Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...

έχω 24άρα 4νετ και κλειδώνω στα 11mbps .. κάποιος φίλος το χε βρει. εχω απλή adsl γραμμή όχι 2play κλπ.

To πρόβλημα είναι ότι έχω τρομερά χαμηλές ταχύτητες για 11αρα γραμμή...σήμερα κατέβαζε με 12-15 kbps.. μια φορά τους είχα πάρει τηλέφωνο και μου παν να κοιτάξω την συνδεσμολογία.. την κοίταξα λοιπόν και σας την μεταφέρω. Μάλλον κάτι εδώ θα παίζει:mad:.

 

Αν μπορείτε να ρίξετε μια ματιά θα σας ήμουν ευγνώμων

post-22606-129062975183_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το netmod θα παει πανω στο phone του splitter και οχι απο το κεντρικο.δηλαδη toixos παει line splitter ,netmod paei phone και adsl router παει ρουτερ.ολα πανω στο splitter.απο εκει και περα απο το ab1 kai ab2 του netmod ας κανει οτι θελει.αλλα το netmod δεν το εχεις βαλει πανω στο splitter οπως βλεπω.αυτο ειναι το μονο λαθος που βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έφτιαξε με την έννοια ότι το ίντερνετ βελτιώθηκε κατά πολύ αλλά το ab2 δεν δουλεύει , δηλαδή το τηλέφωνο που βρίσκεται στο άλλο δωμάτιο και δέχεται τη γραμμή 2 της isdn είναι νεκρό όταν κάνω αυτή τη συνδεσμολογία. το τηλέφωνο που είναι δίπλα στην κεντρική πρίζα δουλεύει κανονικότατα!

 

το netmod μου είναι : OTE - INTRAKOM (το έχουμε αρκετά χρόνια)

και σύνδεση adsl forthnet

τηλ.πάροχο, ΟΤΕ

 

καμία λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα συνδεσεις σωστα θα πρεπει να παιξουν ολα και το ab2.τωρα να σου πω πος θα κανεις την συνδεση δεν ξερω τι γινετε στο σπιτι σοθ αλλα αμα τα συνδεσεις σωστα ολα πανω στο splitter και τα τηλεφωνα ολα πανω στο ab1 ab2 θα πρεπει να παιζουν ολακανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σε καινούριο σπίτι που είναι στα τούβλα, για pstn, συναγερμό, adsl, είναι καλό(τα καλύπτει; ) να βάλω στα δωμάτια(που με ενδιαφέρουν) cat5(rj45) ή το παλιό rj11;

Για να εχω δύκτιο δηλ. σε όλο το σπίτι(δε θέλω ασύρματο).

Αν βάλω cat5 (crossed or straight), οι τηλ.συσκευές που είναι όλες rj11 πως θα μπουν;

Με το συναγερμό τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καινούριο σπίτι που είναι στα τούβλα, για pstn, συναγερμό, adsl, είναι καλό(τα καλύπτει; ) να βάλω στα δωμάτια(που με ενδιαφέρουν) cat5(rj45) ή το παλιό rj11;

Για να εχω δύκτιο δηλ. σε όλο το σπίτι(δε θέλω ασύρματο).

Αν βάλω cat5 (crossed or straight), οι τηλ.συσκευές που είναι όλες rj11 πως θα μπουν;

Με το συναγερμό τι γίνεται;

 

Τουλάχιστον 2 σωλήνωσεις με ci-bi (πάχους ικανού να δεχθεί τουλάχιστον 2 καλώδια ethernet cat6 για full Gigabit Lan η κάθε μια) σε συνδεσμολογία αστέρα που θα ξεκινούν από ένα ζεύγος επιτοίχιων πριζών και θα τερματίζουν σε ένα κεντρικό σημείο.

 

To κεντρικό σημείο που θα πρέπει να ΜΗΝ είναι πχ το σαλόνι γιατί αργότερα όταν θα χρειαστεί να συνδεθούν τα patch panel, τηλεφωνικό κέντρο, συναγερμός ή ότι άλλο θελήσεις θα γίνει ΧΑΟΣ από τα καλώδια.

