Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που ρωταει το παιδι δηλαδη ειναι απο ευρωπη σε μεταχειρισμένο προιον θα πληρωσουμε διαφορα φπα απο χωρα σε χωρα οπως αν παιρναμε ενα καινουριο προιον????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν παραγγειλω απο ebay απο Ευρωπαικη χωρα (πχ Γαλλια 20% ΦΠΑ), θα πληρωσω εξτρα ΦΠΑ 24% οταν παραλαβω το δεμα ή εχει προπληρωθει το ΦΠΑ της Γαλλιας και πληρωνω την διαφορα του ΦΠΑ της Ελλαδας με την Γαλλια, δηλαδη 24% - 20% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2021 στις 9:24 ΜΜ, Nexus.gr είπε

Αν παραγγειλω απο ebay απο Ευρωπαικη χωρα (πχ Γαλλια 20% ΦΠΑ), θα πληρωσω εξτρα ΦΠΑ 24% οταν παραλαβω το δεμα ή εχει προπληρωθει το ΦΠΑ της Γαλλιας και πληρωνω την διαφορα του ΦΠΑ της Ελλαδας με την Γαλλια, δηλαδη 24% - 20% ?

 Δεν θα πληρώσεις κατι εξτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, boombastik είπε

Η κατάσταση Γ.ε.τ.α δεν αφίχθη τι σημαίνει?

Αντικείμενο των 10 ευρώ από Γερμανία.

1.jpg.482803fe864fe62e1d09a64a0bae33f0.jpg

Λες να χάθηκε από τον σάκο όταν τον άνοιξαν;;;;; πρώτη φορά το βλέπω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Όχι μόνο αυτό αλλά το γ.ε.τ.α τι δουλειά έχει για αντικείμενο από χώρα ευρωπαϊκής ένωσης με vat 24%.

 

----

τελικά έφτασε στον προορισμό του. Το γετα δεν αφίχθη εννοεί μάλλον οτι δεν θα περάσει από τελωνείο.

Επεξ/σία από boombastik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είπα να δοκιμάσω να παραγγείλω κατι μικρής αξιας απο το ebay αγόρασα μια διαγνωστική καρτα ήτανε περιπου 4€ πλήρωσα 10€ μαζί με μεταφορικά και αυτό το vat που λογικά ήτανε το τελωνείο; μου το εφερε ο κουριερ της ACS δηλαδή δεν θα πηγαίνουμε άλλο από τα ΕΛΤΑ να παίρνουμε το δέμα; επίσης εχω και ενα δεύτερο δέμα που περιμένω αλλά ο πωλητής άργησε και δεν το έστειλε ακομα, πόσες μερες εχω το δικαίωμα απο το ebay να ζητήσω λεφτά πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κατι αλλαξαν στο ebay, και ενω παντα μου εδειχνε στο summary τιμες σε ευρω, απο οτι ειχα παραγγειλει/αγορασει, πλεον μου το δειχνει στο νομισμα που ειχε ο πωλητης στην σελιδα (αγγλικη λιρα, δολλαριο, κλπ).

Υπαρχει τροπος να ορισω καπου στο ebay, να μου τα δειχνει σε ευρω(ας κανει την μετατροπη το ebay! αλλωστε με ευρω πληρωνω!), οπως τα εδειχνε ολα τα προηγουμενα χρονια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2021 στις 10:06 ΜΜ, mindreader είπε

Κατι αλλαξαν στο ebay, και ενω παντα μου εδειχνε στο summary τιμες σε ευρω, απο οτι ειχα παραγγειλει/αγορασει, πλεον μου το δειχνει στο νομισμα που ειχε ο πωλητης στην σελιδα (αγγλικη λιρα, δολλαριο, κλπ).

Υπαρχει τροπος να ορισω καπου στο ebay, να μου τα δειχνει σε ευρω(ας κανει την μετατροπη το ebay! αλλωστε με ευρω πληρωνω!), οπως τα εδειχνε ολα τα προηγουμενα χρονια;

Σχεδον σιγουρα  οχι.Τσεκαρε το προιον που θες και βαλε το να το βρεις απο το ebay.de ή ebay.it πχ .Λογικα θα σου το βγαλει με το νομισμα του seller και απο κατω με το νομισμα του ευρω.Στο τελος ωστοσο στην παραγγελια θα σου το βγαλει να το πληρωσεις παλι με το αρχικο νομισμα.

