Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, makfil είπε

Θα μπεις στο λογαριασμό σου,  και θα ελέγξεις αν έχεις επιλέξει το Bill me .... στην κάρτα σου.

Το εχω στα ελληνικα ...

200.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα ελληνικά είναι και το δικό μου και μετά από τα πρώτα βήματα σε οδηγεί στο παλιό interface που είναι στα αγγλικά.

Ας πάρουμε τα βήματα με τη σειρά:

Στην κεντρική σελίδα πατάμε το γρανάζι (αριστερά από την αποσύνδεση),  στη νέα σελίδα πατάμε ΠΛΗΡΩΜΕΣ, στη νέα σελίδα "Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών",  στη νέα σελίδα (που είναι από το παλιό και στα αγγλικά) πατάμε στο πινακάκι "Set Available Funding Sources", στη νέα σελίδα αμφανίζεται η κάρτα/ες που έχεις συνδέσει και πατάμε το "Conversion Options", και στη νέα σελίδα ελέγχουμε αν είναι επιλεγμένο το Bill me ...

Επαναλαμβάνω ότι αυτή η διαδικασία γίνεται μια φορά αλλά καλό είναι να το ελέγχεις πριν κάνεις αγορά σε συνάλλαγμα. Επίσης, για τη συγκεκριμένη αγορά, η χρέωση είναι αμελητέα, ενώ η χρέωση της προμήθειας της τράπεζας (δεν την έγραψες ακόμη) θα είναι μεγαλύτερη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, makfil είπε

Στα ελληνικά είναι και το δικό μου και μετά από τα πρώτα βήματα σε οδηγεί στο παλιό interface που είναι στα αγγλικά.

Ας πάρουμε τα βήματα με τη σειρά:

Στην κεντρική σελίδα πατάμε το γρανάζι (αριστερά από την αποσύνδεση),  στη νέα σελίδα πατάμε ΠΛΗΡΩΜΕΣ, στη νέα σελίδα "Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών",  στη νέα σελίδα (που είναι από το παλιό και στα αγγλικά) πατάμε στο πινακάκι "Set Available Funding Sources", στη νέα σελίδα αμφανίζεται η κάρτα/ες που έχεις συνδέσει και πατάμε το "Conversion Options", και στη νέα σελίδα ελέγχουμε αν είναι επιλεγμένο το Bill me ...

Επαναλαμβάνω ότι αυτή η διαδικασία γίνεται μια φορά αλλά καλό είναι να το ελέγχεις πριν κάνεις αγορά σε συνάλλαγμα. Επίσης, για τη συγκεκριμένη αγορά, η χρέωση είναι αμελητέα, ενώ η χρέωση της προμήθειας της τράπεζας (δεν την έγραψες ακόμη) θα είναι μεγαλύτερη.

Σε ευχαριστω πολυ .Κατατοπιστικοτατος !!!ToΒιll me  δεν ηταν κλικαρισμενοκαι το κλικαρα και μετα αποθηκευση.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα. Παρόλο που ακολούθησα τις ρυθμίσεις μου χρέωσε μετατροπή συναλλαγματος 1 ευρώ. 

Μικρή η... ζημιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή είναι η προμήθεια της ΕΤΕ στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, για την οποία σου είχα πει σε προηγούμενο post.

Στις 15/9/2017 άρχισε να χρεώνει αυτήν προμήθεια στις χρεωστικές κάρτες (εξακολουθεί να μην χρεώνει τις πιστωτικές).

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα 2 αντικείμενα από τον ίδιο αγοραστή και χρεωθηκα 2 φορές τα μεταφορικά .ενώ αυτός μου τα έστειλε σαν ένα δέμα .ένα tracking number δηλαδή.μικρουτσικα αντικείμενα .γιατί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να πραγματοποιήσω την πρώτη μου αγορά από ebay και θα ήθελα να μάθω το εξής, πως ακριβώς βρίσκουμε το ύψος των δασμών στην περίπτωση που το προϊόν υπάγεται στο international global shipping programm, δηλαδή να πληρωθούν οι δασμοί από πριν με το paypal μαζί με την τιμή προϊόντος και να αποφύγω μπλεξίματα με το εδώ τελωνείο. 

Λοιπόν μέχρι στιγμής αυτό που κάνω για να δω τι παίζει, πηγαίνω στα details ενός προϊόντος, μετά επιλέγω την Ελλάδα και πατάω το get rates. 

Αυτή η τιμή στο screenshot συμπεριλαμβάνει κόστος μεταφοράς μαζί με δασμούς; 

i5dtmb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προχωρήσεις την παραγγελία και πριν από την ολοκλήρωση θα εμφανίσει και τα import charges (έξοδα εκτελωνισμού) που είναι λιγότερα από το αν εκτελωνιζόταν το δέμα  στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, επίσης κάτι άλλο, σε ρωτάνε να επιλέξεις με ποιον φορέα θα σταλεί το δέμα ή αυτό το επιλέγει ο πωλητής; Π.χ μπορεί να έρθει με ΕΛΤΑ αντί για DHL; 

Edit: Και κάτι ακόμα, όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι σε άλλο νόμισμα π.χ λίρα Αγγλίας, πληρώνουμε το ποσόν που αναγράφει στην αρχική αγγελία το ebay σε ευρώ ή πρέπει να κάνουμε κάποια μετατροπή τα ευρώ που θα δώσουμε εμείς σε λίρες Αγγλίας; 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay ο πωληητής καθορίζει τον τρόπο αποστολής του δέματος, αλλά μετά από συνεννόηση μπορεί να τον αλλάξει.

Για το θέμα της πληρωμής, διάβασε τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθιζω να αγοραζω απο Ε.Ε.

Υπαρχει επιλογη ωστε το default search να ειναι Ευρωπη,για να μη χρειαζεται να το αλλαζω σε καθε  %^&$%#$ αναζητηση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2018 στις 7:21 ΜΜ, makfil είπε

Στα ελληνικά είναι και το δικό μου και μετά από τα πρώτα βήματα σε οδηγεί στο παλιό interface που είναι στα αγγλικά.

Ας πάρουμε τα βήματα με τη σειρά:

Στην κεντρική σελίδα πατάμε το γρανάζι (αριστερά από την αποσύνδεση),  στη νέα σελίδα πατάμε ΠΛΗΡΩΜΕΣ, στη νέα σελίδα "Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών",  στη νέα σελίδα (που είναι από το παλιό και στα αγγλικά) πατάμε στο πινακάκι "Set Available Funding Sources", στη νέα σελίδα αμφανίζεται η κάρτα/ες που έχεις συνδέσει και πατάμε το "Conversion Options", και στη νέα σελίδα ελέγχουμε αν είναι επιλεγμένο το Bill me ...

Επαναλαμβάνω ότι αυτή η διαδικασία γίνεται μια φορά αλλά καλό είναι να το ελέγχεις πριν κάνεις αγορά σε συνάλλαγμα. Επίσης, για τη συγκεκριμένη αγορά, η χρέωση είναι αμελητέα, ενώ η χρέωση της προμήθειας της τράπεζας (δεν την έγραψες ακόμη) θα είναι μεγαλύτερη.

Πλέον έχει αλλάξει, που στο καλό πήγε η επιλογή;

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bill_viper είπε

Πλέον έχει αλλάξει, που στο καλό πήγε η επιλογή;

Screenshot_1.png

πάτα διαχείριση προεγκεκριμενων πληρωμων, το λινκ αριστερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...