Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το eBay σου το διέγραψε ολοκληρωτικα το feedback η απλα αφαιρεσε μονο το σχολιο σου?

Λογικά πρέπει να έγινε το δεύτερο.

το αφαιρεσε φιλε, σχολιο απο εμενα δεν υπαρχει, δεν πειραζει ,παει αυτο , βλεπω ομως τωρα τελευταια δεν υπαρχει καλη τακτικη ,θελω να πω ενα αλλο παραδειγμα ,αγορασα ενα καλωδιο γρηγορης φορτισης περιπου 4 ευρω ,ωραια, ερχετε το προιον αλλα δεν ειναι fast ,ανοιγω dispute στο paypal ,μου λεει το paypal να το στειλω πισω με εξοδα δικα μου και θα μου δωσει τα χρηματα, εδω γελαμε ,γιατι ρε παιδια να πληρωσω την καθε μ@κια του καθενος; τι φταιω εγω αν δεν εχει το σωστο προιον; ας τα πληρωσει ο πωλητης ,μαθανε τωρα .................. αλλο παραδειγμα ,λενε οτι στειλανε το προιον αλλα αυτο δεν φτανει ποτε ,ωραια ,τα παιρνω τα χρηματα αλλα εχω χασει 2 μηνες αναμονη 

να πω και αλλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μην πληρώσεις μεταφορικά άνοιξε case στο ebay "not as discribed".

 

Αν δεν το έχεις πάρει από το ebay και ανοίξεις case στο paypal χρησιμοποίησε αυτό

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/

για να πάρεις τα μεταφορικά πίσω.

 

Αν θες να βάλεις αρνητική γράψε απλά "λέει ότι στέλνει από χχχχ αλλά το αντικείμενο έρχεται από Κίνα" και ταυτόχρονα κάνε μια καταγγελία γιαυτό στο ebay. Πίστεψε με, ο πωλητής θα έχει πολύ περισσότερα προβλήματα από μια απλή αρνητική (που στην τελική δεν μετράει πλέον σαν defect).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφερω μια εμπειρια μου σχετικα με περιπτωση αφιξης σπασμενου προιοντος (INAD -- item not as described):

 

Μου ηρθε απο Κινα tempered glass για το κινητο μου αλλα ηρθε σπασμενο παρολο που ηταν σε καλη συσκευασια για απλο untracked γραμμα.

 

Προσοχη εστειλα μυνημα στον κινεζο με το κουτακι τσεκαρισμενο message about the product και οχι το κυκλακι my item is not as described/has not arrived..... γιατι ετσι ανοιγει αυτοματα case ενω δεν χρειαζεται στη παρουσα φαση(μονο αν ο πωλητης ειναι μη συζητισιμος και τρωει και defect)  !!

 

Μου εκανε σε μια ωρα μεσα refund-επεστρεψε τα λεφτα (αφου μου ζητησε φωτο απο το σπασμενο glass) και λογω της σωστης συμπεριφορας του αφησα θετικo feedback/αξιολογηση...μαλιστα μου απαντησε με μυνημα οτι με ευχαριστει κλπ.....

 

