Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, dukepapass είπε

Παιδια καλησπερα εχω μια απορία αν μπορειτε να μου την λύσετε.....πολες φορες αγοραζεις κατι απο εναν πωλητη και σου δειχνει πως εχει μια λιστα απο πραγματα που πουλάει..

πως γινετε να μπενω να δω τι εχει και να μην εμφανίζετε τιποτα μεσα απο αυτα που πουλαει στις λιστες του;;;; ........ η ακομα να φαινοντε ως πρωτινομενα  για αγορα μερικα  απο αυτα και κληκαροντας επάνω να μην βγαζει κανενα απο αυτα ;;;; πχ

https://www.ebay.com/usr/2007rutger?_trksid=p2053788.m1543.l2754

1.jpg

2.jpg

Ορίστε την λίστα με τα προϊόντα του: https://www.ebay.com/str/2007rutger

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτον τον εβαλα σαν παραδειγμα αυτος που αγορασα και ενω ειχε πολλα τωρα δεν φενεται τίποτα απο τα πραγματα του ειναι αυτος.............

https://www.ebay.com/usr/2010carycary?_trksid=p2057872.m2749.l2754

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dukepapass είπε

Αυτον τον εβαλα σαν παραδειγμα αυτος που αγορασα και ενω ειχε πολλα τωρα δεν φενεται τίποτα απο τα πραγματα του ειναι αυτος.............

https://www.ebay.com/usr/2010carycary?_trksid=p2057872.m2749.l2754

Αυτος δεν εχει τιποτα για πωληση τωρα, χθες μπορεις να ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδια,

Ξέρεις κάτι τι παίζει συγκεκριμένα με αυτό που γράφουν αρκετοί sellers σε used items? (Το είδα κυρίως ebay.de)

Keine Garantie oder Rücknahme im Sinne des EU Rechtes als Privatverkäufer.

No guarantee or return in terms of EU law as a private seller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2019 στις 8:20 ΠΜ, Billator είπε

Καλημέρα παιδια,

Ξέρεις κάτι τι παίζει συγκεκριμένα με αυτό που γράφουν αρκετοί sellers σε used items? (Το είδα κυρίως ebay.de)

Keine Garantie oder Rücknahme im Sinne des EU Rechtes als Privatverkäufer.

No guarantee or return in terms of EU law as a private seller.

Νομίζω ότι εννοούν πως ΔΕΝ δέχονται επιστροφές προϊόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgep800 είπε

Νομίζω ότι εννοούν πως ΔΕΝ δέχονται επιστροφές προϊόντων.

Ναι αυτό το έχω καταλάβει προφανώς 😂, πως μπορεί αυτό να έχει μεγαλύτερη ισχύ από την πολιτική χρήσης του ebay όμως. Για να το γράφουν παταν πάνω σε αυτό το δικαίωμα τους.

Δηλαδή αν αυτό που αγοράσω είναι χαλασμένο τι συμβαίνει; Αποποιούνται τις επιστροφής λόγω αυτού; Αν κάποιος γνωρίζει συγκεκριμένα ας μας πει τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα 

Αντιμετωπίζω το εξής

Στις 4/12 αγόρασα ένα χειρουργικό εργαλείο από το eBay .

Βάζοντας στα φίλτρα EU (ούτως ώστε να μην μπλέκω με τελωνεία και να το έχω και σε 6-7 μέρες) βρήκα αυτό που ήθελα από έναν πωλητή που δήθεν έστελνε από Ιρλανδία. 

Ο τύπος αρχικά με ξέχασε τελείως και επειδή λόγω δεκάδων δεμάτων πάσης φύσεως που έχω λάβει αυτόν τον καιρό από Ελλάδα και εξωτερικό κάπου το έχασα και εγώ. 

Όταν λοιπόν ένα μήνα μετά , κάπου στις αρχές του έτους κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν είχα καν tracking για το εν λόγω αντικείμενο,  επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος ισχυρίστηκε ότι φταίνε τα ταχυδρομεία και η περίοδος των γιορτών και να μην ανησυχώ 

1-2 μέρες μετά μου στέλνει tracking το οποίο αφενός μεν έδειχνε ότι είχε στείλει το εργαλείο τότε και όχι την αρχική ημερομηνία αγοράς,  αφετέρου όχι από την Ιρλανδία αλλά από το Πακιστάν. 

