Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται τι αγοράζεις. Εκτός ότι και πολλά επώνυμα τα βρίσκεις πολύ φθηνότερα, ακόμα και κινέζικο από κινέζικο έχει χαοτική διαφορά. πχ θήκες για κινητό, αν ψάξεις και δεν αγοράσεις απλά την φθηνότερη, βρίσκεις θήκες με καταπληκτική ποιότητα και τιμή. Απλά θέλει ψάξιμο και εμπειρία... Εγώ για παράδειγμα αγόρασα λάμπες led και xenon στις τελευταίες μου αγορές για το αυτοκίνητο στο 1/5 της εδώ τιμής τους και σε ποιότητα που αυτός που τις τοποθέτησε έπαθε πλάκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω, εσείς είστε ικανοποιημένοι με τις αγορές σας από το ebay; Και για τι αγορές το χρησιμοποιείται κυρίως; Γιατί εγώ με τις τελευαίτες αγορές ξενέρωσα λίγο. Πήρα ένα μικρό φωτιστικό για διάβασμα το βράδυ, έναν φορτιστή/θήκη για ps3 controllers και ένα ps3 controller και όλα μου εμφάνισαν προβλήματα πάνω στις 2 βδομάδες. Είτε σημαντικά είτε λιγότερο σημαντικά αλλά με έβαλαν σε σκέψεις αν είναι να ξανακάνω αγορά σε τέτοια προιόντα να προτιμήσω τα αυθεντικά της εταιρίας παρά τα φτηνιάρικα της κίνας.

 

Το ebay δεν έχει μόνο κινέζικα πράγματα. Βρίσκεις τα πάντα και καινούργια και μεταχειρισμένα από όλο τον κόσμο, από ιδιώτες και από επαγγελματίες. Προσέχεις τι αγοράζεις και από που απλά. Σε ανταλλακτικά αυτοκινήτου που αγοράζω αρκετά συχνά εγώ π.χ. οι διαφορές στην τιμή είναι απίστευτες σε σχέση με την Ελλάδα. Με έχει σώσει. Ό,τι άλλο προβληματικό -ελάχιστες φορές- έχω αγοράσει, ζήτησα refund και πήρα τα λεφτά μου πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα εδώ, από το να ανοίγω θέμα.

 

Έκανα μια αγορά πριν έναν μήνα, αλλά έλαβα λάθος αντικείμενο. Μίλησα με τον πωλητή, με τα ζόρια παραδέχθηκε ότι έστειλε λάθος προϊόν. Είχαν βάλει λάθος barcode πάνω στην συσκευασία.

 

Το προϊόν κόστιζε κάπου 40 λίρες και το καλύτερο που είχε να προτείνει ήταν μερικό refund 10 λιρών. Τελικά πήγα στο resolution center όπου άνοιξα θέμα το οποίο από ότι είδα μου ξεκίνησε νέο διάλογο με τον πωλητή, φαντάζομαι αυτή τη φορά με τα περιεχόμενα των μηνυμάτων να γίνονται γνωστά στο ebay.

 

Ο πωλητής ρώτησε το κόστος των μεταφορικών για την επιστροφή του αντικειμένου. Μιλάμε για ένα μικρό κουτάκι 200-300 γραμμαρίων, διαστάσεις χοντρικά 12χ12χ6 εκατοστά και αποστολή στην Κίνα. Τα ΕΛΤΑ, αν τα κάνω όλα σωστά στην σελίδα τους για υπολογισμού κόστους, μου έβγαλαν κοντά στα 30€ μεταφορικά(ως δέμα). Δίπλα σε άλλο forum μου λένε ότι μπορεί να φύγει ως επιστολή με κόστος κάπου στα 10€.

 

Ερώτηση. Έχετε εμπειρία από αποστολές στην Κίνα; Πόσο σαν κόστισαν;

Έχετε εμπειρία από διαμεσολάβηση του ebay? Από την στιγμή που είναι λάθος του πωλητή - το έχει παραδεχθεί στην συνομιλία μας πριν το άνοιγμα θέματος στο resolution center - υπάρχει περίπτωση να βρεθώ ξεκρέμαστος; Να πληρώνω μεταφορικά ή να γίνει καμιά άλλη στραβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του πεις οτι τα λάθη πληρώνονται και σε καμια περιπτωση μην δεχτεις να τα πληρώσεις εσύ.

Τα μεταφορικά για Κίνα νομιζω είναι γύρω στα 15 ευρώ με tracking αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Αν κανει τον κινέζο και δεν θέλει να πληρώσει τα μεταφορικά της επιστροφής ας αποφασίσει το ebay και πιθανότατα να δικαιωθεις. Σε καμια περιπτωση μη σε δώσει ο κινέζος και κληρώσεις τζάμπα μεταφορικά απο την τσέπη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6€ βγαίνουν τα μεταφορικά και ο Κινέζος μάλλον δέχεται να τα πληρώσει. Αλλά νιώθω λίγο ξεκρέμαστος στέλνοντας το αντικείμενο και περιμένοντας ΜΕΤΑ και με την ελπίδα ότι δεν θα σκαρφιστεί καμιά ιστορία, να δω το ΑΝ θα κάνει το refund.

