τωρα, που μπαινω και που κλικαρω;  

Αυτό που σου χρειάζεται, είναι διεξοδική μελέτη στο forum για να γνωρίσεις τους εναλλακτικούς τρόπους που υπάρχουν ώστε να μπορέσεις να ξεπεράσεις το πρόβλημα των Capital Controls. Δύο είναι οι πιο διαδεδομένες λύσεις:

1) Βάζεις λεφτά στο Balance του PayPal και από εκεί μετά μπορείς να αγοράζεις ό,τι θέλεις. Μόνο που το PayPal με αυτό τον τρόπο κρατάει μεγάλη προμήθεια.

2) Βγάζεις κάρτα εξωτερικού (LeuPay, Revolut), τη συνδέεις με το PayPal και πλέον κάνεις τις αγορές σου με αυτές και όχι με την ελληνική που κόβεται.

 

Για να φορτίσεις το Balance του PayPal με χρήματα υπάρχουν 2 τρόποι:

1) Με τη μέθοδο "Request Money" μέσα από το PayPal και με προμήθεια περίπου 4% για κάθε φόρτιση. Διάβασε εδώ οδηγίες με τη μεθοδολογία, έτσι όπως ενημερώθηκαν και βελτιώθηκαν πρόσφατα.

2) Με αποστολή εμβάσματος από τον τραπεζικό σου λογαριασμό στο PayPal, μέ κόστος 1 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού. Οπότε, γι' αυτή την περίπτωση χρειάζεται να προσθέσεις λογαριασμό στο PayPal (IBAN), αλλά αυτό δεν γίνεται αυτόματα. Είτε θα πρέπει να τους στείλεις μήνυμα με το IBAN σου για να το προσθέσουν (μέσα από το Resolution Center), είτε να τους πάρεις τηλ. στην Ιρλανδία (για πιο άμεσα).

 

Για να βγάλεις κάρτα εξωτερικού, υπάρχουν 2 υπεραναλυτικά topics με τις 2 πιο διαδεδομένες κάρτες που σου έγραψα, οπότε διάβασέ τα για να ενημερωθείς.

 

Όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, αλλά δεν γίνεται να σου τα γράψει όλα αυτά κάποιος αναλυτικά και θα πρέπει να διαβάσεις από μόνος σου τις απαραίτητες πληροφορίες για να αποφασίσεις τι σε βολεύει καλύτερα. Σου έγραψα επιγραμματικά μόνο τι υπάρχει για να πάρεις μια ιδέα και να ξέρεις πώς να ψαχτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που με παρέπεμψες στις οδηγίες του Dedalos91. Κάτι τελευταίο. Στο 3ο βήμα ο Dedalos91, γράφει: "...3) Σύνδεση στο 2ο email

   > ανοίγω το εισερχόμενο μήνυμα του request payment
   > επιλέγω πληρωμή με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα (δεύτερη επιλογή κάτω, δεν επιλέγω να πληρώσω με paypal.....υπόψιν πως είμαι κάποιος άλλος διαφορετικός άνθρωπος από αυτόν που ζητάει χρήματα), η κάρτα μπορεί να είναι και συνδεδεμένη με τον λογαριασμό paypal που ζητάει λεφτά (δεν ξέρω πως αλλά γίνεται)
   > στα στοιχεία επικοινωνίας / email της κάρτας που πληρώνει δίνω ένα 3ο email δικό μου (με ψεύτικα στοιχεία ή κάποιο email στο οποίο έχω πρόσβαση αν θέλω να δω το ενημερωτικό μήνυμα), σε αυτό θα μου έρθει ενημέρωση για την συναλλαγή"

Σ αυτό το σημείο, εκτός απ το 3ο δικό μου εμαιλ, θα βάλω δηλαδή και ψεύτικα (δηλ. στην τύχη) στοιχεία/νούμερα σε: card number, expiration date, CSC, payment types, address, telephone ??

(Δοκίμασα βάζοντας μόνο το 3ο εμαιλ και μου έβγαλε σφάλμα επειδή όλα τα παραπάνω ήταν κενά πεδία)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που με παρέπεμψες στις οδηγίες του Dedalos91. Κάτι τελευταίο. Στο 3ο βήμα ο Dedalos91, γράφει: "...3) Σύνδεση στο 2ο email

   > ανοίγω το εισερχόμενο μήνυμα του request payment

   > επιλέγω πληρωμή με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα (δεύτερη επιλογή κάτω, δεν επιλέγω να πληρώσω με paypal.....υπόψιν πως είμαι κάποιος άλλος διαφορετικός άνθρωπος από αυτόν που ζητάει χρήματα), η κάρτα μπορεί να είναι και συνδεδεμένη με τον λογαριασμό paypal που ζητάει λεφτά (δεν ξέρω πως αλλά γίνεται)

   > στα στοιχεία επικοινωνίας / email της κάρτας που πληρώνει δίνω ένα 3ο email δικό μου (με ψεύτικα στοιχεία ή κάποιο email στο οποίο έχω πρόσβαση αν θέλω να δω το ενημερωτικό μήνυμα), σε αυτό θα μου έρθει ενημέρωση για την συναλλαγή"

 

Σ αυτό το σημείο, εκτός απ το 3ο δικό μου εμαιλ, θα βάλω δηλαδή και ψεύτικα (δηλ. στην τύχη) στοιχεία/νούμερα σε: card number, expiration date, CSC, payment types, address, telephone ??

