Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Με Revolut η διαδικασία θα ήταν πιο γρήγορη; Ξέρετε;

2 μερες απο την τη στιγμη που θα ερθει το εμαιλ του refund απο το ππ. Εκτος αν ειναι σουκου αργίες κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σίγουρος ότι έχει ερωτηθεί και απαντηθεί πολλές φορές, αλλά μιας και επανάληψη μητήρ μαθήσεως, ξαναρωτάω.

Γενικώς δεν κάνω αγορές ούτε στο e-bay ούτε με paypal. Τα τελευταία 5 χρόνια ζήτημα να έχω κάνει αγορές 10-15 ευρώ. Σήμερα έκανα μια αγορά 3 ευρώ στο e-bay με χρέωση στο paypal λογαριασμό μου. Ο λογαριασμός δεν είχε χρήματα μέσα και τράβηξε απευθείας από την κάρτα μου. Η χρέωση έγινε κανονικά.

Παρατήρησα μετά όπως ότι ο πωλητής μου τα μάσαγε λιγάκι και τελικά το μετάνιωσα. Είδα στο paypal ότι είχε δυνατότητα ακύρωσης συναλλαγής, την οποία και έκανα.

Στο paypal τώρα φαίνεται μια χρέωση -3,19 ευρώ, και μια επιστροφή +3,19 ευρώ.

Να σημειώσω επίσης ότι μου ήρθε email από το e-bay ότι υπάρχει πρόβλημα με τον συγκεκριμένο πωλητή και θα ακυρωθούν όλες οι συναλλαγές μαζί του από όλους τους αγοραστές αν έχει σημασία.

Εγώ χρήματα δεν έχω δει ακόμη όμως, το balance στο paypal είναι 0, και στο e-banking της τράπεζας βλέπω ότι υπάρχει δέσμευση 3 ευρώ στην κάρτα. Τα χρήματα που θα επιστραφούν; στην κάρτα ή στο balance του paypal, και πόσες μέρες κάνει συνήθως; Φαντάζομαι επειδή ήταν Σαββατοκύριακο ίσως να κάνει μερικές μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

paypal.png

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Από Ισπανία έρχεται ένα δέμα με κάποια εταιρεία Seur. Ελλάδα ποιος παραδίδει και, πόσες μέρες κάνει να έρθει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Έχω παραγγείλει από ebay 2 μικροδεματα (παναλαφρα και παμφθηνα) με αριθμό tracking της μορφής 

EE10009744770540001042303D0N 

Στο site του ebay μου γράφει "your shipment has arrived at the postal oeprator of the country of destination and will be delivered in the coming days".

Αυτό, στις 27 Αυγούστου, 1:18 am.

Παρόμοια κατάσταση και με το άλλο δέμα.

Έως και χθες δεν μου έχουν αφήσει κάποιο χαρτί από ελτα στην είσοδο πολυκατοικίας. Απλά αναμένω λίγο ακόμα;

Επίσης, προφανώς, το site των ΕΛΤΑ, δεν μπορεί να αναγνωρισει τέτοιας μορφής track number.

Έχει νόημα να καλεσω το ΕΛΤΑ κατάστημα της περιοχής μου τώρα, μήπως βγάλω άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ibarumah είπε

Παιδιά θέλω να παραγγείλω από Αμερική κάτι απτό ebay. Πληρώνοντας τα import fees στο eBay, είμαι 100% καλυμμένος απτό να μη χρεωθω τελωνείο; 

Κανείς;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Αγόρασα σήμερα απο ebay ενα αντικείμενο που ειχε 75Gbp και μαζί με τα μεταφορικά 4,10 ηταν σύνολο 79,10...(Τόσα πήρε ο πωλητής)

Οταν πήγα να πληρώσω μου έβγαλε μεταφορικά ~20Gbp και τελικό ποσό ~95Gbp....(Ήξερα απο την αρχη οτι είναι τόσα αλλα φανταστικά οτι θα έρθει με κουιερ. )

Η αγορά εγινε απο UK και εχω πάρει και τρακινγκ απο Royal mail.

