Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

Μεχρι πριν λιγες μερες εκανα αγορες απο ebay με paypal.

Χθες προσπαθησα να κανω μια νεα αγορα  απο ebay με paypal αλλα δεν μπορουσα  

Εχει αλλαξει κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ανταλλακτικό από Λιθουανία κοντά στα 15€ αλλά δε βλέπω να αναφέρει κάτι στο check out για ΦΠΑ … Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο και να πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ+έξοδα εκτελωνιστή ;

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα 

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ανταλλακτικό από Λιθουανία κοντά στα 15€ αλλά δε βλέπω να αναφέρει κάτι στο check out για ΦΠΑ … Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο και να πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ+έξοδα εκτελωνιστή ;

Ευχαριστώ 

Η Λιθουανία είναι Ευρωπαϊκή χώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεπτέμβρη παρήγγειλα ενα θυλάκι για το λουράκι του ρολογιού μου. σήμερα μου ήρθε,και επρεπε να πληρώσω 3,33 ευρω για δασμούς. το κόστος του πακετου ήταν 3,46$ μαζι με VAT.  Δήλαδή πλήρωσα υπερδιπλάσια την αξία του. Ηταν μικρό το ποσό και δεν είχα πρόβλημα. Σε μια αλλη αγορά όμως θα έχω πρόβλημα.

Αυτό που θα ηθελα να ρωτήσω, ειναι, με ποια λογική μπαίνουν οι δασμοί?

3.png

Inked2_LI.jpg

1.jfif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αγόρασα από τον ίδιο πωλητή 2 διαφορετικά είδη, μου ήρθαν 2 ξεχωριστά mail για κάθε είδος όταν έγινε η αποστολή, και έλαβα μόνο το 1 είδος. Το περίεργο είναι οτι αν και έλαβα 2 ξεχωριστά mail, στη διαδρομή φαίνεται να έχουν το ίδιο tracking number. Ήρθε με UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,

Σε αγορά eBay από τον ίδιο πωλητή που περιλαμβάνει πολλά αντικείμενα, προτείνεται η επιλογή για "request for combined postage" για να μειώσουμε τα έξοδα αποστολής και να αποσταλούν όλα με ένα shipment. Ωραία έως εδώ.

Η ερώτηση μου είναι πόσα αντικείμενα μπορώ να βάλω στο καλάθι για να κάνω το σχετικό request;

Ποιο είναι το όριο στον αριθμό αντικειμένων στην περίπτωση αυτή;

Είναι πολλά μικροσκοπικά αντικείμενα, αλλά... 91 στον αριθμό, για αυτό ρωτάω μήπως γνωρίζει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Σε αγορά από eBay από Κίνα πλήρωσα τον ΦΠΑ όταν έκανα την παραγγελία. Σήμερα, 2 μήνες μετά, λαμβάνω sms από τα ΕΛΤΑ ότι θα παραδοθεί από διανομέα αντικείμενο με φόρους και τέλη μεγαλύτερα από το 100% της αξίας του αντικειμένου και των μεταφορικών μαζί. Είναι μικρό το ποσό αλλά θέλω να ξέρω τι γίνεται.

Εφόσον έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ, γιατί μου ζητάνε τα ΕΛΤΑ να πληρώσω; Και γιατί δεν ζητάνε το 24% του ΦΠΑ, αλλά παραπάνω;

Να ξέρω για μελλοντικές παραγγελίες, να μην μοιράζω *****τζιλίκια χωρίς λόγο, αλλά και να ξέρω ποιος έκανε την πατάτα. Έχει συζητηθεί λίγα ποστ πιο πριν. Να θεωρήσω όπως έχει προαναφερθεί ότι, κρατάει ο πωλητής τον ΦΠΑ για τον εαυτό του, δεν τον αποδίδει και κάνει τον αδιάφορο;

-----

edit:

Τελικά νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι ο πωλητής έκανε την πατάτα. Δεν δήλωσε και δεν απέδωσε τον ΦΠΑ, έστειλε το πακέτο με ετικέτα gift και δήλωσε ψεύτικη αξία αντικειμένου.

2022-01-06_12-59-33-079.jpg.a11fc570551b052679381ca3717f14ca.jpg

Επεξ/σία από S1eepwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Αν καταλαβαίνω σωστά επειδή οι προηγούμενες σελίδες με μπέρδεψαν αρκετά.

Εγώ θέλω να αγοράσω ένα εξάρτημα για τα τηλεκατευθυνόμενα μου που κοστίζει πχ 85€ (80+5 μεταφορικά). Τι επιβαρίνομαι πλέον του ΦΠΑ?

