Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μου ήρθε το παρακάτω

 

We’re writing to let you know that an unauthorized third party may have accessed the seller’s account to list this item. The item has been removed from the site, and the transaction was cancelled. We ask that you take the following precautions:

- If you already paid for the item, you may be protected by eBay. Open a request with the Resolution Center and choose, "I bought an item. I haven't received it yet." You can access the Resolution Center by visiting:
   http://resolutioncenter.ebay.com 

- If the transaction doesn't qualify for eBay’s protection, it may be because your payment isn't claimed by the seller or has been reversed. You can request an update on the status of the transaction by contacting the payment service provider.

- If you haven't paid for your item, consider this transaction canceled and do not send payment.

In this situation, your account wasn't accessed by the third party involved. At eBay, we take a number of steps to help ensure the security of your account. Learn more about protecting your account at:
http://pages.ebay.com/help/account/protecting.html

 

Thanks,

eBay 

 

Ανοίγω απλά case και ζητάω επιστροφή όπως θα έκανα με κάθε πωλητή η θέλει να κάνω κάτι ακόμα ?

Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια αγορασα 2 iphone 4s καινουρια απο ebay. Το ενα απο Αγγλια και το αλλο απο Αυστραλια.

Χοντρικα μου στοιχησε απο 100 ευρω το κομματι.

Δεν υπηρχε κατι σαν το global shipping στην περιγραφη. Ερχονται με απλο ταχυδρομειο χωρις δυνατοτητα tracking. Eμπιστοι και με εξιολογησεις οι πωλητες.

Τωρα εγω ομως αναρωτιεμαι κατι που δεν ειχα σκεφτει. Θα πληρωσω τελωνειο ? Αν ναι για τι ποσο μιλαμε και πως θα ειδοποιηθω γι αυτο?? Ερχεται καποια ειδοποιηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι πως θα σταματήσουν στο τελωνείο. 

Αφού δεν έχεις κωδικό παρακολούθησης, θα στείλουν μάλλον επιστολή ζητώντας απόδειξη κάρτας ή Paypal.

Εάν δεχτούν την αξία των 100€, θα υπολογίσεις ΦΠΑ 24€+15€ τέλος ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες φορες τα εξοδα αποστολης ειναι υπερβολικα σε σχεση με το αντικειμενο, πχ μια ξυστρα απο αγγλια με buy it now στα 5.50 ευρω εχει ταχυδρομικα 17 pounds ,20 ευρω.

Στελνοντας μηνυμα στον πωλητη αποποιείται πασας ευθυνης λεγοντας δεν μπορω να κανω τιποτα οι χρεωσεις αυτες δεν ειναι δικες μου ειναι του ebay..

Ειχα την εντυπωση οτι οι πωλητες βαζουν την τιμη των μτφ στο ebay ,διαλεγοντας τον ασφαλεστερο τροπο για αυτους μεταφορας του αντικειμενου και αναλογα πηγαινε και η τιμη (οπως επισης και οτι βαζανε και κανα εξτραδακι).

Ημουν λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι πωλητές στο ebay φουσκώνουν τα μεταφορικά, μειώνοντας παράλληλα την τιμή πώλησης, για να πληρώνουν μικρότερη προμήθεια στο ebay.

Δεν είναι καινούργιο κόλπο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ,αμα εγω πουλησω ποτε κατι ebay και δω χωρα Ηνωμενο Βασιλειο πχ θα τους κοπανησω 20 ευρω η θα μου χει το ebay fixed τιμη 20 και σου εχει την επιλογη να βαλεις οσα θες επιπλεον για καθε χωρα.

Πως κανονιζονται οι τιμες των μτφ απο τους πωλητες θελω να μαθω,κοιτανε τα ταχυδρομεια της καθε χωρας η οπως μου απαντησε ο συγκεκριμενος πωλητης "δεν εχω καμμια μα καμμια σχεση με τα μτφ,οι τιμες αυτες δεν ειναι δικες μου αλλα του ebay".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2018 στις 6:14 ΜΜ, nikx είπε

Ok ,αμα εγω πουλησω ποτε κατι ebay και δω χωρα Ηνωμενο Βασιλειο πχ θα τους κοπανησω 20 ευρω η θα μου χει το ebay fixed τιμη 20 και σου εχει την επιλογη να βαλεις οσα θες επιπλεον για καθε χωρα.

Πως κανονιζονται οι τιμες των μτφ απο τους πωλητες θελω να μαθω,κοιτανε τα ταχυδρομεια της καθε χωρας η οπως μου απαντησε ο συγκεκριμενος πωλητης "δεν εχω καμμια μα καμμια σχεση με τα μτφ,οι τιμες αυτες δεν ειναι δικες μου αλλα του ebay".

Ναι, γιατί πλέον υπάρχει το eBay Global shipping program. 

Σωστό είναι αυτό που σου είπε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, bill_viper είπε

Ναι, γιατί πλέον υπάρχει το eBay Global shipping program.

Σωστό είναι αυτό που σου είπε.

Nαι οντως.. ειχα παρει απο Αγγλια και εστειλε ο πωλητης με GSP και πιασαμε στο chat κουβεντα γιατι το GSP το εφαρμοζουν και πωλητες απο Αμερικη και ηθελα να δω πως δουλευει στην Ευρωπη.

