Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω κάτι από uk. Στο

Postage and packaging λεει :

This item will post to Greece, but the seller hasn't specified postage options. Contact the seller

- opens in a new window or tab

and request a postage method to your location.

 

Του στέλνω Mail και μου απαντά ότι χρησιμοποιεί το eBay Global Shipping Program και δεν ξέρει την χρέωση.

 

Πως μπορώ να δω τη χρέωση? Μπορώ να πατήσω το buy now και αν δω ότι χρεώνουν πολλά να μην προχωρήσω στη συναλλαγή

ή με το που θα το πατήσω είμαι υποχρεωμένος να το αγοράσω?

 

 

Σε περίπτωση που ο πωλητής έχει ορίσει ως τρόπο αποστολής έναν από τους προκαθορισμένους, ο ίδιος δεν γνωρίζει το ακριβές ποσό. Ωστόσο αυτός που θέλει να το αγοράσει γνωρίζει το ποσό αποστολής και πιθανών και τους φόρους. Σε περίπτωση που ορίσει ο πωλητής φλατ ποσό εννοείτε ότι το γνωρίζουν και οι 2. Ενώ πολλές φορές υπάρχει και υπενθύμιση για την επικοινωνία με τον πωλητή ώστε να σου πει το ποσό. Εάν κανένα από αυτά δεν ισχύει τότε έχει κάνει λάθος με τα λογιστικά του ebay στην υποβολή της πωλήσεις. Δώσε εάν μπορείς ένα link.

Nαι αλλα δεν διάβασες δυο ποστ πιω πανω

 

Νομιζω το θεμα με αυτον τον πωλητη εχει απαντηθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.ebay.co.uk/itm/Dell-Latitude-E7240-Ultrabook-i7-2-1-GHz-8GB-RAM-128GB-SSD-Windows-10-Pro-/302029665901?hash=item46525ef66d:g:~IQAAOSwdzVXny6O

 

Εδώ πως βρίσκουμε τα μεταφορικά όταν ούτε ο πωλητής ξέρει , ούτε τιμή υπαρχει στο postage & payments?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαν παράδειγμα το έβαλα. Σε άλλο προιόν που δεν είναι τωρα διαθέσιμο , ήταν πάλι έτσι. Τον ρώτησα και μου

είπε ότι χρησιμοποιεί το eBay Global Shipping Program και δεν ξέρει την χρέωση. Δε θα έπρεπε να εμφανίζει

τα μεταφορικά? Το κουμπί get rates δεν κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν σου λέει τα μεταφορικά αλλά σου επισημαίνει να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.

Αν και αυτός δεν σε διαφωτίσει, τον ξεχνάς και ψάχνεις για άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα εδώ, από το να ανοίγω θέμα.

 

Έκανα μια αγορά πριν έναν μήνα, αλλά έλαβα λάθος αντικείμενο. Μίλησα με τον πωλητή, με τα ζόρια παραδέχθηκε ότι έστειλε λάθος προϊόν. Είχαν βάλει λάθος barcode πάνω στην συσκευασία.

 

Το προϊόν κόστιζε κάπου 40 λίρες και το καλύτερο που είχε να προτείνει ήταν μερικό refund 10 λιρών. Τελικά πήγα στο resolution center όπου άνοιξα θέμα το οποίο από ότι είδα μου ξεκίνησε νέο διάλογο με τον πωλητή, φαντάζομαι αυτή τη φορά με τα περιεχόμενα των μηνυμάτων να γίνονται γνωστά στο ebay.

 

Ο πωλητής ρώτησε το κόστος των μεταφορικών για την επιστροφή του αντικειμένου. Μιλάμε για ένα μικρό κουτάκι 200-300 γραμμαρίων, διαστάσεις χοντρικά 12χ12χ6 εκατοστά και αποστολή στην Κίνα. Τα ΕΛΤΑ, αν τα κάνω όλα σωστά στην σελίδα τους για υπολογισμού κόστους, μου έβγαλαν κοντά στα 30€ μεταφορικά(ως δέμα). Δίπλα σε άλλο forum μου λένε ότι μπορεί να φύγει ως επιστολή με κόστος κάπου στα 10€.

 

Ερώτηση. Έχετε εμπειρία από αποστολές στην Κίνα; Πόσο σαν κόστισαν;

Έχετε εμπειρία από διαμεσολάβηση του ebay? Από την στιγμή που είναι λάθος του πωλητή - το έχει παραδεχθεί στην συνομιλία μας πριν το άνοιγμα θέματος στο resolution center - υπάρχει περίπτωση να βρεθώ ξεκρέμαστος; Να πληρώνω μεταφορικά ή να γίνει καμιά άλλη στραβή;

 

 

6€ βγαίνουν τα μεταφορικά και ο Κινέζος μάλλον δέχεται να τα πληρώσει. Αλλά νιώθω λίγο ξεκρέμαστος στέλνοντας το αντικείμενο και περιμένοντας ΜΕΤΑ και με την ελπίδα ότι δεν θα σκαρφιστεί καμιά ιστορία, να δω το ΑΝ θα κάνει το refund.

