Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα στο ebay κατι αντικειμενα για να τα αγορασω, αλλα δεν συνεχισα. Και τωρα μου ηρθαν μηνυματα οτι πρεπει να πληρωσω. Δεν εχω αγορασει ξανα απο το ebay και ουτε το γνωριζω καλα. Απλα το αγνοω;

 

Στα saved items μου γραφει το εξης :You've committed to buy this item. Please continue to checkout.

 

Ποτε δεν δεσμευτηκα ομως..

 

 

***EDIT***

 

Τωρα ειδα τι ακριβως σημαινει το κουμπι "Buy it Now". Εστειλα ενα μηνυμα στον πωλητη οτι δεν μπορω να το αγορασω, καθως δεν εχω τα λεφτα.

 

 

**2nd EDIT**

 

Τελικα μου την ακυρωσε, ολα οκ.

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εβαλα στο ebay κατι αντικειμενα για να τα αγορασω, αλλα δεν συνεχισα. Και τωρα μου ηρθαν μηνυματα οτι πρεπει να πληρωσω. Δεν εχω αγορασει ξανα απο το ebay και ουτε το γνωριζω καλα. Απλα το αγνοω;

 

Στα saved items μου γραφει το εξης :You've committed to buy this item. Please continue to checkout.

 

Ποτε δεν δεσμευτηκα ομως..

 

 

***EDIT***

 

Τωρα ειδα τι ακριβως σημαινει το κουμπι "Buy it Now". Εστειλα ενα μηνυμα στον πωλητη οτι δεν μπορω να το αγορασω, καθως δεν εχω τα λεφτα.

 

 

**2nd EDIT**

 

Τελικα μου την ακυρωσε, ολα οκ.

 

Συγγνώμη κιόλας, αλλά πατάς ότι βρίσκεις και μετά αναρωτιέσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλά πατάς ότι βρίσκεις και μετά αναρωτιέσαι?

Οπως ειπα δεν εχω ιδεα απο ebay, πρωτη φορα εμπαινα για να ψαξω κατι για ενα φιλο. Το εβαλα στο καλαθι για να δω τα μεταφορικα. Δεν ηξερα οτι ειναι δεσμευτικο. Την εχουν πατησει παρα πολλοι παντως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα δεν εχω ιδεα απο ebay, πρωτη φορα εμπαινα για να ψαξω κατι για ενα φιλο. Το εβαλα στο καλαθι για να δω τα μεταφορικα. Δεν ηξερα οτι ειναι δεσμευτικο. Την εχουν πατησει παρα πολλοι παντως ετσι.

Σε ολα σχεδον που πατας "Buy it Now" θα πρεπει και να τα πληρώσεις, αν δεν θελεις να αγοράσεις δεν πατάς ποτε το "Buy it Now" πατας ή "Add to cart" ή ακόμα καλύτερα "Add to watch list"

 

Τωρα αν δεν πληρώσεις θα χρεωθείς απλήρωτα αντικείμενα, αν ειναι πολλα μπορει και να σε κλειδώσουν, για αυτο ξεκίνα την επικοινωνία με τους πωλητές για να σου ακυρώσουν τις αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, στις 14/6/2017 αγόρασα κάποια προϊόντα μέσω ebay με μεταφορέα την Malaysia post (μίας και με αυτή έστελνε ο πωλητής )  και 2-3 ακόμα από άλλους, ενώ όλα τα υπόλοιπα που είχα αγοράσει ήρθανε on time με διαφορετικούς μεταφορείς , όσα έχω πάρει κ τυγχάνει κ έχουν  Malaysia post, ενώ στο tracking βλέπω το εξής:

2017-06-28
09:37:00
Item Sent to GREECE, MPC PMIH (KLIA)
2017-06-27
15:22:00
Item Posted Over The Counter to Greece, MPC PMIH (KLIA)
2017-06-23
16:05:00
Dispatch PreAlert to Greece, MPC PMIH (KLIA)
 
παρόλα αυτά τίποτα δεν έχει έρθει μήπως , γνωρίζει κανείς αν τα δέματα από malaysia post έχουν κάποιο θέμα, γιατί όλα τα άλλα πράγματα που έχω παραγγείλει έρχονται κανονικά
Ευχαριστώ εκ των προτέρων , για την όποια απάντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά, στις 14/6/2017 αγόρασα κάποια προϊόντα μέσω ebay με μεταφορέα την Malaysia post (μίας και με αυτή έστελνε ο πωλητής ) και 2-3 ακόμα από άλλους, ενώ όλα τα υπόλοιπα που είχα αγοράσει ήρθανε on time με διαφορετικούς μεταφορείς , όσα έχω πάρει κ τυγχάνει κ έχουν Malaysia post, ενώ στο tracking βλέπω το εξής: 2017-06-28

