Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια τα φώτα σας για να ξερω αν θα πρεπει να εκνευριζομαι με τον εαυτο μου ή με την φορθνετ.

 

Σας εξηγω παρακατω το πως εχω συνδεσει τα παντα σπιτι μου για να μου πειτε αν κανω κατι λαθος.

 

Στο σπιτι υπαρχει μονο ΜΙΑ πριζα τηλεφωνου.

Εκει εχω συνδεσει ενα τυπικο διαχωριστη (που κανει το ενα πριζακι,δυο).

Στο ενα απο τα δυο πριζακια εχω βαλει φιλτρο και επειτα το ΜΟΝΑΔΙΚΟ τηλεφωνο του σπιτιου.

Στο αλλο πριζακι, εχω τραβηξει ενα καλώδιο που φερνω στο δωματιο μου και συνδεω το ρουτερ, και σπανιες φορες αποσυνδεω το ρουτερ και συνδεω φιλτρακι με φαξ.

 

Εδω και μια δυο βδομαδες οποτε με παιρνουν τηλεφωνο πεφτει το adsl.Μαλιστα εχω παρατηρησει οτι συχρονιζει το ρουτερ πολυ χαμηλότερα.

 

Να τονισω και τι εκανα μεχρι στιγμης.

 

Πηρα στην φορθνετ και μου ειπαν να αλλάξω την πριζα του τηλεφωνου επειδη ηταν του ΟΤΕ και ειχε καποιο κυκλωμα πανω,με μια απλη του εμποριου.

Το κανα και τιποτα.

Ξαναπηρα στη φορθνετ και μου ειπαν να ξηλώσω το συστημα διαχωρισμου και να βαλω σπλιτερ χωρίς φιλτρα. (αυτο δεν το εκανα ακομη γιατι δε βρισκω ενα παλιοσπλιτερ.)

 

Για πειτε μου οι γνωστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα δοκίμασε το router απευθείας πάνω στην γραμμή του τηλεφώνου και δες εκεί πόσο κλειδώνεις

 

καλύτερα να έχεις μικρό καλώδιο τηλεφώνου (δηλαδή να έχεις το router δίπλα από το τηλέφωνο) και μεγάλο καλώδιο ethernet. γιατί τα ethernet είναι πιο ανθεκτικά

 

spliter μπορείς να πάρεις από εδώ αλλά δε το λες και φθηνή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά δεν γινεται αυτο πλεον.Εχω περασει το καλωδιο τηλεφωνο μεσα απο γυψοσανίδα ωστε να εχω το ρουτερ στο δωματιο μου.

Μαλιστα το χα κανει αυτο,επειδή μου ειχαν πει το αντιθετο απο αυτο που λες εσυ περι ethernet.

Δεν γνωριζω ποιο ειναι το σωστο,βεβαια.

Κλειδωνα πριν δυο βδομάδες,με το ιδιο σεταπ που χω τωρα στα 1020/18000...και τωρα στα 920/13000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω εχω ξενερωσει.

 

Δε βγαζω ακρη με το τμημα τεχνικης υποστηριξης της φορθνετ.

Μου ειπαν οτι πρεπει το ρουτερ ναναι διπλα στο τηλεφωνο κι οχι στα 6-7 μετρα οπως το εχω εγω.

Αντε το δεχομαι πως ειναι το σωστό αυτο.

Εβαλα το ρουτερ οπως μου ειπαν διπλα στη πριζα του τηλεφωνου και κερδισα μολις 0.5mbps και παλι αποσυνδεεται.

 

Σιγα τα ωά λοιπον.Μου ειπαν απο το τμημα της φορθνετ πως θα κανουν κατι στη γραμμή μου περι των αποσυνδεσεων μεσα σε 24 ωρες.

 

Αυτο που ρωτησα τον τεχνικο και δεν ηξερε τι να απαντησει ειναι το εξης...Πως ρε παιδια επι 7 μηνες δουλευαν ολα μια χαρα,χωρις αποσυνδεσεις με κλειδωμα ρουτερ στα 1020/18000 και τώρα να ρημάζεται το ιντερνετικο μου συμπαν?

 

Υ.Γ. σε περιπτωση πυο τοποθετησω το ρουτερ διπλα στο τηλεφωνο,δε μπορω πλεον να περασω ethernet καλώδιο απο πουθενα.Αναγκαστικα βαζω κάρτα wireless στο πισι και τα χω ολη μερα ον ετσι? πρεπει να παρω κατι συγκεκριμμένο ή το πιο φθηνο wlan στικαι του κοσμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

an kαι με τον kanesaxo τα μιλησαμε εν τουτοις γραφω εδω ενα δυο πραγματα ακομα για να λυθουν αποριες

γενικως προσπαθουμε το ρουτερ να το εχουμε οσο γινεται με πιο μικρο καλωδιο.

