Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γερμανια συνηθως παιζουν annex b οχι annex a.οτι και να γινει αν παιζει θα πρεπει να αναψει το λαμπακι dsl οταν το βαλεις πανω δηλαδη το λαμπακι του συγχρονισμου.αν δεν αναψει αυτο ή αναβοσβηνει μαλλον δεν ειναι annex a που θες.λογικα πανω θα γραφει ισως αν ειναι annex a ή annex b

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,

θέλω να κάνω την σύνδεση του ιντερνετ στο νέο μου σπίτι. Έχω cosmote και πιάνω μονο 4 Mbps, έχω το καινουργιο ρουτερ και η συνδεση είναι voip. Υπάρχουν 10 πρίζες δικτύου και άλλες τόσες τηλεφώνου.

Ψάχνω για switcher 16 θεσεων. Τι μου προτείνετε ; Επίσης θα χρειαστώ κάποιο extender ; Μπορώ να βάλω αλλο ρουτερ εκτος το καινουργιο της cosmote ;

 

Επίσης τι πρεπει να γίνει με το τηλεφωνο που ειναι ~10 πριζες και η γραμμη είναι voip, πως θα συνδεθουν ολες πανω στο ρουτερ ;

 

Ευχαριστω προκαταβολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

switch σε φτηνο tp link>μετα σε ποιο ακριβα πας netgear,hp,ciscο αναλογως αν θες να ειναι 1000αρι ή 100αρι και αν θα χρειαστεις τιποτα σε Poe που δυσκολο.

δεν μπορεις ετσι απλα να βαλεις αλλο ρουτερ περα απο της cosmote>ή να το πω καλυτερα μπορεις να κρατησεις της cosmote για την τηλεφωνια και για το ιντερνετ να μπει καποιο αλλο αφου κανεις καποιες ρυθμισεις.για τις τηλεφωνικες πριζες θα πρεπει να μπει ή καποιος διακλαδωτης απο ενα σε 5 σε 10 αναλογως που θα χρειαστεις γιατι 10 συσκευες να βαλεις μαλλον δεν θα γινει ειτε τις τερματιζεις σε Krone ρεγκλετα και γινεται εκει η ενωση.η τηλεφωνια θα ξεκινησει απο το ρουτερ.αν το ασυρματο δεν φτανει μεχρι παντου εφοσον εχεις ethernet μπορεις να βαλεις καποια access points ή παλια adsl router που θα παιξουν σαν access points

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου αλλαξει την Overall ταχυτητα.πχ τα 300mbps στα 40 θα ειναι 150 στα 20.πολλες φορες στα 20 μπορει να εισαι πιο σταθερα.

http://www.dslreports.com/forum/r22980703-Channel-Width-Channel-20MHz-or-40MHz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

switch σε φτηνο tp link>μετα σε ποιο ακριβα πας netgear,hp,ciscο αναλογως αν θες να ειναι 1000αρι ή 100αρι και αν θα χρειαστεις τιποτα σε Poe που δυσκολο.

δεν μπορεις ετσι απλα να βαλεις αλλο ρουτερ περα απο της cosmote>ή να το πω καλυτερα μπορεις να κρατησεις της cosmote για την τηλεφωνια και για το ιντερνετ να μπει καποιο αλλο αφου κανεις καποιες ρυθμισεις.για τις τηλεφωνικες πριζες θα πρεπει να μπει ή καποιος διακλαδωτης απο ενα σε 5 σε 10 αναλογως που θα χρειαστεις γιατι 10 συσκευες να βαλεις μαλλον δεν θα γινει ειτε τις τερματιζεις σε Krone ρεγκλετα και γινεται εκει η ενωση.η τηλεφωνια θα ξεκινησει απο το ρουτερ.αν το ασυρματο δεν φτανει μεχρι παντου εφοσον εχεις ethernet μπορεις να βαλεις καποια access points ή παλια adsl router που θα παιξουν σαν access points

 

1)Αρχικά ρώτησα ένα ηλεκτρονικό και μου είπε λέει ότι τπ λινκ είναι καλύτερο απο τα netgear.

Μου προτείνει Link.png Site: αυτό

ενω εγώ βρήκα Link.png Site: αυτό

2)Άμα κρατήσω το ρουτερ της Κοσμοτε και το συνδέσω με το switcher και δώσω παντού ιντερνετ μετά για την τηλεφωνία τι πρέπει ακριβώς να κάνω.

3)Link.png Site: Αυτό τεστάρει μόνο άν έχουν τοποθετηθεί με τη σωστή σειρά τα καλώδια μέσα στο RJ45 ? Πως μπορώ να ταυτοποιήσω ποιο καλώδιο ανήκει σε κάθε μια τερματική πρίζα (Link.png Site: αυτη ) και να τεστάρω αν έχει συνδεθεί σωστά η πρίζα ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.για νορμαλ χρηση οτι και να βαλεις θα κανεις δουλεια.απλα δες αν θες 100 ή 1000.θεωρω την netgear πιο καλη αλλα πιο ακριβη.απο την αλλη η tp link ειναι το perfect value for money.

