Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας χθες αγόρασα ένα tv box το οποίο ο πωλητής έλεγε ότι το αντικείμενο βρίσκεται στην Βρέμη της Γερμανίας και σήμερα βλέπω ότι το έστειλε με dhl ecommerce δηλαδή από Ασία...τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; πως κινούμαι ώστε να βρω το δίκιο μου;;;

Ο μόνος λόγος που αγόρασα αυτό το αντικείμενο ήταν επειδή ήταν από Ευρώπη και έτσι δεν θα έμπλεκα με τελωνεία και παραπάνω έξοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To ebay που θελει να σεβεται τον εαυτο του δεν μπορει απαγορεψει την χρηση το όρου untested οπως και την πωληση ατεσταριστων αντικειμένων στο μαγαζι του? Γνωριζει οτι το 99% των αντικειμενων και ειδικα ηλεκτρικων συσκευων που πωλουνται σαν untested ουσιαστικα ειναι χαλασμενα εν γνωση των πωλητων και προσπαθουν να κοροιδεψουν τον αγοραστη. Κοινως γνωστη τακτικη. Ο αλλος εχει ταμπλετ που δεν ανοιγει να το δοκιμασει ή κινητο...αντε να το πουλησουμε σαν untested. Ρε φιλε...Αν δεν ανοιγει για να το δοκιμασεις ειναι χαλασμενο! :mad:

Εχεις βρε φιλε ατεσταριστο προιον? Βαλτο στην ανακυκλωση ή χαρισε το αν δεν εισαι αξιος να βαλεις μια πριζα ή μπαταριες να δεις αν δουλευει. Μην το πουλας στο μαγαζι μου γιατι αυτος που θα την παθει θα αρχισει να με δυσφημει σε ολο τον περιγυρο του και στους φίλους του και αυτο ειναι κατι που δεν το θελω και φυσικα δεν το θελουν και οι σωστοι πωλητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνώμη αλλα εχω μια απορια.εκανα εγγραφη στο ebay εχθες και μετα μ ζητησε στοιχεια οδους αριθμους κτλ κτλ.εγω ολα αυτα τα εβαλα με English μορφη.οχι greeklish η ελληνικα.καλα δεν εκανα;επισης μς ρωταει region -state-province.εγω που ειμαι απο ωρωπο εβαλα Greece-oropos-sykamino.γτ ειμαι απο το συκαμινο ωρωπου.καλα δεν εκανα;παιδια σορρυ αλλα ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με αυτο γτ συνηθως αγοραζω απο ελλαδα και θελω να γινει σωστα.ευχαριστω για την κατανοηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας χθες αγόρασα ένα tv box το οποίο ο πωλητής έλεγε ότι το αντικείμενο βρίσκεται στην Βρέμη της Γερμανίας και σήμερα βλέπω ότι το έστειλε με dhl ecommerce δηλαδή από Ασία...τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; πως κινούμαι ώστε να βρω το δίκιο μου;;;

Ο μόνος λόγος που αγόρασα αυτό το αντικείμενο ήταν επειδή ήταν από Ευρώπη και έτσι δεν θα έμπλεκα με τελωνεία και παραπάνω έξοδα...

Μου ειχε συμβει μια φορα αυτο(ελεγε Ολλανδια αλλα μετα απο δυο μερες αλλαξε το shipping location σε Κινα) και εμενα αλλα δεν ηρθε ποτε το προιον (λαμογιο πωλητης και πηρα refund)

 

Tοτε ειχα σκεφτει να στειλω email στο ebay να τους ρωτησω αλλα δεν το εκανα.... στειλε τους ενα email να σου πουν πως θα μπορουσες να δρασεις με αυτο το αντικειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ενδεχόμενο που πωλητής υποσχθέθηκε refund και τεχνηέντως παρέτεινε την επιστροφή των χρημάτων ώστε να παρέλθει το χρονικό περιθώριο του ανοίγματος case, τι κάνουμε;

Απευθύνομαι στο paypal;

Απαντάω στον εαυτό μου...τελικά με claim στο paypal μου επέστρεψαν τα χρήματα, αφού το δέμα δεν είχε tracking number και δεν μπορούσε να αποδείξει οτι το έστειλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Region-state εννοεί νομό και στην περίπτωσή σου είναι Attiki

αρα εγω που ειμαι απο το συκαμινο ωρωπου πρεπει να βαλω

ATTIKI-OROPOS-SYKAMINO

Με αυτην την σειρα ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια βοηθεια να μην ανοιγω θεμα.εκανα αγορα απο ebay και περασε η ημερομηνια που εππεπε να ερθει. μιλησα με πωλητη και μου ειπε ειναι ελλαδα το προιον και να προσπαθησω να το βρω με τον συγκεκριμενο tracking ID15031057608101CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νουμερο ειναι λαθος προφανως .

 

Πες του να σου δωσει λινκ που να το ιχνηλατησεις ?

Τα κανονικα track nos ειναι 2γραμματα + 9.νουμερα + 2γραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια βοηθεια να μην ανοιγω θεμα.εκανα αγορα απο ebay και περασε η ημερομηνια που εππεπε να ερθει. μιλησα με πωλητη και μου ειπε ειναι ελλαδα το προιον και να προσπαθησω να το βρω με τον συγκεκριμενο tracking ID15031057608101CN

Το πακέτο σου έχει φύγει απο Κίνα εδώ και 38 ημερες, αλλη παρακολούθηση δεν υπάρχει γιατί το τρακ είναι εντος Κίνας, ο κινέζος υποθέτει και σωστα οτι είναι Ελλάδα.

 

_________________________

The package is in transit for 38 days. The last update on package location received on July 20.

 

Tracking since 17:32, 25.08.2017. Last updated 8 minutes ago. Scheduled update in 25 hours.

 

 

https://packageradar.com/courier/yanwen/tracking/ID15031057608101CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...