Προς το περιεχόμενο

Sopranos


Dikemou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω τώρα και Season 6

 

 

Βλέποντας τα near death όνειρα του Tony όταν είναι σε κώμα στην αρχή της σεζόν είναι ανατριχιαστικό τώρα... Και όταν ξυπνάει, ψιθυρίζει στην Carm "I'm dead, right?"

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες κατι παραπανω. Προσωπικα δεν με πειραξε. Στην αρχη ειπα βεβαια wtf αλλα μετα δεν ειχα κανενα προβλημα. Τα εχω ξαναπει στο φορουμ εδω.

 

 

Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ο Τονυ δολοφονειται. Ολο τον καιρο βλεπουμε τη σειρα απο το pov του Τονυ.Ετσι η μαυρη εικονα στο τελος εξηγειται. Τωρα γιατι το εκανε ετσι και δεν τον εδειξε να δολοφονειται κανονικα? Δεν ξερω. Ηταν επιλογη του δημιουργου αλλα προσωπικα δεν με χαλασε καθολου.

 

 

Ειμαι στην 6η σεζον και το βλεπω για τριτη φορα. Εκτος οτι πιανεις πολλα πραγματα με την δευτερη φορα που το ξαναβλεπεις που δεν ειχες πιασει με την πρωτη, καταλαβαινεις επισης ποσο εχει να κανει με ψυχαναλυση, προσωπικες σχεσεις στην οικογενεια και μη, πως επηρεαζονται οι γυρω απο τις πραξεις των λιγων κτλ. Ειναι και mafia TV Show αλλα χαρακτηριζοντας το ετσι αποκλειστικα, κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος. Συν οτι ειναι massive disservice στην σειρα.

 

Αν θυμαμαι καλα ο Scarlet του ειχε δωσει μια περιγραφη που του ταιριαζει απολυτα. "Η σειρα ειναι ενα μεγαλο group therapy με διαλειμματα βιας".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κάπως έτσι ήμουν, όπως το περιγράφεις. Στην αρχή ήμουν απλά "Hmmm" αλλα όσο το σκεφτόμουν μετά, όσο είχε την ευκαρία να κάτσει το όλο σκηνικό, τόσο άρχισε να μαρέσει το πως τελείωσε.

Απλώς τα τελευταία 10 λεπτά περίπου

χτίζεται μια ένταση - τουλάχιστον για μένα, φαντάζομαι και για άλλους - και όλο περίμενα κάτι να γίνει. Λίγο αυτοί που έμπαιναν μέσα, λίγο η δυσκολία της Meadow, ε έλεγα τώρα η θα πεθάνουν όλοι η θα κάτσουν να φανε και θα χει happy end. Και ξαφνικά τελειώνει τόσο απότομα, στην αρχή νόμιζα πως ο θείος μου στειλε χαλασμένο επεισόδιο :P

Αμέσως μου ήθρε στο μυαλό το Six Feet Under, σε μια αναπόφευκτη σύγκριση. Το Sopranos τελείωνει πολύ απότομα και σαφήνει λίγο (πολύ) μπερδεμένο, ενώ το Six Feet Under χρησιμοποιεί την ένταση που χτίζει και σαφήνει με ένα ολοκληρωμένο τέλος.

Στις μέρες που πέρασαν απο τότε που τελείωσα το Sopranos, με βρήκα να το σκέφτομαι και όπως είπα να σκέφτομαι πως τελικά μάρεσε - it grew on me - αλλα όσο σκεφτόμουν το Sopranos άλλο τόσο σκεφτόμουν το Six Feet Under και έλεγα τι σειράρα έβγαλαν. Damn, θέλω SFU rewatch επειγόντως :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Το τέλος ήταν έμπνευση!

 

Και για την συγκεκριμένη σειρά ήταν πετυχημένη έμπνευση.

 

Οτιδήποτε άλλο θα προξενούσε μεγαλύτερα παράπονα. Να πεθάνει o Τόνυ, θα χαλούσε τους φανς που τόσα χρόνια ταυτίστηκαν με τον χαρακτήρα, άσε που ήταν το αναμενόμενο. Να ζήσουν όλοι ευτυχισμένοι, πάλι δεν είναι θεμιτό γιατί ο τύπος στο κάτω κάτω ήταν αδίστακτος φονιάς.

 

(Νομίζω βέβαια ότι ζει, αφού δεν ακούγεται πυροβολισμός και κανένας δεν πεθαίνει ακαριαία... κάποια λεπτά περνούν πριν το τέλος.)

 

 

Επεξ/σία από nikosBruin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το τέλος ήταν έμπνευση!

 

Και για την συγκεκριμένη σειρά ήταν πετυχημένη έμπνευση.

 

Οτιδήποτε άλλο θα προξενούσε μεγαλύτερα παράπονα. Να πεθάνει o Τόνυ, θα χαλούσε τους φανς που τόσα χρόνια ταυτίστηκαν με τον χαρακτήρα, άσε που ήταν το αναμενόμενο. Να ζήσουν όλοι ευτυχισμένοι, πάλι δεν είναι θεμιτό γιατί ο τύπος στο κάτω κάτω ήταν αδίστακτος φονιάς.

 

(Νομίζω βέβαια ότι ζει, αφού δεν ακούγεται πυροβολισμός και κανένας δεν πεθαίνει ακαριαία... κάποια λεπτά περνούν πριν το τέλος.) 

 

 

Αν εχεις κουραγιο ριξε μια ματια εδω http://masterofsopranos.wordpress.com/the-sopranos-definitive-explanation-of-the-end/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Νομίζω βέβαια ότι ζει, αφού δεν ακούγεται πυροβολισμός και κανένας δεν πεθαίνει ακαριαία... κάποια λεπτά περνούν πριν το τέλος.)

 

Αν την φας στο κεφάλι τι λεπτά να περάσουν?

 

Γράψε και σε κανα spoiler tag το ποστ, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σειρά που τέλειωσε πριν από έξι χρόνια, τι νόημα έχουν τα spoilers;;;

 

Spoilers από ποια σεζόν;;; Και την πρώτη;;; :confused:

 

(Από το 1999 ξεκίνησε!)

 

Πάντως και στο κεφάλι να την φας δεν πεθαίνεις στο ένα δευτερόλεπτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα spoilers ειναι παντα spoilers οσο και παλιο να ειναι. Δηλαδη αν ο αλλος δεν εχει δει το Νονο, θα σποιλεριασεις την πλοκη επειδη το εργο βγηκε το '72?

 

Οσο για το τελος τη σειρας

ειναι νεκρος. Η αν θελετε, ειναι τοσο ζωντανος οσο και ο Ελβις :-)  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα spoilers ειναι παντα spoilers οσο και παλιο να ειναι. Δηλαδη αν ο αλλος δεν εχει δει το Νονο, θα σποιλεριασεις την πλοκη επειδη το εργο βγηκε το '72?

 

 

Για το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, επιτρέπεται να λέμε ποιος νίκησε; Ή μόνο σε spoiler; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...