 

(Δοκίμασα βάζοντας μόνο το 3ο εμαιλ και μου έβγαλε σφάλμα επειδή όλα τα παραπάνω ήταν κενά πεδία)

 

 

Κανονικά στοιχεία θα βάλεις αφού απο εκεί θα τραβήξει τα λεφτά. Να έχεις υπόψη σου πάντως εκτός της προμήθειας που θα κρατήσει, οτι ενδέχεται να στα δεσμεύσει για 21 μέρες γιατί φαίνεται ως πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά στοιχεία θα βάλεις αφού απο εκεί θα τραβήξει τα λεφτά. Να έχεις υπόψη σου πάντως εκτός της προμήθειας που θα κρατήσει, οτι ενδέχεται να στα δεσμεύσει για 21 μέρες γιατί φαίνεται ως πώληση.

Αρα, βάζω τα αληθινά στοιχεία υπαρκτής χρεωστικής μου κάρτας (η οποία είναι συνδεδεμένη με λογ/σμό που έχει το ποσό που θέλω να μεταφερθεί), αλλά στο πεδίο Ονομα και Επιθετο θα βάλω ψεύτικα για να μην φανεί το ίδιο όνομα που έχω τον paypal λογ/σμο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ξερει κανεις αν γινεται να πληρωσω μια φορα τα εξοδα αποστολης για προιοντα απο τον ιδιο πωλητη? Για παραδειγμα θελω να παρω video games απο εναν seller, αλλα οταν τα βαζω στο καλαθι μου βγαζει postage για το καθε ενα απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά...στείλτου μήνυμα ότι θες "μοναδική αποστολή" και θα σου στείλει αυτός συγκεντρωτικό λογαριασμό με όλα τα  αντικείμενα και ένα έξοδο αποστολής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφ... Μου λεει οτι δεν μπορω να επικοινωνησω μαζι του γιατι δεχεται εναν μεγαλο αριθμο απο μαιλς. Περιεργο το ebay ρε παιδια. Καποια πραγματα που τα θεωρω αυτονοητα δεν ειναι στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα?Πρώτη φορά το ακούω αυτό...έτυχες σε περίπτωση μάλλον...

Πως πας να επικοινωνήσεις μαζί του?Βάλε ένα απ τα αντικείμενα στο "myebay" σου και μετά εκεί στο list δεξια που είναι τ όνομα του σου λέει contact the seller..και μάλιστα συνήθως έχει και απαντήσεις ήδη απαντημένες πχ για συνδιασμένη αποστολή αντικειμένων με ένα εξοδο....

 

post-88990-0-45852300-1464979243_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφ... Μου λεει οτι δεν μπορω να επικοινωνησω μαζι του γιατι δεχεται εναν μεγαλο αριθμο απο μαιλς. Περιεργο το ebay ρε παιδια. Καποια πραγματα που τα θεωρω αυτονοητα δεν ειναι στο ebay.

Δωσε ενα link

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να στειλω μεσω της σελιδας του seller και μου εβγαζε αυτο το μηνυμα. Το εκανα οπως ειπε ο φιλος cosmos και ολα ενταξει. Εχετε να προτεινετε κανα καλο seller για βιντεο παιχνιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να φορτίσεις το Balance του PayPal με χρήματα υπάρχουν 2 τρόποι:

1) Με τη μέθοδο "Request Money" ....

2) Με αποστολή εμβάσματος από τον τραπεζικό σου λογαριασμό στο PayPal, μέ κόστος 1 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού. Οπότε, γι' αυτή την περίπτωση χρειάζεται να προσθέσεις λογαριασμό στο PayPal (IBAN), αλλά αυτό δεν γίνεται αυτόματα. Είτε θα πρέπει να τους στείλεις μήνυμα με το IBAN σου για να το προσθέσουν (μέσα από το Resolution Center), είτε να τους πάρεις τηλ. στην Ιρλανδία (για πιο άμεσα).

 

 

 

Αν στείλω έμβασμα από τον τραπεζικό μου λογαριασμό ξέρουμε σε πόσο χρόνο θα μπουν στο balance ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...