Το θέμα είναι (αν εξαιρέσεις την καθυστέρηση που είναι τεράστια) το αντικείμενο έχει ήδη περάσει ΓΕΤΑ οπότε λογικά θα πρέπει να πληρώσω τουλάχιστον τα 15€ του εκτελωνισμού και αν δεν πάρουν πρέφα στο τελωνείο ότι είναι χειρουργικό εργαλείο (που δεν φορολογείται) ακόμα παραπάνω. 

Ο πωλητής είναι εκνευριστικά απατεώνας,  αφού μου λέει 2.5 μήνες μετά να μην βιάζομαι και ότι εξαρχής έγραφε ότι το εργοστάσιο είναι Πακιστάν και ότι δεν θα πληρώσω λέει τελωνείο. 

Στο eBay έχω φυσικά ανοίξει θέμα για να διασφαλιστώ , αλλά από εκεί και πέρα πως να κινηθώ ? 

1. Να μην παραλάβω και να διεκδικήσω full refund ? (Αντε μετά ξανά βρες εργαλείο και περίμενε)

2. Να παραλάβω και να ζητήσω refund όσα πλήρωσα λόγω τελωνείου ?

3. Κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kritikos4 είπε

Καλημέρα κι από εμένα 

Αντιμετωπίζω το εξής

Στις 4/12 αγόρασα ένα χειρουργικό εργαλείο από το eBay .

Βάζοντας στα φίλτρα EU (ούτως ώστε να μην μπλέκω με τελωνεία και να το έχω και σε 6-7 μέρες) βρήκα αυτό που ήθελα από έναν πωλητή που δήθεν έστελνε από Ιρλανδία. 

Ο τύπος αρχικά με ξέχασε τελείως και επειδή λόγω δεκάδων δεμάτων πάσης φύσεως που έχω λάβει αυτόν τον καιρό από Ελλάδα και εξωτερικό κάπου το έχασα και εγώ. 

Όταν λοιπόν ένα μήνα μετά , κάπου στις αρχές του έτους κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν είχα καν tracking για το εν λόγω αντικείμενο,  επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος ισχυρίστηκε ότι φταίνε τα ταχυδρομεία και η περίοδος των γιορτών και να μην ανησυχώ 

1-2 μέρες μετά μου στέλνει tracking το οποίο αφενός μεν έδειχνε ότι είχε στείλει το εργαλείο τότε και όχι την αρχική ημερομηνία αγοράς,  αφετέρου όχι από την Ιρλανδία αλλά από το Πακιστάν. 

Το θέμα είναι (αν εξαιρέσεις την καθυστέρηση που είναι τεράστια) το αντικείμενο έχει ήδη περάσει ΓΕΤΑ οπότε λογικά θα πρέπει να πληρώσω τουλάχιστον τα 15€ του εκτελωνισμού και αν δεν πάρουν πρέφα στο τελωνείο ότι είναι χειρουργικό εργαλείο (που δεν φορολογείται) ακόμα παραπάνω. 

Ο πωλητής είναι εκνευριστικά απατεώνας,  αφού μου λέει 2.5 μήνες μετά να μην βιάζομαι και ότι εξαρχής έγραφε ότι το εργοστάσιο είναι Πακιστάν και ότι δεν θα πληρώσω λέει τελωνείο. 

Στο eBay έχω φυσικά ανοίξει θέμα για να διασφαλιστώ , αλλά από εκεί και πέρα πως να κινηθώ ? 

1. Να μην παραλάβω και να διεκδικήσω full refund ? (Αντε μετά ξανά βρες εργαλείο και περίμενε)

2. Να παραλάβω και να ζητήσω refund όσα πλήρωσα λόγω τελωνείου ?

3. Κάτι άλλο ?

Η περίπτωσή σου δεν είναι μοναδική, σε ότι αφορά στις πωλήσεις αντικειμένων στο ebay και της χώρας προέλευσής τους.

