Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Αφου υπαρχει αυτο το thread για το ebay γιατι δεν εκανες post εδω?

2. Το paypal μπορει να δεχεται dispute μεχρι 45 ημερες απο τη πληρωμη, αλλα η τραπεζα που πηρες τη καρτα, δεχεται δηλωση απο τη πλευρα σου περι μη αποδοχης της συγκεκριμενης χρεωσης που σου εγινε επειδη δε παρελαβες το προιον, περιπου 90 ημερες μετα τη συναλλαγη;) Τηλεφωνησε στη τραπεζα και θα σου εξηγησουν τι πρεπει να κανεις για να σου επιστραφουν τα χρηματα

3. Δε περιμενουν 2.5 μηνες για να κανουν dispute

 

Ναι μου φαινεται οτι το εν λογο λεγε charge back και θα παω απο την Alpha Bank την Δευτερα που μπορω.Σιγουρα δεν περιμενουν 2.5 μηνες αλλα αν ο πωλητης σου λεει περιμενε και περιμενε τι να κανεις και εσυ,περιμενεις.Βεβαια οτι και να γινει απο την πλευρα των χρηματων περιμενω τουλαχιστον απο το ebay να παρει μετρα .Θα αφησω 10 μερες και μετα καθε μερα θα στελνω απο 1 mail στο trust & safety να ρωταω τι μετρα πηραν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω κερδισα μια δημοπρασια μεσω ebay και την προηγουμενη τεταρτη τον πληρωσα με paypal αλλα δε μου απαντησε οτι εχει παρει τα χρηματα και οτι εχει ταχυδρομησει το προιον.Ελπιζω να το χει κανει.Το θεμα ειναι οτι εφοσον λεει οτι το δεμα ερχεται σε 6 με 10 εργασιμες λογικα θα ρθει την αλλη βδομαδα,εγω ομως θα λειπω μεχρι αρχες μαη.Οποτε τι γινεται?Θα μεινει στο ταχυδρομειο η θα το στειλουν παλι πισω αμερικη και θα τρελαθω?

 

Από όσο ξέρω αν περάσουν 15 μέρες και δεν παραλάβεις από το ταχυδρομείο το δέμα το στέλνουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου φαινεται οτι το εν λογο λεγε charge back και θα παω απο την Alpha Bank την Δευτερα που μπορω.Σιγουρα δεν περιμενουν 2.5 μηνες αλλα αν ο πωλητης σου λεει περιμενε και περιμενε τι να κανεις και εσυ,περιμενεις.Βεβαια οτι και να γινει απο την πλευρα των χρηματων περιμενω τουλαχιστον απο το ebay να παρει μετρα .Θα αφησω 10 μερες και μετα καθε μερα θα στελνω απο 1 mail στο trust & safety να ρωταω τι μετρα πηραν .

Δε χρειαζεται να πας, παρε τηλ ζητησε το τμημα καρτων, εξηγησε το περιστατικο και μη χανεις χρονο. Θα σου ζητησουν να τους κανεις ενα φαξ και θα σου πιστωσουν αμμεσα τα χρηματα στη καρτα σου. Εγω προσωπικα οτι κι αν μου ελεγε ο πωλητης στο μηνα θα εκανα dispute. Για ποιο λογο να φορτωθω εγω το δικο του προβλημα? Οσο για τα mail που θα κανεις στο trust & safety, ποτε δε θα σ ενημερωσουν με τα οποια μετρα παρουν εις βαρος του πωλητη αν βεβαια παρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να πας, παρε τηλ ζητησε το τμημα καρτων, εξηγησε το περιστατικο και μη χανεις χρονο. Θα σου ζητησουν να τους κανεις ενα φαξ και θα σου πιστωσουν αμμεσα τα χρηματα στη καρτα σου.

 

Αυτό είναι μόνιμη ή προσωρινή λύση? Υπάρχει περίπτωση η Τράπεζα αργότερα αν δε βρει άκρη με το Paypal να του ζητάει πίσω το ποσό και με τόκους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μόνιμη ή προσωρινή λύση? Υπάρχει περίπτωση η Τράπεζα αργότερα αν δε βρει άκρη με το Paypal να του ζητάει πίσω το ποσό και με τόκους?