 

Αυτή είναι η διαδικασία; Το στέλνεις πίσω, περιμένεις να το παραλάβει και να σου κάνει το refund?

 

 

Τελικά τα μεταφορικά βγήκαν 7€. Ο Κινέζος παρέλαβε το TV Tuner, έκανε το refund, ξέχασε να στείλει τα μεταφορικά. Μετά από 2-3 μηνύματα είπε "Βεβαίως να στα στείλω, στείλε μου το paypal account".

 

Τώρα πήγα να του δώσω το email που έχω για το paypal, αλλά το eBay μου έριξε άκυρο. Μου λέει δεν επιτρέπονται emails σε μηνύματα.

 

Εντάξει αυτό παρακάμπτετε εύκολα, απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος λόγος να μην στείλεις το mail(paypal account) σε κάποιον με τον οποίο είχες ήδη συναλλαγές στο πρόσφατο παρελθόν. Λογικά ήδη το ξέρει, δεν το ξέρει; Ίσως απλά να βαριέται να ψάχνει στα transactions που μπορεί να έχει κάνει και για αυτό να θέλει απευθείας το mail. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει μπορεί να μην στα επιτρέψει, και δεν μπορείς με κάνενα τρόπο να τα απαιτήσεις, τα μεταφορικά επιστροφής είναι του αγοραστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει μπορεί να μην στα επιτρέψει, και δεν μπορείς με κάνενα τρόπο να τα απαιτήσεις, τα μεταφορικά επιστροφής είναι του αγοραστή

Όχι όταν είναι λάθος του πωλητή. Εκεί υποχρεούται να πληρώσει και τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει πουθενά κάτι τέτοιο ούτε το εβαυ αλλά κυρίως ούτε το παυπαλ, από όπου θα πάρεις και τα χρήματα.

 

Αν ήθελες να τα πληρωθείς έπρεπε να ακολουθήσει την διαδικασία επιστροφής του παυπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει πουθενά κάτι τέτοιο ούτε το εβαυ αλλά κυρίως ούτε το παυπαλ, από όπου θα πάρεις και τα χρήματα.

 

Αν ήθελες να τα πληρωθείς έπρεπε να ακολουθήσει την διαδικασία επιστροφής του παυπαλ.

Πάντως στο ίδιο το ebay διαβάζω ότι αν κάποιος πωλητής στείλει λάθος προϊόν, είναι δική του υποχρέωση τα έξοδα επιστροφής του προϊόντος.

http://pages.ebay.com/help/policies/user-agreement.html#13a

 

The cost of return shipping for an item that is not as described is the seller's responsibility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο thread σχετικά με τα προβλήματα πληρωμών εξαιτίας capital controls? δεν μπορω να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου ούτε απευθείας αλλά από ότι φαίνεται ούτε μέσω paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο thread σχετικά με τα προβλήματα πληρωμών εξαιτίας capital controls? δεν μπορω να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου ούτε απευθείας αλλά από ότι φαίνεται ούτε μέσω paypal

 

Εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/

 

@makfil Κατά πως φαίνεται στην πράξη δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα. Πολλές αναφορές συνεχίζω να βλέπω ότι απορρίπτονται συναλλαγές και σίγουρα δεν είναι απόπειρες για στοιχηματισμό ή αγορά ...έργων τέχνης όλες αυτές. Κάτι δεν πάει καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@makfil Κατά πως φαίνεται στην πράξη δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα. Πολλές αναφορές συνεχίζω να βλέπω ότι απορρίπτονται συναλλαγές και σίγουρα δεν είναι απόπειρες για στοιχηματισμό ή αγορά ...έργων τέχνης όλες αυτές. Κάτι δεν πάει καλά...

 

Διαβάζω και εγώ τα προβλήματα αλλά δεν γνωρίζουμε την πραγματική αιτία δεδομένου ότι όσοι τα γράφουν δεν συμπληρώνουν σχετικά στοιχεία, όπως πχ τράπεζα, είδος κάρτας κλπ, ώστε να εντοπιστούν οι αιτίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για αγορές μέσω πεϊπάλι κανένα πρόβλημα, μπορείτε να κάνετε και τοπ απ από λογαριασμό κανονικά

 

τώρα για αμαζόνι και λοιπά ακόμα δεν έχω δοκιμάσει μιας και βουτάει τα λεφτά κατευθείαν από τον δηλωμένο λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...