Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου να ανοίγετε dispute στην Paypal. όχι αρνητικό feedback. Να γνωρίζεται πως το αρνητικό feedback επηρεάζει περισσότερο τον seller. Όσες φορές το έκανα πήρα πίσω τα λεφτά μου από την Paypal(dispute).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια καλησπερα, την κυριακη κερδισα σε μια δημοπρασια την εξης εμφανιση:http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320199087016&_trksid=p3907.m32&_trkparms=tab%3DWatching

To θεμα ειναι οτι εκανα το λαθος και κλικαρα εκει που λεει οτι εχω πληρωσει για το προιον,χωρις ομως να εχω πληρωσει.Και τωρα προσπαθω να πληρωσω μεσω paypal αλλα δεν γινεται αφου χρειαζομαι το paypal mail του seller. Του στελνω μαιλ αλλα δεν απανταει(του χα στειλει και πριν κερδισω την δημοπρασια αλλα ουτε παλι απαντουσε).Τι κανω?Περιμενω να επικοινωνησει αυτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια, καλο θα ηταν να περιμενεις να σου στειλει invoice αφου θα καταλαβει οτι δεν τον εχεις πληρωσεις και ας μαρκαρες ετσι εσυ. Το ποσο καιρο θα κανει να απαντησει ειναι αλλο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, την κυριακη κερδισα σε μια δημοπρασια την εξης εμφανιση:http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320199087016&_trksid=p3907.m32&_trkparms=tab%3DWatching

To θεμα ειναι οτι εκανα το λαθος και κλικαρα εκει που λεει οτι εχω πληρωσει για το προιον,χωρις ομως να εχω πληρωσει.Και τωρα προσπαθω να πληρωσω μεσω paypal αλλα δεν γινεται αφου χρειαζομαι το paypal mail του seller. Του στελνω μαιλ αλλα δεν απανταει(του χα στειλει και πριν κερδισω την δημοπρασια αλλα ουτε παλι απαντουσε).Τι κανω?Περιμενω να επικοινωνησει αυτος ?

 

Φίλε μου ο πωλητής λέει ότι στέλνει μόνο σε USA .

(αν η δημοπρασία είναι ακριβώς αυτή και αν όπως λές δεν έχετε συνεννοηθεί πριν την

αγορά για αποστολή ,κόστος κλπ κλπ )

Άσχετα λοιπόν από το λάθος σου μάλλον υπάρχει σοβαρότερο πρόβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link εδωσα απλα δειχνει το προιον,αυτο που κερδισα στη δημοπρασια το ελεγε οτι κανει ship στην ελλαδα για 20$.Εμενα αυτο που με ανησυχει ειναι μη φαω κανα αρνητικο feedback επειδη κλικαρα οτι εχω πληρωσει + οτι o seller δεν απανταει στα μυνηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK , άρα από αυτή την άποψη είσαι εντάξει.

Λοιπόν για να δούμε τι μπορεί να γίνει .

Αν πας στο MY EBAY (επιλογή πάνω δεξιά) θα σου βγάλει αριστερά ένα μενού που

μεταξύ άλλων έχει και την επιλογή WON . Από εκεί βλέπεις όλα όσα έχεις κερδίσει-

αγοράσει .

Δίπλα τώρα στο αντικείμενο έχει ένα παραθυράκι με βελάκι που γράφει View Order Details

Αν κλικάρεις το βελάκι βγάζει επιλογές. Μεταξύ αυτών έχει και μιά που λέει

Unmark us payment sent

 

Νομίζω ότι αυτό ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι πρέπει να τον πληρώσεις και να μην περιμένεις να επικοινωνίσει αυτός.

Τουλάχιστον έτσι συνηθίζεται .

Τώρα αν θες ντε και καλά να επικοινωνίσει έστω τυπικά πριν πληρώσεις, κάπου στη

σελίδα του αντικειμένου πρέπει να έχει μια επιλογή request total from seller .

Επιλέγοντας αυτό θα πρέπει να σου έρθει mail με το συνολικό ποσό που πρέπει να

πληρώσεις (πάντα μέσω ebay-paypal) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα βρήκα με τον seller που είχα πρόβλημα και συμφωνήσαμε να μου στείλει refund όσα πλήρωσα και να του αφαιρεθεί το negative feedback. Μου ήρθε μάλιστα και χαρτί από την paypal ότι έστειλε το refund αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι όταν κάνω log in στο account μου στο paypal.com δεν φαίνεται να έχω παραλάβει οτιδήποτε! Πήρα και τηλέφωνο στην τράπεζα να δω αν έχουνε μπει στην κάρτα μου αλλά τίποτα.

