Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, προσωρινά έχω βγάλει εκτός τηλεφωνικού κέντρου τη γραμμή που καταλήγει στον τηλεφωνητή. Και μάλλον θα μείνει έτσι μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

ερωτηση:

στο σπιτι μου εχουμε 2 γραμμες τηλεφωνου, σε ολο το σπιτι τρεχουν στους στοιχους 2 καλωδια, κι ετσι κανεις αλλαγη στην μπιρζα του τηλ και εχεις οποιο νουμερο θες. Στο 1 νουμερο ειναι συνεδεμμενος ο συναγερμος. Οποτε, το καλωδιο απο την κολωνα της δεη ερχεται στο σπιτι, στην 1 μπριζα, και εκει ακριβως εχει γινει η ενωση του συναγερμου. δλδ ενα καλωδιο συνδεεται εκει, διανυει μια αποσταση περι τα 10 μ, κι εκει ειναι το κουτι του συναγερμου με φιλτρο, συστημα με καρτα 3g data αν κοπει το τηλ κοκ.

στο νουμερο αυτο εχω και ιντερνετ το οποιο πλεον με το ζορι να κλειδωσει στα 4.. (HOL).

πριν την HOL ειχα φορθνετ, και τοτε ειχε ερθει τεχνικος, ειχε κανει ρυθμισεις και ειχε δει πως πριν τον συναγερμο συγχρονιζα στα 11, και μετα στα 6... απο την hol πιθανολογω μου αχουν ανεβασει το margin για πιο σταθερη γραμμη και ετσι εχω πεσει κατα μεσο ορο στα 3,5-4.

 

το θεμα ειναι το εξης, μολις ενεργοποιηθηκε ιντερνετ γραμμη και στην δευτερη γραμ που σας περιεγραψα στην αρχη (το σπιτι απο μεζονετα εγινε 2 ανεξαρτητα διαμερισματα) και ετσι το καθε διαμερισμα εχει το ιντερνετ του.

 γραμμη λοιπον που δεν εχει συναγερμο συγχρονιζει στα 8,5 .. αρα για την πρωτη γραμμη με τον συναγερμο φταιει προφανως ο συναγερμος.

μεχρι τωρα οι παροχοι μου ελεγαν φταιει ο συναγερμος, ηαι η εταιρια συναγερμου ελεγε πως φταιει ο εκαστοτε παροχος.

 

εχετε να προτείνετε κατι; τ μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τα παρουμε ενα ενα γιατι θα νευριασω παλι.

α.η forthnet Παιζει με 6 margin η hol με 11.οποτε σιγουρα αν συγκρινεις δυο ιδιες γραμμες με ιδιο χαλκο η Hol θα συγχρονιζει λιγοτερο απο την forthnet
β.στην Hol μπορεις να ζητησεις 9 margin πλεον για να κερδισεις σε ταχυτητα.
απο εκει και περα.επειδη δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται αν δηλαδη συγχρονιζεις χαμηλα λογω χαλκου η δεν ξερω τι θα πρεπει να κανεις τα παρακατω.
και για τις 2 γραμμες ειτε να τις δοκιμασεις στην χωνευτη για να ξερεις ποσο συγχρονιζεις max η αν δεν μπορεις χωνευτη τοτε στο κεντρικο πριζακι να αποσυνδεσεις
ολα τα υπολοιπα πριζακια ,συναγερμους κτλ και να δεις ποσο συγχρονιζεις εκει.
απο εκει και περα ο τεχνικος του συναγερμου που @@ τεχνικος ειναι λεει βλακειες.δεν γινεται να φταιει ο παροχος οταν πριν τον συναγερμο εχεις πχ 11mbit Και μετα 6.
δηλαδη ελεος με τους τεχνικους.θα ξεχασω και αυτα που ξερω.εχω ακουσει bullshit και bullshit απο τεχνικους συναγερμων αλλα αυτο παραπαει.οκ
ειναι ασχετοι με το adsl μην το παιζουν οτι τα ξερουν ολα.ενας αλλος μου λεει δεν θελει φιλτρο ο συναγερμος διοτι στελνει το σημα.του λεω δεν εχει σημασια
αν στελνει το σημα το θεμα ειναι οτι εμενα μου σκιζει το adsl.
anyway.μπορει να φταιει ο τροπος που εχει συνδεσει το συναγερμο μπορει να φταιει το φιλτρο,μπορει να εχει βαλει αναποδα το φιλτρο η μπορει να φταιει το χαλια
καλωδιο που βαζουν.θελει δοκιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα έχω αγοράσει ένα καινούριο router το tp link w8970 και πριν είχα ένα φυλτρακι στο τηλέφωνο μιας και μου είπαν ότι δεν θέλει το modem σου (Technicolor td5136 v2). Τώρα όμως μέσα στο κουτί το tp link έχει φυλτρακι που βγάζει και για modem και για τηλεφωνο. Δεν μπορώ να τα βαλω και τα δύο στο ίδιο γιατί το modem είναι σε διαφορετική μπριζα. Να αφήσω το φυλτρακι του τηλεφώνου όπως είναι και να βάλω και στο router μου? Η δεν κάνει να έχω δύο φυλτρακια. Καλύτερα να φέρω το τηλεφωνο στην ίδια μπρηζα με το φούτερ??? Δεν θέλω να ανέβει ο θόρυβος επειδή έκανα πατατια με τα φυλτρακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω αγοράσει ένα καινούριο router το tp link w8970 και πριν είχα ένα φυλτρακι στο τηλέφωνο μιας και μου είπαν ότι δεν θέλει το modem σου (Technicolor td5136 v2). Τώρα όμως μέσα στο κουτί το tp link έχει φυλτρακι που βγάζει και για modem και για τηλεφωνο. Δεν μπορώ να τα βαλω και τα δύο στο ίδιο γιατί το modem είναι σε διαφορετική μπριζα. Να αφήσω το φυλτρακι του τηλεφώνου όπως είναι και να βάλω και στο router μου? Η δεν κάνει να έχω δύο φυλτρακια. Καλύτερα να φέρω το τηλεφωνο στην ίδια μπρηζα με το φούτερ??? Δεν θέλω να ανέβει ο θόρυβος επειδή έκανα πατατια με τα φυλτρακια

