Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες έκανα την πρώτη μου παραγγελία από ebay μετά από δισταγμό γιατί ο πωλητής είχε αξιολογήσεις μόνο ως buyer και δεν απαντούσε σε μηνύματα με ερωτήσεις για το προιόν. Τέλοσπαντων ήταν κάτι που δεν θα έβρισκα αλλού και το παράγγειλα. Απλά σήμερα πάλι σε εκ νέου επικοιωνία μαζί του για να μου στείλει tracking number δεν μου απαντά και γενικά λογώ της συμεριφοράς του και πριν την αγορά που δεν απαντούσε το βρίσκω περιέργο, εκτός αν βαριέται ή δεν ξέρεια αγγλικά. Είναι από Αυστρία. Πώς μπορώ να κινηθώ? Μπορώ να το ακυρώσω μέσω ebay ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι την τελευταία μέρα του expected shipping για να μάθω? Τα χρήματα είναι μέσω κάρτας της εθνικής και έχουν απλά δεσμευτεί για την ώρα. Μπορώ να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής στην εθνική? Βέβαια μπορεί και όλα να κυλίσουν ομαλά και απλά να μην απαντάει,τι να πω. Το ebay αναγκάζει τους πωλητές να ανεβάσουν tracking number ή δεν είναι υποχρεωτικό? Στο shipping είχε USPS Priority Mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, bioentre είπε

 Το ebay αναγκάζει τους πωλητές να ανεβάσουν tracking number ή δεν είναι υποχρεωτικό? Στο shipping είχε USPS Priority Mail

Δεν τους αναγκάζει.

Αν εχει τρακ θα στο πει, δικο του ειναι το πρόβλημα χωρις τρακ, οχι δικό σου, εσυ εθσαι καλυμμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν τους αναγκάζει.

Αν εχει τρακ θα στο πει, δικο του ειναι το πρόβλημα χωρις τρακ, οχι δικό σου, εσυ εθσαι καλυμμένος

Οπότε εγώ χαλαρώνω και περιμένω μέχρι την τελευταία μέρα του money back gurantee?

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν τους αναγκάζει.

Αν εχει τρακ θα στο πει, δικο του ειναι το πρόβλημα χωρις τρακ, οχι δικό σου, εσυ εθσαι καλυμμένος

Υπάρχει τρόπος να ακυρώσω μήπως? Γιατί μπήκε τώρα και κάνει updates στις άλλες αγγελείες του και μου στέλνει και εκπτωτικά offers αλλά στα μηνύματα για αυτό που έχω ήδη αγοράσει δεν απαντάει... του έγραψα και στη γλώσσα του μήπvως φταίνε τα αγγλικά.

Να σημειώσω πως η αγορά έγινε με κάρτα της εθνικής. θα έχω πρόβλημα αν πάει σε money back claim.

Θα κοιτάξω βέβαια και στην τράπεζα να μπορεί να γίνει αμφισβήτηση τώρα που δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση στο υπόλοιπο.

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bioentre είπε

Υπάρχει τρόπος να ακυρώσω μήπως?

Μπορείς να ακυρώσεις, αν δεν έχει αποσταλλεί αλλά είναι στην ευχέρεια του πωλητή αν θα το δεχτεί.

Συνήθως το δέχεται, αν δε συντρέχει λόγος.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο άγχος...Αφού είσαι καλυμμένος από το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 2:48 ΠΜ, bioentre είπε

Υπάρχει τρόπος να ακυρώσω μήπως? Γιατί μπήκε τώρα και κάνει updates στις άλλες αγγελείες του και μου στέλνει και εκπτωτικά offers αλλά στα μηνύματα για αυτό που έχω ήδη αγοράσει δεν απαντάει... του έγραψα και στη γλώσσα του μήπvως φταίνε τα αγγλικά.

Να σημειώσω πως η αγορά έγινε με κάρτα της εθνικής. θα έχω πρόβλημα αν πάει σε money back claim.

Θα κοιτάξω βέβαια και στην τράπεζα να μπορεί να γίνει αμφισβήτηση τώρα που δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση στο υπόλοιπο.

1. Μην αγχώνεσαι 

2. Μην είσαι βιαστικός 

3. Μην είσαι παράλογος 

4. Αν δεν τηρήσεις τα παραπάνω, μην ξανά αγοράσεις οτιδήποτε από εξωτερικό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνει λίγο υπομονή μέχρι την ημερομηνία που δίνει το ebay για παραλαβή. Αν δεν έχει έρθει μέχρι τότε θα στείλεις μήνυμα στον πωλητή και θα τον ενημερώσεις ότι θα ανοίξεις case και θα φαει και negative feedback αν δεν σου στείλει αποδεικτικό ότι το έστειλε. 99% απαντάνε μόλις ακούσουν για negative feedback. Είσαι καλυμμένος απο ebay και τα λεφτά σου δεν τα χάνεις μην ανησυχείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το ανεβάζω και εδώ αν και άνοιξα και χωριστό θέμα.