Τελικα αγορασα glass απο skroytz σε τιμη πολυ κοντα σε κινεζικη τιμη και σε μια μερα το ειχα σπιτι μου γιατι βιαζομουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν θέλεις να πάρεις τα χρήματα σου πίσω , το πρώτο πράγμα και κανόνας είναι τα κάνεις το χειρότερο feedback που μπορείς . Μόνος του ο πωλητής θα σου δώσει πίσω τα λεφτά για να το αλλάξεις . Από την άλλη η καλύτερη λύση για μένα αν ΔΕΝ έχει tracking number είναι να πεις οτι δεν ήρθε ποτέ και έτσι δεν μπλέκεις καθόλου ,παίρνεις τα λεφτά κρατάς και το προϊόν. Όσο για την αναμονή δεν μπορείς να κάνεις κάτι έτσι είναι οι αγορές απο eBay και αυτός και ο λόγος που είναι πιο φτηνά και δεν επιλέγεις να σε ξεβρακώσει η  ελληνική αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση.Το ebay στο checkout σου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσεις με paypal ή καρτα(χρεωστικη, προπληρωμενη).Αν επιλέξω με κάρτα θα έχω καποια κάλυψη για την αγορά απο το ebay απο το paypal -δεν ξέρω-ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι.
​Η μητέρα μου αγόρασε κάτι απ'το ebay, της έστειλαν κάτι άλλο, συμφώνησαν να τα στείλει πίσω και να της επιστρέψουν τα χρήματα, σαν χαζή χρεώθηκε κι η ίδια τα μεταφορικά και τώρα δεν της επιστρέφουν τα χρήματα γιατί ισχυρίζονται ότι δεν μπορούν να παραλάβουν το δέμα επειδή είναι μακριά από το Λονδίνο, στο οποίο για κάποιο λόγο έχει καταλήξει το δέμα!
​Στην Αγγλία είναι κι αυτοί πάντως!

​Το θέμα είναι ότι έχει περάσει ο ένας μήνας και πλέον δεν μπορεί να κάνει μέσω του ebay κάποια κίνηση και ακόμα και μέσω paypal σε στέλνει πάλι στο Ebay, τι μπορεί να κάνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι.

​Η μητέρα μου αγόρασε κάτι απ'το ebay, της έστειλαν κάτι άλλο, συμφώνησαν να τα στείλει πίσω και να της επιστρέψουν τα χρήματα, σαν χαζή χρεώθηκε κι η ίδια τα μεταφορικά και τώρα δεν της επιστρέφουν τα χρήματα γιατί ισχυρίζονται ότι δεν μπορούν να παραλάβουν το δέμα επειδή είναι μακριά από το Λονδίνο, στο οποίο για κάποιο λόγο έχει καταλήξει το δέμα!

​Στην Αγγλία είναι κι αυτοί πάντως!

 

​Το θέμα είναι ότι έχει περάσει ο ένας μήνας και πλέον δεν μπορεί να κάνει μέσω του ebay κάποια κίνηση και ακόμα και μέσω paypal σε στέλνει πάλι στο Ebay, τι μπορεί να κάνει;

 

 

Πατα εδω https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_complaint-view

μετα πατα το κουμπι dispute, μετά επιλεξε την αγορα σου, μετα πατα Details στην αγορα, πήγαινε κατω κατω και πατα Resolution Centre και ανοίξε dispute, ολα τα παραπάνω στο παυπαλ (είμαστε και εκτος θέματος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις τα λεφτά κρατάς και το προϊόν.

 Οταν ερθει το προιον αργοπορημενα (και ας εχεις αφησει αρνητικη ενδεχομενως) τοτε στελνεις ξανα στον πωλητη το ποσο της αγορας  μεσω paypal....(και ας σου εχει κανει ηδη refund).

Σε αυτη την σαπια κοινωνια που ζουμε ας προσπαθουμε να ειμαστε ευγενικοι εστω και τυπικα.Αλλιως ετσι τυπικα θα σταματησουν ολοι οι seller να στελνουν Ελλαδα σε λιγα χρονια οπως συμβαινει με Ιταλια,Νιγηρια κλπ.

