Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mindreader ευχαριστώ για την απάντηση. Μίλησα μαζί του και μου είπε πως μπορεί να το ξαναστείλει και να κλείσω την υπόθεση, του απάντησα πως δεν θα την κλείσω αν δεν το λάβω. Περιμένω λίγες μέρες και αν δεν επικοινωνήσει ξανά, θα ζητήσω refund... Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις και θα ήθελα τα φώτα σας.

Αγορά από ebay, δέμα από Ισπανία θα πληρώσω φπα όταν έρθει εδώ;

Ο πωλητής δεν είναι στο πρόγραμμα global shipping program.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jpil είπε

Έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις και θα ήθελα τα φώτα σας.

Αγορά από ebay, δέμα από Ισπανία θα πληρώσω φπα όταν έρθει εδώ;

Ο πωλητής δεν είναι στο πρόγραμμα global shipping program.

Η Ισπανία είναι χώρα της Ε.Ε., τίποτα δε θα πληρώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

για αγορά από Αγγλία από Ebay με αυτά τα δεδομένα:

1 item  GBP 150.00
Shipping  GBP 26.09
Import charges  GBP 44.02
 
γνωρίζει κανείς αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον και τι;
 
ευχαριστώ όποιον μπορεί να δώσει κάποια πληροφορία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα κάτι στο ebay 100 περίπου ευρώ, και μου κράτησε απο την πώληση 20 δολλάρια + πλήρωσα από την τσέπη μου 20  ευρώ ταχυδρομικά για Ισπανία ( σύνολο 35-άλλο κλέψιμο από ΕΛΤΑ ) + 3 ευρώ από την τράπεζα για κατάθεση στον λογαριασμό...Δλδ ένα προιόν που κανονικά έπρεπε να το πουλήσω 100 μου βγήκε 60...

Γιατί κρατάει τόσο πολλά fees το ebay ;;; Μακριά !!! Δεν ξαναπουλάω τίποτα στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ssotoss είπε

Καλησπέρα σε όλους,

για αγορά από Αγγλία από Ebay με αυτά τα δεδομένα:

1 item  GBP 150.00
Shipping  GBP 26.09
Import charges  GBP 44.02
 
γνωρίζει κανείς αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον και τι;
 
ευχαριστώ όποιον μπορεί να δώσει κάποια πληροφορία.

 

Προπληρώνεις ήδη το τελωνείο (import charges) και δε θα πληρώσεις κάτι επιπλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bill_viper είπε

Προπληρώνεις ήδη το τελωνείο (import charges) και δε θα πληρώσεις κάτι επιπλέον.

Σ ευχαριστώ. Για το τελωνείο το φαντάζομαι, έχω ξαναγοράσει με την ένδειξη import charges. ΦΠΑ δεν υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2021 στις 9:47 ΜΜ, ssotoss είπε

Σ ευχαριστώ. Για το τελωνείο το φαντάζομαι, έχω ξαναγοράσει με την ένδειξη import charges. ΦΠΑ δεν υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν;

Όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 10:25 ΠΜ, draculias είπε

Όχι

Mην είστε τόσο σίγουροι. Για προϊόν από Σερβία πριν 2 βδομάδες, εισπράχθηκε ο ΦΠΑ κανονικά (2 ευρώ) και τα ΕΛΤΑ μου ζήτησαν άλλα 5 για εκτελωνισμό και ΦΠΑ Ελληνικό. Ακόμα περιμένω να μου γυρίσει το e-bay έστω το δικό του 2ευρο.

Δεν είχε περαστεί στο IOSS η αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2021 στις 10:21 ΜΜ, giorgos_76 είπε

Πούλησα κάτι στο ebay 100 περίπου ευρώ, και μου κράτησε απο την πώληση 20 δολλάρια + πλήρωσα από την τσέπη μου 20  ευρώ ταχυδρομικά για Ισπανία ( σύνολο 35-άλλο κλέψιμο από ΕΛΤΑ ) + 3 ευρώ από την τράπεζα για κατάθεση στον λογαριασμό...Δλδ ένα προιόν που κανονικά έπρεπε να το πουλήσω 100 μου βγήκε 60...

Γιατί κρατάει τόσο πολλά fees το ebay ;;; Μακριά !!! Δεν ξαναπουλάω τίποτα στο ebay

Δεν το αποκαλουν αδικα feebay.

