Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρηγγειλα απο Αγγλια και ο πωλητης στελνει μεσω ebay.co.uk global shipping program.

Ξερει κανεις συνηθως ποσες μερες κανει και ποια μεταφορικη εν ελλαδι παραδιδει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/05/2018 at 19:57, redykt said:

Καλησπερα !

Παρηγγειλα απο Αγγλια κατι Tupper πριν 2 βδομαδες [No Shipment Tracking] . Μαλιστα ο πωλητης μου πε οτι τα εστειλε την επομενη μερα ακριβως , συγκεκριμενα στις 10 Μαιου . 

Να τονισω οτι λογικα δεν προκειται για κινεζοκατασταση , αφου τα προιοντα ειναι της TupperWare και μαλιστα used

Κλεινουμε πλεον δυο εβδομαδες και ακομα δεν εχω λαβει καμια ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ , να παω να το παραλαβω. 

Πηγα χθες απο τα ΕΛΤΑ , μπας καιι, αλλα δε βρηκε κατι η υπαλληλος . Μαλιστα με φοβησε λεγοντας μου , οτι μπορει να εχει παει το δεμα μου σε καμια Sri Lanka και να ερθει απο εκει στην Ελλαδα. 

Να ανησυχησω που εχουν περασει 2 βδομαδες και ακομα τιποτα ;

Επισης, αυτο που ανεφερε η υπαλληλος παιζει σαν σεναριο ;

  Reveal hidden contents

737289676_Screenshotfrom2018-05-2419-47-47.png.3559c3771268379e8f039ccf202eb66b.png

Υγ: Απο Αγγλια , εχω ψωνισει αλλη μια φορα  μονο, οπου τοτε το προιον το ειχα λαβει μεσα σε μια βδομαδα ακριβως.

Επανερχομαι στο θεμα μου. Δυστυχώς ουτε αυτη τη βδομαδα ηρθε το δεμα με τα tupper . [Συνολο 21 μερες]

Μιλησα με τον πωλητη (παραθέτω και εικόνα) και δε βλεπω να υπαρχει διεξοδος περαν του refundedit: εγινε full refund. ολα κυλησαν ομαλα

Θα επισκεφτω ξανα αυριο το ταχυδρομειο μπας και ηρθε και δε μου στειλαν ειδοποιηση .

Δυο ερωτησεις προς οποιον γωνριζει :

  • Στο ταχυδρομειο για ποσο χρονικο διαστημα το κρατουν τα δεματα ; edit: ενα 20ημερο μου πε η υπάλληλος 
  • Οταν το δεμα ειναι untracked , ο πωλητης απλα βασιζεται στην τιμιοτητα του εκαστοτε αγοραστη για το αν λεει αληθεια  ;1027750336_Screenshotfrom2018-05-3120-03-11.png.611d0ab0cb925597297aa79de49e1805.png
Επεξ/σία από redykt
update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σίγουρα έχει ειπωθεί και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, απλά αν μπορεί κάποιος να μου αναφέρει αν πλέον μπορούμε να κάνουμε αγορές από Κίνα μέσω Ebay.com. Μιλάω για μικρά ποσά, μέχρι 10-15 ευρώ. Θα υπάρξει θέμα με το τελωνείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2018 στις 9:48 ΠΜ, Blacktan είπε

Παρηγγειλα απο Αγγλια και ο πωλητης στελνει μεσω ebay.co.uk global shipping program.

Ξερει κανεις συνηθως ποσες μερες κανει και ποια μεταφορικη εν ελλαδι παραδιδει ? 

Απανταω στον εαυτο μου γιατι μολις ξεμπερδεψα με αυτο και για το καλο της κοινοτητας να υπαρχει απαντηση καταγεγραμμενη..

10-12 μερες μεσολαβησαν απο πληρωμη σε παραδοση μεσω του ebay global shipping program για αγορα απο Αγγλια.

Παραδοση απο UPS .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανείς θέμα με το ebay αυτές τις μέρες;

Ενώ έχω αγοράσει από amazon στο ebay μου εμφανίζει αυτό 

 

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimitrisOS είπε

Καλησπέρα, έχει κανείς θέμα με το ebay αυτές τις μέρες;

Ενώ έχω αγοράσει από amazon στο ebay μου εμφανίζει αυτό 

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.

Μήπως ο πωλητής στο ebay είναι αποκλεισμένος λόγω CC;

Δηλαδή είναι καταχωρημένος σαν πωλητής ειδών που απαγορεύονται λόγω CC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimitrisOS είπε

Καλησπέρα, έχει κανείς θέμα με το ebay αυτές τις μέρες;

Ενώ έχω αγοράσει από amazon στο ebay μου εμφανίζει αυτό 

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.

O πωλητής από τον οποίο προσπαθείς να αγοράσεις ανήκει στα capital control

Με την προϋπόθεση ότι η κάρτα σου έχει μέσα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο συνέβει και σε εμένα πριν λίγες μέρες... έπεσα σε πωλητή που μας είναι αποκλεισμένος λόγω CC.
Του εξήγησα την κατάσταση, του έστειλα links απο ελληνικες τραπεζες για να του αποδείξω τα λεγόμενα μου, και δεν λέει να μου αποδεσμεύσει την συναλλαγή, γιατί νομίζει οτι θα χρεωθει με ebay fees.
Δυό βδομάδες τώρα παλεύω να τον κάνω να την ακυρώσει, επικοινώνησα και με το ebay και του εστειλα σαν αποδεικτικό το email τους που έλεγε οτι θα του επιστραφουν τα ebay fees, αν κανει cancel, αλλά ο τύπος δεν λέει να το ακυρώσει.

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα συνέβη κατι το περίεργο...

Υποτίθεται πως έστειλα καμμια 20ριά PM σε διαφορους πωλητές με το ιδιο κείμενο.

Φυσικα δεν εχω κανει κατι τετοιο επουδενι. Κάποιος ιός;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τύχει να μην έρχονται πακέτα τελευταία η απλα έτυχε.απο Αγγλία δεν μ ήρθαν ενα κουτί μπαταρίες και κάτι ακρυλικά χρώματα.μπορει να φάγανε πακέτο λογω του τι ειναι;δεν μ ηρθε κάποια ειδοποίηση ,λετζιτ πωλητές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tososda είπε

Σας εχει τύχει να μην έρχονται πακέτα τελευταία η απλα έτυχε.απο Αγγλία δεν μ ήρθαν ενα κουτί μπαταρίες και κάτι ακρυλικά χρώματα.μπορει να φάγανε πακέτο λογω του τι ειναι;δεν μ ηρθε κάποια ειδοποίηση ,λετζιτ πωλητές 

Το tracking number τί λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...