Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει printing label , υπάρχει shipping label. Δεν βγάζεις αυτά που σου δίνει το ebay αλλά πας ΕΛΤΑ και το στέλνεις σαν δέμα ή επιλέγεις κάποια άλλη εταιρεία (πχ. acs, speedex κτλ.) στη διεύθυνση που σου βγάζει για τον αγοραστή. Πιο οικονομικό είναι τα ΕΛΤΑ και αν έχεις απορία, πας σε ένα κατάστημα και ρωτάς να σε κατατοπίσουν. Φρόντισε να το στείλεις συστημένο ή όποια άλλη  υπηρεσία που σου παρέχει tracking number

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Smartwatch απο Γερμανια 35 ευρω μου εκανε offer 30 ευρω του εκανα 26 ευρω και το δεχτηκε.

Το θεμα ειναι στο Pay Now μου εχει μεταφορικα 20 ευρω ενω στο Listing που κοιταζα οταν εκανα την αγορα εγραφε Postage 8.99.

Toυ αναφερα αμεσα να την ακυρωσει την αγορα και μου λεει επικοινωνησα με το ebay και δεν ειναι not possible for me to cancel the purchase, πρεπει να επιμενω στην πληρωμη αλλιως θα ανοιξω case εναντιον σου, αυτα ειναι τα μεταφορικα για Ελλαδα.

Ερωτησεις 

1)μου εγραψε και το παρακατω τι εννοει με το rebate 

Αναφορά σε κείμενο

I did grant you a rebate of 19 € for this purchase. This should more than compensate you for the high sending costs.

2) Aμα παω να πληρωσω απο το Listing του ebay UK βγαινω στην σελιδα πληρωμης με Paypal με τα μτφ εκει στα 8.99 οχι 20 που εχει στο Pay now ,εδω τι γινεται;

Και 3) αμα ανοιξει case τι επιπτωσεις μπορει να εχω ,δεν μπορω να ακυρωσω αμεσα κατι με τοσο προφανες λαθος (μου,του);

 

 

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Macosj είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο note 20 ultra από Σρι Λάνκα. Το τελωνείο είναι δεδομένο? 

Αν στο στείλει με ιδιωτική εταιρία (DHL, UPS, FedEx) να το θεωρείς 100% δεδομένο.

Αν στο στείλει με ταχυδρομείο ίσως να την γλιτώσεις… ιδικά αν το έχει βγάλει από την συσκευασία του και το βάλει σε καμία πιο μικρή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Αν στο στείλει με ιδιωτική εταιρία (DHL, UPS, FedEx) να το θεωρείς 100% δεδομένο.

Αν στο στείλει με ταχυδρομείο ίσως να την γλιτώσεις… ιδικά αν το έχει βγάλει από την συσκευασία του και το βάλει σε καμία πιο μικρή…

Ευχαριστώ, η εκτίμηση των εξόδων τελωνείου που δίνει είναι εντός πραγματικότητας ? Ή μπορεί να είναι πολύ περισσότερα 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Macosj είπε

Ευχαριστώ, η εκτίμηση των εξόδων τελωνείου που δίνει είναι εντός πραγματικότητας ? Ή μπορεί να είναι πολύ περισσότερα 

Στα ΕΛΤΑ είναι μέχρι τα 150€ αξίας του δέματος, 15€ εκτελωνισμό και 24% φπα 

Πάνω από τα 150€ είναι 20€ ο εκτελωνισμός, 24% φπα και 2 ή 4% δασμούς. 

Αλλά αν έρθει με πόλι μικρό δέμα υπάρχει περίπτωση να μην το ελέγξουν... 

Σε εταιρείες currier δεν θέλεις να ξέρεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, εχω βρει καποια προιοντα στο ebay απο κινα με κοστος 25 και 30 το καθενα απο τον ιδιο πωλητη χωρις εξοδα μεταφορας. Μηπως μπορει να μου πει καποιος κατα προσεγγιση ποσο θα παει το τελωνειο εαν τα παρω μαζι η ξεχωριστα γιατι ειλικρινα εχω διαβασει τα αρθρα αλλα δεν βγαζω ακρη;Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sakis_colt είπε

Καλημερα, εχω βρει καποια προιοντα στο ebay απο κινα με κοστος 25 και 30 το καθενα απο τον ιδιο πωλητη χωρις εξοδα μεταφορας. Μηπως μπορει να μου πει καποιος κατα προσεγγιση ποσο θα παει το τελωνειο εαν τα παρω μαζι η ξεχωριστα γιατι ειλικρινα εχω διαβασει τα αρθρα αλλα δεν βγαζω ακρη;Ευχαριστω

Εχει γραφτεί 1000 φορες ελτα 24% φπα +15€

Courier ανάλογα τον τιμοκατάλογος της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2021 στις 9:10 ΠΜ, nkoumo είπε

