Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

και όπως επιβεβαιώθηκε σήμερα και από UPS:

Thank you for your email. 
 

Your concern is highly understandable. However, our system does not show that this package was physically picked up from the shipper's location or pickup address in Germany. To verify that your package was shipped as scheduled, please contact the shipper. I recommend that you contact them and ask when they are planning to send it out. Once the package is in UPS’ possession, updated scans and delivery dates will be uploaded on our website.

If we may assist you in the future, please feel free to contact us.

Best regards,

Cecille C. 
UPS Customer Support


 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα δεν έφτασε ποτέ στη Γερμανία????? Πως γίνεται αυτό? Ποιος είναι υπεύθυνος να πάει το δέμα στη Γερμανία? Η Pitney Bowes, ή το Γερμανικό ταχυδρομείο??? Περίεργο πραγματικά 

ΥΓ Εμένα ακόμα δεν έχει εμφανίσει κάτι από Erlanger. Ακόμα ούτε mail να ενημερώσει. Βέβαια στις 17 γράφει το e-bay οτι έφτασε οπότε περιμένω να δω 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UPDATE  Μόλις πήρα τον κωδικό τον διεθνή!! Και γράφει στο parcelapp οτι το απέστειλαν από Erlanger σε διεθνή προορισμό!!! Το e-bay βέβαια γράφει ακόμα delivered στο Erlanger, γιατί έχει τον προηγούμενο κωδικό από USPS... Επομένως τώρα περιμένω να ερθει Ευρώπη και να περάσει τελωνείο.  Τον κωδικό της UPS  πότε να τον περιμένω όμως??


Πάω δηλαδή στη φάση τη δική σου τώρα, που περιμένω να περάσει τελωνείο και να το πάρει κάποιος να το πάει στην UPS στη Γερμανία (Hoerne-Bernig).

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, asapas8 είπε

UPDATE  Μόλις πήρα τον κωδικό τον διεθνή!! Και γράφει στο parcelapp οτι το απέστειλαν από Erlanger σε διεθνή προορισμό!!! Το e-bay βέβαια γράφει ακόμα delivered στο Erlanger, γιατί έχει τον προηγούμενο κωδικό από USPS... Επομένως τώρα περιμένω να ερθει Ευρώπη και να περάσει τελωνείο.  Τον κωδικό της UPS  πότε να τον περιμένω όμως??


Πάω δηλαδή στη φάση τη δική σου τώρα, που περιμένω να περάσει τελωνείο και να το πάρει κάποιος να το πάει στην UPS στη Γερμανία (Hoerne-Bernig).

Καλημέρα

Νομίζω τσάμπα αγχώνεσαι κάθε φορά με τους κωδικούς, έχουμε πει πως περιμένεις 3-5 ημέρες σε κάθε σταθμό μέχρι να έχει tracking update. 17/5 δηλαδή έφτασε Enlarger, 20/5 είχες εξέλιξη...

Τον κωδικό της UPS, το 1Z30Wxxxxxxxxxx δηλαδή, θα στον εμφανίσει με την παραλαβή στην Γερμανία και upload στο σύστημά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, πλέον θα πληγώνουμε τελωνείο ακουσα; εχω πάρει κατι γυαλιά ηλίου από το ebay 10€ από ποτε θα αρχίσει να χρεώνει τελωνείο; προλαβαίνει να έρθει το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, draculias είπε

Καλημέρα

Νομίζω τσάμπα αγχώνεσαι κάθε φορά με τους κωδικούς, έχουμε πει πως περιμένεις 3-5 ημέρες σε κάθε σταθμό μέχρι να έχει tracking update. 17/5 δηλαδή έφτασε Enlarger, 20/5 είχες εξέλιξη...

Τον κωδικό της UPS, το 1Z30Wxxxxxxxxxx δηλαδή, θα στον εμφανίσει με την παραλαβή στην Γερμανία και upload στο σύστημά τους.

Άρα δηλαδή τώρα από Δευτέρα να υπολογίζω θα περάσει τελωνείο και από Πέμπτη θα φανεί στη Γερμανία ο κωδικός της UPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, asapas8 είπε

Εσύ τελικά τι έκανες με UPS???? Πολύ περίεργο ρε γμτ... 

