Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εμαιλ δεν μπορεί να στο δώσει, γιατί μηνύματα που περιεχουν εμαιλς δεν στέλνονται ουτε απο το εβαυ ουτε απο το παυπαλ, βγάζουν ερρορ, σου στέλνει εντολή πληρωμής κανεις accept και μετά μπορείς να πληρωσεις με τους γνωστούς τρόπους, κάρτα ή παυπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπα; τι λες; εγω ετσι πληρωσα καποιες παραγγελιες που ειχα κανει refund (αλλα ηρθαν τελικα),

μου εστειλαν το email τους οι πωλητες (στο ebay!!) και πληρωσα κανονικα στο paypal σε αυτο το email!

μην γραφουμε χωρις να ξερουμε παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ αν μας στειλουν resend και μας ερθει και το 1ο και το 2ο δεν φανταζομαι να ειμαστε υποχρεωμενοι να πληρωσουμε 2 φορες; :o

 

δηλαδη οκ, αυτα που εκανα refund και τελικα ηρθαν τα πληρωσα κανονικα (δεν μ αρεσουν οι πουστιες),

αλλα 2 φορες δεν πλερωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Spoiler . Το feedback γινεται prive όταν έχει κάνει ο πωλητής την επιλογή της prive αγορας ,δεν είναι επιλογή αγοραστη .

 

 

 

Όχι. Εσύ επιλέγεις να κάνεις πριβέ το feedback σου όχι για τον πωλητή που αγόρασες το αντικείμενο αλλά για τρίτους πωλητές όταν τσεκαρουν το προφίλ σου για να δουν το feedback που άφησες σε άλλους πωλητές.

 

Πχ άμα κάνω εγώ μια κομπίνα σε έναν πωλητή αυτός θα μπορούσε να δει το feedback που άφησα σε άλλον πωλητή ειδικά αν του έχω αφήσει αρνητική και να στείλει μήνυμα στον άλλο πωλητή για να μάθει τι παίχτηκε με μένα και τον άλλο πωλητή. 

 

Ο άλλος πωλητής θα πει μου έκανε αυτό και αυτό. Θα πει και αυτός ο πωλητής α μου έκανε την ίδια κομπίνα και σε μένα και θα κάνουν μαζική αναφορά του αγοραστή στο eBay .

 

Αυτό λύνεται με πριβέ το feedback του αγοραστή σε τρίτους ή και θετικό feedback μετά από κάθε κομπινα ώστε να μη κινήσεις υποψίες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα ... και οδηγος κομπινων...

 

και γιατι ακριβως να κανει καποιος κομπινα;

 

κι ο πωλητης τι σου φταιει;

 

τοσο αναγκη τα χετε τα λεφτα;

 

ελεος απλα! τιποτα αλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλιστα ... και οδηγος κομπινων...

 

και γιατι ακριβως να κανει καποιος κομπινα;

 

κι ο πωλητης τι σου φταιει;

 

τοσο αναγκη τα χετε τα λεφτα;

 

ελεος απλα! τιποτα αλλο!

Υποθετικό παράδειγμα ήταν έλεος.

 

Επειδή έχει τύχει να διαβάσω γενικά διάφορους λόγους σχετικά με αυτό. Υπάρχει και το θέμα της ιδιωτικότητας του αγοραστή και άλλα.

 

Τεσπά το θέμα είναι πως για άλλο πράγμα έλεγα εγώ και άλλο πράγμα έλεγε ο φίλος

Επεξ/σία από FarCry
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα; τι λες; εγω ετσι πληρωσα καποιες παραγγελιες που ειχα κανει refund (αλλα ηρθαν τελικα),

μου εστειλαν το email τους οι πωλητες (στο ebay!!) και πληρωσα κανονικα στο paypal σε αυτο το email!

μην γραφουμε χωρις να ξερουμε παρακαλω

Προφανώς η ανταλλαγή των εμαιλς έγινε εκτός πλατφόρμας εβαυ, και δεν γράφουμε οτι θέλουμε αυτά είναι χρόνια τώρα καρατσεκαρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το πήρα κανονικά το email του πωλητή, δεν χρειάστηκε να κάνω κανένα κόλπο, copy paste στο paypal όπως ήταν και πλήρωσα μέσα απ'την πλατφόρμα

 

θα ποστάρω αύριο screenshot γιατί είμαι έξω τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και 'γω δυσκολίες να ανταλλάξω email με πωλητή.

Αναγκάστηκα να του το στείλω τμηματικά.

 

Δεν χρειάζεται πλέον email για να πληρώσεις κάποιον στο Paypal. Αρκεί η διεύθυνση της μορφής paypal.me/xyz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το πήρα κανονικά το email του πωλητή, δεν χρειάστηκε να κάνω κανένα κόλπο, copy paste στο paypal όπως ήταν και πλήρωσα μέσα απ'την πλατφόρμα

 

θα ποστάρω αύριο screenshot γιατί είμαι έξω τώρα

A6wswGP.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται πλέον email για να πληρώσεις κάποιον στο Paypal. Αρκεί η διεύθυνση της μορφής paypal.me/xyz.

Δεν ξέρω, ο πωλητής μου ζήτησε το mail για να μου κάνει payment request (το οποίο απέτυχε, αλλά αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα ... και οδηγος κομπινων...

 

και γιατι ακριβως να κανει καποιος κομπινα;

 

κι ο πωλητης τι σου φταιει;

 

τοσο αναγκη τα χετε τα λεφτα;

 

ελεος απλα! τιποτα αλλο!

Ασχολίαστο... μάλλον δέν έπιασες το νοημα .

 

Όσο για το email , πρίν χρόνια προσπάθησα να στείλω email και μετα απο το error μου ήρθε μνμ απο το ebay οτι δεν επιτρέπονται τετοιου είδους συμπεριφορές και συναλλαγές εκτος πλατφορμας . Προφανώς (screenshot) δεν λες ψέματα ,μήπως επειδή είχε mail 163 και όχι τα κοινα yahoo gmail 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

θελω να ρωτισω κατι.. στο ebay κατα λαθος πατησα σε buy now σε ενα αντικειμενο που δεν το ηθελα και τωρα εχει πιστωθει στον λογαριασμο μου σαν unpaid εστειλα μηνυμα στο πωλητη να την ακυρωση αλλα εκανε open case. τι με συμβουλευεται να κανω, την πατησα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...