Αν και δεν γράφεις το ποσό που πλήρωσες, δηλαδή αν η αξία CIF είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη από τα 22€, η απόφαση για το τι θα κάνεις είναι αποκλειστικά δική σου, αφού μόνον εσύ ξέρεις το πόσο άμεσα ή όχι θέλεις το εργαλείο και το αν είσαι αποφασισμένος να πληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμού.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι, εάν δεν παραλάβεις το δέμα, αυτό είτε θα επιστρέψει στον πωλητή μετά από 20 μέρες είτε θα πάει στα αζήτητα. Επίσης, αποκλείεται να σου επιστρέψει ο πωλητής τα έξοδα εκτελωνισμού αφού αυτά οφείλει να τα πληρώσει ο παραλήπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία συνολικά με τα έξοδα μεταφοράς είναι 46$ 

Αν το δέμα δεν το παραλάβω και το πάρει πίσω μετά από 20 μέρες όπως λες , θα μου επιστρέψει τα λεφτά ο πωλητής μέσω dispute ?

Εδώ καλά καλά όπως λες δε θα μου δώσει ούτε καν τα λεφτά του εκτελωνισμού .

Άρα τι? 

Παραλαμβάνω,  πληρώνω και τουμπεκί για να μην χάσω και τα λεφτά που ήδη πλήρωσα και το εργαλείο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kritikos4 είπε

Η αξία συνολικά με τα έξοδα μεταφοράς είναι 46$ 

Αν το δέμα δεν το παραλάβω και το πάρει πίσω μετά από 20 μέρες όπως λες , θα μου επιστρέψει τα λεφτά ο πωλητής μέσω dispute ?

Εδώ καλά καλά όπως λες δε θα μου δώσει ούτε καν τα λεφτά του εκτελωνισμού .

Άρα τι? 

Παραλαμβάνω,  πληρώνω και τουμπεκί για να μην χάσω και τα λεφτά που ήδη πλήρωσα και το εργαλείο? 

1. Είναι θέμα συνεννόησης με τον πωλητή, αλλά, από την περιγραφή που έδωσες, το βρίσκω δύσκολο.

2. Όπως έγραψα και στο προηγούμενο, κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλέψει στο τι θα κάνεις, αφού είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση, με τα δικά σου κριτήρια και ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι απάτη παίζει με τα μεταφορικά σε όσους πουλάνε στο ebay? Πως γίνεται για ενα αντικείμενο πανομοιότυπο πχ για αγγλια με τα ιδιο βάρος ιδιο όγκο ιδιο αντικείμενο με διαφορετικά χρώματα πχ. σε μια πώληση να θέλει για αγγλια 10 ευρω και για αλλη πάλι απο τον ιδιο πωλητή να θέλει 6 ευρω ευρω πχ.

Δηλαδή τα μεταφορικά πανε βάση τον χρημάτων που θέλει να πιάσει αυτός ετσι ώστε να μην το δωσει σε χαμηλότερη αξια απο αυτη που θελει να το πουλησει μεσο της δημοπρασιας η της πωλησης αντίστοιχα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kritikos4 είπε

Η αξία συνολικά με τα έξοδα μεταφοράς είναι 46$ 

Αν το δέμα δεν το παραλάβω και το πάρει πίσω μετά από 20 μέρες όπως λες , θα μου επιστρέψει τα λεφτά ο πωλητής μέσω dispute ?

Εδώ καλά καλά όπως λες δε θα μου δώσει ούτε καν τα λεφτά του εκτελωνισμού .

Άρα τι? 

Παραλαμβάνω,  πληρώνω και τουμπεκί για να μην χάσω και τα λεφτά που ήδη πλήρωσα και το εργαλείο? 

Αν όταν το αγόρασες έγραφε Zero Taxes  ξεκάθαρα κάτω από το αντικειμένων να ανοίξεις για αυτό case. Ιδανικά άνοιξε live chat μέσω ebay.co.uk και εξήγησε την κατάσταση.

Όλα γέρνουν υπέρ σου. Ή θα σου καλύψει τα έξοδα τελωνείου ή θα πάρεις refund μέσω support.

Δεν ξέρω ο makfil γιατί σου απάντησε έτσι αλλά το έχω κάνει πολλές φορές σε λαμόγια πωλητές. Στο 90% των περιπτώσεων έκαναν partial refund το κόστος του τελωνείου. Στις υπόλοιπες πήρα refund μέσω support (χρησιμοποιώ πάντα live chat σε τέτοιες περιπτώσεις διαφορετικά με messages tickets δεν βγάζεις εύκολα άκρη)

Το ebay πλέον μοιράζει άμεσο defect account σε πωλητές όπου στέλνουν αντικείμενα από άλλη χώρα σε σχέση με αυτή που δηλώνουν. 