... Στα μεταφορικα συμβαινει το εξης : ποσο μεταφορικων πχ 2 ευρω αντιστοιχει στα μεταφορικα που δινει ο πωλητης για να παει το αντικειμενο απο το Λονδινο που μενει προς το κεντρο διαλογης GSP που ειναι πχ στο Newcastle...Μετα το υπολοιπο ποσο ας πουμε 10 ευρω ειναι τα μεταφορικα απο το Newcastle για να φτασει Ελλαδα.Υποθετικο συνολο ειναι δηλαδη 12 ευρω συν αλλα 20 ευρω που ειχε αξια ο φακος που αγορασες.Συνολικη οφειλη 32ευρω.

Επισης δεν ειναι υποχρεωτικο ο πωλητης να στειλει μεσω Global Shipping Program.Αν θες στελνεις ετσι υπαρχει επιλογη στα menu

.... μπορει να στειλει κλασσικα με Royal Mail η κουριερ κλπ ωστε να ξερει ακριβως τα μεταφορικα.Φυσικα αν στειλεις απο Αγγλια προς Αμερικη με απλο royal mail ο αγοραστης θα πληρωσει τυχον δασμους/αλλα εξοδα

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μεγαλη μου χαρα να δεχτω οτι ο πωλητης δεν κανονιζει τα εξοδα αποστολης και ετσι ησυχαζουμε απο το θεμα υπερχρεωσης για να βγαλει τα σπασμενα,αλλα οταν βλεπεις Listings σαν το παρακατω δεν μπορω παρα να αμφιβαλω για το ολο συστημα, λολ.

ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόλμησα μετά από πολλούς μήνες να ξαναπαραγγείλω από ebay με την ελπίδα αυτή τη φορά να φτάσουν τα πράγματα σε μένα

αν δεν έρθουν μέσα στο εύρος ημερομηνίας που αναφέρουν μπορώ να ανοίξω case; Επειδή μόλις πάω να παραγγείλω αναφέρει αυτά (κάτι που δε συνέβαινε παλιότερα):

As the buyer, you should be aware of possible:

- delays from customs inspection.
- import duties and taxes which buyers must pay.
- brokerage fees payable at the point of delivery.
5 ώρες πριν, nikx είπε

Με μεγαλη μου χαρα να δεχτω οτι ο πωλητης δεν κανονιζει τα εξοδα αποστολης και ετσι ησυχαζουμε απο το θεμα υπερχρεωσης για να βγαλει τα σπασμενα,αλλα οταν βλεπεις Listings σαν το παρακατω δεν μπορω παρα να αμφιβαλω για το ολο συστημα, λολ. 

ebay

37 λίρες είναι το ταχυδρομείο όντως ή μούφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρήγγειλα πράγματα από το ebay. Αυτή τη φορά έχουν και tracking number. Πώς κι έτσι; Αλλά ενώ τα παρήγγειλα γύρω στις 20 Αυγούστου δεν μου λέει το τρακινγκ που βρίσκονται τωρα. Ξέρετε ποιο είναι το καλύτερο σάιτ για να τρακαρουμε πράγματα από Κίνα; Αργούν να ανανεωθούν πάντως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας. εαν μπορειτε να μου λυσετε δυο αποριες με το ebay. εστω ότι θελω να παρω ενα αντικειμενο απο Αμερικη πχ ταμπλετ. Moυ αναγραφε ιτην τιμή, μου λεει και τα εξοδα αποστολης και μου αναφερει οτι οι φοροι θα υπολογιστουν κατα την ολοκληρωση της αγορας. ποιοι φοροι? εαν πληρωσω τους φορους αυτους θα πληρωσω και τελωνειο?  Αυτο το εχω συναντησει με το global shipping program που εχουν βαλει   (See import charges at checkout). τι ειναι αυτα τα import charges? εχει κανει καποιος τετοιου ειδους αγορα?

 

8 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Παρήγγειλα πράγματα από το ebay. Αυτή τη φορά έχουν και tracking number. Πώς κι έτσι; Αλλά ενώ τα παρήγγειλα γύρω στις 20 Αυγούστου δεν μου λέει το τρακινγκ που βρίσκονται τωρα. Ξέρετε ποιο είναι το καλύτερο σάιτ για να τρακαρουμε πράγματα από Κίνα; Αργούν να ανανεωθούν πάντως;

προσωπικα χρησιμοποιω το https://m.17track.net/el      Υπαρχει και σε εφαρμογη στο κινητο η οποια αποθηκευει τους αριθμους και σε ενημερωνει αυτοματα εαν υπαρχει καποια αλλαγη στο  status  τους.

Επεξ/σία από so_kriti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με το συγκεκριμένο πρόγραμμα προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού και παραλαμβάνεις χωρίς να πληρώσεις κάτι επιπλέον.

Είναι και οικονομικότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα,αν μπορει να μου καποιος τι να κανω,λοιπον παρηγγειλα κατι απο το ebay και μετα ειδα αυτο,στην παρακατω φωτο,τι πρεπει να κανω;

Screenshot_20180903-195916__01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...