Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα... Εγω εχω μερικους πωλητες που στελνουν αγορες απο Ελλαδα... Αν θελετε μπορω  να σας τους στειλω..  Οπως και εσεις  αν εχετε  τους  πωλητες που κανουν  το ιδιο  και στελνουν ελλαδα  και δεχονται τις πιστωτικες και χρεωστικες καρτες μας   μπορειτε να μας τους αναφερετε... Θα μας εξυπερετησει ολους μας .......Στις αγορες μας..  Θα περιμενω...       (digital_foundertech,  sinobry,  9hk6177, emma_xiaolin,   1908101,  9hk6177,   3hk2396,   vicool_yuteng, beautysmall, best2shop15 ,shimreels, mappy666).... Ευχαρστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...σμρ πρόσθεσαν έναν τραπεζικό λογαριασμό στο paypal μου...για να βάλω λεφτά στο paypal πρέπει να κάνω κάτι σαν μεταφορά-κατάθεση από την τράπεζα σε αυτόν τον λογαριασμό της deutche bank;; σε πόσο καιρό θα είναι τα χρήματα στο paypal;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...σμρ πρόσθεσαν έναν τραπεζικό λογαριασμό στο paypal μου...για να βάλω λεφτά στο paypal πρέπει να κάνω κάτι σαν μεταφορά-κατάθεση από την τράπεζα σε αυτόν τον λογαριασμό της deutche bank;; σε πόσο καιρό θα είναι τα χρήματα στο paypal;;

 

 Τι σημαίνει "σμρ";

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται  από τον πωλητή, τη δηλωμένη αξία και τον τρόπο αποστολής.

μπορει κατοπιν συννενοησης μς τον πωλητη να το κανει να ειναι σαν δωρο? και αν ειναι απο καταστημα να φανταστω δεντ το γλυτωνουμε το τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.

υπαρχει καποιος τροπος να τσεκαρουμε την αξιοπιστια του πωλητή ?

πριν απο περιπου ενα μηνα εκανα μια αγορα απο κινα μερια και το πακετο δεν σταλθηκε ποτε. την 4-5 ημερα που ειδα οτι δεν ειχε εμφανιστει ν λινε ια να βλεπω την πορεια του, εκανα αναφορα στο paypal και μου απαντησα σημερα οτι θα μου πιστώσουν τα χρρηματα. οποτε τελος καλο, ολα καλα. πως μπορω ομως να ξερω την αξιοπιστια του πωλητη ? οχι τιποτε αλλο, αλλα δεν θα ηθελα να γινει παλι καμια βλακια και να περιμενω παλι ενα μηνα ακομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφερεσαι σε ebay κοιτας την αναλυτικη αξιολογηση του πωλητη

 

τα κοιταω, παντα τα κοιτουσ και ποτε δεν ειχα προβλημα.

αλλοι εχουν 100% αξιοπιστία, αλλοι 95%. δεν μπορεις να καταλαβεις ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάς συνήθως της τελευταίες "δραστηριοτητες" του, τελευταίο 3μηνο δηλαδή.

εκτός από αυτό ακόμα και 100% να χει ο άλλος το πακέτο μπορεί να χαθεί..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα που ειχα την τελευταια φορα δεν ηταν οτι το πακετο χαθηκε. το προβλημα ηταν οτι χαθηκε ο πωλητης !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν θυμαμαι να ρωτησω, για να ανοιξεις case στο ebay, ισχυει ακομα το 45 μερες απο την αγορα ή εχει αυξηθει και αυτο οπως πηγε το paypal στις 180 μερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30 μερες πηγε αλλα αρχιζει να μετραει απο οταν ειναι η εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης..εστω οτι το περιμενεις να ερθει 1 Αυγουστου και δεν εχει ερθει μπορεις να περιμενεις μεχρι 30 Αυγουστου να ανοιξεις case...αν κανω λαθος ας με διορθωσουν τα παιδια.

 

"Starting October 26, 2013, the timeline for opening an eBay Buyer Protection case will change from 45 days from payment date to no later than 30 days after actual (or latest estimated) delivery date. "

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα λες ξέρω κι εγώ ότι ισχύουν πλέον τα χρονικά όρια, με μερικές ακόμα διευκρινήσεις.

Είναι 30 μέρες από την πραγματική ημερομηνία παραλαβής (αν παραλάβεις και υπάρχει tracking number που το αποδεικνύει), ειδάλως 30 μέρες από την τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής (αν δεν παραλάβεις ποτέ ή δεν υπάρχει tracking number).

 

Επιπλέον, όταν δεν μπορεί να αποδειχτεί η ημερομηνία αποστολής/παραλαβής, το PayPal θεωρεί ως εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής τις 7 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής, όταν πωλητής/αγοραστής βρίσκονται στην ίδια χώρα και τις 30 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής, όταν πωλητής/αγοραστής βρίσκονται σε διαφορετικές χώρες.

 

The last day a buyer can open an eBay Buyer Protection case for transactions:

  • before October 26, 2013, is 45 days from payment date or 30 days after actual (or latest estimated) delivery date, whichever is later.

  • on or after October 26, 2013 with delivery dates on or before November 10, 2013, is December 9, 2013.

  • with actual or estimated delivery dates after November 10, 2013, is 30 days after actual (or latest estimated) delivery date.

*When we have no shipping or delivery information, we consider the latest estimated delivery date to be 7 days from payment date for transactions between a buyer and seller in the same country, and 30 days from the payment date for buyers and sellers in different countries.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα επιστροφη ενα inverter laptop στη Γερμανια και το αντικείμενο  παρεληφθη απο τον πωλητη το Σαββατο 25/6/16.Το έστειλα με tracking number αλλα στο ebay στο add tracking informations δεν δεχόταν τον αριθμό ούτε τα ΕΛΤΑ σαν αποστολέα οπότε τούς το έστειλα με email Σημερα έστειλα email στο πωλητη γιατι δεν μου έχει επιστρεψει το ποσο πισω και μου απάντησε

I am very sorry, but you ship item not in original ESD-bag return and item is open maybe not mine, maybe used, maybe demaged. I cann't accept.

Δηλαδη πλήρωσα την αγορά του τα μεταφορικά για να πάει πίσω και ο Γερμαναράς θα το ξαναπουλήσει τζάμπα!.

Εστειλα email στο ebay με την υπόθεση και περιμένω απάντηση.Αν κάποιος μπορεί να με βοήθησει πως να χειριστώ την υπόθεση απο δω και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...