Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω παραγγελιες να εκρεμουν απο τα κουπονια δωρεαν τα 5$. Εχω 4 τεμαχια απο τον ιδιο πωλητη με διαφορετικες ημερομηνιες με αποκλιση μηνα, δεν εχω λαβει κανενα.Του εστειλα αλλεπαλληλα εμαιλ και τελικα που ειπε οτι εστειλα ενα parcel, ετσι το ονομασε. Δεν ελαβα καμενα mail, οπως στο aliexpress και τον ρωτησα shipping number. Μου ειπε οτι εστειλε με unregistered.

τι να τον κανω αυτον; Με κοροϊδευει ή οχι;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2019 στις 6:42 ΜΜ, Zerg13 είπε

Eχω παραγγελιες να εκρεμουν απο τα κουπονια δωρεαν τα 5$. Εχω 4 τεμαχια απο τον ιδιο πωλητη με διαφορετικες ημερομηνιες με αποκλιση μηνα, δεν εχω λαβει κανενα.Του εστειλα αλλεπαλληλα εμαιλ και τελικα που ειπε οτι εστειλα ενα parcel, ετσι το ονομασε. Δεν ελαβα καμενα mail, οπως στο aliexpress και τον ρωτησα shipping number. Μου ειπε οτι εστειλε με unregistered.

τι να τον κανω αυτον; Με κοροϊδευει ή οχι;

Αν παρήγγειλες με τα κουπόνια το mini USB ραδιοφωνάκι ο τύπος είναι απατεώνας, γράψε στο σχετικό θέμα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/690529-κουπόνι-5-για-ebayχωρισ-minimum-συγκεκριμένα-προιόντα-μη-αποστολεσπαραλαβεσ/?page=19

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μιλαμε στο ebay ειναι πολυ τραγικοι. εβαλα να πουλησω 6 πραγματακια μου, και μου στειλανε Invoice 50$ ενω εχω πουληση μονο το 1 στα 35 δολαρια. στην περιπτοση που δεν εχει το υπολοιπον στο balance τι γινετε? τα τραβανε απο την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παραγγελια 1/1/2019 απο ebay,2/1/2019 εφυγε απο τον πωλητη και σημερα εφτασε Κορωπι.Η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα τοσο γρηγορα αν σκεφτει κανεις οτι εκανε το γυρω του κοσμου.Απο το Νταλας που ειναι ο πωλητης πηγε Κοπελ,μετα Κεντακυ,μετα εκανε μερικες βολτες στη Γερμανια,μετα το πηγαν Ιταλια και σημερα 6:45 φανερωθηκε Αθηνα.Το tracking μου λεει οτι θα παραδωθει αυριο, η UPS συνεργαζεται με καποιον στην Ελλαδα ή κανει τις παραδοσεις η ιδια?Παντως το ebay ειχε estimated delivery 19-1 με 26-1,μεσα πεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω  αν κάνω σωστά που κάνω την ερώτηση σε αυτό το ποστ  άλλα αντιμετωπίζω το εξής θέμα...   

There was an issue with the delivery.
inTransitException.png
Shipped
DoneFri, Jan 11
Done
In transit
Done
Out for delivery
Estimated delivery
Mon, Jan 28
Tracking details
USPS tracking #9405511699000018279026
Global tracking #UPAAB000000331933154
  • Jan 18, 2019
  • 13:38pm
  • Exception: Undeliverable - SYSTEM_RESTRICTION
  • Erlanger, Kentucky 41025-2501

πριν από αυτό είχα το εξής μήνυμα  απο ebay 

ORDER UNDER REVIEW

Dear Angelos, 

We are writing to inform you that your GSP order is currently under customs-related review and may experience a delay of 3-5 business days. 

τι γίνεται στην περιπτώσει αυτή ο πωλητής είναι από Αμερική πλήρωσα και τα μεταφορικά 25 ευρώ επίσης και τους φόρους άλλα 40 για τελώνιο         

σσστλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αν παραγγείλω κάτι από το ebay που κοστίσει πάνω από 22 ευρώ, θα πληρώσω τελωνείο;

Συγκεκριμένα το αντικείμενο που θέλω να αγοράσω, έχει μόνο μια επιλογή αποστολής: "Shipping: FREE Royal Mail International Tracked" και η χώρα του πωλητή είναι η Γαλλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν θα έχεις τελωνείο από ευρωπη

Στις 19/1/2019 στις 2:40 ΠΜ, AggelosKs είπε

καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω  αν κάνω σωστά που κάνω την ερώτηση σε αυτό το ποστ  άλλα αντιμετωπίζω το εξής θέμα...   

