Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα κάνει μια παραγγελία από ebay αρχές Αυγούστου η οποία δεν έχει έρθει μέχρι στιγμής.Μπήκα λοιπόν στο λογαριασμό μου και είδα οτι στις επιλογές της συγκεκριμένης αγοράς δεν έχει πουθενά την επιλογή I didn't receive it.Έχει μόνο Save this seller και contact this seller.Τι έχω χάσει; Ήξερα οτι το ebay έχει 90 μέρες περιθώριο για να κάνεις despute μια αγορά.

Το ξανααλλάξανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tarantules είπε

Είχα κάνει μια παραγγελία από ebay αρχές Αυγούστου η οποία δεν έχει έρθει μέχρι στιγμής.Μπήκα λοιπόν στο λογαριασμό μου και είδα οτι στις επιλογές της συγκεκριμένης αγοράς δεν έχει πουθενά την επιλογή I didn't receive it.Έχει μόνο Save this seller και contact this seller.Τι έχω χάσει; Ήξερα οτι το ebay έχει 90 μέρες περιθώριο για να κάνεις despute μια αγορά.

Το ξανααλλάξανε;

60 ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αν έχετε εμπειρία με το Royal Mail International Standard, μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω?

1. Απ' ότι έχω ψάξει το International Standard και το International Standard Tracked διαφέρουν ως προς το γεγονός ότι το πρώτο δεν έχει tracking number. Αυτό σημαίνει ότι την αποστολή την αναλαμβάνει τα ΕΛΤΑ ή κανονικά η ACS μέσω GLS? 'Οταν ρώτησα στα ΕΛΤΑ μου είπαν πως οτιδήποτε έρχεται απο Royal Mail πηγαίνει στην ACS, αλλά εκεί μου ζητάνε αριθμό, τον οποίο φυσικά δεν έχω.

2. Λόγω του ότι μένω επαρχία αλλά λόγω δουλειάς μετακινούμαι καθημερινά έχω δηλώσει ως διεύθυνση αποστολής την ίδια με του καταστήματος της ACS, ούτως ώστε να το παραλάβω από τη ρεσεψιόν. Καλά μέχρι εδώ. Αλλά αυτό που αναρρωτιέμαι είναι τι συμβαίνει αν τελικά έκανα λάθος και την αποστολή διεκπεραιώνει τα ΕΛΤΑ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μολις πηρα απο ιαπωνια μια κασετα για gameboy στα 3,69€.Νομιζω ειναι λιγα,δεν θα εχω προβλημα με τελωνεια ετσι?

Επεξ/σία από risingsun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, makfil είπε

Αν η αξία με τα μεταφορικά είναι αυτή, σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

Αν απαντας σε μενα,ναι ειναι αυτη η αξια του δεματος! Ισχυει και απο ιαπωνια,αμερικη μεχρι τα 22ευρω που δεν πληρωνεις τελωνειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε με ποια εταιρεία αποστολής συνεργάζεται στην Ελλάδα ή USPS Priority Mail International ? Έρχονται μέσω ΕΛΤΑ ή από τους ίδιους στην Ελλάδα; 

Μου κάνει εντύπωση πως όσα προϊόντα βλέπω από Αμερική στέλνονται από USPS (άνω των 22 ευρώ) δεν αναγράφονται πουθενά τα import charges. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Γνωρίζετε με ποια εταιρεία αποστολής συνεργάζεται στην Ελλάδα ή USPS Priority Mail International ? Έρχονται μέσω ΕΛΤΑ ή από τους ίδιους στην Ελλάδα; 

Μου κάνει εντύπωση πως όσα προϊόντα βλέπω από Αμερική στέλνονται από USPS (άνω των 22 ευρώ) δεν αναγράφονται πουθενά τα import charges. 

ΕΛΤΑ

τα usps δεν εχουν παραρτημα στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το make an offer στο ebay?

Αξίζει για ένα προϊόν αξίας 300ευρώ να προτείνω μια τιμή κατά 20 ευρώ χαμηλότερη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το make an offer στο ebay?

Αξίζει για ένα προϊόν αξίας 300ευρώ να προτείνω μια τιμή κατά 20 ευρώ χαμηλότερη? 

Πολλες φορες

Μπορεις να προτείνεις και βλέπεις, παζάρι ειναι, θα σου πει αυτός αλλη και παει λέγοντας, εκτος βεβαια αν κανει αποδοχή με την μια(σπανιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ηθελα να σε ρωτησω κατι σχετικα με τις αγορες απο το e bay, και τα εξοδα αποστολης. Γιατι οταν ψωνιζω απο ενα πωλητη πολλα προιωντα πληρωνω για ολα εξοδα αποστολης? πχ θελω να αγορασω 2 φιγουρες και εχουν 5 ευρω η μια και 3 ευρω εξοδα αποστολης η καθε μια. Κανονικα δεν θα επρεπε να πληρωνα 13 ευρω και οχι 16? Ειναι βεβαια μερικοι πωλητες που τα μεταφορικα τους συμψηφίζονται

Επεξ/σία από mido7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mido7 είπε

θα ηθελα να σε ρωτησω κατι σχετικα με τις αγορες απο το e bay, και τα εξοδα αποστολης. Γιατι οταν ψωνιζω απο ενα πωλητη πολλα προιωντα πληρωνω για ολα εξοδα αποστολης? πχ θελω να αγορασω 2 φιγουρες και εχουν 5 ευρω η μια και 3 ευρω εξοδα αποστολης η καθε μια. Κανονικα δεν θα επρεπε να πληρωνα 13 ευρω και οχι 16? Ειναι βεβαια μερικοι πωλητες που τα μεταφορικα τους συμψηφίζονται

Για διάφορους λόγους, ένας ειναι ότι μέρος της τιμής του προϊόντος παει στα μεταφορικά για να βγαίνει φτηνότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...