Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το stickάκι δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Απλά όταν το παραλάβεις και πριν αφήσεις feedback να το γεμίσεις και να επιβεβαιώσεις ότι όλα διαβάζονται σωστά γιατί κυκλοφορούν πολλά κάλπικα!

 

Όσον αφορά τον δίσκο, η γνώμη μου: πρώτον είναι αρκετά ευαίσθητη συσκευή και δεύτερον είναι από τα λίγα πράγματα που έχουν σωστή εγγύηση και στην χώρα μας αρκεί να είναι αγορασμένος από Ευρώπη (μέχρι και 5 χρόνια). Προσωπικά για το συγκεκριμένο hardware, skroutzάρω και αγοράζω απ' το φτηνότερο κατάστημα της πόλης μου.

 

ναι αλλα τον βρίσκεις σε αρκετά χαμηλότερη τιμή νομίζω. συγκεκριμένα εναν WD passport θέλω. Oso anafora to tailonio ? tha exo kapoio problem?

 

(sorry gia ta greekenglish )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@^^JuNiOr^^ διαβασες το πρωτο ποστ του giankyr σε αυτο το θρεντ ? αν οχι θα ηταν φρονιμο αν το εκανες

οπως προειπε και ο giankyr κυκλοφορουν πολλες μαϊμουδες στα memory stick αλλα κ στις καρτες μνημης τυπου (sd, sdhc, sony pro duo ktl).Ναι μεν μπορει να λειτουργουν αλλα η ταχυτητα τους ειναι πολυ μικροτερη απο την κανονικη κ δεν εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα! Ειμαι καινούργιος στο paypal/ebay και πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα. Αν ήταν δυνατόν θα ήθελαν να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

1. Πως καταλαβαίνω ότι έχω κάνει add μια debit card?

2. Τα λεφτά μεταφέρονται από την debit card στο paypal? Η το paypal τα παίρνει όποτε είναι να γίνει η πληρωμή?

2,5. Μπορώ να δω καμία κατάσταση του λογαριασμού της κάρτας στην paypal? δηλαδή έχετε 130 ευρώ σε αυτό το account.

3. Εχω μπερδευτεί με κάτι "to do list".

http://img254.imageshack.us/img254/2527/2222222222222222222fr1.png

http://img216.imageshack.us/img216/3096/11111111111111111111111ww0.png

 

Είμαι έτοιμος να αγοράσω πράγματα ή όχι (Status:Verified (New) )???

 

4. Αυτό το τελειωνικό με 45Ε. Πρέπει να είναι κάτω του 45 η τιμή του εμπορεύματος χωρίς τα μεταφορικά ή με τα μεταφορικά για να μην φάω την καμπάνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά απο τα ίδια νέος στο e-bay.

 

Και εγω έχω τις ίδιες ακριβώς απορίες με τον

προηγούμενο.

Δεν καταλαβαίνω τι σκατά γίνετε??

Εγώ ήδη έκανα αγορα γύρω στα 140euro+έξοδα αποστολής.

Το item που ήδη αγόρασα(?) παντώς στο status λέει ότι δεν έχει αγοραστεί ποτέ.

Κάποιο confιrm e-mail δεν έρχεται πουθενα πως έχουμε αγοράσει κάτι..

Στο pay-pal όλα είναι μηδενισμένα και δεν λέει τίποτα για balance.Αν και ακολούθησα όλα όσα έλεγε για να γίνω verified και μου χρέωσε στην κάρτα κάποιο ποσό λέει πάλι οτι δεν είμαι verified. Τι συμβαίνε ρε παίδες βοηθήστε λίγο την κατάσταση.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εμενα κανονικα φαινονται ολες οι κινησεις μου

 

@Dimitris22

Οταν σου χρεωνει το ποσο στην καρτα μετα πρεπει να κοιταξεις την κινηση στον λογαριασμο της καρτας σου για να παρεις εναν 4ψηφιο κωδικο κ να τον βαλεις στο accont toy paypal σου ετσι ωστε να γινεις verified. Αμα ειναι pre-paid δεν ερχεται λογαριασμος αρα πρεπει να τους παρεις τηλ για να τους ζητησεις τον 4ψηφιο κωδικο στην κινηση του paypal .

Τωρα οσον αφορα την αγορα σου απο το ebay οταν αγοραζεις με buy it now ή αμα κερδισεις δημοπρασια μετα υπαρχει ενα κουμπακι που γραφει pay now κ σε κανει redirect στο site toy paypal απο οπου εκει θα γινει η πληρωμη . Πατα στο My Ebay πανω δεξια να δεις τι εχει παιχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρόλο που μου εγκρίθηκε refund απο το paypal , το γαμωpixmania έκανε apeal decision και έτσι η υπόθεση επαναξετάζεταιι μετά το κλείσιμο!!!:mad: Α ρε αρνητική ψήφος που θα πέσει...Θα βγάλω τα απωθημένα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Χρησιμοποιησα Paypal για αγορα εκτος Ebay.Την πρωτη φορα με τον πωλητη δεν ειχα κανενα προβλημα.Εστειλε το προιον και ηταν αψογος.Την δευτερη φορα αυτο που μου εστειλε δεν λειτουργουσε και κατοπιν συνεννοησης το εστειλα πισω και ζητησα επιστροφη χρηματων.Απο τοτε δεν απαντα στα mail μου.Υπαρχει περιπτωση να παρω τα χρηματα μου πισω με καποιον τροπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Χρησιμοποιησα Paypal για αγορα εκτος Ebay.Την πρωτη φορα με τον πωλητη δεν ειχα κανενα προβλημα.Εστειλε το προιον και ηταν αψογος.Την δευτερη φορα αυτο που μου εστειλε δεν λειτουργουσε και κατοπιν συνεννοησης το εστειλα πισω και ζητησα επιστροφη χρηματων.Απο τοτε δεν απαντα στα mail μου.Υπαρχει περιπτωση να παρω τα χρηματα μου πισω με καποιον τροπο;