με απλα λογια.μπορεις να εχεις ενα απο τα τρια παρακατω.

α.ρουτερ και τηλεφωνο στην ιδια πριζα.βαζουμε σπλιττερ αυτο που εχεις δηλαδη ή βαζουμε φιλτρο μαζι με τηλεφωνικο διακλαδωτη.

β.σκετο ρουτερ σε μια πριζα δεν βαζουμε τιποτα.και το σπλιτερ θα παιξει απλα  No reason περα απο μια μικρη υποτυπωδη προστασια απο κανα κεραυνο (μερικες φορες)

γ.σκετο τηλεφωνο σε μια πριζα βαζουμε φιλτρο.και το σπλιττερ θα παιξει απλα no reason

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παραθέτω και εγώ τον προβληματισμό μου μιας και προσπαθώ να βγάλω και εγώ την άκρη μου. Λοιπόν έχουμε και λέμε και όποιος χριστιανός ας βοηθήσει. Σε σπίτι με συναγερμό που θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τον τηλεφωνητή του ώστε να κάνει κλήση σε κινητό σε περίπτωση παραβίασης. Γραμμή HOL VDSL. Συναγερμός κλασσικός με Line in-Line out. 

 

Στο κουτί του συναγερμού έρχονται τα 2 καλώδια του ΟΤΕ καθώς επίσης υπάρχει και το ζεύγος που συνεχίζει για το υπόλοιπο σπίτι (Στην ουσία μπαίνει σε σειρά πριν την πρώτη πρίζα). Συμφωνούμε οτι πρέπει να παρεμβληθεί φίλτρο για να παίξει ο συναγερμός.

 

Το πρόβλημα: Το router είναι στην ακριβώς επόμενη πρίζα του σπιτιού σε άλλο δωμάτιο, το οποίο α. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δυνατόν να έρθει δίπλα στο συναγερμό και β. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δυνατόν να έρθει πίσω καλώδιο από ένα ενδεχόμενο splitter στην πρίζα που μπαίνει το ρουτερ προς το συναγερμό. Αυτό σημαίνει οτι αν συνδέσω όπως είναι τα πράγματα το συναγερμό σε σειρά με φίλτρο, δεν θα φτάσει ποτέ data στην επόμενη πρίζα (ρουτερ) μιας και το Line out του συναγερμού θα είναι φιλτραρισμένο.

 

Ιδέες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αντιλαμβάνομαι τη λύση με το φίλτρο, όπου πριν το φίλτρο συνδέω την έξοδο του συναγερμού (και έτσι οι επαφές της εξόδου του συναγερμού μένουν κενές), ώστε να πηγαίνει η γραμμή αφιλτράριστη, αλλά με αυτόν τον τρόπο σε περίπτωση συναγερμού δεν αποκόπτεται η γραμμή από το υπόλοιπο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις πολλές επιλογές, παρά μόνον δύο:

α. Τραβάς ξεχωριστό καλώδιο προς τον router, από splitter πριν τον συναγερμό.

β. Βάζεις ξεχωριστό φίλτρο στον συναγερμό και δεν συνδέεται το υπόλοιπο σπίτι πάνω του. Όπως έγραψες, στην περίπτωση αυτή ο συναγερμός θα κάνει κλήση μόνον αν η γραμμή δεν είναι ήδη σε χρήση, διαφορετικά θα προσπαθήσει αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αντιλαμβάνομαι τη λύση με το φίλτρο, όπου πριν το φίλτρο συνδέω την έξοδο του συναγερμού (και έτσι οι επαφές της εξόδου του συναγερμού μένουν κενές), ώστε να πηγαίνει η γραμμή αφιλτράριστη, αλλά με αυτόν τον τρόπο σε περίπτωση συναγερμού δεν αποκόπτεται η γραμμή από το υπόλοιπο σπίτι.

