Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν βγαλεις ακρη μπορεις να παρεις και τηλεφωνο στο ebay..μπορει ετσι  να βγαλεις πολυ πιο γρηγορα ακρη και ποιες ειναι οι ενδεδειγμενες κινησεις στην περιεργη περιπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ολα καλά τελικά.Το ebay εκρινε την  υπόθεση υπέρ μου και πήρα τα χρήματα πίσω.<<Στόλισα>> και τον πωλητή στο feedback έτσι για να με θυμάται... :D

Σου απαντησαν στο email ή χρειαστηκε να τους παρεις τηλεφωνο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές του προηγούμενου μήνα έκανα μια πώληση στο ebay, πρώτη φορά που πούλησα κάτι. Η αγγελία καταχωρήθηκε δωρεάν και με το που αγοράστηκε το paypal κράτησε ένα μικρό ποσό (ως fee). Ολα καλά μέχρι εδώ. Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από το ebay για να πληρώσω τους φόρους των πωλήσεων που έκανα, στη συγκεκριμένη περίπτωση την μια. Και καλύπτει όλο τον μήνα Ιούνιο. Είναι λογικό αυτό? Μιας και το paypal ήδη μου είχε κρατήσει τον φόρο, συν ότι οι πρώτες 50 καταχωρίσεις είναι δωρεάν όπως είχα διαβάσει όταν καταχώρισα την αγγελία. Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καταφέρνεις μια επιτυχημενη πώληση στο ebay ,πληρώνεις ως πωλητής : 1) Το Paypal (αυτό που λες ένα μικρό fee....είναι για την μεταφορά των χρημάτων απ τον αγοραστή στον πωλητή 3,4%+0,κατι επι του συνολικού ποσού)

                                                                                                                                2) Το ebay για την ανάρτηση (στην δική σου περίπτωση είναι μηδεν καθώς δεν επελεξες πολλες φωτο...και άλλα καλούδια που χρεώνονται

                                                                                                                                3) Το ebay παίρνει και προμήθεια απ την πώληση 9%.

(Αυτό είναι που σου ήρθε για το μήνα Ιούνιο ...δεν το πληρώνεις άμεσα με την πώληση αλλά κάθε τέλος του μήνα)

 

Για παράδειγμα βάζω μια οθονη για πουλημα στα 20 ευρω.Αν την πουλήσω πληρώνω : 1) το paypal περιπου 0,70/0,80 € (δεν μπαινουν δλδ καθαρά 20 ευρω απ τον αγοραστή αλλά 19,20-30€

                                                                                                                                         2)Για την ανάρτηση 0€ αφου έχω επιλέξει το δωρεαν.

                                                                                                                                           3) 1,80€  η προμήθεια του ebay στο ποσόν των 20 ευρω που πούλησα την οθόνη.

 

Είναι μια πλατφόρμα που σου πουλάει υπηρεσία ....γι αυτό έχει και κέρδος επί της τιμής πώλησης.

Το ίδιο αντικείμενο αν δεν πουληθεί....δεν χρεώνεσαι τίποτα.

 

Και με ακριβή νούμερα απο μια τυχαία δική μου πώληση: τιμή αντικειμένου 30,5 ευρω

                                                                                        Μπήκαν στο paypal 29,11 ευρω

                                                                                         Προμήθεια ebay 3,60 ευρω

                                                                                           μεταφορικα 3,95

                                                                        Καθαρά μου έμειναν στο χέρι απ τα 30,5 που έδωσε ο αγοραστής τα  21,56 ευρώ!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερε και ο cosmos000 η καταχώριση της αγγελίας σου είναι μεν δωρεάν αλλά αν πουληθεί το αντικείμενο το ebay κρατάει προμήθεια 10% + ΦΠΑ 24% (αυτό ξεκίνησε από 16/6) στην τιμή πώλησης+ταχυδρομικά.

 

πχ αν πουλήσεις κάτι 100$

 

το paypal θα πάρει 4,7$ (4,4% + 0,3$ είναι η προμήθεια αν πουλάς Αμερική)

και το ebay 12,4$

 

ότι περισσέψει το παίρνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερε και ο cosmos000 η καταχώριση της αγγελίας σου είναι μεν δωρεάν αλλά αν πουληθεί το αντικείμενο το ebay κρατάει προμήθεια 10% + ΦΠΑ 24% (αυτό ξεκίνησε από 16/6) στην τιμή πώλησης+ταχυδρομικά.

