Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είχες γράψει από ebay, όπως δεν είχες γράψει και τη μέθοδο αποστολής που είναι σίγουρη και λίγο πιο φτηνή στα έξοδα εκτελωνισμού από εκείνα που θα πλήρωνες αν εκτελωνιζόταν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Δεν είχες γράψει από ebay, όπως δεν είχες γράψει και τη μέθοδο αποστολής που είναι σίγουρη και λίγο πιο φτηνή στα έξοδα εκτελωνισμού από εκείνα που θα πλήρωνες αν εκτελωνιζόταν εδώ.

Το είχα παραλείψει . Είναι σίγουρο ότι έτσι θα πληρώσω αυτά που γράφουν estimated στο ebay ;;;  Όλα κι όλα ;;; ή θα προστεθούν κι άλλα ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε μια μικρή παραγγελία και επικοινώνησε μαζί μου ο πωλητής λέγοντας μου πως δεν είναι  διαθέσιμο το προϊόν και πως θα ακυρώσει την παραγγελία με refund. Ήρθε email από pay pal ότι έγινε refund . τα λεφτά θα τα δω στο balance ή στη κάρτα κατευθείαν και πότε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Ψάχνω εδώ και καιρό να πάρω ρολογακι και βρήκα σε καλή τιμή το Amazfit Bip.  Το θέμα είναι ότι δεν έχω ξανα αγοράσει ποτέ απο ebay και θέλω λίγο τη βοήθεια σας. Ο πωλητής έχει 100% κρητικές αλλά αρκεί αυτό ή πρέπει να δω και τίποτ' άλλο? Επίσης στα 30+€ θα περάσει τελωνείο σωστά? Μπορώ να κάνω κάτι για να το γλυτώσω, πχ να πω στον πωλητή να γράψει 20€ στο δέμα αντί για 30?

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να γράψει 20€ ή και 10€ ή οτιδήποτε άλλο ζητήσεις, το δέμα θα περάσει από το τελωνείο και ο τελωνειακός θα αποφασίσει για την αξία του και τη χρέωση που θα βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Και να γράψει 20€ ή και 10€ ή οτιδήποτε άλλο ζητήσεις, το δέμα θα περάσει από το τελωνείο και ο τελωνειακός θα αποφασίσει για την αξία του και τη χρέωση που θα βάλει.

Και που ξέρει ο τελωνειακός πόσο το πλήρωσα? Πχ αν ήταν δώρο και δε πλήρωνα τίποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odystam είπε

Καλησπέρα, 

Ψάχνω εδώ και καιρό να πάρω ρολογακι και βρήκα σε καλή τιμή το Amazfit Bip.  Το θέμα είναι ότι δεν έχω ξανα αγοράσει ποτέ απο ebay και θέλω λίγο τη βοήθεια σας. Ο πωλητής έχει 100% κρητικές αλλά αρκεί αυτό ή πρέπει να δω και τίποτ' άλλο? Επίσης στα 30+€ θα περάσει τελωνείο σωστά? Μπορώ να κάνω κάτι για να το γλυτώσω, πχ να πω στον πωλητή να γράψει 20€ στο δέμα αντί για 30?

Ευχαριστώ πολύ 

 

5 λεπτά πριν, odystam είπε

Και που ξέρει ο τελωνειακός πόσο το πλήρωσα? Πχ αν ήταν δώρο και δε πλήρωνα τίποτα? 

Δες τον οδηγό του makfil (δες την υπογραφή του). Θα σε βοηθήσει πολύ, αφου δεν εχεις εμπειριες απο αγορες μεσω net. 

Στα γενικά :

  • Στην ευρωπαϊκή τελωνειακή νομθεσια δεν υφισταται ο ορος δώρο. Οτιδηποτε πάνω απο 22ευρω CIF δασμολογείται
  • Θα σου ζητηθουν παραστατικά (π.χ. κάρτας/paypal) οπου θα αποδειχτει η αξια και αν δεν τα προσκομισεις ο τελωνειακος δύναται να βρει μια μεση τιμη πώλησης και να βγαλει δασμους με βαση αυτό. 
Spoiler
1 ώρα πριν, odystam είπε

... Ο πωλητής έχει 100% κρητικές ...

Να προσέχετε τις αυτοματες διορθώσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, isay είπε

Δες τον οδηγό του makfil (δες την υπογραφή του). Θα σε βοηθήσει πολύ, αφου δεν εχεις εμπειριες απο αγορες μεσω net. 

Στα γενικά :

  • Στην ευρωπαϊκή τελωνειακή νομθεσια δεν υφισταται ο ορος δώρο. Οτιδηποτε πάνω απο 22ευρω CIF δασμολογείται
  • Θα σου ζητηθουν παραστατικά (π.χ. κάρτας/paypal) οπου θα αποδειχτει η αξια και αν δεν τα προσκομισεις ο τελωνειακος δύναται να βρει μια μεση τιμη πώλησης και να βγαλει δασμους με βαση αυτό. 
  Απόκρυψη περιεχομένων

Να προσέχετε τις αυτοματες διορθώσεις

Διάβασα τον οδηγό της πρώτης σελίδας του thread. Γενικά αγοράζω από εξωτερικό αλλά όχι απο ebay, γι αυτό και δεν είμαι σίγουρος. Και ναι έχεις δίκαιο για το autocorrect χαχαχα. 

