Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγκατάσταση ADSL,συναγερμος: Οδηγίες προς ναυτιλομένους


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kατ'αρχήν καλησπέρα. Είμαι νέος στο χώρο του internet και εχω ενεργοποιήσει το 2play της forthnet. ΑΛλα αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα. 1) πολύς θόρυβος όταν το ρουτερ ειναι αναμμένο .

2)Αν χτυπήσει το τηλέφωνο κ ακόμα περισσότερο αν το σηκώσω τότε αποσυνδέομαι. Κατά τη διάρκεια της συνομιλίας συγχρονίζει αλλά με το που το κλείσω πάλι τα ίδια. Διάβασα πολλά αλλά θα ήθελα μια επιπλεόν επεξήγηση αν είναι εύκολο.

Υ.Γ: Απλά για να γνωρίζεται την κατάσταση: Άλλαξα όλες τις μπρίζες του τηλεφώνου κ εβαλά τις καινούργιες(όχι κ τόσο), τις πλακέ.Άλλαξα όλες τις συσκευές τηλεφώνου με καινούργιες(μη φανταστείται πανάκριβες 15-20 ευρώ η μία). Δοκίμασα κ με splitter κι απευθείας στη γραμμή.Κ με φίλτρο κανονικά και ανάποδα. Κ με όλες τις συσκεβές συνδεδεμένεσ κ με κάθε μία ξεχωριστά. Η μόνη περίπτωση που δεν αποσυνδέθηκα είναι όταν είχα το ρουτερ απευθείας στη γραμμή κ δεν ήταν συνδεδεμένη καμία συσκευή(επαναλαμβάνω όλες οι συσκευές είναι καινούργιες). Το router είναι ενα siemens που μου έδωσε η forthnet αφού μου αντικατέστησε ένα προβληματικό κ (συγνώμη κίολας) άθλιο AirTies.

Α! Υπάρχουν 3 σύνολο συσκευές τηλεφώνου. Μία καθιστικό, μία στο άλλο δωμάτιο, κ μία στο δικό μου που μαζί με το router συνδέεται μέσω splitter στην γραμμή την οποία έχω τραβήξει με καλώδιο utp απο την κεντρικη μπρίζα που ειναι στο σαλόνι(εκεί δεν υπάρχει άλλη συσκευή).

Σας ευχαριστώ πολυ. Περιμένω σύντομα απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 307
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1.kapou dne exeis balei filtro i ine anapoda.b.sinagermos?3.se mia periptosi exo petixei auto akrivos pou anafereis diladi na sigxronizei otan sikoneis til afou etroge aposindesi kai eno ipirxan filtra kai telika xereis ti eftege?to kalodio pou erxotan pano sto spiti apo tin rekleta.me to pou allaxtike ola ok.to kalodio auto epeze ok me 1 mbit alla oxi me 15.test ston katanemiti ama xereis apo auta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Τα φίλτρα τα έχω δοκιμάσει και κανονικά και ανάποδα μπας και άλλαζε κάτι αλλά τίποτα. Δεν υπάρχει ούτε συναγερμός ούτε φαξ. Επειδή όμως δεν είμαι τοσο σχετικός με ρεκλέτες και τα λοιπά αν μπορείς να το εξηγήσεις κάπως καλύτερα μπας και βγάλω κάποια άκρη, και πως μπορώ να κάνω το test που μου λες. Η πολυκατοικία ειναι 30ετιας, δηλαδή αρχαία καλωδίωση, αλλά υπάρχουν και πιο παλιές που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Πριν που ήμουν στον Οτε δεν είχα καθόλου ίντερνετ, οπότε δεν ξερω και αν σε πιο χαμηλες ταχύτητες έπαιζε κανονικά. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tha prepei na breis tin grammi sou ston katanemiti tis polikatoikias diladi ekei pou fernei o ote ta kalodia tou prin arxisoun na skarfalonoun gia ta diamerismata.tha prpei na aposindeseis to diamerisma kai na baleis me krokodilakia i karfotiko stin rekleta to adsl router kai ena tilefono gia na deis pou sigxronizei.i grammi tis forthnet einai eukolo na brethei dioti bgazei 45-47 volt antitheta me ta 61 62 93 kai 130 tou ote analogos ti exei o kathenas.episis kai me tilefono tin vriskeis i me genitria ixitikou simatos.alla prepei na xereis ti ginetai ekeipera alios tha afiseis kanenan gitona xoris til kai asta na pane.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