Έχετε παραγγείλει από eBay χωρίς GSP μεταχειρισμένα από τρίτες χώρες σαν το UK, USA, ή καποια άλλη να μας πείτε αν περάσατε από τελωνείο; Είπατε να γράφει το πακέτο έξω Used ή gift μπας και το ξεπεράσει;

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει απο Αγγλία στις 25/01/21. Από 29/01/21, σύμφωνα με το parcelapp, η παραγγελία είναι κολλημένη σε κατάσταση  Exported from the UKInternational Hub.  Απ΄ οτι κατάλαβα ειναι ακόμα στην Αγγλία. Περιμένω... και θα ενημερώσω για όποια αλλαγή....

Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παραγγειλει κατι προιοντα απο καποιον στο ebay.

Η παραγγελια εγινε 27 Νοεμβριου 2020.

Ο εκτιμωμενος χρονος παραδοσης ηταν 28-31 Ιανουαριου 2021.

Τα πραγματα ακομα δεν εχουν ερθει.

Ως ποτε εχω περιθωριο να κανω αιτηση για refund?

Λεω αρχικα να του στειλω μηνυμα να δω τι θα μου πει.

Επισης μια ερωτηση ακομα. Παρηγγειλα 4 τεμαχια απο το ιδιο προιον σε διαφορετικο χρωμα (την ιδια στιγμη εννοείται και φυσικα πληρωθηκαν και ολα μαζι). Ωστοσο μου βγαζει επιλογη για εποικοινωνια κλπ οχι συνολικα ως παραγγελια, αλλα ξεχωριστα στο καθενα απο τα 4 τεμαχια. 

Αυτο εννοω

spacer.png

Πρεπει να κανω την διαδικασια (επικοινωνια με πωλητη, αιτηση για refund κλπ) για το καθε αντικειμενο χωριστα?

 

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κανεις ελεγχο εαν εχουν φθασει ελλαδα αυτα που παραγγειλες.εαν ισχυει τοτε δεν φταιει ο πωλητης στο ebay εαν ειναι απο ελτα τοτε θα κανεις μεγαλλη υπομονη.υπαρχουν ατομα μεταξυ αυτων και εγω που περιμενουμε δεματα απο δεκεμβριο.εχουν φθασει ελλαδα και εχουν κολλησει στα ελτα που φυσικα υπολειτουργουν και κανεις δεν μιλαει γιαυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

πρεπει να κανεις ελεγχο εαν εχουν φθασει ελλαδα αυτα που παραγγειλες.εαν ισχυει τοτε δεν φταιει ο πωλητης στο ebay εαν ειναι απο ελτα τοτε θα κανεις μεγαλλη υπομονη.υπαρχουν ατομα μεταξυ αυτων και εγω που περιμενουμε δεματα απο δεκεμβριο.εχουν φθασει ελλαδα και εχουν κολλησει στα ελτα που φυσικα υπολειτουργουν και κανεις δεν μιλαει γιαυτο.

Οι τελευταιες ενημερωσεις του tracking number ειναι αυτες

spacer.png

Τωρα εχει φτασει δεν εχει εχει φτασει δεν ξερω...

Στο θεμα μας ωστοσο...

1) Ως ποτε εχω περιθωριο να κανω αιτηση για refund?

2) Οσον αφορα αυτο που ειπα και στο προηγουμενο post και την φωτο που ανεβασα ωστε να το καταλαβετε τι εννοω. Οτι διαδικασια κανω (επικοινωνια με πωλητη, αιτηση για refund κλπ) πρεπει να την κανω για το καθε αντικειμενο χωριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

16 ώρες πριν, crom251 είπε

Οι τελευταιες ενημερωσεις του tracking number ειναι αυτες

spacer.png

Τωρα εχει φτασει δεν εχει εχει φτασει δεν ξερω...

Στο θεμα μας ωστοσο...

1) Ως ποτε εχω περιθωριο να κανω αιτηση για refund?

2) Οσον αφορα αυτο που ειπα και στο προηγουμενο post και την φωτο που ανεβασα ωστε να το καταλαβετε τι εννοω. Οτι διαδικασια κανω (επικοινωνια με πωλητη, αιτηση για refund κλπ) πρεπει να την κανω για το καθε αντικειμενο χωριστα?

1. Αν δεις στη σελίδα του ebay, έχει τα χρονικά περιθώρια...Εναλλακτικά γκουγκλάρεις το ερώτημά σου. Την προηγούμενη εβδομάδα περίμενα από Γερμανία μία μνήμη που είχε αργήσει. Έκανε 4 εβδομάδες από Γερμανία, γενικά όλα αργούν αυτή την εποχή.

2. Λογικά ναι, για κάθε αντικείμενο ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...