 

Αυτή είναι η διαδικασία; Το στέλνεις πίσω, περιμένεις να το παραλάβει και να σου κάνει το refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6€ βγαίνουν τα μεταφορικά και ο Κινέζος μάλλον δέχεται να τα πληρώσει. Αλλά νιώθω λίγο ξεκρέμαστος στέλνοντας το αντικείμενο και περιμένοντας ΜΕΤΑ και με την ελπίδα ότι δεν θα σκαρφιστεί καμιά ιστορία, να δω το ΑΝ θα κάνει το refund.

 

Αυτή είναι η διαδικασία; Το στέλνεις πίσω, περιμένεις να το παραλάβει και να σου κάνει το refund?

 

Κι εγώ αν θυμάμαι καλά 6 ευρώ μου είχαν βγει τα μεταφορικά για συστημένο για κάτι RAM που είχα επιστρέψει σε Κίνα.

Μια χαρά μου είχε έρθει το refund μετά από κάνα 20ήμερο νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω, εσείς είστε ικανοποιημένοι με τις αγορές σας από το ebay; Και για τι αγορές το χρησιμοποιείται κυρίως; Γιατί εγώ με τις τελευαίτες αγορές ξενέρωσα λίγο. Πήρα ένα μικρό φωτιστικό για διάβασμα το βράδυ, έναν φορτιστή/θήκη για ps3 controllers και ένα ps3 controller και όλα μου εμφάνισαν προβλήματα πάνω στις 2 βδομάδες. Είτε σημαντικά είτε λιγότερο σημαντικά αλλά με έβαλαν σε σκέψεις αν είναι να ξανακάνω αγορά σε τέτοια προιόντα να προτιμήσω τα αυθεντικά της εταιρίας παρά τα φτηνιάρικα της κίνας.

Εγω ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος...απλα θελει αρκετο διαβασμα πριν αγορασω κατι για μενα προσωπικα...ποτε δεν ημουν αγοραστης της στιγμης (impulse buyer)..και γενικα αποφευγω τα κινεζικα συνηθως εκτος και αν ειναι επωνυμα πχ xiaomi lenovo κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. Μια ερωτηση καθως δεν μου εχει ξανασυμβει

 

ειχα παραγγειλει απο εβαυ ενα mp3 player αυτοκινητου

περασε ο χρόνος που έλεγε, περασαν και 20 μερες ακομα και εκανα τη διαδικασία

open request ...I haven't received it yet.

 

αυτο το έχω ξανακανει στο παρελθόν 4-5 φορές (στο συνολο πανω απο 100 παραγγελιων) που παλι δεν ειχαν ερθει τα προιοντα.

και ο πωλητης μου είχε επιστρεψει κατευθείαν τα χρήματα

 

Τωρα ο πωλητης επικοινωνησε λεει με το customer support και περιμενουμε απαντηση. Αυτο καταλαβα τουλαχιστον

Seller contacted Customer Support. Awaiting response

 

Καλα εχω καταλαβει; Περιμενω να μου πουν τι θα γίνει; Εχει περασει μια βδομαδα απο τοτε και δεν εχω καποια εξελιξη

Τι πρεπει να κανω; να περιμενω;

 

ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι. είναι ενα mp3 της πλακας με δωρεαν μεταφορικά. 10 ευρω εχει. Και να χασω τα χρηματα δε τρεχει κατι, αλλα να ξερω αν είναι να παραγγειλω αλλο

 

πηγαινοντας στη σελιδα της αγοράς μου βγάζει το μηνυμα

 

This purchased item information is no longer available.There are a number of reasons why this information isn't available. The most common reason is that item details for purchases are not kept for more than 90 days

 

90 μερες δεν εχουν περασει παντως.

 

Τι σημαινει το οτι εχει ενημερωσει το customer support; προσπαθει να τα γλυτωσει λες;

Επεξ/σία από georgalasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαινει το οτι εχει ενημερωσει το customer support; προσπαθει να τα γλυτωσει λες;

 

Αν το έχει στείλει χωρίς tracking no. και δήλωσες ότι δεν παρέλαβες, δεν γλυτώνει με τίποτα το refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σελίδα που κάνει αποστολές προϊόντων από το ebay όταν ο πωλητής στέλνει μόνο Αγγλία;

Δηλαδή το πακετο να πάει σε ταχυδρομική θυρίδα (εικονική) και μετά την παραλαβή η εταιρεία/σελίδα να στείλει το πακετο με το ανάλογο αντίτιμο.. ;

Έχετε δοκιμάσει κάποια;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...