τις απαντησεις τις εδωσες ηδη εσυ.να μπει στην σειρα δεν γινεται πολυ απλα διοτι δεν θα παιξει το Vdsl router.

αν παιξει παραλληλα ναι ο συναγερμος δεν μπορει να αποκοψει την γραμμη αμα γινει κατι αφου ειναι παραλληλα αν και οι περισσοτεροι πλεον ετσι το εχουν λογω adsl/vdsl.

η αλλη λυση που ειναι και η καλυτερη και θα εξηγησω το γιατι ειναι να μπει σπλιττερ πριν τον συναγερμο και ολο το σπιτι (τηλεφωνα)να συνδεθει σε σειρα με τον συναγερμο και στο vdsl router να παει ενα νεο καλωδιο εφοσον δεν εχεις αναπληρωματικο.

ποιος ειναι ο λογος που αυτο ειναι το πιο σωστο.

δεν ειναι μονο θεμα του συναγερμου οτι θα ειναι σε σειρα και οχι παραλληλα αλλα το Main point ειναι το vdsl.

το vdsl δεν θελει παραλληλες καλωδιωσεις.πρεπει απο το splitter να πας στο adsl router και απο το Phone Να Πας στα τηλεφωνα,συναγερους, fax etc.δεν θελουμε φιλτρα κοινως σε παραλληλα πριζακια παρα μονο ενα splitter που θα χωριζει την γραμμη απο την αρχη. ο λογος ειναι οτι το vdsl οσο εχεις παραλληλα σου κοβει ταχυτητα και αρκετη ταχυτητα μαλιστα.στο adsl ναι μεν παλι δεν πρεπει να εχεις παραλληλα αλλα στην πραξη χανεις απο μικρη εως μηδαμινη ταχυτητα οποτε κανεις δεν μπαινει στον κοπο να το υλοποιήσει χωρις παραλληλα γιατι δεν αξιζει την ταλαιπωρια και τα εξτρα καλωδια που ισως χρειαστει να περασει.στο vdsl το να μην υπαρχουν παραλληλα (bridge taps) ειναι Must.

αν διαβασεις αυτο που βαζω στο Link θα καταλαβεις.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

αν παιρνεις απο Kv και εχεις καποιο παραλληλο επειδη εισαι πολυ κοντα στο Kv δεν θα χασεις σε ταχυτητα απλα θα σου ριξει το Margin πιο χαμηλα.αν ομως παιρνεις απο το αστικο κεντρο που ειναι πιο μακρυα εκει επειδη το Margin σου δεν ειναι ετσι και αλλιως στα υψη εκει συνηθως χανεις σε ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Ρε παιδιά επειδή έχω θέμα με τα καλώδια του σπιτιού, με βάση αυτά που λέει ο φίλος παραπάνω, τι καλώδια να πάρω? 

 

Τα καλώδια απ'όσο γνωρίζω περνάνε κοντά από τα καλώδια του ρεύματος (μαλακίες του θείου-ηλεκτρολόγου) υπάρχουν καλώδια με μόνωση ή πρέπει να κάνω τρύπες και να βάλω καινούρια κουτιά ή να κάνω εξωτερική καλωδίωση?

 

Το post απ'ότι βλέπω είναι σχεδόν δεκαετίας, οπότε εύχομαι τα σημερινά καλώδια να είναι τούμπανα.

 

Προς αποφυγεί ερωτήσεων: 1) τα καλώδια κάνουν 25 διακλαδώσεις για να έχουν ισόγειο, πρώτος όροφος (2 διαμερίσματα) και δεύτερος όροφος (1 διαμέρισμα) τον ίδιο αριθμό (για οικονομία και μαλακίες)

2) όπως είπα παραπάνω απ'όσο γνωρίζω τα καλώδια περνάνε κοντά από καλώδια ρεύματος

3)  

Line Attenuation (Up/Down) 25.4/42.1 dB

 θα χρειαστώ άλλο router? έχω αυτό που δίνει η cyta.

4) είμαι 2578,8 μέτρα μακριά από το πιο κοντινό DSLAM βάση του ιστοτοπου της cyta.

5) την καλωδίωση θα την κάνει ο θείος που έχει κάνει τις μαλακίες αυτές πριν 30 χρόνια που χτίστηκε το σπίτι και θέλω να αποφύγω μελλοντικές και να διορθώσω τις παλιές, οπότε δώστε αρκετά καλές οδηγίες για να μπορέσω να τον βοηθήσω να τα φτιάξει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Edit: Είδα το guide της cyta που "λινκαρε" πιο πάνω ο αδελφός poulinos όποτε θα τον βάλω να το μελετήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ενα καλωδιο παει στην τηλεφωνικη πριζα με σπλιττερ αμα εχεις και τηλεφωνο και ενα καλωδιο ethernet παει στο Pc.και το ρευμα του.

μετα πρεπει να μπεις μεσα αναλογως τον παροχο να βαλεις Username/password αν χρειαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι αθτο τ ρουτερ δν μου το εχει δωσει καποιος παροχος ειναι απο την γερμανια για αθτο και δν ειμαι σιγουρος ααν συνδεεται σε αδσλ γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...