Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Chris_saxo vts είπε

Έχω ξανά πάρει από Αγγλία τέτοιες αλοιφές, κεριά. Πότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα επειδή είναι υγρό.

Αφού έχεις ξανά αγοράσει, τι το συζητάμε;;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Αφού έχεις ξανά αγοράσει, τι το συζητάμε;;;  

Έτσι. Κουβέντα να γίνεται.

Αν είδες αλλο ρώτησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Chris_saxo vts  Λογικά δεν απαγορεύεται ως είδος (υγρό κερί γυαλίσματος), πιθανότατα να στο ανοίξουν για οπτικό έλεγχο (λόγω υγρών). Σε μια πρόσφατη παραγγελία μου κάτι σαμπουάν απο UK τα τσεκάρανε αλλά ήρθαν κανονικά (οδικώς νομίζω στέλνονται τα υγρά προιόντα). 

ΥΓ. Υπάρχει βέβαια και η μικρή πιθανότητα να το περάσουν για νιτρογλυκερίνη :lol:

Στις 28/4/2018 στις 4:57 ΜΜ, marmagia είπε

μια χαρά τότε.. μόνο στα αρώματα ξέρουν να δημιουργούν δράματα; κάποτε μπορούσαν να τα στείλουν τώρα θα θεωρούν επικίνδυνα

Κάποιοι συνεχίζουν να στέλνουν και αρώματα (μάλλον οδικώς) https://www.fragrancedirect.co.uk

Επεξ/σία από molot12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ψιλοαμαθος σε ebay purchases και εχω μια απορια. 

Αν εχω καταλαβει καλα , απαξ και λαβεις μερος σε auction , σε περιπτωση που βγεις "νικητης" , χρεωνεσαι αυτοματως item + shipping. 

Εστω οτι συμπληρωνω ενα bid και μετα καποιος με ξεπερναει . Αν εγω δε ξαναασχοληθω με το εν λογω auction , φανταζομαι δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθω προ εκπληξεως και να χρεωθω το προιον . Σωστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, redykt είπε

Ειμαι ψιλοαμαθος σε ebay purchases και εχω μια απορια. 

Αν εχω καταλαβει καλα , απαξ και λαβεις μερος σε auction , σε περιπτωση που βγεις "νικητης" , χρεωνεσαι αυτοματως item + shipping. 

Εστω οτι συμπληρωνω ενα bid και μετα καποιος με ξεπερναει . Αν εγω δε ξαναασχοληθω με το εν λογω auction , φανταζομαι δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθω προ εκπληξεως και να χρεωθω το προιον . Σωστα ;

Οχι

Μόνο αν ανακηρυχθείς νικητής της πλειοδοσίας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, redykt είπε

Ειμαι ψιλοαμαθος σε ebay purchases και εχω μια απορια. 

Αν εχω καταλαβει καλα , απαξ και λαβεις μερος σε auction , σε περιπτωση που βγεις "νικητης" , χρεωνεσαι αυτοματως item + shipping. 

Εστω οτι συμπληρωνω ενα bid και μετα καποιος με ξεπερναει . Αν εγω δε ξαναασχοληθω με το εν λογω auction , φανταζομαι δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθω προ εκπληξεως και να χρεωθω το προιον . Σωστα ;

Αφού είσαι νέος στο άθλημα, ξεκίνα να διαβάσεις όσα μπορείς περισσότερα γύρω από το θέμα των δημοπρασιών.

Είναι τόσα πολλά που δεν περιγράφονται σε ένα post.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, makfil said:

Αφού είσαι νέος στο άθλημα, ξεκίνα να διαβάσεις όσα μπορείς περισσότερα γύρω από το θέμα των δημοπρασιών.

Είναι τόσα πολλά που δεν περιγράφονται σε ένα post.

yep εχεις δικιο. 

Εχω κοιταξει μονο τα βασικα. 

Απλα εβαλα 10£ για ενα item και σημερα το βρηκα σε εναν αλλο seller 8£ και με λιγοτερα shipping costs. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα τις διαφορές στις τιμές που βάζουν διάφοροι ή στα μεταφορικά που φουσκώνουν για να μειώνουν τις αρχικές τιμές.

