Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου ήρθε χαλασμένο προιόν που όμως ήταν πολύ φτηνό οπότε βαριέμαι να μπλέκω με επιστροφές κτλ. Έκανα αρνητική κριτική και μου έστειλε μήνυμα να αναθεωρήσω την κριτική και να μου επιστρέψει τα χρήματα πίσω. Δέχτηκα και μου είπε πως έστειλε τα χρήματα οπότε τώρα είναι σειρά μου να αναθεωρήσω. Δεν θυμάμαι πόσο είχα στον λογαριασμό αλλά και πάλι κλάιν γιατί το ποσό ήταν αμελητέο. Το θέμα τώρα είναι. Να του παίξω πουστιά και να μην αλλάξω την κριτική; Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι αφου σου εδωσε πισω τα χρηματα , να τους αλλαξεις την κριτικη σου σε θετικη ;) , εκτος και αν το ηθελες το προιον και σε εβγαλε ας το πουμε καπως εξω απο το προγραμμα σου. ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε χαλασμένο προιόν που όμως ήταν πολύ φτηνό οπότε βαριέμαι να μπλέκω με επιστροφές κτλ. Έκανα αρνητική κριτική και μου έστειλε μήνυμα να αναθεωρήσω την κριτική και να μου επιστρέψει τα χρήματα πίσω. Δέχτηκα και μου είπε πως έστειλε τα χρήματα οπότε τώρα είναι σειρά μου να αναθεωρήσω. Δεν θυμάμαι πόσο είχα στον λογαριασμό αλλά και πάλι κλάιν γιατί το ποσό ήταν αμελητέο. Το θέμα τώρα είναι. Να του παίξω πουστιά και να μην αλλάξω την κριτική; Τι λέτε εσείς;

Απο την στιγμη που σου επέστρεψε τα χρήματα δεν υπάρχει και λογος για αρνητικο feedback.

Eγω προσωπικα θα το άλλαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εντάξει από την στιγμή που μου τα γύρισε δεν υπάρχει λόγος. Αλλά δεν μου κάθεται και καλό το να αλλάξω κριτική ενώ δεν ήταν καλό το προιόν. Απλά έπρεπε να το αφήσω όπως ήταν. Next time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κάτι από uk. Στο

Postage and packaging λεει :

This item will post to Greece, but the seller hasn't specified postage options. Contact the seller

- opens in a new window or tab

and request a postage method to your location.

 

Του στέλνω Mail και μου απαντά ότι χρησιμοποιεί το eBay Global Shipping Program και δεν ξέρει την χρέωση.

 

Πως μπορώ να δω τη χρέωση? Μπορώ να πατήσω το buy now και αν δω ότι χρεώνουν πολλά να μην προχωρήσω στη συναλλαγή

ή με το που θα το πατήσω είμαι υποχρεωμένος να το αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κάτι από uk. ΣτοPostage and packaging λεει :This item will post to Greece, but the seller hasn't specified postage options. Contact the seller- opens in a new window or taband request a postage method to your location.Του στέλνω Mail και μου απαντά ότι χρησιμοποιεί το eBay Global Shipping Program και δεν ξέρει την χρέωση.Πως μπορώ να δω τη χρέωση? Μπορώ να πατήσω το buy now και αν δω ότι χρεώνουν πολλά να μην προχωρήσω στη συναλλαγήή με το που θα το πατήσω είμαι υποχρεωμένος να το αγοράσω?

Ο υπολογισμός γίνεται αυτόματα και το εμφανίζει στην σελιδα του προιοντος κάτω απο τα μεταφορικά.

 

Αλλά στην περιπτωση σου επειδή είναι Αγγλία που ακομη ειναι εντος Ε.Ε δεν υπάρχει τέτοια χρέωση προς το παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογισμός γίνεται αυτόματα και το εμφανίζει στην σελιδα του προιοντος κάτω απο τα μεταφορικά.

Αλλά στην περιπτωση σου επειδή είναι Αγγλία που ακομη ειναι εντος Ε.Ε δεν υπάρχει τέτοια χρέωση προς το παρών.

Τι εννοεις, δεν κατάλαβα τίποτα, στο εβαυ δεν υπάρχει υπολογισμός μεταφορικών ή τα έχει ορίσει ο πωλητής και τα βλεπεις ή σου λέει στείλε μου μήνυμα ή δεν στελνω εκεί που είσαι κάτι άλλο πέραν αυτών δεν υπάρχει

 

Και που κολλάει η εε και όλα αυτά που περιγράφεις, για μεταφορικά ρώτησε ο άνθρωπος όχι για τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο εγώ κατάλαβα λάθος ενοουσα τις επιβαρύνσεις κατα την εισαγωγή.

 

Τα μεταφορικα ειναι πανακριβα ξεκινανε απο 20 λιρες και ανεβαίνουν ανάλογα το βαρος.

 

Η αποστολη γίνεται με ups και royal mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι δεν έχει τελωνείο από uk. To θέμα μου είναι που δεν αναγράφονται πουθενά τα μεταφορικά.

Αν πατήσω για αγορά και δω ότι τα μεταφορικά είναι υπερβολικά , μπορώ να υπαναχωρήσω ή θεωρείται ότι πρέπει να το αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα δεις πουθενά τα μεταφορικά όσο και να προχωρήσει την αγορά, αυτό ισχύει για το αμαζον όχι για το εβαυ, το εβαυ σου τα λεει κάτω απο το αντικείμενο απλά αν δεν είναι ηδη προεπιλεγμένη η χωρα σου την επιλέγεις και σου λεει ποσα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω Ελλάδα και μου λέει ότι ο πωλητής στέλνει στη χώρα μου αλλά πρέπει να επικοινωνήσω μαζί του. Το έκανα

και μου απάντησε πως χρησιμοποιεί το eBay Global Shipping Program και δεν ξέρει την χρέωση. Στο κουτάκι με τα

μεταφορικά έχει ένα κουμπί "get rates" αλλά όταν το πατώ μου βγάζει να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

Τέσπα το προιόν δεν είναι πλέον διαθέσιμο , απλά μου έμεινε η απορία πως μπορώ να ξέρω τα μεταφορικά σε

τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που ο πωλητής έχει ορίσει ως τρόπο αποστολής έναν από τους προκαθορισμένους, ο ίδιος δεν γνωρίζει το ακριβές ποσό. Ωστόσο αυτός που θέλει να το αγοράσει γνωρίζει το ποσό αποστολής και πιθανών και τους φόρους. Σε περίπτωση που ορίσει ο πωλητής φλατ ποσό εννοείτε ότι το γνωρίζουν και οι 2. Ενώ πολλές φορές υπάρχει και υπενθύμιση για την επικοινωνία με τον πωλητή ώστε να σου πει το ποσό. Εάν κανένα από αυτά δεν ισχύει τότε έχει κάνει λάθος με τα λογιστικά του ebay στην υποβολή της πωλήσεις. Δώσε εάν μπορείς ένα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...