Δεν μπορω να καταλάβω τι χρεώση είναι αυτη αφου δεν υπάρχει τελωνείο.

ΣΕΠ21
Pitney Bowes Limited
Πληρωμή
Αναγνωριστικό τιμολογίου - EBAY_EMSCX000χχχχχχχχ0216
- 16,77 GBP
ΣΕΠ21
Sχχχχh Vχχχχχ
Payment
- 79,10 GBP
 

Χρέωση διεθνούς αποστολής και εισαγωγής

Αναγνωριστικό συναλλαγής:  xxxxxx

Μια ξεχωριστή πληρωμή εστάλη σε αυτήν τη διεθνή μεταφορική εταιρεία για να αποστείλει το πακέτο σας και για να το διεκπεραιώσει στο τελωνείο.

 
  Συνολική χρέωση διεθνούς αποστολής και εισαγωγής: 16,77 GBP
     
 
 
 

 

 




 
spacer10.gif
 
 
 
Επεξ/σία από spamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2020 στις 3:37 ΜΜ, Ibarumah είπε

Παιδιά θέλω να παραγγείλω από Αμερική κάτι απτό ebay. Πληρώνοντας τα import fees στο eBay, είμαι 100% καλυμμένος απτό να μη χρεωθω τελωνείο; 

Ναι, μα για αυτό τα πληρώνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spamo είπε

Καλημέρα.

Αγόρασα σήμερα απο ebay ενα αντικείμενο που ειχε 75Gbp και μαζί με τα μεταφορικά 4,10 ηταν σύνολο 79,10...(Τόσα πήρε ο πωλητής)

Οταν πήγα να πληρώσω μου έβγαλε μεταφορικά ~20Gbp και τελικό ποσό ~95Gbp....(Ήξερα απο την αρχη οτι είναι τόσα αλλα φανταστικά οτι θα έρθει με κουιερ. )

Η αγορά εγινε απο UK και εχω πάρει και τρακινγκ απο Royal mail.

Δεν μπορω να καταλάβω τι χρεώση είναι αυτη αφου δεν υπάρχει τελωνείο.

ΣΕΠ21
Pitney Bowes Limited
Πληρωμή
Αναγνωριστικό τιμολογίου - EBAY_EMSCX000χχχχχχχχ0216
- 16,77 GBP
ΣΕΠ21
Sχχχχh Vχχχχχ
Payment
- 79,10 GBP
 

Χρέωση διεθνούς αποστολής και εισαγωγής

Αναγνωριστικό συναλλαγής:  xxxxxx

Μια ξεχωριστή πληρωμή εστάλη σε αυτήν τη διεθνή μεταφορική εταιρεία για να αποστείλει το πακέτο σας και για να το διεκπεραιώσει στο τελωνείο.

 
  Συνολική χρέωση διεθνούς αποστολής και εισαγωγής: 16,77 GBP
     
 
 
 



 
spacer10.gif
 
 
 

Ποια ειναι η εδρα του πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Ποια ειναι η εδρα του πωλητή;

Αγγλια.

Μίλησα με τον πωλητή αυτος πηρε 75 και 4.10 τα μεταφορικά συνολο 79.10 και μαλιστα μου εστειλε και φωτογραφια το δεμα που πληρωσε και ειναι περισσοτερα 7GBP.

Ο πωλητης μου λεει δεν ξερω τιποτα για την  Pitney Bowes Limited και τα 16.77GBP

Στο paypal φαίνονται δυο πληρωμες αλλα οταν ανοιγεις case για αμφισβήτηση ποσού μου γραφει οτι αυτες οι δυο συνδέονται.

Βασικα εχω μπερδευτεί δεν βοηθάει και πολυ η σελιδα τους.