Αυτη ειναι η αναγκαστικη λυση απο τη στιγμη που περασε η προθεσμια που ειχε στη διαθεση του να κανει dispute μεσω paypal για να μη χασει τα λεφτα του. Για να μη βγαλει ακρη η τραπεζα με το Paypal, θα πρεπει ο πωλητης να αποδειξει οτι εστειλε το αντικειμενο και ο αγοραστης το παρελαβε. Γινεται δηλαδη κατα καποιο τροπο η ιδια διαδικασια που θα γινοταν εαν εκανε dispute, με τη διαφορα οτι αντι να ενεργησει ο αγοραστης, ενεργει η τραπεζα για λογαριασμο του. Τα χρηματα πιστωνονται αμεσως στη καρτα, προσωρινα βεβαια, μεχρι να τελεσιδικησει η υποθεση. Αν ομως χαθει, φυσικα η τραπεζα θα τα παρει με τοκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η αναγκαστικη λυση απο τη στιγμη που περασε η προθεσμια που ειχε στη διαθεση του να κανει dispute μεσω paypal για να μη χασει τα λεφτα του. Για να μη βγαλει ακρη η τραπεζα με το Paypal, θα πρεπει ο πωλητης να αποδειξει οτι εστειλε το αντικειμενο και ο αγοραστης το παρελαβε. Γινεται δηλαδη κατα καποιο τροπο η ιδια διαδικασια που θα γινοταν εαν εκανε dispute, με τη διαφορα οτι αντι να ενεργησει ο αγοραστης, ενεργει η τραπεζα για λογαριασμο του. Τα χρηματα πιστωνονται αμεσως στη καρτα, προσωρινα βεβαια, μεχρι να τελεσιδικησει η υποθεση. Αν ομως χαθει, φυσικα η τραπεζα θα τα παρει με τοκους

 

Επισης απο τους όρους του Paypal που έχεις αποδεκτεί, πρέπει κάθε διαφονία να εκφράζετε εντος 45 ημερών. Τώρα εσυ θα δήλωσεις αυτη τη στιγμη εκπρόθεσμα οτι δεν αποδέχεσε τη χρέωση ενω στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Θέλει λίγη προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης απο τους όρους του Paypal που έχεις αποδεκτεί, πρέπει κάθε διαφονία να εκφράζετε εντος 45 ημερών. Τώρα εσυ θα δήλωσεις αυτη τη στιγμη εκπρόθεσμα οτι δεν αποδέχεσε τη χρέωση ενω στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Θέλει λίγη προσοχή.

Εχω την εντυπωση οτι δεν εισαι επαρκως ενημερωμενος και αυτο που γραφεις δεν ισχυει για το chargeback

 

https://www.paypal.com/row/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/ua/policy_buyer_complaint

 

....12. Relationship between PayPal Buyer Complaint Policy, PayPal Buyer Protection Policy and your Credit Card Chargeback Rights.The following information relates to reimbursement for losses from purchases where you used a credit card to fund a PayPal purchase:

 

Credit card chargeback rights, if they apply, are broader than the PayPal Buyer Complaint Policy and the PayPal Buyer Protection Policy. Chargeback rights are not limited to $2,000 per transaction, can be filed more than 45 days after the payment, and may cover unsatisfactory items even if they are not Significantly Not as Described. ....

 

Οπως βλεπεις μπορεις να ασκησεις το δικαιωμα του Chargeback και μετα τις 45 ημερες (και βεβαια δεν εισαι εκπροθεσμος) και καλυπτεσαι σε καποιες περιπτωσεις καλυτερα απ οτι θα σε καλυπτε το dispute ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα πράγματα έγιναν όπως τα λέει ο al-ex .Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να στείλω fax ή mail και ότι το ποσό θα μπεί άμεσα στον λογαριασμό μου.