Αυτες οι ερωτησεις γινονται πριν και οχι εκ των υστερων. Ο πωλητης εχει στα χερια του μειλ σου απο το οποιο φαινεται οτι το παρελαβες. Για να διεκδικησεις τα χρηματα σου, θα πρεπει να αποδειξεις οτι του το επεστρεψες. Μπορεις να το αποδειξεις? Αν οχι μαλλον κλαψε τα λεφτα σου εκτος και εχεις πεσει σε κανα τιμιο πωλητη, αλλα αφου δε σου απανταει στα μειλ σου απ οτι λες.... Παντως κανε dispute με το Paypal η charge back με τη τραπεζα απ οπου πηρες τη καρτα, δλδ αρνηση αναγνωρισης της χρεωσης, αν και πολυ χλωμο το βλεπω να παρεις τα λεφτα πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Χρησιμοποιησα Paypal για αγορα εκτος Ebay.Την πρωτη φορα με τον πωλητη δεν ειχα κανενα προβλημα.Εστειλε το προιον και ηταν αψογος.Την δευτερη φορα αυτο που μου εστειλε δεν λειτουργουσε και κατοπιν συνεννοησης το εστειλα πισω και ζητησα επιστροφη χρηματων.Απο τοτε δεν απαντα στα mail μου.Υπαρχει περιπτωση να παρω τα χρηματα μου πισω με καποιον τροπο;

 

Λες οτι το έστειλες πίσω κατόπιν συνεννόησης.Δηλαδή ο πωλητής σου είπε στείλτο και θα σου δώσω πίσω τα χρήματα ή εσύ απλά του είπες οτι δεν δουλέυει και το έστειλες πίσω από μόνος σου?

Η αποστολή ήταν συστημένη του αντικειμένου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα συνεννοήθηκα με τον πωλητή να το στείλω πίσω και αφότου το παρέλαβε μου έστειλε ένα email επιβεβαίωσης.Έχω κρατημένα όλα τα email και όλα τα στοιχεία ότι όλα έγιναν κατόπιν συνεννόησης.Είχαμε πει να μου το αντικαταστήσει επειδή ήταν χαλασμένο αλλά την τελευταία εβδομάδα δεν απαντάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα συνεννοήθηκα με τον πωλητή να το στείλω πίσω και αφότου το παρέλαβε μου έστειλε ένα email επιβεβαίωσης.Έχω κρατημένα όλα τα email και όλα τα στοιχεία ότι όλα έγιναν κατόπιν συνεννόησης.Είχαμε πει να μου το αντικαταστήσει επειδή ήταν χαλασμένο αλλά την τελευταία εβδομάδα δεν απαντάει.

Εαν εχεις email του οτι το παρελαβε μη φοβασαι. Δωστου λιγο χρονο και μετα dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εμενα κανονικα φαινονται ολες οι κινησεις μου

 

@Dimitris22

Οταν σου χρεωνει το ποσο στην καρτα μετα πρεπει να κοιταξεις την κινηση στον λογαριασμο της καρτας σου για να παρεις εναν 4ψηφιο κωδικο κ να τον βαλεις στο accont toy paypal σου ετσι ωστε να γινεις verified. Αμα ειναι pre-paid δεν ερχεται λογαριασμος αρα πρεπει να τους παρεις τηλ για να τους ζητησεις τον 4ψηφιο κωδικο στην κινηση του paypal .

Τωρα οσον αφορα την αγορα σου απο το ebay οταν αγοραζεις με buy it now ή αμα κερδισεις δημοπρασια μετα υπαρχει ενα κουμπακι που γραφει pay now κ σε κανει redirect στο site toy paypal απο οπου εκει θα γινει η πληρωμη . Πατα στο My Ebay πανω δεξια να δεις τι εχει παιχτει

 

Μετά απο λίγη προσόχη και αφου φρεσκαρισα γερα τους Αγγλικους όρους οικονομικων συναλλαγών τελικα παρήγγειλα το item που ήθελα και μου ήρθε και mail επιβεβαίωσης.

Μίλησα και με τον seller και μου είπε πως Τρίτη θα το πακετάρει και μέσα σε μια περίοδο 4-7 ημερών (λογικά) θα έχω το item στα χέρια μου.Επίσης και στο pay-pal βρέθηκε άκρη και μου δείχνει οτι έχει γίνει μεταφορά χρημάτων στον πωλητή.Τώρα που θα βρώ τον κωδικό για να γίνω verified δεν μπορώ να καταλάβω. Τί εννοεις pre-paid;

Έχω μια απλή χρεωστική κάρτα που την επαναφόρτισα το ποσό που χρειαζόταν για να κάνω την αγορά μέσω pay-pal.Πού θα βρώ την κίνηση του λογαριασμού της κάρτας μου.Θα πρέπει να τον ζητήσω απο την τράπεζα ή τον γράφει κάπου στο pay-pal;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλ στην τραπεζα οπου εχεις την χρεωστικη καρτα σου κ ρωτα για την κινηση του λογαριασμου. Αμα τον εγραφε το paypal τον κωδικο τοτε δεν θα υπηρχε νοημα ολη αυτη η διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...