 

πχ αν πουλήσεις κάτι 100$

 

το paypal θα πάρει 4,7$ (4,4% + 0,3$ είναι η προμήθεια αν πουλάς Αμερική)

και το ebay 12,4$

 

ότι περισσέψει το παίρνεις εσύ.

 

 

Μιλάς σοβαρά; Και από που προκύπτει η υποχρέωση πληρωμής ΦΠΑ για αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων αγαθών (για τα οποία ήδη έχει πληρωθεί και αποδοθεί Φ.Π.Α.) μεταξύ ιδιωτών; Δηλαδή αν αύριο πουλήσω το μεταχειρισμένο αυτοκίνητό μου στο γείτονα θα τον βάλω να μου ξαναπληρώσει τον ΦΠΑ που πλήρωσα όταν το αγόραζα; Και πως θα τον αποδώσω αυτόν τον ΦΠΑ στο κωλοκράτος όντας ιδιώτης; Και που ξέρουν αυτοί στο ebay σε τι συντελεστή Φ.Π.Α. υπάγεται το κάθε αγαθό στη Μπανανία μας; Τελείωσε το ebay για την Ελλάδα και όποια άλλη χώρα τυχόν εφάρμοσαν κάτι τέτοιο... Και μόνο το 10% προμήθεια (το οποίο δεν γνώριζα) είναι εξωφρενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αυτο με το ΦΠΑ...εδω φαινεται ξεκαθαρα για ιδιωτες το final value fee ειναι το κλασσικο 10% (εκτος απο τις μηχανες...Final value fees are different for Motors)

 

http://sellercentre.ebay.co.uk/introduction-ebay-fees

 

Oπως τωρα πηγα στο επισημο ebay cost calculator και για προιον 10 λιρες μου βγαζει το fee στις 1.03 λιρες..μπορειτε να το δειτε και μονοι σας  http://www.fees.ebay.co.uk/feeweb/feecalculator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://sellercentre.ebay.co.uk/about-vat

 

από 16/6 ισχύει και για πωλήσεις στο ebay.com

 

24% ΦΠΑ μπαίνει μόνο στα ebay fees και όχι σε όλο το ποσό.

 

Για τυχόν παράπονα μπορείτε να επικοινωνήσετε στα τηλέφωνα

+4403453553229 για ebay.co.uk

και

+18665403229 για ebay.com


Μήπως αυτό με το φπα ισχύει για επαγγελματίες ή μαγαζιά στο ebay? Και για χώρες εκτός Ευρώπης?

Εγώ μίλησα για ιδιώτες και εντός Ευρώπης...

Οι επαγγελματίες που έχουν VAT για ενδοκοινοτικές συναλλαγές μπορούν να το δηλώσουν στο ebay και να μην πληρώνουν αυτό το ΦΠΑ πάνω στα fees. 


Τελείωσε το ebay για την Ελλάδα και όποια άλλη χώρα τυχόν εφάρμοσαν κάτι τέτοιο... Και μόνο το 10% προμήθεια (το οποίο δεν γνώριζα) είναι εξωφρενικό.

Το ebay.co.uk χρεώνει ΦΠΑ εδώ και πολλά χρόνια σε όλους τους ευρωπαίους πωλητές και δεν έχει πεθάνει ακόμα.

 

Το 10% προμήθεια το θεωρώ και εγώ εξωφρενικό αλλά τόσα χρεώνει και σε όποιον αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω, εσείς είστε ικανοποιημένοι με τις αγορές σας από το ebay; Και για τι αγορές το χρησιμοποιείται κυρίως; Γιατί εγώ με τις τελευαίτες αγορές ξενέρωσα λίγο. Πήρα ένα μικρό φωτιστικό για διάβασμα το βράδυ, έναν φορτιστή/θήκη για ps3 controllers και ένα ps3 controller και όλα μου εμφάνισαν προβλήματα πάνω στις 2 βδομάδες. Είτε σημαντικά είτε λιγότερο σημαντικά αλλά με έβαλαν σε σκέψεις αν είναι να ξανακάνω αγορά σε τέτοια προιόντα να προτιμήσω τα αυθεντικά της εταιρίας παρά τα φτηνιάρικα της κίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...