Συνεπως προτεινω να το αγορασεις με revolut καρτα ή απλα να αφησεις την τραπεζα σου να κανει το συναλλαγμα.Προσοχη στα τελωνεια με το vat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για προϊόν κόστους 60€ από Ινδία και παρατηρώ ότι στο checkout έχει VAT Charges. Γιατί τα βγάζει εδώ; Αυτά τα έξοδα δεν αφορούν τη κάθε χώρα ξεχωριστά και καθορίζονται όταν φτάσει το αντικείμενο πλέον Ελλάδα; Υπάρχει κάποιο άλλο έξοδο πέρα από αυτό;

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/6/2021 στις 5:03 ΜΜ, skar1983 είπε

Για ποσό <15ευρώ δεν έχεις χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος, αλλά πλέον με τα μεταφορικά των ΕΛΤΑ νομίζω σπάνια να είσαι εδώ.

Οπότε αν σε πληρώσουν πχ 15,01 ευρώ μέχρι 12,500 ευρώ θα έχεις χρέωση 4.5 ευρώ στην Πειραιώς.

Γενικά δεν αξίζει μιας και αν στείλεις κάτι συστημένο έχει 12 ευρώ άρα θα είσαι αμέσως -4.5 ευρώ.

Paypal και πάλι paypal θα έλεγα.

Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάβα τα χρήματα και να τα ρίξεις πχ από 3 πωλήσεις τα χρήματα στην τράπεζά σου, μίλησα με το support τους.

Προσωπικά έδινα κάτι πράγματα στο ebay που εδώ Ελλάδα δεν είχαν ζήτηση αλλά πλέον τέλος για μένα.

Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλα των τραπεζικό μου λογαριασμό και μου χρέωση σαν υπηρεσία πάγιας εντολής η τράπεζα από 0.40 ευρώ για τις 2 κινήσεις για να γίνει verify ο τραπεζικός λογαριασμός.

ΥΓ Δεν έχω ασχοληθεί με revolut ή άλλη τράπεζα στο εξωτερικό που ίσως να αξίζει αν δεν έχεις σε κάθε πώληση το νταβατζιλίκι των 4.5 ευρώ.

Το ίδιο θεμα αντιμετωπίζω και εγω. Μεγαλο προβλημα να μην μπορείς να περιμένεις να φθάσεις σε ενα ποσο ωστε να μην σε χρεώνει η τράπεζα για εισερχόμενα εμβάσματα, ιδιως σε μικροποσά

Υπάρχει καποιο σιτε τύπου ebay που να συνεχίζει να υποστηρίζει paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα μια αγορά μέσω ebay και το προϊόν δεν παραδόθηκε ποτέ. Ενώ φαινόταν πως ήταν Αθήνα, καμία ειδοποίηση ή τηλέφωνο για παραλαβή. Δε ξέρω αν ήρθαν και δε με βρήκαν βέβαια. Τελικά το προϊόν επιστράφηκε Ιταλία. 

Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε πως μπορεί να μου το ξαναστείλει, αλλά πως μπορώ να ξέρω αν η εταιρία αποστολής θα επικοινωνήσει; Το έχω πληρώσει και είναι αρκετά ακριβό. 

Συμβουλές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, randomiss είπε

Έκανα μια αγορά μέσω ebay και το προϊόν δεν παραδόθηκε ποτέ. Ενώ φαινόταν πως ήταν Αθήνα, καμία ειδοποίηση ή τηλέφωνο για παραλαβή. Δε ξέρω αν ήρθαν και δε με βρήκαν βέβαια. Τελικά το προϊόν επιστράφηκε Ιταλία. 

Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε πως μπορεί να μου το ξαναστείλει, αλλά πως μπορώ να ξέρω αν η εταιρία αποστολής θα επικοινωνήσει; Το έχω πληρώσει και είναι αρκετά ακριβό. 

Συμβουλές; 

Ζητας refund απο τον seller. Και μετα το παραγγελνεις απο αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...