Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να αγορασω κατι απο ebay μεσω paypal απο Αμρικη και μου βγαζει "We ran into a problem and PayPal isn't available right now. Please select a different payment option"

Το προβλημα ειναι μαλλον οτι ειναι απο Αμερικη. 

Εχει πληρωσει κανεις στο ebay μεσω καρτας (χωρις Paypal) sthn Amerikh?

Υπαρχει καποια λυση σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα

εχω ενα προβλημα με ενα πωλητη , αγορασα προσφατα μια φωτ μηχανη απο ενα πωλητη που δεν δεχοταν επιστροφες . μολις ελαβα τη μηχανη και της εκανα ελεγχο διαπιστωσα οτι εχει προβλημα στη ληψη βιντεο και ενημερωσα αμεσα τον πωλητη .  για να μην τα πολυλογώ πηγε να βγαλει οτι εχει εγγενες προβλημα το μοντελο αυτο και απο τις παραθεσεις που μου εκανε απο το ιντερνετ κραταγε τη μιση αληθεια 'η αλλα διαβαζε αλλα καταλαβαινε και καλα για να καταλληγει καθε φορα στο NO REFUND . 

Oταν καταλαβα οτι ειναι σκαρτος επελεξα την επιλογη επιστροφη για προιον που εχει ελλατωμα και το ebay  μου ειπε οτι αν μεχρι τις 4 αυγουστου δεν εχει λυθει μεταξυ μας θα παρεμβει . εχω παει τη μηχανη στην αντιπροσωπεια και θα μου δωσει επισημα τη γνωματευση  και ελπιζω να συνετιστεί ....

αλλα επειδη με εχει ταλαιπωρησει θελω κιολας να τον "σπιλωσω" σαν πωλητη . ξερει καποιος τι μπορω να κανω ? γιατι μου ετυχε να κανω επιστροφη σε προιον που ειχε ελάττωμα και απο τη στιγμη που αποδεχτηκε ο πωλητης την επιστροφη δεν μπορουσα να του κανω κριτικη ! 

Επισης υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ωστε να μην μεινω με το δικιο στο χερι .....? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα μια καρτα usb3 pcie απο εναν αγγλο απο eBay. Στην καρτα ελλειπε ενας μικρουλης smd capacitor. Αφου του ζητησα αντικατασταση αυτος μου ειπε να την στειλω πισω και μου στειλει μια καινουργια. Επειδη δεν με συμφερε καθως θα πληρωνα τα μεταφορικα ανοιξα υποθεση στο ebay.

Τωρα αυτος μου λεει αν θελω αμεση αντικατασταση να κλεισω την υποθεση και μετα θα μου στειλει μια καινουργια καρτα και εγω του λεω στειλε μου την καινουργια καρτα και αμα την παρω θα κλεισω την υποθεση γιατι του λεω αμα την κλεισω και δεν μου στειλεις τιποτα πιος θα με προστατεψει. Εχω καπου αδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2018 στις 1:15 ΠΜ, Nexus.gr είπε

Προσπαθω να αγορασω κατι απο ebay μεσω paypal απο Αμρικη και μου βγαζει "We ran into a problem and PayPal isn't available right now. Please select a different payment option"

Το προβλημα ειναι μαλλον οτι ειναι απο Αμερικη. 

Εχει πληρωσει κανεις στο ebay μεσω καρτας (χωρις Paypal) sthn Amerikh?

Υπαρχει καποια λυση σε αυτο?

 

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα και σε αγορά από Έλληνα στο eBay, βρήκες λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα και σε αγορά από Έλληνα στο eBay, βρήκες λύση;

Δυστυχώς λύση δεν υπάρχει γιατί το πρόβλημα οφείλετε στα καπιταλ κοντρόλ.

Ναι ακόμη είμαστε υπό επιτήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, moutsa είπε

Δυστυχώς λύση δεν υπάρχει γιατί το πρόβλημα οφείλετε στα καπιταλ κοντρόλ.

Ναι ακόμη είμαστε υπό επιτήρηση.

Αγορά από Κίνα πριν λίγο πέρασε κανονικά ενώ άλλη όχι, κάτι άλλο παίζει, έχω αγοράσει από παντού και χωρίς να κολλήσει κάτι λόγω capital controls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Αγορά από Κίνα πριν λίγο πέρασε κανονικά ενώ άλλη όχι, κάτι άλλο παίζει, έχω αγοράσει από παντού και χωρίς να κολλήσει κάτι λόγω capital controls

Ακριβώς αυτό από την στιγμή που δεν έχει γίνει πλήρης αρση μέχρι και σήμερα υπάρχουν ακόμη τέτοιου είδους προβλήματα.

Ειχα το ίδιο πρόβλημα και η απάντηση που έλαβα από την τράπεζα είναι ότι φταίνε τα καπιταλ κοντρόλ.

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, moutsa είπε

Δυστυχώς λύση δεν υπάρχει γιατί το πρόβλημα οφείλετε στα καπιταλ κοντρόλ.