There was an issue with the delivery.
inTransitException.png
Shipped
DoneFri, Jan 11
Done
In transit
Done
Out for delivery
Estimated delivery
Mon, Jan 28
Tracking details
USPS tracking #9405511699000018279026
Global tracking #UPAAB000000331933154
  • Jan 18, 2019
  • 13:38pm
  • Exception: Undeliverable - SYSTEM_RESTRICTION
  • Erlanger, Kentucky 41025-2501

πριν από αυτό είχα το εξής μήνυμα  απο ebay 

ORDER UNDER REVIEW

Dear Angelos, 

We are writing to inform you that your GSP order is currently under customs-related review and may experience a delay of 3-5 business days. 

τι γίνεται στην περιπτώσει αυτή ο πωλητής είναι από Αμερική πλήρωσα και τα μεταφορικά 25 ευρώ επίσης και τους φόρους άλλα 40 για τελώνιο         

σσστλο.jpg

Το κρατάνε για έλεγχο ούτως ώστε να είναι βέβαιοι ότι δεν έχεις αγοράσει κάτι παράνομο, μου το είχαν κάνει κ εμένα με eBay GSP. Αν χρεώσεις τελωνείο δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας πωλητης μου λεει οτι μου εκανε resent ενα καλωδιο usb 2$ αλλα δεν εβαλε tracking γιατι υπερβαινει την αξια του δεματος. Δεν εχω παραλαβει εδω και 2 μηνες απο την αρχικη προσφορα.

Refund δεν ζηταω γιατι ηταν με κουπονι δωρεαν. Η ερωτηση ειναι η εξης: πως καταλαβαινω οτι οντως εστειλε και δεν λεει ψεμματα; Δεν ηρθε κανενα mail οπως ερχεται σε αλλα sites.  Ειναι απατεωνας του κανω αναφορα; Εστω για ικανοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στις 15/1 έκανα μια παραγγελία από ebay. Μπήκα από περιέργεια σήμερα να δω τι γίνεται. Ενώ έχει δοθεί κανονικά το tracking number, γράφει πως δεν υπάρχουν πληροφορίες για το προϊόν, είτε δεν εστάλη είτε είναι λάθος ο αριθμός αποστολής. Είναι κάτι που συμβαίνει ή πρόκειται για απατεώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση για να ειμαι προετοιμασμενος.

Εχω κανει μια παραγγελια απο ebay στις 2 Δεκεμβριου 2018.

Η εκτιμωμενη παραδοση που δινει απο 17-12-2018 ως 29-1-2019.

Εφοσον δεν ερθει ως τις 29 Ιανουαριου, ποσο καιρο εχω να κανω καποια ενεργεια? Και τι πρεπει να κανω ακριβως?

Στο more actions βλεπω εχει επιλογη i didn't receive it. Να παω κατευθειαν εκει ή να μιλησω με τον πωλητη πρωτα?

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@crom251Δεν χάνεις τίποτα να μιλήσεις με τον πωλητή. Είχα κι εγώ καθυστέρηση με ένα πακέτο, κι επικοινώνησα μαζί του για να δω τι συμβαίνει. Μου είπε πως ίσως έχει κολλήσει τελωνείο και να κάνω μια βδομάδα υπομονή ακόμα. Εάν δεν παραλάβω και τότε, θα δοθεί ικανοποιητική λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Penthesilea είπε

@crom251Δεν χάνεις τίποτα να μιλήσεις με τον πωλητή. Είχα κι εγώ καθυστέρηση με ένα πακέτο, κι επικοινώνησα μαζί του για να δω τι συμβαίνει. Μου είπε πως ίσως έχει κολλήσει τελωνείο και να κάνω μια βδομάδα υπομονή ακόμα. Εάν δεν παραλάβω και τότε, θα δοθεί ικανοποιητική λύση.

Υπαρχει ομως καποιο χρονικο οριο για να ανοιξεις dispute (ή πως λεγεται τελοσπαντων) στο ebay. Και αν ναι ποσο?

Π.χ 60 μερες απο τοτε που μπηκε η παραγγελια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...