 

Εσυ αν ησουν υδραυλικος θα ηθελες να κανεις την δουλεια σου και να μην σε πληρωνουν οταν ερθει η ωρα ? (τυχαιο το παραδειγμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα αυτό σαν απάντηση στον χρήση που είπε για ελαττωματικό και δικά του έξοδα επιστροφής...Αν είναι κάτι χαλασμένο εννοείται οτι δεν πρόκειται να χρεωθώ λεφτά από την τσέπη μου ( πράγμα που έχει γίνει πολλές φορές ) Δεν είπα να το κάνεις σύστημα και να παίρνεις τζάμπα με ύπουλο τρόπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφερω μια εμπειρια μου σχετικα με περιπτωση αφιξης σπασμενου προιοντος (INAD -- item not as described):

 

Προσοχη εστειλα μυνημα στον κινεζο με το κουτακι τσεκαρισμενο message about the product και οχι το κυκλακι my item is not as described/has not arrived..... γιατι ετσι ανοιγει αυτοματα case ενω δεν χρειαζεται στη παρουσα φαση(μονο αν ο πωλητης ειναι μη συζητισιμος και τρωει και defect)  !!

 

Μου εκανε σε μια ωρα μεσα refund-επεστρεψε τα λεφτα (αφου μου ζητησε φωτο απο το σπασμενο glass) και λογω της σωστης συμπεριφορας του αφησα θετικo feedback/αξιολογηση...μαλιστα μου απαντησε με μυνημα οτι με ευχαριστει κλπ.....

 

 

 

 

γιαυτο το λογο το ebay ειναι ο βασιλιας των δημοπρασιων

 

 

Φίλε μου αν θέλεις να πάρεις τα χρήματα σου πίσω , το πρώτο πράγμα και κανόνας είναι τα κάνεις το χειρότερο feedback που μπορείς . Μόνος του ο πωλητής θα σου δώσει πίσω τα λεφτά για να το αλλάξεις .

 

 

disclaimer

 

προφανως και δε λεω να το κάνεις σύστημα και να παίρνεις τζάμπα με ύπουλο τρόπο .

 

 

 

 

 

προσωπικα πιστευω ειναι λαθος τακτικη γιατι

 

βλεπουν τις αρνητικες οι αλλοι πωλητες και μπορει να σε κανουν αναφορα σε περιπτωση που δεν εχεις κανει πριβε το feedback σου.

 

η σωστη συμπεριφορα για μενα, αφου κανεις την κομπινα ειναι να αφηνεις παντα θετικο feedback γιατι ολοι ειναι ευχαριστημενοι και αλλοι πωλητες δεν ψηλιαζονται για τιποτα αφου δεν βλεπουν καποια αρνητικη.

 

προσωπικα εχω κανει πριβε τα feedbacks για να μη δωσω σε κανενα δικαιωμα να βλεπει τι κανω.

 

αυτο μπορει να κινησει υποψιες στους πωλητες λογω του stealth. ομως δεν αγοραζω ποτε απο τον ιδιο πωλητη προιον και παιζω με διαφορετικα προιοντα, ειτε ειναι untracked ειτε tracked οπου μπορω να αποδειξω πως εχουν προβλημα, αφου σε καθε περιπτωση εχω διαβασει την πολιτικη του καθε πωλητη.

 

τα disputes τα αφηνω ως τελευταια εσχατη λυση για να μη κινησω υποψιες στο συστημα, εαν γινεται κατ εξακολουθηση και στελνω προσωπικα μηνυματα στους πωλητες, ειτε για μη παραλαβη οπου με βαση πολιτικης μου επιστρεφουν τα λεφτα , ειτε στελνω αποδειξεις, εικονα, βιντεο του προβληματος και ειτε μου επιστρεφουν λεφτα, ειτε μερικη αποζημειωση.

 

μεχρι στιγμης εχει λειτουργησει 100%

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Spoiler . Το feedback γινεται prive όταν έχει κάνει ο πωλητής την επιλογή της prive αγορας ,δεν είναι επιλογή αγοραστη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ζήτησα πρώτη φορά στο ebay από τον πωλητή να μου στείλει το αντικείμενο με tracking number. Δεν είχε πρόβλημα αλλά ζήτησε 1$ επιπλέον. Αυτό το επιπλέον δολλάριο πώς το στέλνω αφού όταν κάνω την αγορά η τιμή είναι συγκεκριμένη και τόσα λεφτά είναι που τραβάει απ' την Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...