προτιμουμε να ριχνουμε 10 μετρα ethernet Η 20 η 30 μετρα ethernet απο το pc Μεχρι τον ρουτερ παρα 10-20-30 μετρα τηλεφωνικο καλωδιο

το τηλεφωνικο εχει τα παρακατω μειονεκτηματα

α.χαλαει ευκολα αν πατηθει κτλ η κλεισει κατω απο πορτα κτλ.

β.ειναι πολυκλωνο.

γ.ειναι λεπτο καλωδιο.

δ.δεν ειναι twisted

 

αντιθετα απο τον ρουτερ μεχρι το pc Μπορουμε να ριξουμε 100 μετρα καλωδιο σχεδον χωρις απωλεια.ακομα και αν χαλασει το καλωδιο και παθει ζημια φαινεται ευκολα.αντιθετα αν παθει ζημια το τηλεφωνικο μπορει να κανει αποσυνδεσεις να χασει σε ταχυτητα και ναμην ξερεις τι ειναι.

αν τωρα για χ,υ λογο θελουμε να εχουμε το ρουτερ μακρια απο την πριζα και κοντα στο pc εκει αντι για τηλεφωνικο μπορει καποιος να παρει ενα δικτυου και να το κανει τηλεφωνικο.αυτο γινεται ευκολα

απο τα 4 ζευγαρια που εχει μεσα κραταμε μονο το ενα και βαζουμε Rj11 clip αντι για rj45.ετσι εχουμε ενα ενισχυμενο τηλεφωνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας κ απο μενα. Δυστυχως εχω ενα προβλημα και δεν μπορω να βρω την αιτια. Εχω Dsl over Pstn Forthnet. Απο την μπριζα του τηλεφωνου παω σε splitter. Απο κει με εναν διακλαδωτη στην εξοδο τηλεφωνου του splitter παιρνω 2 γραμμες. Μια τηλεφωνο και μια σε συναγερμο με δυνατοτητα κλησης σε περιπτωση παραβιασης. Ολα καλα νομιζω γιατι δεν με ενδιαφερει να λειτουργουν παραλληλα συναγερμος και τηλεφωνο. Το ενα παντα απο τα 2. Ο συναγερμος ομως εχει εσωτερικα επαναφορτιζομενη μπαταρια με διακοπτακι επιλογης Δηλ.1=τροφοδοσια αμεσα απο τον μ/σ , χωρις την δυνατοτητα της χρησης της μπαταριας κ 2=τροφοδοσια απο την μπαταρια και επαναφορτισης τους συνεχομενα απο τον μ/σ οταν χρειαζεται οπως ενα ασυρματο τηλεφωνο ας πουμε. Το προβλημα τωρα. Οταν χρησιμοποιω την επιλογη 1 υπαρχει θορυβος στο τηλεφωνο. Οταν χρησιμοποιω την 2 δηλαδη ο συναγερμος δουλευει με την μπαταρια μεν αλλα χωρις την φορτιση της (μπριζα εκτος-σαν δοκιμη το εκανα) τοτε θορυβος κανενας. Η γραμμη δεν παιζει να φταει ειναι καθαρη μιλησα με Forthnet. Ο θορυβος απο οτι καταλαβαινω ειναι ηλεκτρομαγνητικος και οφειλεται στην ταση και στην παροχη της μεσα στην πλακετα δημιουργει θορυβο στην εξοδο της Line γραμμης του συναγερμου. Πως ομως επηρεαζεται το σημα του τηλεφωνου αφου δεν εχει αμεση εξαρτηση με τον συναγερμο. Να διευκρινησω οτι εχω παιξει με διαφορες παραλλαγες φιλτρακια κτλ αλλα φως δεν ειδα. Παιζει μονο οταν λειτουργει με τις μπαταριες. Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε τι φταιει?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι απο τα πιο κουφα που εχω ακουσει.εχει τυχει να εχω βαλει φιλτρο σε καμια 20 αρια συναγερμους αυτο που λες δεν το εχω δει ποτε.εχει τυχει να ακουω θορυβο αλλα εκει απλα αλλαζω φιλτρο η βαζω splitter.τον συναγερμο τα καλωδια μπαινουν στο Line Του απλα .δεν επιστρεφεις απο τον συναγερμο κανα καλωδιο σε καμια αλλη πριζα η τιποτα τετοιο??το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως ο μετασχηματιστης που ειναι μεσα στον συναγερμο ειναι πολυ κοντα στο Line του συναγερμου και κανει προβλημα.αν και στους περισσοτερους συναγερμους ειναι πολυ κοντα και δεν υπαρχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια καλησπερα.

Ας μην εξηγησω τους λογους που εχω ερθει σε αυτη την κατασταση γιατι θα σας κουρασω.