Αγόρασα πρόσφατα μια ηλεκτρική μικροσυσκευή μέσω ebay από Κίνα. Αποτελείται ας πούμε από τρία μέρη που συνδέονται μεταξύ τους και μπορούν να αγοραστούν και χωριστά (τα πουλάει και τμηματικά ο πωλητής). Η παραγγελία έφτασε γρήγορα χωρίς τελωνεία κλπ αλλά η συσκευή δεν δούλεψε ποτέ (ήταν 110V και είχε μέσα και αντάπτορα). Τα 2 από τα 3 μέρη του πακέτου ήταν λειτουργικά οπότε ζήτησα από τον πωλητή να κρατήσω αυτά και να μου κάνει partial refund το τρίτο τμήμα και φυσικά να του το επιστρέψω αν θέλει. Με τα πολλά συμφωνήσαμε να μου στείλει καινούριο μόνο το τρίτο τμήμα της συσκευής όπως και έγινε. Αυτό 220V με ευρωπαϊκή πρίζα αλλά και πάλι δεν δούλευε. Επικοινωνώ μαζί του, του στέλνω video να το δει. Μου ζητάει να ανοίξω την 2η συσκευή που έστειλε. Αρνούμαι στην αρχή αλλά επιμένει  και τελικά το κάνω και του στέλνω  φωτό ότι ένα καλώδιο μέσα είναι κομμένο. Μου ζητάει να ανοίξω και την πρώτη. Το κάνω πάλι και εκεί όλα οκ. Τώρα μου ζητάει να αντικαταστήσω το κομμένο καλώδιο. Του λέω ότι δεν είναι δική μου δουλεία και θέλω partial refund το τρίτο τμήμα και φυσικά να του το επιστρέψω αν θέλει τις συσκευές του. Επιμένει να προσπαθήσω να το αλλάξω ή αλλιώς να το πάω σε κάποιον τεχνίτη. Οπότε άκρη δεν νομίζω θα βγει. Πως προχωράμε τώρα;  Επιλέγω return item στο ebay? Επικοινωνώ πρώτα με ebay πριν ζητήσω επιστροφή; Κάνω dispute στο Paypal? Έχω μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αναφορά σε κείμενο

Μετά την επίσημη εφαρμογή του BREXIT από 1/1/2021 αλλά και το νέο ενισχυμένο Τελωνειακό Σύστημα Ελέγχου, ICS2 Import Control System που βρίσκεται σε ισχύ από τις 15 Μαρτίου, τον Ιούλιο αναμένουμε ακόμη μία αλλαγή, την κατάργηση των De Minimis.

Τι σημαίνει αυτή η αλλαγή;

Ουσιαστικά, πρόκειται για την κατάργηση του De Minimis των 22€, με αποτέλεσμα από τον Ιούλιο 2021 όλες οι εισαγωγές από χώρες εκτός Ε.Ε. προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, να υπόκεινται σε διαδικασία τελωνειακού ελέγχου και επιβολής φόρου (τώρα και μέχρι τον Ιούνιο 2021 αποστολές με αξία μικρότερη των 22€ δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ)..

link

Αναφορά σε κείμενο

Non-EU Marketplace Compliance

Non-EU businesses selling to EU consumers will now have to collect and pay VAT. In addition, there will no longer be a €22 de minimis for small imports. In short, all goods entering the EU will now be liable for VAT.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lazostat είπε

Για αγορα απο αγγλικο ebay αξιας περιπου 70-80 ευρω, τι επιπλεον θα πληρωσω; Θα περασει 100% τελωνειο;

Αν το δέμα έρθει με ταχυδρομείο από τρίτη χώρα, θα πληρώσεις 15€ +24%φπα. 

Αν έρθει με ιδιωτικές εταιρείες από τρίτη χώρα, θα πληρώσεις 24%φπα +κόστος εκτελωνισμού σύμφωνα με το τιμοκατάλογο της ιδιωτικής εταιρείας. 

Αν έρθει από ΕΕ δεν πληρώνεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Αν το δέμα έρθει με ταχυδρομείο από τρίτη χώρα, θα πληρώσεις 15€ +24%φπα. 

Αν έρθει με ιδιωτικές εταιρείες από τρίτη χώρα, θα πληρώσεις 24%φπα +κόστος εκτελωνισμού σύμφωνα με το τιμοκατάλογο της ιδιωτικής εταιρείας. 

Αν έρθει από ΕΕ δεν πληρώνεις κάτι. 

Οποτε πλεον η Αγγλια  θεωρειται τριτη χωρα, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση προς τους γνωστες που έχουν βάλει να πουλήσουν κάτι από ebay. 

Εφόσον είσαι πωλητής, υπάρχει τρόπος να βλέπεις πόση επισκεψημοτητα έχεις στην αγγελία σου καθώς και από ποια χώρα είναι αυτή; 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...