Αναμένουμε, θα πρέπει να λήξει το case στις 2/6 πρώτα μέχρι να έχουμε εξέλιξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω εδω κ 1 μηνα απο Αγγλια ενα μικρο δεμα, αξιας 15 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.......

Ξερω δεν εχει τελωνειο.........

Το προβλημα ειναι οτι εχει σταλει με απλο Royal Mail........ δλδ παραδοση με ΕΛΤΑ.........

Επελεξα απλο γιατι registered κοστιζε πανω απο την αξια του αντικειμενου κ δεν συνεφερε.....

Ως τελικη ημερομηνια παραδοσης στο ebay ειναι η 23 ΙΟΥΛΙΟΥ!

Να ανησυχω? Τοσο κανουν στα ΕΛΤΑ κ γι' αυτα? Ελεος!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@draculias είμαι ακριβώς στη φάση που είσαι εσύ. Γράφει  customs cleared και περιμένω να το παραδώσουν στη Γερμανία λογικά στην UPS. Αλλά εγώ είμαι δεύτερη μέρα τώρα σκέψου, 23/5 πέρασε το τελωνείο. Ελπίζω να μην έχουμε τπτ περίεργα και με τη δική μου περίπτωση. 
( 31/5 με 7/6 εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης)

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα γενική ερώτηση... Είναι καλύτερα όταν αγοράζεις μέσω GSP και θες να πάρεις πολλά πράγματα, να ζητάς από τον πωλητή να στα κάνει πρώτα σαν 'πακετο'  (bundle) και να τα αγοράζεις έτσι, ή είναι το ίδιο πράγμα με το να τα αγοράζεις ξεχωριστά? Εννοώ πάντα οικονομικά, αν συμφέρει εσένα κάτι τέτοιο στο τι θα σου χρεώσει ως μεταφορικά και ως τελωνείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, asapas8 είπε

Και τώρα γενική ερώτηση... Είναι καλύτερα όταν αγοράζεις μέσω GSP και θες να πάρεις πολλά πράγματα, να ζητάς από τον πωλητή να στα κάνει πρώτα σαν 'πακετο'  (bundle) και να τα αγοράζεις έτσι, ή είναι το ίδιο πράγμα με το να τα αγοράζεις ξεχωριστά? Εννοώ πάντα οικονομικά, αν συμφέρει εσένα κάτι τέτοιο στο τι θα σου χρεώσει ως μεταφορικά και ως τελωνείο.

 

Λόγω της "φύσεως"/μηχανισμού του GSP στα listings των πωλητών όντως δεν γίνεται combined shipping.

Μπορείς όμως από πριν (και όχι αφού έχεις κάνει accept/win auction) να επικοινωνήσεις με τον πωλητή να σου τα κάνει bundle (όπως αναφέρεις).

Με GSP πάντα μιλώντας, τα μεταφορικά λογικά θα συμφέρουν (μεγαλύτερη τιμή αλλά συγκριτικά χαμηλότερη από το να τα έπαιρνες/αγόραζες ξεχωριστά), τα import fees δεν θα αλλάξουν, ανεξαρτήτως σεναρίου αγοράς bundle/ξεχωριστά.

Δεν το έχω επιχειρήσει, αυτό υποθέτω (δεν έχω πιει ακόμα και καφέ, οπότε προσοχή στα λεγόμενά μου 😎)

Το καλύτερο σενάριο βέβαια (αυτό κάνω κι εγώ, αλλά θέλει τύχη & εμπιστοσύνη) είναι να αγοράζεις από πωλητή και να τα στέλνεις σε πωλητή (που αγοράζεις "συχνά") στην χώρα εκεί (δηλώνοντας την διεύθυνση του, άρα αγοράζοντας τοπικά - και όχι με  GSP) και εν συνεχεία να στα στέλνει αυτός εδώ με όποιον τρόπο κρίνεται βέλτιστος και για τις δύο πλευρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!! Το τελευταίο σενάριο που είπες είναι δύσκολο σενάριο και ιδεατό.Έτσι κι αλλιώς δε γλιτώνεις ούτε τα import με αυτόν τον τρόπο απλά στα στέλνει κάποιος πιο γνωστός σου, 

Αλλά το να τα κάνει bundle ο πωλητής στο e-bay, όντως νομίζω συμφέρει το έχω παρατηρήσει. Ε, δε νομίζω να μην τα κάνουν αν τους το ζητήσεις ευγενικά και αν σε δουν πρόθυμο οτι ενδιαφέρεσαι. Εξ άλλου 2 φωτογραφίες προσθέτουν και αλλάζουν την τιμή αυτό είναι όλο. 
Δε γίνεται αλλιώς, το GSP είναι δολοφόνος, ειδικά στα μεταφορικά. Τα import πάνε στην ευχή, αλλα να σου βάζει full μεταφορικά ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ε δε λέει. 