Καποτε κρατουσε ενα αλφα ποσοστο (εστω 10%) στις περισσοτερες κατηγοριες, επι της τιμης πωλησης χωρις τα μεταφορικα.

Καποιοι ιδιωτες εκμεταλλευονταν το συστημα, μεγαλους πωλητες δε θυμαμαι να ειδα ποτέ.

Αντι να βαλεις τιμη 100$ και 15$ μεταφορικα, εβαζες 0.99 και 114 μεταφορικα.

Εδινες 10 cents στο ebay και 3.4% + 40cents ή οσο κρατουσε η paypal.
Με τον τροπο αυτο το ebay εχανε 9.90$.

Μετα εβαλαν οριο στα μεταφορικα που μπορεις να χρεωσεις, επαιζε αναλογα με την κατηγορια.

Μετα αποφασισαν ν' αρχισουν να χρεωνουν επι της συνολικης τιμης.

Επειτα εβαλαν μια εξτρα χρεωση για international sales που επισης δεν υπηρχε στο παρελθον.

Σιγουρα ξεχναω και κατι, ειναι αδυνατο να τους παρακολουθησεις. Αυτο το τελευταιο πχ με τα managed payments.

Καθονται οι executives στην Καλιφορνια και ανακαλυπτουν συνεχεια νεους φορους.

Άποψή μου ειναι πως επειδη με την ελευση νεων site/platforms/marketplace το ebay βλεπει να χανει αγοραστες, αποφασιζει να υπερχρεωσει τους πωλητες που ακομα υπαρχουν στο site.

Οι πωλητες με τη σειρα τους ανεβαζουν τις τιμες για να βγαλουν τα σπασμενα, με αποτελεσμα ακομα λιγοτερους αγοραστες.

Πριν 15 χρόνια ηταν πιο μεγαλο απ' το amazon σε καθαρα κερδη, σημερα δεν μπαινουν καν σε συγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχει ξανα ρωτηθει στο παρελθον, Οτι αγορες εκανα απο eBay ενω ειναι μεσα και το Vat παντα κατι πληρωνω και εδω στο τελωνειο. Ειναι φυσιολογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2021 στις 4:28 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Mην είστε τόσο σίγουροι. Για προϊόν από Σερβία πριν 2 βδομάδες, εισπράχθηκε ο ΦΠΑ κανονικά (2 ευρώ) και τα ΕΛΤΑ μου ζήτησαν άλλα 5 για εκτελωνισμό και ΦΠΑ Ελληνικό. Ακόμα περιμένω να μου γυρίσει το e-bay έστω το δικό του 2ευρο.

Δεν είχε περαστεί στο IOSS η αποστολή.

Η περίπτωση εδώ δεν έχει να κάνει με IOSS.

Επειδή ο φίλος ανέφερε "Import Charges" σημαίνει πως ο πωλητής χρησιμοποίησε την μέθοδο αποστολής του eBay (Global Shipping Programme), που σημαίνει ο αγοραστής έχει προπληρώσει και για τελωνείο, δεν υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις.

Σε λοιπές περιπτώσεις (όχι GSP δηλαδή) αποστολής από τρίτες χώρες ισχύουν (ή συμβαίνουν) αυτά που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, draculias είπε

Η περίπτωση εδώ δεν έχει να κάνει με IOSS.

Επειδή ο φίλος ανέφερε "Import Charges" σημαίνει πως ο πωλητής χρησιμοποίησε την μέθοδο αποστολής του eBay (Global Shipping Programme), που σημαίνει ο αγοραστής έχει προπληρώσει και για τελωνείο, δεν υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις.

Σε λοιπές περιπτώσεις (όχι GSP δηλαδή) αποστολής από τρίτες χώρες ισχύουν (ή συμβαίνουν) αυτά που αναφέρεις.

Δεν κατάλαβα τι λες. Πώς δεν έχει να κάνει με το IOSS και τη σωστή συμπλήρωσή του, εφόσον η πλατφόρμα εισέπραξε φόρο κανονικά, αλλά ο έμπορος έκανε το κουφό αυτί (εκουσίως ή ακουσίως) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδιά αν εχω καταλάβει σωστά αν παραγγείλεις κάτι εκτός EU (ebay,bangoοd ακόμη και με priority direct) παρόλο που υπάρχει ένδειξη πληρωμής των fees κατά την εισαγωγή σίγουρα θα πληρώσεις ξανά φπα η/και τέλη εκτελωνισμού και ψαξε βρες άκρη. Κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...