Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Σκεφτομαι να αγορασω ενα ζευγαρι παπουτσια απο αμερικη. Η τιμη ειναι 102 $+45$ μεταφορικα. Τωρα εμαθα περι δασμων τελωνειων κτλ. Τι καπελο θα κληθω να πληρωσω πανω κατω ? αξιζει να παρω το ρισκο ?

ΑΠό παιδιά που φέρνουν συχνά, είναι να σου τύχει να π΄΄εσεις σε βλάκα. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά και να πληρώσεις αξίζει.

Παιδιά πια μάρκα jean είναι η καλύτερη του κόσμου? Θέλω να αγοράσω από usa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Χτύπησα" ενα πουκαμισακι απο το Αμερικανικο EBAY...Μαζι με τα μεταφορικα 100$ δηλαδη 69?...του ειπα να το στειλει με την ενδειξη δωρο και μου απαντησε οτι εκτος απο αυτο θα βαλει μεσα και αποδειξη για ποσο μονο 19$....Τι λετε υπαρχει περιπτωση να παιχτει προβλημα με το τελωνειο???

Πώς πήγε τελικά?? Έχεις link πωλητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα αντιγράφω για την ενημέρωση όλων:

 

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .

 

Πηγή:http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/egx_telon_2006.zip

σελ.77

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά σε όλους! είμαι καινούργιος k δεν γνωρίζω πολλά από ebay παρα μονο λίγα πράγματα που διάβασα από εδώ.θέλω να αγοράσω ένα ρολοι.το μονο πράγμα που διστάζω να το παραγγείλω είναι ότι η αξια του περνάει τα 45euro k φοβάμαι μην έχω προβλήματα με τελωνεία ,τι πρέπει να κάνω; το ρολοι είναι αυτό εδώ http://cgi.ebay.com/New-Diesel-Shades-of-Brown-DZ1118-Mens-Watch_W0QQitemZ120232792907QQihZ002QQcategoryZ31387QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σημειωση για το τι σημαινει συνολικη αξια? ( δλδ μαζι με τα μεταφορικα?) woutoufou?>?>/.

 

 

Εγώ απλά ανέφερα τι γράφει στο site του υπουργείου οικονομικών.Δεν διαχωρίζει αν τα μεταφορικά είναι μέσα στη φορολογητέα αξία.Λογικά δεν πρέπει να είναι ,αλλά το σύστημα δεν βασίζεται πάντα στη λογική....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτά τα ξέρουμε προφορικά. Αυτό που μας λείπει όμως είναι ο νόμος, να τον έχουμε στα χέρια μας ώστε να μπορούμε να μιλάμε με απόλυτη σιγουριά. Να μπορούμε να απαιτούμε αυτό που δικαιούμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθόλου προφορικά.Τύπωσέ το όλο το έγγραφο και κόλλησέ το στη μούρη του τελωνειακού αν νομίζεις οτι σε συμφέρουν όσα αναφέρει.Και αν πει τίποτα πες του και οτι ειναι στο site του υπουργείου οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά σε όλους! είμαι καινούργιος k δεν γνωρίζω πολλά από ebay παρα μονο λίγα πράγματα που διάβασα από εδώ.θέλω να αγοράσω ένα ρολοι.το μονο πράγμα που διστάζω να το παραγγείλω είναι ότι η αξια του περνάει τα 45euro k φοβάμαι μην έχω προβλήματα με τελωνεία ,τι πρέπει να κάνω; το ρολοι είναι αυτό εδώ http://cgi.ebay.com/New-Diesel-Shades-of-Brown-DZ1118-Mens-Watch_W0QQitemZ120232792907QQihZ002QQcategoryZ31387QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Ρωτησε το πωλητη αν μπορει να σημειωσει οτι ειναι δωρο και οτι η αξια του ειναι $30. Αν σε διαβεβαιωσει οτι γινεται, τοτε αγορασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, προσπαθώ ολοκληρώσω την εγγραφή μου στο ebay κάνοντας register στο paypal. Αλλα αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω μια Visa shop & Cash της Πειραιώς. Περνάω τα στοιχεία μου και τα στοιχεία της κάρτας στο paypal και πέρνω αυτό το error :

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

γνωρίζει κανείς γιατί μου το λέει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, προσπαθώ ολοκληρώσω την εγγραφή μου στο ebay κάνοντας register στο paypal. Αλλα αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω μια Visa shop & Cash της Πειραιώς. Περνάω τα στοιχεία μου και τα στοιχεία της κάρτας στο paypal και πέρνω αυτό το error :

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

γνωρίζει κανείς γιατί μου το λέει αυτό?

 

αν την εχεις φτιαξει προσφατα πρεπει να περιμενεις δυο μερες να ενεργοποιθει! και παντα να εχεις λεφτα μεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελησα να κανω μια αγορα απο το ebay, ενα iphone συγκεκριμενα, και προσεξα οτι ενω μεχρι προσφατα στη δεξια στηλη με τις πληροφοριες για το πωλητη ηταν γραμμενο και το ποσο του paypal buyer protection, πχ $200 η $2000, σημερα δεν το ειδα. Σε αντιθεση, στο ebay.co.uk γραφεται το ποσο για το οποιο ειναι καλυμμενος ο αγοραστης για μια συναλλαγη. Ξερετε για ποιο λογο εγινε αυτη η αλλαγη στο Αμερικανικο ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ μια ερώτηση. Αγόρασα μια ψηφιακή φωτογραφική από το ebay που κάνει περίπου 130?. Επειδή είναι από κατάστημα δεν μπορούν να γράψουν χαμηλότερη τιμή. Πόσα περίπου θα πληρώσω στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...