Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθε φορα που συνδεεις και μια πριζα θα παιρνεις ελαχιστα μειωμενες τιμες οπως το ιδιο και οταν βαλεις μια παραπανω συσκευη.αλλα οπως ειναι ειναι ελαχιστα μειωμενες οποτε μην ανησυχεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Εχω να κανω και γω μια ερωτηση. Το καλωδιο του οτε στο σπιτι μου μοιραζεται και παει σε δυο πριζες....η μια πριζα εχει το τηλεφωνο η αλλη το ιντερνετ (Connx) με spliter και οι δυο. Η δευτερη πριζα για το ιντερνετ ειναι καινουρια απο τα χερακια μου...!! καθως ειχα αποσυνδεσεις ανεκαθεν εψαχνα τροπους να τις φτιαξω και να μην χρησιμοποιω wirelles. Ειχε ερθει και τεχνικος του ΟΤΕ και δν μου χε πει τιποτα ...εχω δοκιμάσει να βαλω βγαλω τηλεφωνα, μονα τους με spliter χωρις spliter...απο δω απο κει οτι μπορει να φανταστει κανεις!!Εχω προβλημα με τις αποδυνδεσεις οχι με την ταχυτητα κατα καιρους (λιγους) ολα ειναι αψογα..Η συνδεση μου ειναι 24mbps μια περιοδο μου την κλειδωσανε στα 2mbps και ειχα καπως λιγοτερες αποσυνδεσεις (αλλα και παλι ειχα) και η ταχυτητα δν μου εφτανε... και τωρα ειναι ξανα κλειδωμενη στα 8 !!! Τι μπορει να φταιει??

 

down up

SNR Margin 8.1 10.7 db

Line Attenuation 42.7 22.2 db

Data Rate 7043 979 kbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Εχω να κανω και γω μια ερωτηση. Το καλωδιο του οτε στο σπιτι μου μοιραζεται και παει σε δυο πριζες....η μια πριζα εχει το τηλεφωνο η αλλη το ιντερνετ (Connx) με spliter και οι δυο. Η δευτερη πριζα για το ιντερνετ ειναι καινουρια απο τα χερακια μου...!! καθως ειχα αποσυνδεσεις ανεκαθεν εψαχνα τροπους να τις φτιαξω και να μην χρησιμοποιω wirelles. Ειχε ερθει και τεχνικος του ΟΤΕ και δν μου χε πει τιποτα ...εχω δοκιμάσει να βαλω βγαλω τηλεφωνα, μονα τους με spliter χωρις spliter...απο δω απο κει οτι μπορει να φανταστει κανεις!!Εχω προβλημα με τις αποδυνδεσεις οχι με την ταχυτητα κατα καιρους (λιγους) ολα ειναι αψογα..Η συνδεση μου ειναι 24mbps μια περιοδο μου την κλειδωσανε στα 2mbps και ειχα καπως λιγοτερες αποσυνδεσεις (αλλα και παλι ειχα) και η ταχυτητα δν μου εφτανε... και τωρα ειναι ξανα κλειδωμενη στα 8 !!! Τι μπορει να φταιει??

 

down up

SNR Margin 8.1 10.7 db

Line Attenuation 42.7 22.2 db

Data Rate 7043 979 kbps

 

 

ας τα παμε ενα ενα γιατι καπου σε χανω γιατι εχεις γραψει καποια πραγματα λαθος.εκει που ειναι το internet δεν βαζεις τιποτα.ουτε splitter ουτε τιποτα

εκει που ειναι το τηλεφωνο μονο φιλτρο.

β.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.τα πριζακια να μην ειναι οτε που εχουν πυκνωτη αλλα τα κανονικα.