09:37:00

Item Sent to GREECE, MPC PMIH (KLIA) 2017-06-27

15:22:00

Item Posted Over The Counter to Greece, MPC PMIH (KLIA) 2017-06-23

16:05:00

Dispatch PreAlert to Greece, MPC PMIH (KLIA)

 

παρόλα αυτά τίποτα δεν έχει έρθει μήπως , γνωρίζει κανείς αν τα δέματα από malaysia post έχουν κάποιο θέμα, γιατί όλα τα άλλα πράγματα που έχω παραγγείλει έρχονται κανονικά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων , για την όποια απάντηση

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω με malaysia και singapore,είναι κολλημένα ένα μήνα τώρα.Είναι γνωστό το πρόβλημα των Elta τις τελευταίες μέρες.θα καθυστερήσουν πολύ μάλλον.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω και εγω,Singapore αγνοειται εδω απο 2 του μηνα που υποτιθεται εφτασε Ελλαδα.Σε αντιθεση με Swedish που ηρθε απο κινα ομως.Σε 18 μερες το παρελαβα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Μου ήρθε σήμερα κουτί με φιγούρα απο Κίνα με ΕΛΤΑ. Όμως το βρήκα σε πολύ κακή κατάσταση και δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Επειδή είναι πρώτη φορά που μου έρχεται σε τέτοια κατάσταση κάτι που αγοράζω από ebay, έχετε ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι; Αν ήταν κάτι όπως κάποιο καλώδιο, κτλ, δεν θα με ενδιέφερε, αλλά πρόκειται για φιγούρα και έτσι σκέφτομαι μήπως αν δεν το ανοίξω, αν παίζει κάτι όπως επιστροφή ή ό,τι άλλο μου προτείνετε.

Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες με τα τσακίσματα στη μία και την άλλη πλευρά.
Σας ευχαριστώ!

post-38269-0-19661700-1500643623_thumb.jpg

post-38269-0-92379700-1500643632_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε τιε φωτογραφίες στον πωλητή στο ebay και πάρε στα ΕΛΤΑ και βρίσε τους λίγο για την κατάσταση στην οποία ήρθε το δέμα διότι έχουνε και αυτοί ευθύνη να προσέχουνε πως τα στοιβάζουνε και πως τα τακτοποιούνεσ τις αποθήκες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν βλέπω κάποια αναφορά σε εύθραυστο. Επίσης το χαρτόνι θα μπορούσε να είναι λίγο πιο σκληρό, εφόσον πρόκειται για πωλητή που έχει αποκλειστικά φιγούρες, αλλά πες εντάξει, που να φανταστεί ότι θα πιεστεί έτσι.
Στον πωλητή τι ακριβώς να πω; Επιστροφή πακέτου<->χρημάτων, αποστολή νέου γιατί το παρέλαβα έτσι ή κάτι άλλο; Εγώ να δεχτώ ότι κι αυτός έστειλε ένα κουτί μια χαρά και κάπου στην πορεία έγινε το χάλι που βλέπετε. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι την πλήρη αδιαφορία της υπηρεσίας που έκανε τη ζημιά και συνέχισε κανονικά την αποστολή καθώς και το πώς δέχεται η μια ταχυδρομική υπηρεσία από την άλλη ένα τσακισμένο πακέτο και το προωθεί κανονικά. Προφανώς και δεν είμαι ο πρώτος, αφού μου έχει τύχει κάποιες φορές με δέματα εσωτερικού, απλά απορώ με το πόσο "ότι να'ναι" είναι η διαδικασία.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το ανοίξω, αν χάνω κάτι. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο το περιεχόμενο να είναι εντάξει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ανοίγεις το κουτί τραβά παράλληλα βίντεο για να έχεις αποδεικτικά στοιχεία.

Αν έχει πάθει ζημιά επικοινώνησε με τον πωλητή και ζητα του αντικατάσταση η επιστροφή χρημάτων.

Αν σου αρνηθεί ανοίγεις dispute και τελειώνει το θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αποφάσισα να ανοίξω το κουτί και το μόνο πρόβλημα που βρήκα ήταν το κεφάλι αποκολλημένο από το εσωτερικό head connector https://i.ebayimg.com/images/g/ujkAAOSwmgJY3dD0/s-l500.jpg. Το πίεσα σε συγκεκριμένη θέση χωρίς να μπορεί να κινείται αριστερά-δεξιά. Ούτως ή άλλως στη βιβλιοθήκη θα την έχω. Έστειλα και στον πωλητή αναλυτικά ό,τι βρήκα και περιμένω απάντηση. Το πρόβλημα είναι ότι σε περίπτωση επιστροφής αναφέρει ότι τα έξοδα τα καλύπτει ο αγοραστής. Οπότε βλέπω να το κρατάω, αφού κατά τα άλλα φαίνεται μια χαρά. Γενικότερα όμως απογοητεύτηκα από όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...