Ναι ακόμη είμαστε υπό επιτήρηση.

Το πρόβλημα οφείλεται μεν στα CC, αλλά, συγκεκριμένα, στην καταχώρηση του πωλητή είδη που θεωρούνται απαγορευμένα από τα CC.

Ο πωλητής μπορεί να πουλάει και άλλα είδη, που δεν θεωρούνται απαγορευμένα, αλλά έχει καταχωρηθεί στους οργανισμούς Visa και MasterCard σε απαγορευμένα είδη.

Αν δοκιμάσεις να αγοράσεις το ίδιο αντικείμενο από άλλον πωλητή, το πιθανότερο είναι ότι θα το αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγόρασα κάτι από Ebay και μετά από ποιο λεπτομερή προσοχή νομίζω ότι είναι σκάρτο έχει 30 λεπτά που το πλήρωσα μπορώ να ακυρώσω την αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mg444 είπε

Καλησπέρα αγόρασα κάτι από Ebay και μετά από ποιο λεπτομερή προσοχή νομίζω ότι είναι σκάρτο έχει 30 λεπτά που το πλήρωσα μπορώ να ακυρώσω την αγορά?

Στείλε μυνημα στον πωλητή μπας και τον προλάβεις. 

Στις 31/7/2018 στις 2:49 ΠΜ, panagiota80 είπε

καλησπερα

εχω ενα προβλημα με ενα πωλητη , αγορασα προσφατα μια φωτ μηχανη απο ενα πωλητη που δεν δεχοταν επιστροφες . μολις ελαβα τη μηχανη και της εκανα ελεγχο διαπιστωσα οτι εχει προβλημα στη ληψη βιντεο και ενημερωσα αμεσα τον πωλητη .  για να μην τα πολυλογώ πηγε να βγαλει οτι εχει εγγενες προβλημα το μοντελο αυτο και απο τις παραθεσεις που μου εκανε απο το ιντερνετ κραταγε τη μιση αληθεια 'η αλλα διαβαζε αλλα καταλαβαινε και καλα για να καταλληγει καθε φορα στο NO REFUND . 

Oταν καταλαβα οτι ειναι σκαρτος επελεξα την επιλογη επιστροφη για προιον που εχει ελλατωμα και το ebay  μου ειπε οτι αν μεχρι τις 4 αυγουστου δεν εχει λυθει μεταξυ μας θα παρεμβει . εχω παει τη μηχανη στην αντιπροσωπεια και θα μου δωσει επισημα τη γνωματευση  και ελπιζω να συνετιστεί ....

αλλα επειδη με εχει ταλαιπωρησει θελω κιολας να τον "σπιλωσω" σαν πωλητη . ξερει καποιος τι μπορω να κανω ? γιατι μου ετυχε να κανω επιστροφη σε προιον που ειχε ελάττωμα και απο τη στιγμη που αποδεχτηκε ο πωλητης την επιστροφη δεν μπορουσα να του κανω κριτικη ! 

Επισης υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ωστε να μην μεινω με το δικιο στο χερι .....? 

Κάνε κακή αξιολόγηση, και άνοιξε και case κατευθείαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Στείλε μυνημα στον πωλητή μπας και τον προλάβεις. 

Κάνε κακή αξιολόγηση, και άνοιξε και case κατευθείαν. 

Αυτό έκανα αλλά περιμένω απάντηση.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Στείλε μυνημα στον πωλητή μπας και τον προλάβεις. 

Κάνε κακή αξιολόγηση, και άνοιξε και case κατευθείαν. 

Εχω ανοιξει στη βοηθεια αιτημα για επιστροφη , τελικα ο πωλητης αποδεχτηκε το αιτημα για επιστροφη kai refund αλλα θελω να ξερω μεχρι ποτε ειναι ανοιχτη η δυνατοτητα μου για feedback ?

Ευχαριστω !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, panagiota80 είπε

Εχω ανοιξει στη βοηθεια αιτημα για επιστροφη , τελικα ο πωλητης αποδεχτηκε το αιτημα για επιστροφη kai refund αλλα θελω να ξερω μεχρι ποτε ειναι ανοιχτη η δυνατοτητα μου για feedback ?

Ευχαριστω !

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις άμεσα την κακή αξιολόγηση, το refund σου είναι εγγυημένο εφόσον ανοίξεις case εγκαίρως, είτε από τον πωλητή είτε από το ebay. Αν αναγκαστεί το ebay να δώσει χρήματα που θα έπρεπε να έχει δώσει ο πωλητής, τότε αυτός μπαίνει στην μπούκα τους. 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας αφού λήξει κάποιο opened case για unpaid item τι γίνεται για τον buyer;

Ο seller μου έχει ρίξει strike για unpaid item το οποίο λήγει την Τρίτη (περιμένω μεταφορά TopUp).

Εαν περάσει η Τρίτη και μπω Τετάρτη να πληρώσω, θα μπορώ; Τι διαδικασία γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...