Εχω βρει την κεντρικη μου γραμμη.Εκει πανω συνδεονταν 4 προεκτασεις για 4 πριζες μεσα στο σπιτι.

Ειχα διαφορα προβληματα και ειπα να τα κανω απο την αρχη.

Αρα λοιπον εχω την κεντρικη γραμμη μονη της και θελω να συνδεσω πανω της τις αλλες 4 προεκτασεις για τις πριζες και καπου να βαλω και το Router.

Αυτη τη στιγμη το εχω συνδεδεμενο απευθειας πανω στην κεντρικη και παιρνω πολυ καλες τιμες απο το Router.

Τωρα για να γινουν σωστα τα πραγματα τι πρεπει να κανω?Η γραμμη ειναι pstn και εχω Forthnet.

Θελω να συνδεσω και 2 τηλεφωνα.Τι φιλτρο να παρω γιατι εχω ενα no name.?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.βρισκεις ποιο καλωδιο παει στο επομενο πριζακι και το ενωνεις.εδω παιζουν διαφορα σεναρια.

υπαρχει περιπτωση απο το κεντρικο να πηγαινει ενα ζευγαρι σε καθε πριζακι. οποτε +3 ζευγαρια στο κεντρικο

β.υπαρχει περιπτωση απο το πριζακι α να παει στο πριζακι β απο το β στο γ απο το γ στο δ.

γ.υπαρχει περιπτωση απο το πριζακι α να παει στο πριζακι β και απο το πριζακι α να παει γ και το γ σε δ

γενικως υπαρχουν πολλα σεναρια.

υπαρχει και το σεναριο απο το α στο β να πηγαινουν δυο ζευγαρια.εσυ θα πρεπει σε ολες τις περιπτωσεις να εχεις ενα ζευγαρι προς καθε πριζακι.

πχ α σε β β σε γ γ σε δ

ο ευκολος τροπος ειναι.βρισκεις ενα ζευγαρι το ενωνεις και βλεπεις ποια πριζα παιζει.μετα βλεπεις αυτη τι καλωδια εχει και που πανε.αν ειχες γενητρια ηχητικου σηματος θα ηταν πιο ευκολο.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΡΙΖΑΚΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ 2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ.ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΡΑΜΜΗ μας.το γιατι αν θες στο εξηγω.

φιλτρα υπαρχουν crypto,speedtouch,zyxel.ολα ειναι καλα εκτος απο κατι noname Που ειχα δει που δεν ηταν πλαστικα απεξω αλλα ηταν σαν να ειχαν μονωτικη ταινια και φαινονται και οι πυκνωτες κατω απο αυτο σαν μονωτικη.

ελπιζω να βοηθησα.πολλες φορες ειναι δυσκολο να λες κατι απο το να το κανεις.

και με πολυμετρο βλεπεις επισης.συνδεεις ενα ζευγαρι και μετρας με πολυμετρο απο την αλλη πλευρα και βλεπεις που καταληγει το καλωδιο που συνδεσες.απλα προσεχε.ενα ζευγαρι προς καθε πριζα.αναλογα το σπιτι μπορει να εχεις απο ενα ζευγαρι σε καθε πριζακι μεχρι 2 δηλαδη σε μερικα σπιτια μπορεις να φερεις 2 γραμμες απο κατανεμητη μεχρι κεντρικο πριζακι και μια στο υπολοιπο το σπιτι ενω σε αλλα σπιτια μπορεις να φερεις 2 γραμμες απο κατανεμητη μεχρι κεντρικο πριζακι και μετα και τις 2 σε ολο το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακομα ερωτηση.

Αυτη τη στιγμη εχω συνδεδεμενο το ρουτερ απευθειας πανω στην τηλεφωνικη γραμμη χωρις να εχω συνδεσει τα υπολοιπα καλωδια που φερνουν τη γραμμη μεσα στο σπιτι.Παιρνω παρα πολυ καλα αποτελεσματα απο το ρουτερ και εκτος αυτου το ιντερνετ παει σφαιρα ! πρωτη φορα κατεβαζω με 2.2 mb/s ! οταν ομως συνδεσω και τα καλωδια του σπιτιου αρχιζει παλι και σερνεται και πηγαινει με ελεινους ρυθμους.και τα αποτελεσματα που παιρνω ειναι χαλια....Τι λετε να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ πιστευω τα καταφερα.Παιρνω ελαφρως μειωμενες ενδειξεις απο οταν το εχω απευθειας πανω στην γραμμη.Αφησα πανω στη γραμμη μονο μια προεκταση για την κουζινα και εβαλα και πανω το ρουτερ και τωρα ολα ωραια και καλα!Μετα απο 4 χρονια αποσυνδεσεων και αργου ιντερνετ επιτελους τα καταφερα! χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...