Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελησα να κανω μια αγορα απο το ebay, ενα iphone συγκεκριμενα, και προσεξα οτι ενω μεχρι προσφατα στη δεξια στηλη με τις πληροφοριες για το πωλητη ηταν γραμμενο και το ποσο του paypal buyer protection, πχ $200 η $2000, σημερα δεν το ειδα. Σε αντιθεση, στο ebay.co.uk γραφεται το ποσο για το οποιο ειναι καλυμμενος ο αγοραστης για μια συναλλαγη. Ξερετε για ποιο λογο εγινε αυτη η αλλαγη στο Αμερικανικο ebay?

Δεν πιστεύω να μην καλύπτεσαι επειδή απλά δε φαίνεται. Ίσως να έγινε κάποια αλλαγή στο layout και να το παρέλειψαν..

 

Έχω κι εγώ μια ερώτηση. Αγόρασα μια ψηφιακή φωτογραφική από το ebay που κάνει περίπου 130?. Επειδή είναι από κατάστημα δεν μπορούν να γράψουν χαμηλότερη τιμή. Πόσα περίπου θα πληρώσω στο τελωνείο;

Κατ' αρχάς είναι θέμα τύχης, μπορεί και να μη σταματήσει καν. Για θέματα τιμολόγησης κοίτα κανα2 posts πιο πάνω!

 

ρε παιδια επειδη ειμαι ψαρακας, κανενας οδηγος εγγραφης στο paypal υπαρχει?

Όταν λέμε οδηγός? Θέλεις να σου πούμε τον αριθμό της κάρτας σου ή τη διεύθυνσή σου? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να μην καλύπτεσαι επειδή απλά δε φαίνεται. Ίσως να έγινε κάποια αλλαγή στο layout και να το παρέλειψαν..

 

 

Κατ' αρχάς είναι θέμα τύχης, μπορεί και να μη σταματήσει καν. Για θέματα τιμολόγησης κοίτα κανα2 posts πιο πάνω!

 

 

Όταν λέμε οδηγός? Θέλεις να σου πούμε τον αριθμό της κάρτας σου ή τη διεύθυνσή σου? :P

 

βασικα δεν θα ηταν ασχημο :P, ....το θεμα ειναι οτι μπαινω στο ebay.it και εχει αλλη σελιδα για εγγραφη στο paypal απο το ebay.uk , τελικα εγω που θελω να κανω εγγραφη που πρεπει να μπω ο αμοιρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, και απο εμένα. Να ρωτήσω κάτι αν κάποιος γνωρίζει??

Πλειοδότησα σε ενα αντικείμενο, όπου μετά κατάλαβα ότι ίσως είναι '' μαιμού''. Στη συνέχεια προσπάθησα να επικοινωνήσω για να μου επιβεβαιώσει ο πωλητης οτι είναι αυθεντικό, αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Αν δεν το πληρώσω τι επιπτωσεις μπορεί να έχω?? Αν του ζητήσω να ακυρώσουμε την δημοπορασία και δεν δεχτεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, και απο εμένα. Να ρωτήσω κάτι αν κάποιος γνωρίζει??

Πλειοδότησα σε ενα αντικείμενο, όπου μετά κατάλαβα ότι ίσως είναι '' μαιμού''. Στη συνέχεια προσπάθησα να επικοινωνήσω για να μου επιβεβαιώσει ο πωλητης οτι είναι αυθεντικό, αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Αν δεν το πληρώσω τι επιπτωσεις μπορεί να έχω?? Αν του ζητήσω να ακυρώσουμε την δημοπορασία και δεν δεχτεί??

 

Δυστυχώς τις ερωτήσεις έπρεπε να τις είχες κάνει πριν λάβεις μέρος στη δημοπρασία.Τώρα είναι αργα.Αν δεν δεχτεί να ακυρώσετε αμοιβαία τη δημοπρασία θα πρέπει να πληρώσεις το αντικείμενο και αν δεν το κάνεις , θα σου αφήσει ενα ωραίο αρνητικό feedback ο πωλητής επηρρεάζοντας τη γενική σου εικόνα σαν αγοραστή.

Βέβαια μπορείς και εσύ να του αφήσεις ενα αρνητικό feedback λέγοντας σαν αιτιολογία οτι δεν απάντησε στα mails σου και οτι μάλλον το προιόν είναι μαιμού.Ετσι ίσως συμφωνήσει εκ των υστέρων να αποσυρθούν αμοιβαία τα 2 feedback και ούτε γάτα ούτε ζημιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την εχεις φτιαξει προσφατα πρεπει να περιμενεις δυο μερες να ενεργοποιθει! και παντα να εχεις λεφτα μεσα!

 

Θα πρέπει να έχω κάποιο Α πόσο μέσα στην κάρτα την στιγμή που κάνω register? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα μία μπαταρία φωτογραφικής μηχανής μέσω ebay από την Ολλανδία.

Στην αποστολή γράφει TPG Post / TNT με κόστος μεταφορικών 5 ευρώ.

http://cgi.ebay.nl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140101139578

 

Την αγόρασα 6 Μαρτίου και ακόμα δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση από το ταχυδρομείο για να την πάρω.

Μήπως πρέπει να ανησυχώ?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα μία μπαταρία φωτογραφικής μηχανής μέσω ebay από την Ολλανδία.

Στην αποστολή γράφει TPG Post / TNT με κόστος μεταφορικών 5 ευρώ.

http://cgi.ebay.nl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140101139578

 

Την αγόρασα 6 Μαρτίου και ακόμα δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση από το ταχυδρομείο για να την πάρω.

Μήπως πρέπει να ανησυχώ?

 

ευχαριστώ

 

Η ΤΝΤ είναι courier οπότε κατ' αρχάς μη την περιμένεις απ' το ταχυδρομείο, αλλά από την courier με την οποία συνεργάζεται γιατί νομίζω πως δεν υπάρχει ΤΝΤ Ελλάδος. Μπορεί να είναι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, μπορεί ACS, μπορεί DHL και πάει λέγοντας.

 

Τώρα στο θέμα μας. Με τον πωλητή μίλησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι

τι μπορώ να κάνω με αυτόν τον Ολλανδό που δεν μου απαντάει στα emails μου? Να αφήσω να περιμένω και άλλο μήπως έρθει η μπαταρία?

Πως μπορω να αφήσω αρνητικό feedback?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι

τι μπορώ να κάνω με αυτόν τον Ολλανδό που δεν μου απαντάει στα emails μου? Να αφήσω να περιμένω και άλλο μήπως έρθει η μπαταρία?

Πως μπορω να αφήσω αρνητικό feedback?

 

Εδώ κοίταξες?

 

http://www.tnt.com/country/el_gr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...