Επειδή είναι πιο εύκολο έστειλα mail και περιμένω τα χρήματα πίσω.

Μόλις πάρω τα χρήματα ετοιμάζω ένα πολύ ωραίο feedback στον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Royal Mail Special Delivery απο Αγγλία, σε πόσες ημέρες να το περιμένω Θεσσαλονίκη? Εστάλη σήμερα το μεσημέρι απο Dundee, UK.

 

Θα το έχω μέχρι την Παρασκευή ή λόγω εορτών πάμε απο βδομάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Royal Mail Special Delivery απο Αγγλία, σε πόσες ημέρες να το περιμένω Θεσσαλονίκη? Εστάλη σήμερα το μεσημέρι απο Dundee, UK.

 

Θα το έχω μέχρι την Παρασκευή ή λόγω εορτών πάμε απο βδομάδα?

 

Special Delivery υπάρχει μονο για εντος Άγγλιας. Εκτος υπαρχει το Signed for International (σαν συστημενο) ή το Small Packet international για πακέτα αλλα οχι υπογραφή.

 

Γενικά 3-5 μερές. +2-3 εργασιμες τωρα λογο Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Εαν παραγγειλω απο αγγλια (amazon) μεσω ιντερνετ το playstation 3 που το εχει και σε προσφορα μαζι με το grand turismo 5 μονο 370 ευρω θα πληρωσω τελωνειο;Απο οτι εχω καταλαβει αφου η αγγλια ανηκει στην ευρωπαικη ενωση λογικα δεν θα πληρωσω αλλα ρωταω για να ειμαι 100% σιγουρος.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Εαν παραγγειλω απο αγγλια (amazon) μεσω ιντερνετ το playstation 3 που το εχει και σε προσφορα μαζι με το grand turismo 5 μονο 370 ευρω θα πληρωσω τελωνειο;Απο οτι εχω καταλαβει αφου η αγγλια ανηκει στην ευρωπαικη ενωση λογικα δεν θα πληρωσω αλλα ρωταω για να ειμαι 100% σιγουρος.ευχαριστω.

Δε πληρωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Εαν παραγγειλω απο αγγλια (amazon) μεσω ιντερνετ το playstation 3 που το εχει και σε προσφορα μαζι με το grand turismo 5 μονο 370 ευρω θα πληρωσω τελωνειο;Απο οτι εχω καταλαβει αφου η αγγλια ανηκει στην ευρωπαικη ενωση λογικα δεν θα πληρωσω αλλα ρωταω για να ειμαι 100% σιγουρος.ευχαριστω.

 

Επισης κοιτα τα μεταφορικα ποσο κανουν κ αμα πιανει η εγγυηση στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι σχετικά καινούργιοσ στο e-bay και θα ήθελα να ξανασυζητήσουμε ορισμένα πράγματα.

Καταρχήν να σας πώ πως διάβασα τις 30 περίπου πρώτες σελίδες του thread αλλά πάλι δεν κατάφερα να βγάλω ξεκάθαρα συμπεράσματα. Το θέμα είναι το εξής:

Σκέφτομαι να αγορασω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή πραγματικά σε τιμή ευκαιρίας αλλά η φωτογραφική γίνεται ship απο το Hong Kong και δεν ξέρω αν θα μου προκύψει ζήτημα στο τελωνείο και φάω κανένα φέσι πασχαλιάτικο. Απο κάποια που διάβασα στο thread με οδήγησαν στο συμπέρασμα πως εάν δηλωθεί το αντικείμενο ως gift και δέν αναγράφεται κάπου η πραγματική του αξία (ή αναγραφεται λιγότερη) απο τον πωλητή τότε λογικα δεν θα φάμε τα κερατιάτικα του τελωνείου στο κεφάλι....

Είναι σίγουρη όμως αυτή η μέθοδος;;;

 

Shipping and Handling To Greece AU $60.00 Service: EMS International Courier - Parcels

Ιnsurance None

 

Αυτά εδώ αναγραφονται στην σελίδα πώλησης του προ'ι'όντος..

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...