η τηλεφωνια θα πρεπει να φυγει απο την Fxs του ρουτερ και να συνδεθει με εκει που θες να εχεις το τηλεφωνο.αν ειναι παραπανω απο μια γραμμες θα πρεπει ειτε να γινει με ρεγκλετα Krone ειτε με τηλεφωνικο διακλαδωτη.καποιοι κοβουν και στριβουν τα καλωδια που το θεωρω βλακεια.αυτο τεσταρει το καλωδιο οτι ειναι σωστα τερματισμενο.οποτε με αυτο θα τεσταρεις οτι ειναι σωστα.τωρα γιανα βρεις ποια πριζα παει που ή θα πρεπει να το κανεις με γεννητρια ηχητικου και ακουστικου σηματος ή απλα στο patch panel θα κουμπωσεις το μηχανηματακι σε καθε port μεχρι να δεις σε ποια θα σου βγαλει αποτελεσμα.

δηλαδη πας στην πριζα στο δωματιο βαζεις το ενα κομματι απο το μηχανημα και μετα πας στο patch panel και τα δοκιμαζεις ενα ενα μεχρι να δεις ποιο θα σου βγαλει αποτελεσμα.αυτο για να μην παρεις τζαμπα γεννητρια ηχητικου/ακουστικου σηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.για νορμαλ χρηση οτι και να βαλεις θα κανεις δουλεια.απλα δες αν θες 100 ή 1000.θεωρω την netgear πιο καλη αλλα πιο ακριβη.απο την αλλη η tp link ειναι το perfect value for money.

η τηλεφωνια θα πρεπει να φυγει απο την Fxs του ρουτερ και να συνδεθει με εκει που θες να εχεις το τηλεφωνο.αν ειναι παραπανω απο μια γραμμες θα πρεπει ειτε να γινει με ρεγκλετα Krone ειτε με τηλεφωνικο διακλαδωτη.καποιοι κοβουν και στριβουν τα καλωδια που το θεωρω βλακεια.αυτο τεσταρει το καλωδιο οτι ειναι σωστα τερματισμενο.οποτε με αυτο θα τεσταρεις οτι ειναι σωστα.τωρα γιανα βρεις ποια πριζα παει που ή θα πρεπει να το κανεις με γεννητρια ηχητικου και ακουστικου σηματος ή απλα στο patch panel θα κουμπωσεις το μηχανηματακι σε καθε port μεχρι να δεις σε ποια θα σου βγαλει αποτελεσμα.

δηλαδη πας στην πριζα στο δωματιο βαζεις το ενα κομματι απο το μηχανημα και μετα πας στο patch panel και τα δοκιμαζεις ενα ενα μεχρι να δεις ποιο θα σου βγαλει αποτελεσμα.αυτο για να μην παρεις τζαμπα γεννητρια ηχητικου/ακουστικου σηματος.

 

Πήγα και κοίταξα και είδα ότι τώρα εκεί που μπαίνει το καλώδιο μέσα στο σπίτι υπάρχει ήδη μια ρεγκλέτα η οποία έιναι συνδεδεμένη πάνω 1 καλώδιο το οποίο δίνει στο ρούτερ και απο μοιράζει καλώδιο στα τηλέφωνα.

Για να ομαδοποιήσω όλα τα τηλέφωνα μαζί κάθε ορόφου θα μαζευτούν όλες οι πρίζες σε μια ρεγκλέτα η οποία θα συνδεθεί με την έξοδο του ρουτερ του κάθε ορόφου ή να βάλω ένα διακλαδωτή ? Τι είναι πιο σωστό

Επίσης με τα φίλτρα που πρέπει να μπουν ?

Επεξ/σία από kokos_nikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ρουτερ θα εχεις που απο την ρεγκλετα θαδινει στο ρουτερ και απο το ρουτερ θα γυρνας στα υπολοιπα ζευγαρια της ρεγκλετας (πρεπει να ξερεις να το φτιαξεις) για να δωσεις τηλεφωνο σε ολα τα πριζακια.εφοσον μιλαμε για Voip δεν θες φιλτρακια ουτε τηλεφωνα.μπορεις να βαλεις και διακλαδωτη απο ενα σε πεντε πχ για να συνδεσεις στο τηλεφωνο 5 πριζακια

απλα η γραμμη απο τον οτε πρεπει να πηγαινει απευθειας στο ρουτερ χωρις ενδιαμεσες καλωδιωσεις.σανενα συνεχομενο καλωδιο.με τα τηλεφωνα κανε οτι θες μετα δεν μας πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ρουτερ θα εχεις που απο την ρεγκλετα θαδινει στο ρουτερ και απο το ρουτερ θα γυρνας στα υπολοιπα ζευγαρια της ρεγκλετας (πρεπει να ξερεις να το φτιαξεις) για να δωσεις τηλεφωνο σε ολα τα πριζακια.εφοσον μιλαμε για Voip δεν θες φιλτρακια ουτε τηλεφωνα.μπορεις να βαλεις και διακλαδωτη απο ενα σε πεντε πχ για να συνδεσεις στο τηλεφωνο 5 πριζακια

απλα η γραμμη απο τον οτε πρεπει να πηγαινει απευθειας στο ρουτερ χωρις ενδιαμεσες καλωδιωσεις.σανενα συνεχομενο καλωδιο.με τα τηλεφωνα κανε οτι θες μετα δεν μας πειραζει.