Εννοώ να διαβάσεις και να παρακολουθήσεις πολλές δημοπρασίες, για να καταλάβεις πόσα μυστικά κρύβονται και πως λειτουργούν οι "επαγγελματίες".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα θα ηθελα να κανω τη πρωτη μου αγορα απο ebay και εχω καποιες αποριες

μεχρι πιο ποσο δε πληρωνες τελωνειο ;

θα ηθελα να αγορασω αυτο το προιον συγκεκριμενα αλλα εχει μονο ενα τροπο αποστολης FREE Economy International Shipping και οχι επιλογες με προπληρωμενο τελωνειος οπως εχω δει σε διαφορα αλλα.

τ μπορω να κανω για να αποφυγω τελωνειο ή αν δε μπορω να κανω κατι σιγουρο μη παραγκειλω καν.

https://www.ebay.com/itm/302709687113?var=601571953878

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τώρα ξεκινάς τις αγορές πό το εξωτερικό, καλό είναι να διαβάσεις προηγουμένως μερικά βασικά και μια γενική εικόνα μπορείς να πάρει από τον οδηγό της υπογραής μου.

Η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες είναι 22€ μαζί με τα μεταφορικά και, επομένως, αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι μέσα στο όριο της ατέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα βοήθησε με σε κάτι .αν είναι άκυρο το θέμα συγχώρησε με προκαταβολικά .η κοπελα μου είχε φτιαξει παλιά έναν λογαριασμο σύο paypal τον οποίο δεν χρησιμοποίησε ποτε ουτε έκανε κάποια αγορά ουτε σύνδεσε κάποιον λογαριασμό η κάρτα .της ήρθε σήμερα ενα μέιλ που λέει paypal thanks for trannsaction .you sending money to udin ltd united kingdom for $ 1,650,000 usd .πιο κάτω λέει view your invoice και customer view . τι παιζει τώρα με αυτό το μέιλ ;ρννοειτε δεν πήρε τίποτα ουτε καν ξέρει πως λειτουργει απλα έχει αγχωθει μια που δεν ξέρει πολλά όπως και εγώ .ευχαριστώ για πιθανή απάντηση - βοήθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, deadendkings είπε

Καλησπέρα βοήθησε με σε κάτι .αν είναι άκυρο το θέμα συγχώρησε με προκαταβολικά .η κοπελα μου είχε φτιαξει παλιά έναν λογαριασμο σύο paypal τον οποίο δεν χρησιμοποίησε ποτε ουτε έκανε κάποια αγορά ουτε σύνδεσε κάποιον λογαριασμό η κάρτα .της ήρθε σήμερα ενα μέιλ που λέει paypal thanks for trannsaction .you sending money to udin ltd united kingdom for $ 1,650,000 usd .πιο κάτω λέει view your invoice και customer view . τι παιζει τώρα με αυτό το μέιλ ;ρννοειτε δεν πήρε τίποτα ουτε καν ξέρει πως λειτουργει απλα έχει αγχωθει μια που δεν ξέρει πολλά όπως και εγώ .ευχαριστώ για πιθανή απάντηση - βοήθεια .

Είσαι σε λάθος θέμα, ζήτα να μεταφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, deadendkings είπε

Καλησπέρα βοήθησε με σε κάτι .αν είναι άκυρο το θέμα συγχώρησε με προκαταβολικά .η κοπελα μου είχε φτιαξει παλιά έναν λογαριασμο σύο paypal τον οποίο δεν χρησιμοποίησε ποτε ουτε έκανε κάποια αγορά ουτε σύνδεσε κάποιον λογαριασμό η κάρτα .της ήρθε σήμερα ενα μέιλ που λέει paypal thanks for trannsaction .you sending money to udin ltd united kingdom for $ 1,650,000 usd .πιο κάτω λέει view your invoice και customer view . τι παιζει τώρα με αυτό το μέιλ ;ρννοειτε δεν πήρε τίποτα ουτε καν ξέρει πως λειτουργει απλα έχει αγχωθει μια που δεν ξέρει πολλά όπως και εγώ .ευχαριστώ για πιθανή απάντηση - βοήθεια .

Αν και είσαι σε λάθος νήμα, θα σου πως τη γνώμη μου, επειδή καταλαβαίνω και και οι δύο είσαστε, μάλλον, ανυποψίαστοι.

Το πιθανότερο είναι ότι το mail που ήρθε είναι απάτη, δηλαδή δεν προέρχεται από το Paypal αλλά προσπαθεί να "ψαρέψει" πελάτες με το logo του Paypal. Πιστεύω ότι αν ελέγξει τη διεύθυνση του αποστολέα θα δει άσχετο mail και όχι του Paypal.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις διαγράφουμε το μήνυμα και δεν ασχολούμαστε πλέον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...