Οπότε για να κλείσουμε...αν το παραγγείλω ποια θα είναι περίπου η τελική τιμη (μαζί με τους δασμούς δηλαδή)? Επίσης δεν υπάρχει κάποιος τρόπος αποστολής ώστε να μην περάσει τελωνείο ε? Όπως αυτό που κάνουν απο gearbest πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odystam είπε

Διάβασα τον οδηγό της πρώτης σελίδας του thread. Γενικά αγοράζω από εξωτερικό αλλά όχι απο ebay, γι αυτό και δεν είμαι σίγουρος. Και ναι έχεις δίκαιο για το autocorrect χαχαχα. 

Οπότε για να κλείσουμε...αν το παραγγείλω ποια θα είναι περίπου η τελική τιμη (μαζί με τους δασμούς δηλαδή)? Επίσης δεν υπάρχει κάποιος τρόπος αποστολής ώστε να μην περάσει τελωνείο ε? Όπως αυτό που κάνουν απο gearbest πχ. 

Το ebay είναι μια πλατφόρμα με ιδιώτες πωλητές, από διαφορετικές χώρες, και καθένας τους πουλάει με το δικό του τρόπο και μέθοδο αποστολής.

Μόνο λίγα (μεγάλα) μαγαζιά, όπως πχ το Banggood, έχει σίγουρη μέθοδο αποστολής, με την οποία το δέμα εκτελωνίζεται σε άλλη χώρα της ΕΕ (πχ Ολλανδία) και έρχεται στην Ελλάδα ως ενδοκοινοτικό χωρίς άλλα έξοδα εκτελωνισμού.

Ο Έλληνας τελωνειακός έχει τον τρόπο να βρει την αξία ενός αντικειμένου, όπως εσύ και εγώ, και σχεδόν όλα τα δέματα, πλέον, περνάνε από τελωνείο, ακόμη και αυτά με αξία μικρότερη των 22€.

Εάν η αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλιση) είναι μέχρι 150€, πληρώνεις ΦΠΑ +15€ τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω ενα αλυσοπριονο το οποιο εδω εχει 600€ και απο το ebay το βρισκω καπου στα 300€ συν 70€ τα μεταφορικα (μεσω του global shipping program).Επειδη μιλαω με αμερικανους να γραψουν πανω gift και αλλες τετοιες βλακιες (οπως μικροτερη τιμη) δεν παιζει και δεν συμφερει κανεναν διοτι οπως μου ειπαν το δεμα ασφαλιζεται για την τιμη που γραφει επανω,αν γραφει 20€,αμα χτυπα ξυλο χαθει 20€ θα μας δωσουν.Οποτε καλυτερα να γραφει την κανονικη αξια.Απο το ebay εχω παρει τουλαχιστον 10 αλυσοπριονα ( και καμια 40 παραγγελιες ακομα απο Αμερικη για διαφορες αλλες μαλακιες )απο το 2010 μεχρι πριν κανα δυο χρονια,ολα με USPS και ποτε δεν πληρωσα ουτε ευρω για τελωνειο.Τωρα με το Global shipping program ξερει κανεις τι παιζει?Το εχει δοκιμασει κανεις?

Ανθρωπος μεσα απο τα Ελτα μου ειχε πει οτι ΟΛΑ τα δεματα που ερχονται με ταχυδρομια αλλης χωρας (USPS στην προκειμενη περιπτωση) τα παραλαμβανουν μονο τα Ελτα και δεν υπαρχει θεμα τελωνειου.Τοσα χρονια που ψωνιζα απο Αμερικα ακολουθουσα τον απαραβατο κανονα του USPS και ποτε δεν ειχα θεμα.Μαλλον θα αλλαξαν τα πραγματα γιατι εχω να ψωνισω απο εξωτερικο 2-3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το USPS είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο και όλα (σχεδόν) τα δέματα που έρχονται από τρίτες χώρες περνάνε από τελωνείο, άσχετα αν θα χρεωθούν έξοδα ή όχι.

Το τι έκανες μέχρι πριν 2 χρόνια είναι άσχετο με το τι γίνεται τώρα. Αυτά που σου είπε ο γνωστός σου ίσχυαν, σε κάποιο βαθμό, πριν από καιρό.

Με το Global Shipping Program προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού και δεν θα χρεωθείς άλλα όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν εννοουσα οτι δεν περνουσαν τελωνειο,τα παντα περνουσαν και περνανε τελωνειο.Απλα ο συνεργατης της UPS(καποια courier εδω στην Ελλαδα πχ Speedex) χρεωνε οσο ηθελε ενω ο συνεργατης των USPS (τα ΕΛΤΑ δλδ)δεν χρεωναν τιποτε.Τεσπα αυτο που λες οτι με το Global Shipping Program προπληρωνεις τα εξοδα εκτελωνισμου δεν μου φαινεται και πολυ ακριβες να σου πω γιατι.Παντα οι πωλητες απο ebay (αλλα και εκτος ebay) για Ελλαδα μου ζητουσαν καπου στο 60αρι για ενα δεμα 5-6 κιλων.Τοσο ζηταει και τωρα το GSP του Ebay.Εγω νομιζω οτι το GSP το καθιερωσε το Ebay για να αναγκασει τους πωλητες να κανουν shipping σε περισσοτερες χωρες.Το εχεις δοκιμασει ποτε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...