αστα να πανε δεν λες τιποτα νομιζω οτι και εγω την πατησα ασε που δεν ειχα το μαραφετι για να τα ξαναβαλω μεσα τα καλ. ειδικα στις παλιες πολυκατοικιες μπορει να χαλασεις και ολο το κουτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστα να πανε δεν λες τιποτα νομιζω οτι και εγω την πατησα ασε που δεν ειχα το μαραφετι για να τα ξαναβαλω μεσα τα καλ. ειδικα στις παλιες πολυκατοικιες μπορει να χαλασεις και ολο το κουτι...

 

an ennoeis karfotiko gia rekletes xoris auto ine disklo na kaneis douleia.thelei lepto katsavidaki i kopidaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου εχω ενα προβλημα

System Status System Uptime: 2:5:28

LAN Status Primary DNS: 193.92.150.3 Secondary DNS: 194.219.227.2

IP Address TX Packets RX Packets

192.168.1.1 8892 7541

WAN Status GW IP Addr: 194.219.231.35

Mode IP Address TX Packets TX Rate RX Packets RX Rate Up Time

PPPoE 77.49.144.30 4744 269 5381 3202 0:35:50

ADSL Information (ADSL Firmware Version: 121201_A)

ATM Statistics TX Blocks RX Blocks Corrected Blocks Uncorrected Blocks

131055 411804 0 2407

ADSL Status Mode State Up Speed Down Speed SNR Margin Loop Att.

ADSL2+(G.992.5) SHOWTIME 508000 8632000 3 39

ποτε δεν ειναι σταθερη η συνδεση,το download ειναι χαλια,αλλα θα ηθελα να μου πειτε για τις συνδεσεις.Απο το κεντρικο κουτι που μπαινει στο σπιτι εχω βαλει ενα spliter και χωριζω την γραμμη για τον συναγερμο,οποτε η μια γραμμη παει κατευθειαν στο router η αλλη ακρη απο το spliter μπαινει στο συναγερμο,αλλα(εδω σας θελω)εχει εξοδο η πλακετα και στελνει για την τηλεφωνικη γραμμη,λιγο πριν το τηλεφωνο εχω βαλει και φιλτρο,εχω κανει καλα η να καταργησω την εξοδο απο το συναγερμο (για το τηλεφωνο)και να βαλω απο την γραμμη του router(πριν βεβαια)ενα spliter ακομα και να συνδεσω την συσκευη μου η να βαλω διακλαδωτη και ενα φιλτρο και μετα την συσκευη?Ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα τη να κανω ψαχνω για λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.katevase apo ftp.ntua.gr me get right na deis ti tha piaseis max.me 8.5 mbit pou klidoneis prepei na katevaseis sxedon 1000 kilobytes.den xriazetai filtro prin to tilefono.etsi dentha exeis provlima apla ego tin moni allagi pou tha ekana oti sto ipoloipo spiti den tha edina apo tin exodo tou sinagermou alla tha edina paralila me ton sinagermo.diladi tha ebgaza auta pou pane sto sinagermo kai auta pou bgenoun apo ton sinagermo tha ta enona gia na dinoun se olo to spiti kai opos ine enomena tha travaga dio kalodia na pane mono stin isodo tou sinagermou.alla kai etsi opos ise kala ise.apla epidi blepo to margin sou na peftei sta 3 kalo tha itan na pareis til tin forthnet na sou balei profil 8 .tha sou rixei ligo tin taxitita alla tha einai pio stathero mia pou to margin sou den einai stathero.episis mporeis na pexeis kai me adsl2 anti gia adsl2+ an meta tin allagi tou profil exeis aposindeseis.alla kai etsi opos to exeis den einai lathos.se spania periptosi exo dei na kanei provlima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΉ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΗ. ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΘΑ ΠΑΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΦΥΣΗΜΑ ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΣΩΣΤΌ. οι λόγοι αναγράφονται πιο κάτω. Οπότε προσέξτε το line του φίλτρου να πάει προς τον τοίχο και το phone να ενωθεί με το τηλέφωνο. Αυτά που έχουν έτοιμο καλώδιο το line είναι το εξόγκωμα(το πουλάκι του καλωδίου) και το phone το θηλυκό (ο πόρος του φίλτρου).Δεν θέλετε να το κάνετε gay το φιλτράκι για αυτό προσοχή.

