Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι από μένα,

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ πτώση στην ταχύτητα του ίντερνετ στο σπίτι και αρκετές αποσυνδέσεις.

Ξεκίνησα να τσεκάρω πρίζες για να δω τι παίζει. Βλέπω ότι τα παιδιά από το συναγερμό, έχουν ενώσει το καλώδιο του τηλεφώνου που έρχεται από το συναγερμό με το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή πριν φτάσει στην πρίζα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ο συναγερμός παίζει χωρίς να έχει φίλτρο πάνω του.

Είναι σωστό κάτι τέτοιο? Σκέφτομαι σήμερα να αρχίσω να τα ξηλώνω όλα για να δω τι μπορώ να κάνω και πως να το φτιάξω γιατί δεν πάει άλλο. Ο τεχνικός της nova ήρθε το παλικάρι και μέτρησε και μέχρι τον κατανεμητή και μου βρήκε ότι έχω 98528. Σε μένα στην καλύτερη έφτανε μέχρι 73000.

Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το συναγερμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου εξηγησουν και τα υπολοιπα παιδια που εχουν γνωση , εγω θα σου πω για τη δικη μου περιπτωση. Ειχα κι εγω bridge taps (παραλληλες συνδεσεις) και εχανα αρκετα στην ηδη χαμηλη μου ταχυτητα.

Κατ' αρχας εχεις voip?

Εαν η απαντηση ειναι ναι, (ξαναλεω στη δικη μου περιπτωση) ειχα βαλει utp απο τη χωνευτη του σπιτιου  μεχρι τη -μοναδικη- πριζα. Το ενα ζευγαρι του utp, το χρησιμοποιησαμε για τηλεφωνια-internet και το αλλο το συνεδεσαν τα παιδια του συναγερμου με το συστημα του συναγερμου. Το τελευταιο ζευγαρι λοιπον, καταληγει στη θυρα fon του ρουτερ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, argate7 said:

Καλησπέρα κι από μένα,

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ πτώση στην ταχύτητα του ίντερνετ στο σπίτι και αρκετές αποσυνδέσεις.

Ξεκίνησα να τσεκάρω πρίζες για να δω τι παίζει. Βλέπω ότι τα παιδιά από το συναγερμό, έχουν ενώσει το καλώδιο του τηλεφώνου που έρχεται από το συναγερμό με το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή πριν φτάσει στην πρίζα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ο συναγερμός παίζει χωρίς να έχει φίλτρο πάνω του.

Είναι σωστό κάτι τέτοιο? Σκέφτομαι σήμερα να αρχίσω να τα ξηλώνω όλα για να δω τι μπορώ να κάνω και πως να το φτιάξω γιατί δεν πάει άλλο. Ο τεχνικός της nova ήρθε το παλικάρι και μέτρησε και μέχρι τον κατανεμητή και μου βρήκε ότι έχω 98528. Σε μένα στην καλύτερη έφτανε μέχρι 73000.

Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το συναγερμό?

λογικο να εχεις αποσυδνεσεις.και εχεις παραλληλα και συναγερμο χωρις φιλτρο

εδω το σωστο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

η γραμμη απο τον κατανεμητη πρεπει να φτασει μεχρι το splitter,router χωρις καμια διακλαδωση.μετα απο την Fxs του ρουτερ ή απο το Phone του splitter (αναλογως αν εχεις voip) μπορεις να πας οπου θες .σε συναγερμο σε τηλεφωνα με διακλαδωσεις κτλ. αλλα μεχρι το ρουτερ δεν θελουμε διακλαδωση. κοψιμο ραψιμο το καλωδιο ναι .διακλαδωση οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα!!

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2!

Δεν έχω voip.

Λογικά σήμερα ή αύριο θα πέσει ξήλωμα σε όλα τα καλώδια και θα κάνω αυτό που λέει ο poulinos προκειμένου να μην υπάρχει καμία διακλάδωση μέχρι το router. Από κει και πέρα, επειδή το router με το συναγερμό είναι σχετικά μακρυά, αν πάρω από το splitter και δώσω στο συναγερμό δε θα έχω μετά για το τηλέφωνο. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω? Μπορώ να βάλω και δεύτερο φίλτρο πάνω στο πρώτο (στην υποδοχή για phone) και να δώσω ένα στο τηλέφωνο (phone) και ένα στο συναγερμό (modem)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, argate7 said:

Μάλιστα!!

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2!

Δεν έχω voip.

Λογικά σήμερα ή αύριο θα πέσει ξήλωμα σε όλα τα καλώδια και θα κάνω αυτό που λέει ο poulinos προκειμένου να μην υπάρχει καμία διακλάδωση μέχρι το router. Από κει και πέρα, επειδή το router με το συναγερμό είναι σχετικά μακρυά, αν πάρω από το splitter και δώσω στο συναγερμό δε θα έχω μετά για το τηλέφωνο. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω? Μπορώ να βάλω και δεύτερο φίλτρο πάνω στο πρώτο (στην υποδοχή για phone) και να δώσω ένα στο τηλέφωνο (phone) και ένα στο συναγερμό (modem)?

στην εξοδο phone θα βαλεις τηλεφωνικο διακλαδωτη.οχι adsl splitter αλλα απλο τηλεφωνικο διακλαδωτη απο ενα σε δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

στην εξοδο phone θα βαλεις τηλεφωνικο διακλαδωτη.οχι adsl splitter αλλα απλο τηλεφωνικο διακλαδωτη απο ενα σε δυο

Είσαι δύναμη!!

Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα μόλις καταφέρω και ξεκινήσω τις εργασίες ή μέχρι να αρχίζει όλη η οικογένεια να γκρινιάζει για το θέμα του ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παίδες αυτό ήταν!! Ξήλωσα τα καλώδια και τα έστησα από την αρχή… και voila… 99182!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές!!

καλη συνέχεια!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, argate7 said:

Τελικά παίδες αυτό ήταν!! Ξήλωσα τα καλώδια και τα έστησα από την αρχή… και voila… 99182!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές!!

καλη συνέχεια!!

η σωστη καλωδιωση χωρις παραλληλα (bridge taps) ειναι must στο vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...