Με ελτά υποθέτω ότι θα έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι,

έχω πακέτο από ebay με τιμή αντικειμένου 25$ + shipping 12$ + 8.88$ VAT. Μπορεί να υπολογίσει κανείς τι κέρατα θα με βάλουν να πληρώσω στο τελωνείο; Υπολογίζουν το κόστος με βάση το κόστος αντικειμένου ή με βάση τη σούμα? (45,88$). Έρχεται από Ουκρανία. Η λογική λέει ότι δεν θα πληρώσω τίποτα αφού το vat ουσιαστικά είναι ο φόρος που ήδη πλήρωσα και το ebay απονέμει στο κράτος...

Επεξ/σία από mmin0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/1/2022 στις 12:37 ΜΜ, S1eepwalker είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Σε αγορά από eBay από Κίνα πλήρωσα τον ΦΠΑ όταν έκανα την παραγγελία. Σήμερα, 2 μήνες μετά, λαμβάνω sms από τα ΕΛΤΑ ότι θα παραδοθεί από διανομέα αντικείμενο με φόρους και τέλη μεγαλύτερα από το 100% της αξίας του αντικειμένου και των μεταφορικών μαζί. Είναι μικρό το ποσό αλλά θέλω να ξέρω τι γίνεται.

Εφόσον έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ, γιατί μου ζητάνε τα ΕΛΤΑ να πληρώσω; Και γιατί δεν ζητάνε το 24% του ΦΠΑ, αλλά παραπάνω;

Να ξέρω για μελλοντικές παραγγελίες, να μην μοιράζω *****τζιλίκια χωρίς λόγο, αλλά και να ξέρω ποιος έκανε την πατάτα. Έχει συζητηθεί λίγα ποστ πιο πριν. Να θεωρήσω όπως έχει προαναφερθεί ότι, κρατάει ο πωλητής τον ΦΠΑ για τον εαυτό του, δεν τον αποδίδει και κάνει τον αδιάφορο;

-----

edit:

Τελικά νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι ο πωλητής έκανε την πατάτα. Δεν δήλωσε και δεν απέδωσε τον ΦΠΑ, έστειλε το πακέτο με ετικέτα gift και δήλωσε ψεύτικη αξία αντικειμένου.

2022-01-06_12-59-33-079.jpg.a11fc570551b052679381ca3717f14ca.jpg

Σε αυτη τη περίπτωση μιλησες με το ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα σε ολους και σε εμενα εγινε το ιδιο σκηνικο αγορασα δυο πραγματα απο δυο διαφορετικους πωλητες και μετα ενω ηδη ειχα πληρωσει το φορο στο ebay μετα με πηραν τηλ απ το ταχυδρομειο οτι για να τα παραλαβω τα δεματα μου πρεπει να πληρωσω 2.5ευρω για το καθενα, εν τω μεταξυ το ενα δεμα ειχε τιμη 4,5 και το αλλο 9 και ηδη ειχχα δωσει ενα ευρω νομιζω στο πακετο των 4.5 και δυο και κατι για το 9 ευρω....

κριμα να εμπαιζουν ετσι τον κοσμο...

ξερει κανενας αν παρω αυτη την οθονη ποσα χρηματα θα πληρωσω φορο και στο ebay και εδω στα ελτα ? https://www.ebay.com/itm/275051736504?hash=item400a5c6db8:g:I9cAAOSwsPBhqtvR

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μία βοήθεια, 

Για πρώτη φορά αγορά από eBay γενικότερα τι πρέπει να προσέξω; πρόκειται για αγορά ανταλλακτικών από Γερμανία. Πχ στην πρώτη περίπτωση κολάρο ψυγείου με κόστος 25€ περίπου και έξοδα λέει 30€. 

https://www.ebay.com/itm/133668525064?hash=item1f1f43d408:g:hTUAAOSwfYNgLmAf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakinen είπε

Παιδιά μία βοήθεια, 

Για πρώτη φορά αγορά από eBay γενικότερα τι πρέπει να προσέξω; πρόκειται για αγορά ανταλλακτικών από Γερμανία. Πχ στην πρώτη περίπτωση κολάρο ψυγείου με κόστος 25€ περίπου και έξοδα λέει 30€. 

https://www.ebay.com/itm/133668525064?hash=item1f1f43d408:g:hTUAAOSwfYNgLmAf

Εδω πόσο εχει δηλαδη αυτο το κολαρο

Δεν εχει να προσεξεις τιποτα, αν νομίζεις οτι συμφέρει πάρτο, επιστροφες παντως δεν δέχεται ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εδω πόσο εχει δηλαδη αυτο το κολαρο

Δεν εχει να προσεξεις τιποτα, αν νομίζεις οτι συμφέρει πάρτο, επιστροφες παντως δεν δέχεται ο πωλητής.

Εδώ φίλε μου δεν υπάρχει. 

Αυτό που λες για τις επιστροφές το διάβασα και με προβλημάτισε. Δηλαδή αν μου στείλει άλλο προϊόν τι γίνεται; 

Από Γερμανία ήμαστε OK; δηλαδή ότι βλέπω στο check out πληρώνω ή θα μας έρθει τίποτα extra φόρος, τελωνείο κτλ; 

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...