 

Καλημερα φιλε μου διαβασα προσεχτικα τα λεγομενα σου αλλα κολλησα στο παραπανω,ειχα συνδεσει ετσι ακριβως μας περιγραφεις αλλα ειχα και φυσημα στην γραμμη και δεν συνχρονιζα σωστα.Αλλαξα την συνδεσμολογια κατα λαθος(αγορασα καινουργια συσκευη και δεν θυμομουν αυτα που ειπες)και δεν εχω πια προβληματα με φυσημα και εχω πιο σταθερο συνχρονισμο τι γινεται?Το φιλτρακι μου ειναι ενα crypto adsl για pstn γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to crypto to filtro exei mia miti pou ine to line kai ena thiliko pou einai to phone.to kalodio apo to phone prepei na mpei ston popo tou filtrou na to po apla kai i miti na mpei stin priza .an exeis priza me rj11 clip den exeis provlima dioti etsi tha to baleis.omos merikoi pou exoun tis palies dipolikes prizes pane kai bazoun tin miti tou filtrou stin siskeui apo kato kai to kalodio apo ton toixo ston popo tou filtrou opote auto ine lathos.fisima mporei na akougetai episis se mia siskeui otan i siskeui ine poli palia kai me mia kainouria diorthonetai to provlima.ena filtraki anapoda mporei na dimioourgisei pola provlimata.apo disconects apo thorivo apo xamilotero klidoma ktl ktl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Χθες πήρα το πακέτο Conn-X 768 και προσπάθησα να συνδεθώ.

Μου εμφάνισε μύνημα για πρόβλημα στο modem (baudtec) .

Πήρα τηλ. στο 1242 και ύστερα από αρκετές προσπάθειες στις ρυθμίσεις η υπάλληλος μου είπε ότι το modem συγχρονίζει , αλλά δεν παίρνει IP , και με παρέπεμψε στο 121 για να αναφέρω βλάβη , όπως και έκανα.

Να περιμένω τον τεχνικό ή μήπως το modem είναι προβληματικό και να το πάω κατευθείαν γι αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den tha erthei kan texnikos spiti sou.ine mia allagi pou kanoun oi texnikoi tou ote stous routers tous.apla den se exoun perasei i exei kolisei i karta.sinithos ftiaxnetai grigora.to routeraki diskolo na fteei.an exeis allo kane dokimi alla dennomizo na xriastei.apla na ise sigouros oti einai sosta ta stoixeia sou.dokimase px me to username [email protected] kai pass otenet na deis an tha mpei i oxi.apla me auto to account anigei mono i selida my.otenet.gr alla esi apla thes na deis mesa apo ton router an exeis parei ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dokimase px me to username [email protected] kai pass otenet na deis an tha mpei i oxi.apla me auto to account anigei mono i selida my.otenet.gr alla esi apla thes na deis mesa apo ton router an exeis parei ip

 

Το δοκιμάσαμε με την υπάλληλο , αλλά δεν έγινε τίποτα.Επίσης κάναμε κάτι άλλες ρυθμίσεις (δηλ. αυτή μου έλεγε τι να κάνω): Πήγα εκτέλεση - ipconfig , κάτι με Απεσταλμένα - Ληφθέντα , δεν κατάλαβα κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμάσαμε με την υπάλληλο , αλλά δεν έγινε τίποτα.Επίσης κάναμε κάτι άλλες ρυθμίσεις (δηλ. αυτή μου έλεγε τι να κάνω): Πήγα εκτέλεση - ipconfig , κάτι με Απεσταλμένα - Ληφθέντα , δεν κατάλαβα κ.τ.λ.

 

kai episis na ise sigouros oti to vpi einai kai to vci einai 35 pou apo oti thimame einai default.alios perimeneis tin blabi.den einai proti fora pou to pathenei kapoios auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...