12 ώρες πριν, dukepapass είπε

Ρε παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι απάτη παίζει με τα μεταφορικά σε όσους πουλάνε στο ebay? Πως γίνεται για ενα αντικείμενο πανομοιότυπο πχ για αγγλια με τα ιδιο βάρος ιδιο όγκο ιδιο αντικείμενο με διαφορετικά χρώματα πχ. σε μια πώληση να θέλει για αγγλια 10 ευρω και για αλλη πάλι απο τον ιδιο πωλητή να θέλει 6 ευρω ευρω πχ.

Δηλαδή τα μεταφορικά πανε βάση τον χρημάτων που θέλει να πιάσει αυτός ετσι ώστε να μην το δωσει σε χαμηλότερη αξια απο αυτη που θελει να το πουλησει μεσο της δημοπρασιας η της πωλησης αντίστοιχα;;

Βάζει , εντός συγκεκριμένων ορίων, ότι τιμή θέλει πάντα στα μεταφορικά. 

Γενικά Shipping cost δεν είναι στην πράξη μόνο το κόστος των μεταφορικών, μέσα εμπεριέχει και το packaging. 

Αλλά στο ebay βάζεις ότι θες. Απόφαση του αγοραστή είναι αν θέλει να πάρει από κάποιον ή όχι. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Billator είπε

Αν όταν το αγόρασες έγραφε Zero Taxes  ξεκάθαρα κάτω από το αντικειμένων να ανοίξεις για αυτό case. Ιδανικά άνοιξε live chat μέσω ebay.co.uk και εξήγησε την κατάσταση.

Όλα γέρνουν υπέρ σου. Ή θα σου καλύψει τα έξοδα τελωνείου ή θα πάρεις refund μέσω support.

Δεν ξέρω ο makfil γιατί σου απάντησε έτσι αλλά το έχω κάνει πολλές φορές σε λαμόγια πωλητές. Στο 90% των περιπτώσεων έκαναν partial refund το κόστος του τελωνείου. Στις υπόλοιπες πήρα refund μέσω support (χρησιμοποιώ πάντα live chat σε τέτοιες περιπτώσεις διαφορετικά με messages tickets δεν βγάζεις εύκολα άκρη)

Το ebay πλέον μοιράζει άμεσο defect account σε πωλητές όπου στέλνουν αντικείμενα από άλλη χώρα σε σχέση με αυτή που δηλώνουν. 

Αδερφέ δεν το θυμάμαι αν έγραφε zero taxes αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι η αποστολή υποτίθεται θα γινόταν από Ιρλανδία 

Οπότε τι τελωνείο να είχε ?

Εδώ καλά καλά ο τύπος έχει ακόμα το ίδιο αντικείμενο που αγόρασα εγώ με αποστολή και καλά από Ιρλανδία αλλά και από Βέλγιο με ίδιο nickname και ίδιο προφίλ. 

Αν και άργησα ήδη έχω ανοίξει case όπου εξηγώ τα πάντα. 

Αύριο θα δω και για live chat (αν και δεν έχει κοπεί αυτό?)  διότι θα το πάω μέχρι τέλους. 

Όχι για τα 20-25€ , αλλά διότι αφενός είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο που εδώ και καιρό χρειάζομαι για την δουλειά μου και ο τύπος 2,5 μήνες μετά με ρωτάει γιατί βιάζομαι και αφετέρου θα πρέπει σαν θύμα να πληρώσω και την λαμογιά του ? 

Και κερατάς και δαρμένος ? Όχι. 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kritikos4 είπε

 

Εδώ καλά καλά ο τύπος έχει ακόμα το ίδιο αντικείμενο που αγόρασα εγώ με αποστολή και καλά από Ιρλανδία αλλά και από Βέλγιο με ίδιο nickname και ίδιο προφίλ. 

Αν και άργησα ήδη έχω ανοίξει case όπου εξηγώ τα πάντα. 

