Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβαζα μόλις τη Βοήθεια του ebay. Κι εκείνοι προτείνουν πρωτίστως την επικοινωνία με τον πωλητή. Αυτό μπορεί να γίνει μες στις 30 ημέρες από το estimated delivery. Μετά ο πωλητής διαθέτει 3 ημέρες για να παράσχει λύση, ενώ εάν υπερβεί τις ημέρες χωρίς να δοθεί λύση, τότε αναλαμβάνει το ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2019 στις 1:42 ΜΜ, Penthesilea είπε

Διάβαζα μόλις τη Βοήθεια του ebay. Κι εκείνοι προτείνουν πρωτίστως την επικοινωνία με τον πωλητή. Αυτό μπορεί να γίνει μες στις 30 ημέρες από το estimated delivery. Μετά ο πωλητής διαθέτει 3 ημέρες για να παράσχει λύση, ενώ εάν υπερβεί τις ημέρες χωρίς να δοθεί λύση, τότε αναλαμβάνει το ebay.

Εχει κανείς ιδέα πως καλείς το ebay να παρέμβει και να αποφασίσει?

Εχω ενοίξει ενα case για επιστροφή ελλατωματικού προιόντος και ο πωλητής δεν συνεργάζετε καθόλου

Ανέβασα φωτογραφίες που αποδεικνύουν οτι το παρέλαβα ελλατωματικό και το μόνο που έκανε ο πωλητής ήταν να με ρωτήσει αν δουλεύει

Πράγμα το οποίο του το ειχα αναφέρει και πριν ανοίξω το αίτημα αλλα αυτός συνέχεια προσπαθεί να κερδίσει χρόνο

Στην σελίδα με τα στοιχεία του αιτήματος επιστροφής μου γράφει

Αναφορά σε κείμενο

We'll send you an email when the seller responds to your request. If you have not agreed on a solution or the seller has not responded by Jan 24, 2019, you can ask us to step in and help.

Πως καλώ το ebay να αποφασίσει;

Θα έπρεπε να υπάρχει ενα κουμπί που να γράφει "Ask eBay to step in" απότι κατάλαβα...αλλα δεν υπάρχει τίποτα!

 

---------

Άκυρο

Μου το εμφάνισε τωρα

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2019 στις 11:23 ΜΜ, Penthesilea είπε

Γύρω στις 15/1 έκανα μια παραγγελία από ebay. Μπήκα από περιέργεια σήμερα να δω τι γίνεται. Ενώ έχει δοθεί κανονικά το tracking number, γράφει πως δεν υπάρχουν πληροφορίες για το προϊόν, είτε δεν εστάλη είτε είναι λάθος ο αριθμός αποστολής. Είναι κάτι που συμβαίνει ή πρόκειται για απατεώνα;

Τελικά, επρόκειτο για απατεώνα. Μου έκανε refund το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραγινει το κακό με τις παραγγελίες/αποστολές

 

2 στις 10 έρχονται και αυτές στους 2+ μήνες. Απλή αποστολή, από Κίνα κυρίως. 

 

Οι υπόλοιπες ή δεν αποσταλησαν ή χάθηκαν ή κάποιος τις πήρε. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, d_gkal είπε

2 στις 10 έρχονται και αυτές στους 2+ μήνες. Απλή αποστολή, από Κίνα κυρίως

Δεν συμφωνώ, σε μένα παρά τις καθυστερήσεις έρχονται, είτε με τρακ είτε όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, d_gkal είπε

Έχει παραγινει το κακό με τις παραγγελίες/αποστολές

2 στις 10 έρχονται και αυτές στους 2+ μήνες. Απλή αποστολή, από Κίνα κυρίως. 

Οι υπόλοιπες ή δεν αποσταλησαν ή χάθηκαν ή κάποιος τις πήρε. 

Εγώ συμφωνώ με ένα 4/10 να έρχονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 7-8 παραγγελιες απο Σεπτεμβρη(!!) μονο μια μου εφτασε.Οι αλλες αγνοουνται ολες!

Και εκανα και παραγγελιες το Γεναρη γιατι παλια τουλαχιστον τις περναγανε τις φρεσκες και σιγα σιγα στελνανε και τις παλιες αλλα απο οτι βλεπω δε περναει τιποτα!Χαος πραγματικο.

Εδω περιμενω μια καρτα απο τραπεζα,γραμμα εντος αττικης και εχουν καθυστερησει να το στειλουν.Υπο διαλυση κανονικοτατη δυστυχως τα ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είμαι ο μόνος.

 

 

Πριν λίγα χρόνια αργούσαν αισθητά, επαιρνα refund και όσες ερχόταν τις πλήρωνα ξανά.

 

 

Μήπως οι φίλοι μας οι sellers απλά δε στέλνουν τίποτα;;;;;;;;;;;

Με φαίνεται αδιανόητο να χάνονται τόσες πολλές ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι περσι απο ebay 2 φορες να μη μου ειχε ερθει παραγγελια.Και τη μια κιολας ηταν απο seller που τον εκλεισαν μετα την αποστολη,οποτε μυριζε.

Οποτε οχι,δε νομιζω να μη στελνουν.Ετσι και αλλιως τα χρηματα θα τα παρεις πισω οποτε δε κερδιζουν και κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν περάσουν οι μέρες, πώς θα τα παρω πίσω;

 

Κάποιες παραγγελίες δε τις βλέπω πλέον στις αγορές μου :(

 

υπάρχει καπου η λίστα με ότι έχω αγοράσει το τελευταίο τρίμηνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές καθυστερήσεις σε πακέτα που παράγγειλα κι εγώ αρχές Νοεμβρίου! Πρόσφατα μου ήρθε πακετο που είχα παραγγείλει πρώτες μέρες του Νοεμβρίου κι ενώ είχα πάρει refund. Μίλησα με τα ΕΛΤΑ για άλλο δέμα από Κίνα που έχει τρακ ναμπερ και έλεγε ότι μπήκε Ελλάδα στις 17/11. Επειδή το πακέτο αφορά απλή αποστολή, το κινεζικό τρακ ναμπερ δεν υπολογίζεται από τα ΕΛΤΑ κι έτσι βλέπω την πορεία του μέχρι να μπει στην Ελλάδα! Αναμονή λένε! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα ότι εχω δει από τέλος Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου και δεν εχουν έρθει τελευταία ειδοποίηση μου βγάζει Ελλάδα. 

1 ώρα πριν, Everest είπε

Πολλές καθυστερήσεις σε πακέτα που παράγγειλα κι εγώ αρχές Νοεμβρίου! Πρόσφατα μου ήρθε πακετο που είχα παραγγείλει πρώτες μέρες του Νοεμβρίου κι ενώ είχα πάρει refund. Μίλησα με τα ΕΛΤΑ για άλλο δέμα από Κίνα που έχει τρακ ναμπερ και έλεγε ότι μπήκε Ελλάδα στις 17/11. Επειδή το πακέτο αφορά απλή αποστολή, το κινεζικό τρακ ναμπερ δεν υπολογίζεται από τα ΕΛΤΑ κι έτσι βλέπω την πορεία του μέχρι να μπει στην Ελλάδα! Αναμονή λένε! :D

Δεν φαίνεται στα ΕΛΤΑ κοίταξα κι εγώ από αλλού που κοίταξα μου βγάζει τελευταία ειδοποίηση Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Όμως τελευταία, αλλάζει το tracking number όταν μπει Ελλάδα και το παραλαμβάνουμε σαν συστημένο.

Το αναφερα και μου είπαν ότι δεν αλλάζουν τον τρακ ναμπερ. Τι να πω, στα κεντρικά πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...