 

Προτίμησε αν υπάρχει κάποιο βοηθητικό δωμάτιο ή κάτι τέλος πάντων που να καλύπτεται τόσο οπτικά όσο και από άποψη ήχου (μπορεί να μπει κάποια στιγμή ένας σέρβερ και να θελήσεις να μειώσεις στο ελάχιστο τον ήχο που μπορεί να παράγεται).

 

Στη μία καλωδίαση πέρασε τηλ και δίκτυο (όλα με ethernet) και την άλλη την αφήνεις για καβάτζα και για μελοντική χρήση. Θα σου κοστίσει ελάχιστα παραπάνω εφόσων γίνει μαζί από τον ηλεκτρολόγο σου αλλά μια φορά χτίζεις οπότε είναι σημαντικό το όλο δίκτυο να προβλέπει μελλοντικές ανάγκες και να μην χρειαστείς ποτέ να ξανατρυπάς τοίχους κάτι που κοστίζει πολλαπλάσια!

 

Επίσης φρόντισε για τριπλή καλωδίωση και για την τηλόραση-ράδιο-δορυφορική (ακόμα και αν δεν σκοπεύεις ποτέ πχ για το τελευταίο). Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται σε λίγο καιρό.

 

Χτίσαμε με την οικογένειά μου σπίτι πριν μόλις(?) 8 χρόνια και βλέποντας τώρα πολλές από τις παραλήψεις που αγνοούσα τότε διαπιστώνω ότι δεν μπορεί να γίνει πλέον απολύτως τίποτα χωρίς να τρυπήσεις το σπίτι σαν ελβετικό τυρί και με μεγάλο κόστος. Μιλάω βέβαια για μεγάλο κτίσμα με πολλα δωμάτια σε τέσσερα επίπεδα (συμπεριλαμβανομένου του υπογείου) που δεν υπηρχε η παραμικρή πρόβλεψη για δίκτυο ή πχ δορυφορική και τώρα όταν βρισκόμαστε όλοι σπίτι και συνδεθούν 4 φορητοί και ο σταθερός στο ασύρματο ρουτερ (είτε για ιντερνετ είτε για καμιά ταινία από το κοινό φάκελο του σταθερού) το όλο σύστημα ρετάρει...ενώ με το καλώδιο θα υπήρχε και Gbit lan σε κάθε δωμάτιο και ο σέρβερ θα δούλευε αδιάκοπα και δίχως να ακούγεται το παραμικρό στο υπόγειο.

 

Το ίδιο πανίκι ήταν και η εγκατάσταση δορυφορικής. Τρύπα εδώ, για να φας πόρτα επειδή το καλώδιο ήταν πολύ στενό για να χωρέσει και αυτό του δορυφορικού πιάτου μαζί με της TV...τρύπα μετά από την εξωτερική πλευρά του σπιτιού να φαίνεται σαν μλκια κοκ..ενώ με μερικά μέτρα σωλήνα και δέκα πρίζες/αναμονές στο τοίχο έκανες παπάδες.

 

Να απευθυνθείς σε έναν ηλεκρολόγο που να ξέρει τη δουλειά (των δικτύων γενικότερα) γιατί οι περισσότεροι ανάλογα και με την περιοχή μου χτίζεις δεν έχουν γνώση του αντικειμένου και να εξηγήσεις ακριβως τι ζητάς.

 

Αυτά πολύ βιαστικά και περιληπτικά. Για περισσότερα υπάρχει ενα πολύ ενδιαφέρον θέμα εδώ που επιβάλεται να το διαβάσεις πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε. Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε ο φιλος θα πω και εγω.ειτε περνας σε ενα utp τηλ και δικτυο 100 μαζι και το αλλο spare η ακομα καλυτερα για μενα 2 utp.το ενα για 1000 δικτυο και το αλλο για τηλεφωνο συναγερμο κτλ.ολα θα ξεκινανε απο ενα κεντρικο σημειο που θα μπει το switch και τηα καταληξουν σε καθε δωματιο.ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΔΩΜΑΤΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...