Και να πεις να τα έπαιρνες με ταχυδρομείο, εκεί θα έχεις άλλα θέματα πιο χοντρά. Βασικά απ τη στιγμή που φύγει από Αμερική πχ κάνεις το σταυρό σου. Τι να το κάνεις, κι ας έχεις πληρώσει λιγότερα, να μη ξέρεις αν τελικά θα φτάσουν και να κάνει και πάνω από μήνα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, asapas8 είπε

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!! Το τελευταίο σενάριο που είπες είναι δύσκολο σενάριο και ιδεατό.Έτσι κι αλλιώς δε γλιτώνεις ούτε τα import με αυτόν τον τρόπο απλά στα στέλνει κάποιος πιο γνωστός σου,

Όλα γίνονται.

Ή (αν θες) όλα σχετικά είναι (τελικά παντού στη ζωή ισχύει αυτή η φράση)


Αλλά το να τα κάνει bundle ο πωλητής στο e-bay, όντως νομίζω συμφέρει το έχω παρατηρήσει. Ε, δε νομίζω να μην τα κάνουν αν τους το ζητήσεις ευγενικά και αν σε δουν πρόθυμο οτι ενδιαφέρεσαι. Εξ άλλου 2 φωτογραφίες προσθέτουν και αλλάζουν την τιμή αυτό είναι όλο. 

Σωστά, γίνεται από πολλούς (σοβαρούς) πωλητές
Δε γίνεται αλλιώς, το GSP είναι δολοφόνος, ειδικά στα μεταφορικά. Τα import πάνε στην ευχή, αλλα να σου βάζει full μεταφορικά ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ε δε λέει. 

Μη το βλέπεις τόσο.. δολοφονικά 😎.

Υψηλά μεταφορικά ναι, γενικότερα και στο σύνολο όμως, μετά από αρκετές αγορές (με GSP και άνευ), αν η υποψήφια αγορά αντικειμένου θα περιλαμβάνει σίγουρα τελωνείο, το GSP για μένα είναι μονόδρομος διότι έχω παρατηρήσει πως πληρώνω λιγότερα από ότι θα έδινα αν μου έβγαζαν εκτελωνιστικό ραβασάκι από εδώ Ελλάδα. Συν το ότι δεν έμπλεκε με χρονοβόρες διαδικασίες εάν περνούσε τελωνείο και επίσης (και επιμένω σε αυτό) καλύτερους χρόνους παράδοσης.

Έχει δαιμονοποιήσει αδίκως ο κόσμος το GSP,  δικαιολογημένα βέβαια κυρίως κατά τα πρώτα του χρόνια εφαρμογής, εγώ ξέρω ξεκάθαρα τι θα πληρώσω μπροστά κατά την αγορά, full tracking update (μη κοιτάς το μπλέξιμο που έφαγα στην προτελευταία μου συναλλαγή, η εξαίρεση κάνει τον κανόνα) και μικρότερους χρόνους παράδοσης με ακριβέστερο (συγκριτικά με USPS) χρονοδιάγραμμα.

Και να πεις να τα έπαιρνες με ταχυδρομείο, εκεί θα έχεις άλλα θέματα πιο χοντρά. Βασικά απ τη στιγμή που φύγει από Αμερική πχ κάνεις το σταυρό σου. Τι να το κάνεις, κι ας έχεις πληρώσει λιγότερα, να μη ξέρεις αν τελικά θα φτάσουν και να κάνει και πάνω από μήνα.... 

Όλα τα παραπάνω βέβαια με βάση τις δικές μου εμπειρίες από αγορές από ΗΠΑ, σε λοιπές τρίτες χώρες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη λόγω μηδενικής εμπειρίας (θεωρητικά πάντως θα πρέπει να ισχύουν τα ίδια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...