 

Για τα τηλέφωνα θα βάλω αυτο Link.png Site: εδώ . Θα τερματίσω όλα τα πριζάκια πάνω του και απο το ρουτερ θα του δωσω κατευθειαν εκει.

Μια άλλη ερώτηση. Απο καλώδιο FTP ποιο ζευγάρι πρεέπι να πάρω για να το συνδέσω για τηλεφωνία ? Το μπλε και να μπει στην θέση 4-5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

a.μια χαρα αυτο απο τον καυκα.λιγο ακριβο αλλα οκ.σιγουρα θα υπαρχουν και φτηνοτερα που δεν θα ειναι για ραγα ή για 2 γραμμες.εχω δει απλα μεχρι 5 εξοδους 

το μπλε μπλε ασπρο και ναι παει στο 4-5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Έχω παρόμοιο θέμα με παραπάνω , έχω περάσει πρόσφατα σε δίκτυο cosmote και έχω από το Μάιο ένα μοντεμ-ρουτερ TP-Link archer d2. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να κρατήσω αυτό το ρούτερ που αγόρασα για ιντερνετ στη μία πρίζα και το ρουτερ της κοσμοτε απλά για τηλεφωνία σε άλλη πρίζα τηλεφώνου;

 

Πήρα τεχνικό (οχι της κοσμοτε) και μου είπε ότι πρέπει να βρώ κάτι κωδικούς username,password απο την κοσμοτέ. Δεν βγάζω άκρη:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τον οδηγό. Είναι για άλλη συσκευή, αλλά γενικά κάνει για οποιαδήποτε ρυθμίζοντας τις αντίστοιχες επιλογές.

Το Speedport σε μια θύρα LAN του TP-Link και ΟΧΙ σε άλλη τηλεφωνική πρίζα.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση να ζητήσεις να σου στείλουν με sms τον κωδικό της VoIP τηλεφωνίας.

Θα τον περάσεις πρώτα στο Speedport κι θα εξασφαλίσεις ότι δουλεύει σωστά, πριν ξεκινήσεις τις ρυθμίσεις του οδηγού.

Υπόψη ότι ο κωδικός πρέπει να ενεργοποιηθεί σε περιορισμένο χρονικό διάστημα λίγων ωρών, διαφορετικά ακυρώνεται και πρέπει να αιτηθεί νέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 21/11/2017 at 6:50 PM, Red_Velvet said:

Καλησπέρα. Έχω παρόμοιο θέμα με παραπάνω , έχω περάσει πρόσφατα σε δίκτυο cosmote και έχω από το Μάιο ένα μοντεμ-ρουτερ TP-Link archer d2. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να κρατήσω αυτό το ρούτερ που αγόρασα για ιντερνετ στη μία πρίζα και το ρουτερ της κοσμοτε απλά για τηλεφωνία σε άλλη πρίζα τηλεφώνου;

Πήρα τεχνικό (οχι της κοσμοτε) και μου είπε ότι πρέπει να βρώ κάτι κωδικούς username,password απο την κοσμοτέ. Δεν βγάζω άκρη:/

τα ρουτερ ενωνονται μεταξυ τους με ethernet.οποτε δεν μπορει να μπει σε αλλη πριζα τηλεφωνου.το που θα δωσεις τηλεφωνια απο τις fxs του ρουτερ δηλαδη σε ποια τηλεφωνικα πριζακια εξαρτατε απο την καλωδιωση στο σπιτι σου.αν εχεις ραζιμ δεν μπορεις να κανεις πολλα αν ειναι Utp για τηλεφωνια τοτε επειδη εχεις 4 ζευγαρια μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.αν εχεις Utp μπορεις ακομα να εχειςκαι σε ξεχωριστο χωρο το speedport απο το tp link archer d2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους, δεν ξέρω αν παρακολουθεί κάνεις το θέμα αλλά θα ποστάρω εδώ αρχικά:

Έχω 2 ρούτερ ZTE 108HN με Wind. Το ένα είναι είναι συνδεδεμένο με ethernet στο pc. Θέλω να μεταφέρω με tp-link powerlines το σήμα σε άλλο δωμάτιο για μια smart tv και θέλω να ρωτήσω, αν στο καλώδιο ethernet συνδέσω το άλλο ρούτερ μπορώ να εκμεταλλευτώ τις θύρες ethernet ώστε να δώσω ίντερνετ μέσω καλωδίου στην smart tv και σε έναν αποκωδικοποιητή που θέλει ίντερνετ; Αν ναι, θέλει κάποια ρύθμιση; 

Συγνώμη για το σεντόνι, καλή χρονιά😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...