επισης εισαι και πολυ μακρια απο τον οτε.42 attenuation.3 Km και .επισης τι ρουτερ εχεις?αυτα τα λιγα για αρχη.αν πιανουν τα χερια σου βαζεις και το ρουτερ εκει που ειναι η γραμμη του οτε εξω απο το σπιτι να το πω ετσι.στην χωνευτη η στον κατανεμητη για να δεις ποσο θα πιασει εκει.επισης το φιλτρο εχει σωστο και λαθος μην το βαλεις αναποδα.η μυτη να κοιταει τον τοιχο παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα αυχαριστω για τον χρονο σου. Δν εχω συναγερμο. Το τηλ και το modem εχουν απο ενα spliter το καθενα και ειναι σε δυο διαφορετικεσ πριζες. Δεν εχω φιλτρακι στο τηλεφωνο γιατι νομιζα οτι δν εχει καμια διαφορα με τα spliter.Απο εξω απο το σπιτι μου παει στις δυο πριζες dν εχει τιποτα εκτος απο τα καλωδια. Αν καταλαβα καλα ο κατανεμιτης ειναι ενα κουτι εγω δν εχω τετοιο παντως μενω και σε μονοκατοικια....Το modem ειναι αυτο που μου εδωσε ο οτε Baudtec TW263R4-A2 και οι ρυθμισεις νομιζω ειναι σωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.nai και το splitter το ιδιο ειναι απλα εκει που ειναι το ιντερνετ μην βαλεις τιποτα.απευθειας το ρουτερ στον τοιχο.επισης επειδη εισαι μονοκατοικια τοτε παιρνεις απο box .δηλαδη το καλωδιο του οτε ερχεται σε ενα μεταλλικο κουτι και μετα ενωνεται με τα καλωδια που πανε στο σπιτι σου.αν μπορεις και ξερεις και εχεις ορεξη να τραβηξεις κανα Utp για μια μερα δοκιμη μεχρι μεσα τον χωρο σου παρακαμπτοντας ολη την εσωτερικη καλωδιωση θα ηταν μια καλη δοκιμη.μετα η το δινεις βλαβη ειτε σου αλλαζουν profile και χανεις λιγο σε ταχυτητα η βρισκεις κανα δανεικο Thomson απο κανα φιλο που ειναι οτι πιο σταθερο να δεις αν θα εχεις αποσυνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑ...επισης τωρα παρατηρησα οτι οταν βγαζω το τηλεφωνο απο την πριζα και αφηνω μονο το ιντερνετ οι αποσυνδεσεις ελαχιστοποιουνται...δεν ξερω αν σου λεει κατι αυτο. Και το κουτι η μαλακια ειναι στον θεο που να ανεβω εκει πανω :lol: !!!Θα δω τι μπορω να κανω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δοκιμασε με το αλλο splitter στο τηλεφωνο.αλλιως βρες φιλτο.βγαλε το splitter απο το adsl.

αν ειναι σταθερο το τηλεφωνο δοκιμασε με ασυρματο αν εχεις.

επισης προσεχε αν ανεβεις να ανεβεις στην χωνευτη και οχι στο box.δηλαδη εκει που ενωνονται του σπιτου με του οτε στο δευτερο κουτακι οχι στο πρωτο που ειναι ενα κουτι σιδερενιο η πλαστικο που γραφει κατι νουμερα πανω πχ κκ121 13-14

.γιατι εκει απαγορευεται.συνηθως ειναι η ενα τετραγωνο κουτακι η ενα στρογγυλο (σιδερενια και τα 2) η μια τρυπα στον τοιχο που ενωνονται τα καλωδια του οτε(διαφορα χρωματα) με τα δικα σου καλωδια και των υπολοιπων συνηθως κοκκινο μπλε εκτος αν εχουν περασει Utp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα....Επισης οταν αποσυνδεω το τηλεφωνο το ιντερνετ παει αισθητά καλυτερα, δν ξερω αν σου λεει κατι αυτο.Εχει να κανει αν καποια καλωδια ειναι εκτεθειμενα στον καιρο? Αστα να πανε και το box ειναι ψηλα :mad: !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

μία ερώτηση που με ήρθε τώρα διαβάζοντας τον πολύ καλό (ομολογουμένως) οδηγό σου... εάν έχουμε στο σπίτι κέντρο τηλεφώνου (τηλεφωνικό κέντρο / call center) και συναγερμό και έχουμε adsl over pstn τι ισχύει από αυτά που είπες μίας και όταν πχ έρχεται μία κλήση χτυπάνε όλα μεν τα τηλέφωνα που μπορεί να υπάρχουν (5-10-15-20) αλλά νομίζω δεν δημιουργείται η συμφόρηση / αντίσταση από τις πολλές συσκευές που γράφεις στην αρχή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστη η παρατηρηση.οταν υπαρχει τηλεφωνικο κεντρο ολα τα τηλεφωνα ειναι συνδεδεμενα πανω στο τηλεφωνικο κεντρο και το τηλεφωνικο κεντρο με την σειρα του με την γραμμη.οποτε και 100 τηλεφωνα να εχεις στο κεντρο δεν πειραζει διοτι ειναι ολα πανω στο κεντρο οποτε εντος εισαγωγικων το φορτο το τρωει το κεντρο.η γραμμη βλεπει μονο το τηλεφωνικο κεντρο το οποιο ειναι σαν να υπαρχει μια συσκευη μονο στο περιπου.ειδικα στα καινουρια κεντρα ειναι και λιγοτερο απο μια συσκευη.σε καποια πιο παλια εχω δει να ειναι σαν 1,5 σταθερη συσκευη αλλα παλι εντως επιτρεπτων οριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...