Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν αγοραζουμε ευθραυστα η επικυνδινα για σπασιμο προιοντα απο overseas ειναι κατι που θα πρεπει να το εχουμε στο νου μας.

Υπαρχει παντα η πιθανοτητα να συμβει.

Εαν το αντικειμενο ειναι πανακριβο ή δεν το αντεχουμε ως πιθανοτητα τοτε δεν αγοραζουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν στο εβαυ πληρωνεις Import charge σημαίνει οτι το τελωνείο είναι πληρωμένο και δεν θα εχεις ΚΑΜΙΑ επιπλέον επιβάρυνση όταν αυτό μπει στην ελλαδα.

 

Είναι σίγουρο αυτό. Εγώ δεν το κατάλαβα έτσι. Στις πληροφορίες του Global shipping programm αναφέρει:

 

Import charges don't include:

  • Income taxes

  • Commodity taxes

  • Any customs duties, taxes, surcharges, fines, penalties, or other charges which may be imposed on you by customs or tax officials after an item purchased through the Global Shipping Program has successfully cleared customs and been delivered to, or made available for pickup at, the delivery address that you specify

Import charges are in addition to the customs duties and taxes imposed by country tax and customs officials.

 

Έχω μπερδευτεί προσωπικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο αυτό. Εγώ δεν το κατάλαβα έτσι. Στις πληροφορίες του Global shipping programm αναφέρει:

 

Import charges don't include:

  • Income taxes

  • Commodity taxes

  • Any customs duties, taxes, surcharges, fines, penalties, or other charges which may be imposed on you by customs or tax officials after an item purchased through the Global Shipping Program has successfully cleared customs and been delivered to, or made available for pickup at, the delivery address that you specify

Import charges are in addition to the customs duties and taxes imposed by country tax and customs officials.

 

Έχω μπερδευτεί προσωπικά. 

 

Τα import charges αντιστοιχούν, συνήθως στον ΦΠΑ αλλά στις πληροφορίες που παρέθεσες περιλαμβάνονται και όλα όσα είναι δυνατόν να χρεωθούν σε μια χώρα, σαν έξοδα εκτελωνισμού, όπως πχ τα νέα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, που δεν είναι φόρος αλλά ένα επιπλέον έξοδο.

 

Η παραπάνω περιγραφή είναι γενικόλογη για να βγάλουν από πάνω τους οποιαδήποτε ευθύνη για ότι χρεωθεί ένα δέμα που εισάγεται σε μια χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα import charges αντιστοιχούν, συνήθως στον ΦΠΑ αλλά στις πληροφορίες που παρέθεσες περιλαμβάνονται και όλα όσα είναι δυνατόν να χρεωθούν σε μια χώρα, σαν έξοδα εκτελωνισμού, όπως πχ τα νέα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, που δεν είναι φόρος αλλά ένα επιπλέον έξοδο.

 

Η παραπάνω περιγραφή είναι γενικόλογη για να βγάλουν από πάνω τους οποιαδήποτε ευθύνη για ότι χρεωθεί ένα δέμα που εισάγεται σε μια χώρα.

 

Έτσι το κατάλαβα και εγώ. Ότι δεν αποκλείεται τελικά να χρεωθείς και κάτι επιπλέον πέρα από τα import charges που σε χρεώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο αυτό. Εγώ δεν το κατάλαβα έτσι. Στις πληροφορίες του Global shipping programm αναφέρει:

 

Import charges don't include:

  • Income taxes

  • Commodity taxes

  • Any customs duties, taxes, surcharges, fines, penalties, or other charges which may be imposed on you by customs or tax officials after an item purchased through the Global Shipping Program has successfully cleared customs and been delivered to, or made available for pickup at, the delivery address that you specify

Import charges are in addition to the customs duties and taxes imposed by country tax and customs officials.

 

Έχω μπερδευτεί προσωπικά. 

H σημείωση αυτη του ebay αφορα στο shipping και σου λεει οτι πληρώνοντας ατο το ποσόν δεν πληρώνεις φόρους κλπ, τα "taxes imposed" ειναι σε αλλη γραμμή λίγο πιο κάτω απο το shipping

 

Υπάρχουν δηλαδή δυο χρεώσεις στο αντικείμενο που δεν θα πληρώσει φόρο

Shipping & taxes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ,μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω, το είχα ρωτήσει κ μερικές μέρες πριν σχετικά με τις αποστολές μέσω Malaysia post απο αγορά μέσω ebay (που απο ότι φαίνεται αργούν).Εχει παραλάβει κανείς μέχρι αυτη τη στιγμή? μιας κ τώρα τελευταία κατι γίνεται μάλλον στα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σημείωση αυτη του ebay αφορα στο shipping και σου λεει οτι πληρώνοντας ατο το ποσόν δεν πληρώνεις φόρους κλπ, τα "taxes imposed" ειναι σε αλλη γραμμή λίγο πιο κάτω απο το shipping

 

Υπάρχουν δηλαδή δυο χρεώσεις στο αντικείμενο που δεν θα πληρώσει φόρο

Shipping & taxes

 