Αύριο θα δω και για live chat (αν και δεν έχει κοπεί αυτό?)  διότι θα το πάω μέχρι τέλους. 

Όχι για τα 20-25€ , αλλά διότι αφενός είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο που εδώ και καιρό χρειάζομαι για την δουλειά μου και ο τύπος 2,5 μήνες μετά με ρωτάει γιατί βιάζομαι και αφετέρου θα πρέπει σαν θύμα να πληρώσω και την λαμογιά του ? 

Και κερατάς και δαρμένος ? Όχι. 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε

Αν ήταν από Ιρλανδία θεωρητικά το έγραφε, αλλά και πάλι καλυμμένος είσαι γιατί είναι διαφορετικό το πραγματικό location αποστολής.

Πρόσεχε γιατί στις 90 μέρες από την αγορά πάβει να έχει οποιοδήποτε ευθύνη το ebay. (Βασικά σου κλείνουν οι επιλογές που έχεις) Ίσως για αυτό σε καθυστερεί μετά πρέπει να βγάλεις άκρη μέσω paypal.

Αν μιλάς άνετα αγγλικά πάρε τηλέφωνο είτε ebay.com είτε ebay.co.uk καλύτερα. Εμένα ο γραπτός λόγος στα αγγλικά είναι κλάσεις ανώτερο οπότε εκμεταλλευομαι το live chat που υπάρχει ακόμα στην αγγλική πλατφόρμα (ebay.co.uk).

Google it αν δεν το βρίσκεις γιατί η επιλογή chat δεν βγαίνει σε όλες τις επιλογές από το support system.

Καλή τύχη και υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Billator είπε

Αν ήταν από Ιρλανδία θεωρητικά το έγραφε, αλλά και πάλι καλυμμένος είσαι γιατί είναι διαφορετικό το πραγματικό location αποστολής.

Πρόσεχε γιατί στις 90 μέρες από την αγορά πάβει να έχει οποιοδήποτε ευθύνη το ebay. (Βασικά σου κλείνουν οι επιλογές που έχεις) Ίσως για αυτό σε καθυστερεί μετά πρέπει να βγάλεις άκρη μέσω paypal.

Αν μιλάς άνετα αγγλικά πάρε τηλέφωνο είτε ebay.com είτε ebay.co.uk καλύτερα. Εμένα ο γραπτός λόγος στα αγγλικά είναι κλάσεις ανώτερο οπότε εκμεταλλευομαι το live chat που υπάρχει ακόμα στην αγγλική πλατφόρμα (ebay.co.uk).

Google it αν δεν το βρίσκεις γιατί η επιλογή chat δεν βγαίνει σε όλες τις επιλογές από το support system.

Καλή τύχη και υπομονή. 

Όλα κομπλέ. 

Μίλησα έδωσα όλα τα απαραίτητα στοιχεία,  την συναλλαγή,  την αγγελία του,  το tracking και όντως με δικαίωσε πλήρως. 

Έπαιξε και αυτό που μου είπες,  να αναφέρω την αγγελία του και ότι θα το αναλάβουν εκείνοι. 

Βέβαια δεν ξέρω αν όντως έχει αποθήκη ο τύπος Ιρλανδία η Βέλγιο όπως ισχυρίζεται και έπεσα στην περίπτωση που του τελείωσε και μου το έστειλε κατευθείαν από το Πακιστάν όπου τα φτιάχνει,  αλλά είναι το γαμώτο και ότι περιμένω σαν χαζός ένα επαγγελματικό εργαλείο εδώ και 2.5 μήνες. (Στην αγγελία γράφει ότι στέλνει 2 μέρες το πολύ μετά την πληρωμή και ότι στέλνει με DHL και παραλαμβάνεις σε 5-6 εργάσιμες)

Η αγγελία όντως γράφει ''zero custom fees'' 

Απλά μόλις σκάσει το μπιλιετάκι με το μπουγιουρντί δε θα παραλάβω αν δεν με αποζημιώσει ο πωλητής. Ακόμα και αν ξεπερνά το αρχικό ποσό του αντικειμένου. 

Βέβαια για να βρεις το chat του eBay πρέπει να βάλεις την Νικολούλη...

Anyway τέλος καλό,  όλα καλά 

Billator thanks 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...