Στο τελος εκανα αναφορά οτι δεν ειναι εξουσιοδοτημένη η πληρωμή στην Pitney Bowes Limited 16.77GBP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Pitney Bowes είναι εταιρία που συνεργάζεται με το ebay και κανονίζει τις μεταφορές από το Ηνωμένο Βασίλειο. Φαίνονται σαν 2 ξεχωριστές χρεώσεις στο paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kgian είπε

H Pitney Bowes είναι εταιρία που συνεργάζεται με το ebay και κανονίζει τις μεταφορές από το Ηνωμένο Βασίλειο. Φαίνονται σαν 2 ξεχωριστές χρεώσεις στο paypal. 

Επειδή δεν το ξερω!

Το ερωτημα ειναι πως ανακατεύτηκε αυτη η εταιρεία στην σγορα χωρις να το γνωριζει ο αγοραστής.

Εκτος αν ο φιλος πάτησε κατι λάθος και δεν το κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα ήξερα από την αρχή ότι ήταν 20€ (όπου € είναι λίρες)

Λοιπόν ο πωλητής δεν έιχε ιδέα για την Pitney αυτός πήγε στο ταχυδρομείο το έστειλε σε εμένα και αυτό αντί να έρθει σε εμένα πήγε στην Pitney και άλλαξε τρακινγκ για να έρθει εδώ.

Ναι οκ ήξερα ότι είναι 20€ μεταφορικά αλλά περίμενα ότι θα τα πάρει ο πωλητής και ξέρω γω θα ερχόταν εδώ το δέμα σύντομα.

Εγώ πλήρωσα όλο το ποσό 95€ και μετά έρχεται η ανάλυση

Μια χρέωση 75+4 μεταφορικα 79€ για τον πωλητή.

Δεύτερη χρέωση 16€ Pitney.

Δεν ξέρω εμένα μου φάνηκαν τσάμπα λεφτά για χώρα της ΕΕ και χωρίς τελωνείο.

Εκτός και αν συνεργάζονται με κούριερ στην Ελλάδα και το φέρει κούριερ στο σπίτι και δεν πάω ταχυδρομείο.

.........

Και μια εμπειρία σημερινή από ΕΛΤΑ άσχετη με το θέμα.

Είχαν δέμα μου συστημένο σε μονάδα διανομής των ΕΛΤΑ από τις 15/9 και τους παίρνω τηλέφωνο και ρωτάω έχετε σκοπό να το πάτε στο ταχυδρομείο η να περάσω από εκεί να παραλάβω γιατί έκλεισε μια βδομάδα εκεί.

Καλά ελα μου λέει να το πάρεις από εδώ.

Τραγικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2020 στις 7:04 ΜΜ, spamo είπε

Στο τελος εκανα αναφορά οτι δεν ειναι εξουσιοδοτημένη η πληρωμή στην Pitney Bowes Limited 16.77GBP

 

11 ώρες πριν, spamo είπε

Όπως έγραψα ήξερα από την αρχή ότι ήταν 20€ (όπου € είναι λίρες)

Ναι οκ ήξερα ότι είναι 20€ μεταφορικά

Δεν ξέρω εμένα μου φάνηκαν τσάμπα λεφτά για χώρα της ΕΕ και χωρίς τελωνείο.

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου…

Γνωρίζεις από την αρχή ότι τα μεταφορικά είναι 20£;;;;;;

Αυτές οι 20£ στην ανάλυση λογαριασμού για κάποιον λόγο χωριστήκαν στα δυο (4+16);;;;

Εσύ προσπαθείς να αμφισβητήσεις την πληρωμή των 16£, άσχετα αν ομολογείς ότι γνώριζες από την αρχή ότι τα μεταφορικά κοστίζουν 4+16=20£;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν περίμενα ότι θα πάρω κάτι που αμφισβήτησα το ποσό.

Το μόνο που σκέφτηκα είναι ότι αυτή η υπηρεσία δεν χρειαζόταν αφού δεν υπάρχει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...