 

Τώρα τα έχει όντως στείλει η παίζει τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σε κάποιο σημείο στις σελίδες του πωλητή συγκεντρωμένα όλα τα στοιχεία (διεύθυνση κτλ) των αγοραστών που έχουν ψωνίσει από αυτόν κατά καιρούς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σε κάποιο σημείο στις σελίδες του πωλητή συγκεντρωμένα όλα τα στοιχεία (διεύθυνση κτλ) των αγοραστών που έχουν ψωνίσει από αυτόν κατά καιρούς??

 

Φυσικά όχι.

 

Τελικά τα βρήκα με τον seller που είχα πρόβλημα και συμφωνήσαμε να μου στείλει refund όσα πλήρωσα και να του αφαιρεθεί το negative feedback. Μου ήρθε μάλιστα και χαρτί από την paypal ότι έστειλε το refund αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι όταν κάνω log in στο account μου στο paypal.com δεν φαίνεται να έχω παραλάβει οτιδήποτε! Πήρα και τηλέφωνο στην τράπεζα να δω αν έχουνε μπει στην κάρτα μου αλλά τίποτα.

 

Τώρα τα έχει όντως στείλει η παίζει τίποτα άλλο?

 

Να ένας λόγος που δε γράφω στο παρών thread. Κανένας δεν κάνει τον κόπο να διαβάσει τι λέγεται πριν 2-3 σελίδες πριν ρωτήει τα ίδια και τα ίδια.

 

Τα χρήματα ΔΕ φαίνονται αμέσως, πέρνει κάποιες εργάσιμες. Και εφόσον έκανε refund θα πάνε στην κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά όχι.

QUOTE]

 

Στο τέλος κάθε επιτυχημένης δημοπρασίας τα στοιχεία στα στελνει με email ,τόσο δύσκολο θα ήταν να τα αποθήκευε και σε κάποια σελίδα,όλα τα ανάλογα site ακόμα και τα πιο μικρά έχουν αυτή την δυνατότητα.

Μέσα από την http://www.auctiva.com που συνεργάζετε με το ebay υπάρχουν αποθηκευμένα και σε ευκολη πρόσβαση όλα τα email των χρηστών που συναλλάσωντε θα μπορούσε έστω και από εκεί να υπήρχε buckup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά όχι.

QUOTE]

 

Στο τέλος κάθε επιτυχημένης δημοπρασίας τα στοιχεία στα στελνει με email ' date='τόσο δύσκολο θα ήταν να τα αποθήκευε και σε κάποια σελίδα,όλα τα ανάλογα site ακόμα και τα πιο μικρά έχουν αυτή την δυνατότητα.

Μέσα από την http://www.auctiva.com που συνεργάζετε με το ebay υπάρχουν αποθηκευμένα και σε ευκολη πρόσβαση όλα τα email των χρηστών που συναλλάσωντε θα μπορούσε έστω και από εκεί να υπήρχε buckup.[/quote']

Τους αγοραστές τους ρώτησες αν επιθυμούν να είναι δημοσιοποιημένες οι διευθύνεις τους? Εδώ ακόμη και τα usernames τους κρύβονται με αστεράκια σε πολλές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους αγοραστές τους ρώτησες αν επιθυμούν να είναι δημοσιοποιημένες οι διευθύνεις τους? Εδώ ακόμη και τα usernames τους κρύβονται με αστεράκια σε πολλές περιπτώσεις.

 

Μάλλον δεν με κατάλαβες τα στοιχεία αυτά δεν τα βλέπει κανένας άλλος εκτος από τον πωλητή και μόνο στο τέλος της επιτυχημένης δημοπρασίας.

Τα στοιχεία αυτά σου τα στέλνει και το EBAY και το PAYPAL έτσι και αλλιώς στο τέλος .

Κουφό είναι να μην σου κρατάει και ένα backup για αποφυγή μελλοντικών λαθών σε άλλες συνεργασίες στο μέλλον.

Εχω κάνει εκατοντάδες πωλήσεις τους τελευταίους μήνες και αναγκαστικά τα περνάω τα στοιχεια σε δικούς μου φακέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...