Τι να πω. Εγώ ένα αντικείμενο που θέλω να παραγγείλω στοιχίζει price + shipping + import charges σχεδόν 300euro και είναι και σχετικά ογκώδες αν και ελαφρύ. Φοβάμαι μην έρθει τελικά και χρεωθεί και κανένα 100ρικο από το Ελληνικό τελωνείο οπότε ξεφεύγουμε σε  τιμή που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ,μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω, το είχα ρωτήσει κ μερικές μέρες πριν σχετικά με τις αποστολές μέσω Malaysia post απο αγορά μέσω ebay (που απο ότι φαίνεται αργούν).Εχει παραλάβει κανείς μέχρι αυτη τη στιγμή? μιας κ τώρα τελευταία κατι γίνεται μάλλον στα ΕΛΤΑ

Να υπολογίζει τις παραλαβές σου στο διμηνου, έτσι γλυτωνεις το άγχος και τα ποστ

Τι να πω. Εγώ ένα αντικείμενο που θέλω να παραγγείλω στοιχίζει price + shipping + import charges σχεδόν 300euro και είναι και σχετικά ογκώδες αν και ελαφρύ. Φοβάμαι μην έρθει τελικά και χρεωθεί και κανένα 100ρικο από το Ελληνικό τελωνείο οπότε ξεφεύγουμε σε τιμή που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω...

Αν δεν σε πειράζει βάλε το λινκ να σου πώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη φιγούρα με το αποκολλημένο κεφάλι που είχα ρωτήσει πιο πίσω, ο πωλητής είδε τις φωτογραφίες και θέλει να μου κάνει full refund, χωρίς να του στείλω τη φιγούρα πίσω. Μήπως δεν έχω καταλάβει καλά;

-Here is the figure and the head. [attached pictures]
-Hello, I would like to send a full refund, okay?
-In that case, should Ι return the figure back to your address?
-Hello, dear buyer, do not need to return items,

 

Τι να του απαντήσω; Επίσης βάζουμε κριτική σε αυτή την περίπτωση στον πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη φιγούρα με το αποκολλημένο κεφάλι που είχα ρωτήσει πιο πίσω, ο πωλητής είδε τις φωτογραφίες και θέλει να μου κάνει full refund, χωρίς να του στείλω τη φιγούρα πίσω. Μήπως δεν έχω καταλάβει καλά;

 

-Here is the figure and the head. [attached pictures]

-Hello, I would like to send a full refund, okay?

-In that case, should Ι return the figure back to your address?

-Hello, dear buyer, do not need to return items,

 

Τι να του απαντήσω; Επίσης βάζουμε κριτική σε αυτή την περίπτωση στον πωλητή;

 

Ευχαριστω πες του :P

 

 Ειναι σαν να σου λεει: You do not need to return items

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικη κριτικη σε αυτες τις περιπτωσεις.Και ευχαριστησε τον οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω

Σχετικά με τη φιγούρα με το αποκολλημένο κεφάλι που είχα ρωτήσει πιο πίσω, ο πωλητής είδε τις φωτογραφίες και θέλει να μου κάνει full refund, χωρίς να του στείλω τη φιγούρα πίσω. Μήπως δεν έχω καταλάβει καλά;

 

-Here is the figure and the head. [attached pictures]

-Hello, I would like to send a full refund, okay?

-In that case, should Ι return the figure back to your address?

-Hello, dear buyer, do not need to return items,

 

Τι να του απαντήσω; Επίσης βάζουμε κριτική σε αυτή την περίπτωση στον πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του έδωσα στις 27 το paypal μου, αλλά ακόμα δεν έχει βάλει χρήματα. Επίσης στα προϊόντα του αναφέρει "30 days return policy" η οποία λήγει την Τρίτη το βράδυ. Αν δεν έχει βάλει τα χρήματα, να κάνω αίτημα για επιστροφή μέσω ebay; Γιατί σαν να κατάλαβα ότι μου ζήτησε το paypal μου για να μου επιστρέψει τα χρήματα εκτός του συστήματος επιστροφών του ebay.

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορώ να ανοίξω case για αντικείμενο που παρήγγειλα την 1η Ιουνίου και δεν το έχω λάβει ακόμη;

Γιατί λογικά δεν πέρασε το estimate Delivery time

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας σε μία περίπτωση που έχω, στις 16/6/2017 έκανα μία παραγγελία μέσω ebay 

ο πωλητής και  tracking έδωσε και έστειλε  μέσω Malaysia post , ωστόσο το estimated delivery time  της παραγγελίας μου έληγε  την 26/7/2017, μιας κ το αντικείμενο δεν είχε έρθει επικοινώνησα μαζί του κ του εξήγησα την κατάσταση κ μου συνέστησε να περιμένω μερικές μέρες ακόμα , πράγμα που το έκανα , παρόλα αυτά για να είμαι ok και εγω άνοιξα  case μερικές μέρες μετά κ στις 30/6/2017 μου έστειλε full refund , σήμερα λοιπόν  στις 2/8/2017 το αντικείμενο ήρθε  και η ερώτηση μου είναι, επειδή τελικά το αντικείμενο ήρθε, ωστόσο άργησε σε σχέση με το αρχικό delivery time  , παρόλα αυτά σκέφτομαι να του επιστρέψω τα χρήματα του refund πίσω , όποτε έαν ξέρει κάποιος να πει  ποια είναι η διαδικασία για του στείλω τα χρήματα του πίσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...